klaura
08.08.07,08:55
Aj Vám sa urodilo tak veľa rajčín ?
Ja ich spracovávam úplne jednoducho: Umyté rajčiny prekrojím napoly a postrúham na strúhadle (tom väčšom ako na jablká do koláča). Potom zmes trošku prisolím a dám do pohárov. Sterilizujem aby chytili víčka.
Zmes môžete ochutiť ľubovoľne, môžete pridať na kocočky nakrájanú papriku, trošku strúhanej cukíny - podľa chuti.
Veľmi dobré je pridať aj 400g rajčinoý pretlak. V zime mám potom výbrný základ k príprave cestovín, pod mäso, do rajč.polievky .....
monspa
08.08.07,07:47
Ja najčastejšie robím rajčinovú šťavu. Umyté pokrájam, rukami trochu popučím, dobre rozvarím./Pozor, treba miešať, aby neprihoreli./ Ak už plávajú na povrchu iba šupky, odstavím, prepasírujem, dám znovu variť asi na 20-30 min. od bodu varu na mierny oheň a potom nalejem do 7 dcl zaváracích pohárov. Uzavriem, dám do deky do druhého dňa. Šťavu používam na rajčinovú polievku, omáčku.
klaura
08.08.07,08:37
Zabudla som na DOLEŽITÚ VEC !!!!!
Šupka z rajčiny zostane v ruke a zahodíme ju! Je to rýchlo hotové a dobré.
maca.tt
14.08.07,15:29
Ja som rajčiny zavárala celé tak že som ich namočila do horúcej vody ošúpala dala do pohárov a sterilizovala.
pikulik
17.08.07,17:36
Vie niekto recept ako spracovať zelené rajčiny? :o :)
Eulalia
18.08.07,07:33
Vie niekto recept ako spracovať zelené rajčiny? :o :)

Môžeš ich nakladať podobným spôsobom ako uhorky, s tým istým nálevom. A majú presne to isté použitie ako nakladané uhorky - príloha k jedlám namiesto šalátu. Môžem Ti zaručiť, že sú skutočne chutné-mňam.:)
abel
18.08.07,08:37
RAJČINOVÝ DŽEM
2,5 kg rajčín
2 kávové lyžičky kyseliny citrónovej
2 kávové lyžičky zázvoru
2 sáčky vanilkového cukru
0.5 kg kryštáľového cukru
Rajčiny rozvaríme, prepasírujeme. Potom znovu varíme aj s kyselinou citrónovou, zázvorom, vanilkou a varíme 1,5 hodiny. Pridáme kryštáľový cukor a varíme do zhustnutia.

Priznám sa, že som ho varila len raz, lebo dosť dlho trvá, kým sa odparí toľko vody - rajčiny sú dosť vodové. Ale džem bol veľmi chutný, chuťovo podobný šípkovému lekváru.
BeaY
20.08.07,06:19
nezvyčajná nátierka - 1kg rajčín pomlieť na mäsovom mlynčeku, pridať 300 g prelisovaného cesnaku a 600g soli. Zmiešať, dať do pohárikov a zavrieť. Nevari sa, všetko je za studena. Je to veľmi chutné napr. natierať na hrianky, langoše, pod mäsko a pod. Je lepšie počkať asi 2 týždne až potom používať, lebo zo začiatku je to dosť silné. /niekomu to nevadí/. Vydrží to celý rok, možno aj viac, to som nemala možnosť zistiť.
912
20.08.07,06:41
Vyzerá to mňa (rajčiny s cesnakom), ale fakt tam ide 600 g soli?

Zuzana
BeaY
20.08.07,07:22
naozaj tam ide 600 g soli. každý sa čuduje, keď to robí prvý krát, ale je to fakt mňam :)
Renáta Guldanová
20.08.07,09:20
chcem sa spýtať, do tých strerilizovaných ošúpaných rajčín sa nepridáva vôbec nič? Prrosím postup. Ďakujem
vema
20.08.07,18:02
Keď mám veľa rajčín aj ja ich zaváram ošúpané a prekrojené na polovičky.Ukladám strechovite do pohárikov až do plna, uzavriem a sterilizujem. Nedávam okrem rajčín vôbec nič.
maca.tt
26.08.07,05:17
Na pizzu-špagety

1kg papriky,1kg rajčiny,1kg cibule,3str.cesnaku,10dkgcukru,5dkgsoli,1dcl oleja,1dcl octu,1velký paradajkový pretlak,pol flaše kečupu,1konzerva šampiňony,1konzerva kukurice.
Všetko pokrájame na kocky,na oleji speníme cibulu,pridáme ostatné suroviny povaríme a sterilizujeme pri 80 stupňoch 15 minút.

