mavin
08.08.07,08:49
Ma zamestnanec narok na paragraf ak sa pocas celozavodnej dovolenky zucastnil na pohrebe rodinneho prislusnika (otec)?

Zo zakonnika prace mi to nie je jasne..., dakujem

ZP: p. 112
(2) Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď zamestnanec vykonáva základnú službu, náhradnú službu, zdokonaľovaciu službu, civilnú službu alebo civilnú službu namiesto zdokonaľovacej služby, keď je uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.
Netka
08.08.07,06:59
Ja si myslím, že mu to môžeš uznať. Veď pohreb nabol naplánovaný - teda pred čerpaním dovolenky nemohol zamestnanenc tušiť, že sa vyskytne takáto udalosť. A myslím, že to nemôžme brať ako špekuláciu na ušetretie dovolenky.
Jednoducho zomrel rodinný príslušník a má nárok na paragraf.


Opravte ma ak sa mýlim.
mavin
08.08.07,07:08
ide tu skor o problem s opacnej strany, dostal som tuto otazku od znameho, nakolko mu paragraf jeho zamestnavatel uznat nechcel. No a nevedl som mu jednoznacne odpovedat, nakolko v zakonniku prace som to nenasiel cierne na bielom a nemam pravnicke vzdelanie aby som vedel citat medzi riadkami v zakonoch... Takze sa pytam, ci zamestnavatel ma pravo a podla akeho zakona paragraf neuznat. Dik
inuš
09.08.07,06:34
Môžem pridať vlastnú skúsenosť. Mali sme pracovníčku, ktorá cez nariadenú dovolenku stabilne nosila aspoň 2 potvrdenia o návšteve u lekára, alebo si hodila OČR. Nerozumeli sme tomu, prečo to robí. Vždy sme jej prekážku uznali, hoci mala dávno vopred nahlásené čerpanie dovolenky. Nakoniec sme zistili, že to robila napriek, aby potom dostala všetku dovolenku zaplatenú . / mala prac.pomer na dobu určitú/. Prajem pekný deň.