Beata
14.05.04,13:02
Prosím o radu, ako postupovať pri účtovaní finančného leasingu, kedy a v akej výške si môže plátca DPH uplatniť odpočet.

Príklad:
FO podnikateľ si obstaral ojazdený úžitkový automobil Seat Imca formou finančného leasingu. Leasingovú zmluvu uzatvoril dňa 31.01.2004.

Istina bez DPH: 280.000,-
Leasingový úrok: 30.000,-
Poistné: 50.000,-
Popl. za uz. zmluvy: 3.500,-
Kúpna cena: 100,-
DPH 19%: 69.044,-
Nájomca zaplatí počas trvania leasingovej zmluvy spolu: 432.644,-

1. zvýšená splátka: 126.050,-
DPH 19%: 23.950,-

Mesačné splátky: 6597,50
DPH 19%: 1253,50

Pozn.: Tie údaje nie sú skutočné, len pre názornosť uvádzam vymyslené čísla. Ide mi hlavne o postup.
Ďakujem za každý názor.
juko
15.05.04,09:00
V Poradcovi 10/2004 je článok o účtovaní finančného leasingu úžitkového automobilu. Neviem, či ti to pomôže, ale pre istotu som ti ho stiahol.
Podľa môjho názoru máš nárok na odpočet DPH ako zo zvýšenej splátky, tak i zo všetkých ostatných splátok podľa splátkového kalendára, pretože sa nejedná o osobný automobil, u ktorého možnosť odpočtu DPH nie je ani z finančných operácií.
Beata
17.05.04,07:02
Poradcu odoberám, pozerala som to účtovanie. Skôr mi ide utvrdiť sa v tom, či a v akej výške môžem uplatňovať odpočet DPH. Navyše jedná sa o JÚ, v Poradcovi je príklad na PÚ.

Zo zvýšenej splátky som mohla uplatniť odpočet v I.Q, v plnej výške?
Tak isto odpočet zo sumy za vypracovanie zmluvy?

Ďalej sa pýtam na daňovo uznateľné výdavky... Samozrejme, že prvú zvýš. splátku pripočítam k bežným mesačným splátkam, vydelím 36 (keďže zmluva je na 36 mes.) a rozdiel, medzi výškou odpisu a výškou pripadajúcej sumy na mesiac, dám do daňovo uznateľných výdavkov. Avšak poplatok za vyhotovenie zmluvy môžem daňovo uznať hneď?
elPi
19.05.04,07:16
1. Najprv k DPH:
Pri uplatnení nároku na odpočet (či ide o JÚ alebo PÚ je jedno) by podľa starého zákona o DPH mali byť uznateľné všetky plnenia, na ktoré je vystavený relevantný daňový doklad, resp. podľa splátkového kalendára nahrádzajúceho daňové doklady, by podľa mojich skúseností mali byť nárokovateľné položky:
- poplatok za zmluvu,
- prvá zvýšená splátka,
- riadna a každá ďalšia riadna splátka spadajúca podľa dátumu zdaniteľného plnenia v splátkovom kalendári do príslušného zdaňovacieho obdobia (mesiac alebo štvrťrok), - toto by pokračovalo aj podľa nového zákona,
(tu mám na Vás podotázku, či by ste neupresnili, že čo Vás spochybnilo, resp. zneistilo pri uplatnení nároku z tých položiek?!?)


2. Účtovanie v JÚ:
a) Istina sa odpíše samostatne podľa § 26 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, (viď aj odsek 9!!), (podľa príkladu: 280000 / 36),
b) nájomné pri finančnom prenájme (leasingový úrok) podľa § 19 ods. 4 písm. o) ZDP - časovo rozlíšené, (30000 / 36)
c) poistné, ak je vyčíslené samostatne, tak zahrnúť do výdavkov tak ako je platené,
d) poplatok za zmluvu - hneď do výdavkov pri zaplatení,
e) kúpna cena - samostatne do výdavkov pri odkúpení - zaplatení,


Príjemný deň všetkým.
Katarina
19.05.04,12:42
Poplatok za zmluvu nebude jednonrázový náklad , ale bude sa časovo rozlišovať. Bolo tak povedané na školeniach, ktoré som absolvovala v roku 2003 a je to jedno či ide o JU alebo o PU.

Bola by som rada, keby sa k tejto téme ešte niekto vyjadril.
Majte sa pekne.
juko
21.05.04,16:44
Dnes som bol na DU a pre odpočet DPH mi potvrdili presne to, čo napísal elPivo svojom príspevku v bode 1.
K bodu 2 sa mi nevedeli vyjadriť, lebo ani metodičky nevedeli, ako bude leasing učtovaný po novom. Vraj treba počkať na usmernenie.
Beata, pri odpočtoch DPH môžeš kľudne spávať.