Ja som dala len pol dcl.octu aby to nebolo moc kyslé a malý pretlak 200g.
R.M.
28.08.07,11:15
Ja z rajčín robím tento kečup. 5 kg rajčín 0,5kg cibule 5 ks papriky, môže byť aj pár kusov feferoniek 0,5 kg cukru 1/4 litra octu 2 lyžice soli 1/2 lyžice škorice 1/2 lyžice zázvoru. Rajčiny, cibulu a papriku uvariť do mäkka prepasírovať, pridať ostatné prísady a aspoň 1/2 hodinu variť, podľa toho, aký hustý kečup chcete mať. Ked robím plnenú papriku, tak namiesto rajčinovej omáčky používam tento kečup. Vyskúšala som rôzne recepty, ale tento rodine najviacej chutí.
Timka1
29.08.07,18:09
Môžeš ich nakladať podobným spôsobom ako uhorky, s tým istým nálevom. A majú presne to isté použitie ako nakladané uhorky - príloha k jedlám namiesto šalátu. Môžem Ti zaručiť, že sú skutočne chutné-mňam.:)

Nedá mi nezareagovať na zelené rajčiny. Sú skutočne chutné,ale majú jedno ale. Nekonzumujem ich odkedy som sa o nich dočítala, citujem z knihy 1000 dobrých rád záhradkárom od Radoslava Šrota: Malé zelené plody sa pre obsah zdraviu škodlivých alkaloidov (tomatín) na priamy konzum neodporúčajú. Škoda. :mee:
klaura
30.08.07,08:45
Nedá mi nezareagovať na zelené rajčiny. Sú skutočne chutné,ale majú jedno ale. Nekonzumujem ich odkedy som sa o nich dočítala, citujem z knihy 1000 dobrých rád záhradkárom od Radoslava Šrota: Malé zelené plody sa pre obsah zdraviu škodlivých alkaloidov (tomatín) na priamy konzum neodporúčajú. Škoda. :mee:


Ja som sa zas dočítala, že tepelnou úpravou - čo je v tomto prípade sterilizácia - sa zdraviu škodlivé látky strácajú. Zelené rajčiny spracúvam dlhé roky a chutia celej rodine.
atka4
01.09.07,11:59
Keď mám veľa rajčín aj ja ich zaváram ošúpané a prekrojené na polovičky.Ukladám strechovite do pohárikov až do plna, uzavriem a sterilizujem. Nedávam okrem rajčín vôbec nič.

Ako dlho sterilizujete? stačí cca 20 min?
pikulik
24.09.07,19:23
Naložila som zelené rajčiny ako uhorky.Vtedy ma napadlo naložiť aj ako kompót. Urobila som na skúšku 4 poháre od veľkej horčice /320 gr/. Dnes som jednu otvorila/po týždni/ a veľmi chutili celej rodine. Určite ešte pár pohárov naložím.
Recept: 25 dkg kryštál.cukor,
2 dcl pomarančový sirup
7dcl vody
4-5 klinčeky

Zelené rajčiny nakrájame na štvrťky,asi tak ako jablká na kompót.Do hrnca dáme vodu,cukor,sirup, klinčeky a privedieme do varu.Vložíme pokrájane rajčiny a varíme asi 5-10 minút.Aby boli trochu zmäkli.Vyberieme,dáme do pohárov a sterilizujeme.Ja som do nálevu ešte pridala vanilkový cukor.Dobre je kombinovať rajčinový s iným kompótom.Nám chutil s tekvicovým.Keďže recept som len vymyslela, môžete si ho upraviť.:) :---
AlaNR
25.09.07,07:17
Teraz sa nám podarilo obrať asi 5 kg zelených rajčín.
Nechcem ich zavárať, chcela by som ich nechať dozrieť.
Neviete čo s nimi, aby mi vydržali trebárs až do decembra?
Poniektorým ľuďom sa to podarilo, ale neviem ako....
pikulik
25.09.07,10:45
Ja som si raz na zimu zopár uložila do debničky ,zakryla novinami a dala do pivnice. Občas som chodila pozerať ,a nakazené som vyhodila,ale zato mi vydržali.
wagner
25.09.07,17:36
Ja dám zelené rajčiny do misy a nechám ich vo vykurovanej miestnosti. Pomaly dozerajú. Tie čo boli zelené ako tráva, zvyknú vydržať aj do decembra, len ich musíš mať vo svetlej miestnosti, ktorá sa menej vykuruje. Aspoň ja to tak robím. Obrala som ich koncom augusta a odvtedy ich chodím "oberať" na okno do obývačky, kde mám jednu veľkú misu zelených rajčín.Nie sú vôbec prikryté, aby mali svetlo.
Kazu
25.09.07,17:49
Keď sa vyhadzujú rajčinové kríky z hriadky, zvykla som dávať pekné ešte celkom zelené rajčiny do veľkých pohárov do ktorých som na dno dala červené jablko. Poháre som previazala látkou a vyložila sa svetlé miesto niekde hore /napr. v kuchyni/. Postupne dozrievali aj do decembra.
Mackovka
26.09.07,06:55
Vie niekto recept ako spracovať zelené rajčiny? :o :)

Moja sestra ich nakladá do kameninového súdka spolu s mrkvou, karfiolom, zelerom a paprikou. Je to parádne žrádielko.
klaura
28.09.07,14:19
Daj recept, znie to zaujímavo ...
pikulik
01.10.07,18:42
Aj mňa by zaujímal ten recept,paradajky v súdku.
Mackovka
02.10.07,05:01
Aj mňa by zaujímal ten recept,paradajky v súdku.
Pousilujem sa ho zohnať, ale chvíľu to potrvá. Takže neskôr...
pikulik
10.10.07,15:39
Práve včera mi suseda povedala že zelené rajčiny uloží do krabice napr.od topánok, ale iba do jednej rady /nie na seba/ .Krabicu zatvori a dá na tmavé,chladne miesto.Do Vianoc jej dozrejú.
kukučka
10.10.07,16:30
daj ich do väčšej fľaše a tú postav na okno, funguje to ako skleník
Mackovka
11.10.07,05:29
Aj mňa by zaujímal ten recept,paradajky v súdku.


Takže sľúbený recept na využitie zelených paradajok. Nemám presné váhy a miery, lebo moja sestra to už roky robí len "od oka" do takého menšieho bieleho kameninového súdka.

Zelenina: zeler (podľa možnosti aj s vňaťou, len očistený a prekrojený na viac častí - aspoň na spodok a vrch súdka je dobré dať väčšiu časť zeleru aj s vňaťou), mrkva (len ak je veľka prekrojiť), zelené paradajky, paprika (celé), karfiol (rozdelený na menšie časti).
Nálev- pomer: 10 litrov vody, 1 liter octu, 20-30 Dg soli
Zelenina sa naloží do súdka až po vrch, zaleje sa 12 litrami nálevu. Zaťaží sa a potom už len počkať, kým vykysne a dobrota je na svete. Dúfam, že bude chutiť. Pekný deň.
klaura
15.10.07,12:48
Ďakujem, už aj idem plniť súdok ... :)
ekonom99
17.10.07,12:48
Môžeš ich nakladať podobným spôsobom ako uhorky, s tým istým nálevom. A majú presne to isté použitie ako nakladané uhorky - príloha k jedlám namiesto šalátu. Môžem Ti zaručiť, že sú skutočne chutné-mňam.:)
ja som počul, že zelené rajčiny by sa nemali jesť, niečo vraj obsahujú. Neviem ale, ako je to s nakladanými. Vie niekto poradiť? Lekári zapojte sa!
pohodička
13.08.08,15:18
Ja spracovávam už druhý rok zrelé paradajky na pretlak tak, že ich porežem na menšie kusky (nelúpané), dám variť do väčšieho hrnca bez prikrývky, aby sa mohla vyparovať voda, trochu to nechám vychladnúť a ponorným mixérom to vo vyššej nádobke mixujem aj so šupkami, takto má peknú farbu a je hustejší. Do vriacich paradajok dám trochu soli. Nalejem do fľaštičiek od detskej výživy a podobne ako džem obraciam na pár minút hore dnom. Ja som veľmi spokojná.
babka - ježibabka
13.08.08,18:31
Ja som dosť pohodová z rajčín iba vykrojím stopku, prekrojím, pomačkám a varím vo velikom hrnci až sa rozvaria, precedím cez dieravé sito, zrniečka zachytím v hustom site a varím až do zhustnutia. Sú husté ako kupované ale bez chémie iba soľ a cukor - podľa množstva za lyžicu alebo plnú hrsť. Aj dnes som uvarila z 5 vedierok 5 litrových. Husté ich dám horúce do pohárkov od výšivy, prípadne majolky alebo tatarky a otočím hore dnom. Málokedy sa mi niektorý pokazí.
pavol54
17.08.08,19:14
Keď sa vyhadzujú rajčinové kríky z hriadky, zvykla som dávať pekné ešte celkom zelené rajčiny do veľkých pohárov do ktorých som na dno dala červené jablko. Poháre som previazala látkou a vyložila sa svetlé miesto niekde hore /napr. v kuchyni/. Postupne dozrievali aj do decembra.
rajčiny podobne ako banány potrebujú na dozrievanie etylén a ten prirodzenou cestou vydychujú jablká najlepšie keď sú spolu v uzavretom priestore
Gapo
24.08.08,18:09
ja som počul, že zelené rajčiny by sa nemali jesť, niečo vraj obsahujú. Neviem ale, ako je to s nakladanými. Vie niekto poradiť? Lekári zapojte sa!

Zelené paradajky obsahujú solanín, ktorý sa nedá zničiť ani teplom pri zaváraní. Vo vyššej koncentrácii je aj smrteľný, spôsobuje žalúdočné aj srdcové problémy.:(
Treba si vygúgliť "solanín" a tam sa dočítate potrebné.
Lekár nie som, iba som si to takto pozisťoval, ale môžem povedať, že jeden čas som jedával nakladané zelené paradajky a boli mňam.
Gapo
24.08.08,18:16
Čítal som tu, že ošúpem rajčiny, alebo šupka ostane v ruke a vyhodím ju. Prečo, ja to robím tak, že paradajky po umytí a prepolení dám rozvariť s trochou soli a potom ponorným mixérom dobre rozmixijem a až potom to cez sito prepasírujem a zbavím jadierok a možných kúskov šupky. Moja babka vždy hovorila že pod šupkou je najviac vitamínov, to neplatí iba na paradajky, no a z toho je šťava sýtejšia a hustejšia.
maca.tt
31.08.08,16:31
Mimoriadne chutná nátierka na hrianky
1kg paradajok,1kg papriky,1kg bravčového mäsa /surové/,1-2 feferonky,1-2 lyžičky mletého korenia,vegeta,sol podla chuti,1dl oleja.5 cibul,3-4 hlavičky cesnaku/ja som dala strúčiky/1/2 vrecúška preosiateho DEKA.

Postup:všetko pomelieme/ja som rajčiny prepasírovala/ a varíme45 minút.uvarenú zmes dáme do pohárov a necháme odstáť do druhého dňa.Potom sterilizujeme 45 minút pri 90°C
arizona
01.09.08,17:31
Ja mám tiež každý rok veľa rajčín.
Robím si zásoby na dlhú dobu.Používam ich celú zimu "pod mäso",napr.paprikáš,guláš , pizzu,slané múčniky a pod.
1.nakrájané spolu s paprikou (nemusí byť) robím balíčky do mrazničky.
2. nakrájané a odstáte,aby trochu pustili šťavu ukladám do pohára (7dcl) vrstvu rajčín a vrstvu papriky.Posolím,sterilizujem asi 20min.Dajú sa použiť aj 2 roky, nepokazia sa.
BeaY
01.09.08,17:37
no ty brdo!!! kedze tento rok som ja aj moje kamaratky vyhodili celu rajcinovu homotu s cesnakom /ja sama dve davky/!!! tak som zistovala kde sa stala chyba - takze nie 60 dkg ale 60 g soli tam ide. strasne sa ospravedlnujem vsetkym co museli vyhadzovat svoje krvopotne zavarene hmoty, ale naozaj to nebol zamer. recept som konzultovala s mojou mamou cez telefon a ona tvrdi ze povedala 60 g ale ja som pocula 60 dkg. este raz sorry. inak - ta hmota je naozaj super, mama ju robi uz minimalne 10 rokov a uz cela dedina si v kostole alebo v obchode /podla naturelu/ podava /spravny repcet/ takze : na 1 kg rajcin ide 300 g cesnaku a 60 g soli, vsetko pomliet na masovom mlynku a zavret do poharioov od detskej vyzivy a nesterilizovat, len nechat tak. je to dobre na hrianky, pod maso, alebo len tak na maslovy chleba. este raz sa hlboko ospravedlnujem
branislavp
02.09.08,03:19
Ja mám tiež každý rok veľa rajčín.
Robím si zásoby na dlhú dobu.Používam ich celú zimu "pod mäso",napr.paprikáš,guláš , pizzu,slané múčniky a pod.
1.nakrájané spolu s paprikou (nemusí byť) robím balíčky do mrazničky.
2. nakrájané a odstáte,aby trochu pustili šťavu ukladám do pohára (7dcl) vrstvu rajčín a vrstvu papriky.Posolím,sterilizujem asi 20min.Dajú sa použiť aj 2 roky, nepokazia sa.
Ja mám tiež odskúšaný recept ako je uvedený v bode č. 2. Je to veľmi rýchle spracovanie rajčín a papriky.
branislavp
02.09.08,04:07
Ahojte, pridávam môj odskúšaný recept na paradajkovú pastu.
Potrebujeme: 2 kg zrelých paradajok, 8 stopiek čerstvej bazalky, 8 strúčikov cesnaku, 4 dl kvalitného oleja, soľ, mleté čierne korenie.
POstup: Paradajky ponoríme do vriacej vody, ľahšie sa olúpu. Pokrájame na drobné kúsky, rozmixujeme na hladkú kašu, pridáme prelisovaný cesnak, osolíme, okoreníme. Nakoniec pridáme olej a vetvičky bazalky a opäť rozmixujeme. Paradajkovú omáčku nalejeme do čistých pohárov, uzavrieme a sterilizujeme asi 30 min. pri teplote 85 stupňov. Pastu používame pri príprave šalátov, na špagety, alebo pri príprave pizze a všade tam, kde sa podľa nášho zváženia takáto pasta hodí.
Ja z tohto receptu vynechávam olej, to znamená že tú masu sterilizujem bez oleja. Používam kvalitný olivový olej až pri príprave jedla.
branislavp
06.09.08,02:05
Ahojte poraďáci. Ja mám takýto recept na spracopvanie rajčín.
Paradajková pasta
Potrebujeme:
2 kg zrelých paradajok, 8 stopiek čerstvej bazalky, 8 strúčikov cesnaku, 4 dl kvalitrného oleja, soľ, mleté čierne korenie.
Postup: Paradajky ponoríme do vriacej vody, ľahšie sa lúpu. Pokrájame na drobné kúsky, rozmixujeme na hladkú kašu, pridáme prelisovaný cesnak,, osolíme, okoreníme. Nakoniec pridáme olej a vetvičky bazalky a opäť rozmixujeme. Paradajkovú omáčku nalejeme do čistých pohárov, uzavrieme a sterilizujeme asi 30 min. pri teplote 85 stupňov. Pastu používame pri príprave šalátov, na špagety, alebo pri príprave pizze, alebo všade tam, kde zvážime, že sa takáto pasta hodí. Ja mám tento recept osvedčený, ale olej, kvalitný olivový pridávam až pri príprave jedla, bazalku dávam sušenú. Posielam tento recept už po druhý krát, ale neviem kde sa zatúlal, asi som pri odosielaní urobila chybu, alebo sa nachádza v celkom inom prostredí.
branislavp
06.09.08,02:14
Ja mám tiež každý rok veľa rajčín.
Robím si zásoby na dlhú dobu.Používam ich celú zimu "pod mäso",napr.paprikáš,guláš , pizzu,slané múčniky a pod.
1.nakrájané spolu s paprikou (nemusí byť) robím balíčky do mrazničky.
2. nakrájané a odstáte,aby trochu pustili šťavu ukladám do pohára (7dcl) vrstvu rajčín a vrstvu papriky.Posolím,sterilizujem asi 20min.Dajú sa použiť aj 2 roky, nepokazia sa.
Ahoj arizona, podeľ sa so skúsenosťami v pestovaní paradajok prosím. Ďakujem.:)
Maruška54
06.09.08,03:37
no ty brdo!!! kedze tento rok som ja aj moje kamaratky vyhodili celu rajcinovu homotu s cesnakom /ja sama dve davky/!!! tak som zistovala kde sa stala chyba - takze nie 60 dkg ale 60 g soli tam ide. strasne sa ospravedlnujem vsetkym co museli vyhadzovat svoje krvopotne zavarene hmoty, ale naozaj to nebol zamer. recept som konzultovala s mojou mamou cez telefon a ona tvrdi ze povedala 60 g ale ja som pocula 60 dkg. este raz sorry. inak - ta hmota je naozaj super, mama ju robi uz minimalne 10 rokov a uz cela dedina si v kostole alebo v obchode /podla naturelu/ podava /spravny repcet/ takze : na 1 kg rajcin ide 300 g cesnaku a 60 g soli, vsetko pomliet na masovom mlynku a zavret do poharioov od detskej vyzivy a nesterilizovat, len nechat tak. je to dobre na hrianky, pod maso, alebo len tak na maslovy chleba. este raz sa hlboko ospravedlnujem
Ja som jedna z tých čo poslúchla a dala tých 60dkg, ale nevadí aj "mistr kuchař se utne".
JarkaL
27.08.09,09:43
BeaY, pred týždňom som robila Tvoju rajčinovú hmotu (so 60 g soli :)) a dnes som ju bola pozrieť v komore - nie je už červená, ale zmenila farbu na takú tmavú - je to v poriadku?
mazanova
27.08.09,11:21
Aké sú paradajky z mrazničky? ja som to ešte nerobila...

Ja mám tiež každý rok veľa rajčín.
Robím si zásoby na dlhú dobu.Používam ich celú zimu "pod mäso",napr.paprikáš,guláš , pizzu,slané múčniky a pod.
1.nakrájané spolu s paprikou (nemusí byť) robím balíčky do mrazničky.
2. nakrájané a odstáte,aby trochu pustili šťavu ukladám do pohára (7dcl) vrstvu rajčín a vrstvu papriky.Posolím,sterilizujem asi 20min.Dajú sa použiť aj 2 roky, nepokazia sa.
arizona
27.08.09,11:44
Aké sú paradajky z mrazničky? ja som to ešte nerobila...
Ako to myslíš "aké sú" ? Ako zavarené, alebo ako rozmrazené;):)
Robievam to už dlhé roky, používam ich tak isto ako cez sezónu čerstvé. A sú chutnejšie a voňavejšie ako tie v zime kúpené v hypermarketoch.
grilka5
27.08.09,17:12
vobec som nepocula o paradajkach v mraznicke,musim vyskusat!!!!
Daniela
28.08.09,10:06
Vždy, keď mám paradajku, ktorá už mení tvar t.j. je mäkká, tak šup s ňou do horúcej vody, olúpať a do mrazaničky. Keď potrebujem do mäska tak ju tam mam. Každý rok si kúpim také menšie paradajky na zamrazenie. Zúžitkuješ pri varení. Lepšie ako kečup alebo pretlak.
kendy
04.09.09,12:24
no ty brdo!!! kedze tento rok som ja aj moje kamaratky vyhodili celu rajcinovu homotu s cesnakom /ja sama dve davky/!!! tak som zistovala kde sa stala chyba - takze nie 60 dkg ale 60 g soli tam ide. strasne sa ospravedlnujem vsetkym co museli vyhadzovat svoje krvopotne zavarene hmoty, ale naozaj to nebol zamer. recept som konzultovala s mojou mamou cez telefon a ona tvrdi ze povedala 60 g ale ja som pocula 60 dkg. este raz sorry. inak - ta hmota je naozaj super, mama ju robi uz minimalne 10 rokov a uz cela dedina si v kostole alebo v obchode /podla naturelu/ podava /spravny repcet/ takze : na 1 kg rajcin ide 300 g cesnaku a 60 g soli, vsetko pomliet na masovom mlynku a zavret do poharioov od detskej vyzivy a nesterilizovat, len nechat tak. je to dobre na hrianky, pod maso, alebo len tak na maslovy chleba. este raz sa hlboko ospravedlnujem

Práve som to pomlela a zdá sa mi to strašne riedke :eek: Pochybujem, že to zhustne keď to osolím... Má to také byť?
hezia
05.09.09,19:04
Ja rajčiny pokrájam, povarím, rozmixujem, precedím, dám do pohárov a sterilujem. Je z toho šťava, ktorá sa môže piť, alebo použiť pri varení na polievku, omáčky...
Druhý spôsob, aby si nemusela rajčiny dlho variť a mala si masu hustejšiu alebo na kečup, celé rajčiny zalejem a na miernom ohni varím. Vodu z nich potom scedím, ide z nich čistá voda. Zostávajúce rajčiny vymixujem, cez sito prepasírujem, azískam celkom hustý pretlak bud na kečup, alebo ho dám do pohárov a vysterilujem.Je krásny červený a pomerne hustý.Skús, neobanuješ.
yukaya
08.09.09,10:24
Ja som rajčiny zavárala celé tak že som ich namočila do horúcej vody ošúpala dala do pohárov a sterilizovala.
a aky nalev si spravila k tomu?
Oliwa
09.08.11,08:24
Chcem sa spýtať, robil niekto rajčinový pretlak tak, že ich zomlel na klasickom kovovom mlynčeku - odšťavovači? Rozmýšľam, že to skúsim, namiesto varenia či mixovania a nekonečného pasírovania cez pasírovák... Nebola som totiž 3 týždne doma a veľa ich dozrelo...
Však keď sa tak dajú odšťaviť ríbezle /zvlášť vyteká čistá šťava a zvlášť idú tie suché "hovienka" /šupky, zrnká, stopky/ - tak by to mohlo ísť... Nemáte osobnú skúsenosť?
81janka
09.08.11,11:57
Ja som v akomsi časopise našla takýto recept:
300 g cibule, 2 strúčiky cesnaku, 1 PL oleja, 2 kg paradajok, soľ, korenie, 1 PL octu, 125 ml vody, 2 PL kryštálového cukru a polovicu viazaničky bazalky. Postup: Paradajky stiahnuť z kože a nahrubo nasekať, na oleji dosklovita osmažiť nakrájanú cibuľu a pridať nasekané paradajky, cesnak, ocot a vodu. Osoliť, okoreniť a osladiť. Variť približne hodinu a krátko pred dovarením pridať nahrubo nasekané bazalkové listy. Horúce naliať do suchých pohárikov, uzavrieť a dať schladiť do deky.
Ja som tie paradajky tesne pred dovarením ešte rozmixovala, dala som trochu viac soli a hlavne cukru - a asi aj bazalky (netuším, aká veľká je jedna viazanička, v živote som to nekupovala, tak som nabehla do fóliovníka a natrhala som - od oka.) Navyše, hotové som to 10 min. sterilizovala - tak ma to naučila mamina. Tá omáčka je ohromná, je fakt super (som ešte zvedavá, ako prežije zimu a či vydrží - ak stihne, aby som na rok mohla urobiť viac). Keď budem potrebovať niečo narýchlo uvariť, len vbehnem do špajze, otvorím pohár a je to. Zatiaľ som to skúšala na špagety a na ohnivé držky, ale myslím, že sa to hodí aj na mnohé iné jedlá... (pizzu, ... už ste o tom písali).
81janka
09.08.11,11:59
Chcem sa spýtať, robil niekto rajčinový pretlak tak, že ich zomlel na klasickom kovovom mlynčeku - odšťavovači? Rozmýšľam, že to skúsim, namiesto varenia či mixovania a nekonečného pasírovania cez pasírovák... Nebola som totiž 3 týždne doma a veľa ich dozrelo...
Však keď sa tak dajú odšťaviť ríbezle /zvlášť vyteká čistá šťava a zvlášť idú tie suché "hovienka" /šupky, zrnká, stopky/ - tak by to mohlo ísť... Nemáte osobnú skúsenosť?
Neskúšala som to, ale tiež si myslím, že by to mohlo ísť. Alebo skús elektrickým odšťavovačom.:)
81janka
09.08.11,12:06
A ešte jeden - na bôčikovú nátierku:
(5 feferónov), 1,5 kg paradajok bez kože, 5 veľkých cibúľ, 2 hlávky cesnaku, korenie, 1 deko a 2 kg upečeného bôčiku (deň vopred).
Postup: Všetku zeleninu nakrájame, necháme rozvariť a rozmixujeme, studený bôčik pomelieme a pridáme do zeleniny, potom pridáme preosiate deko a 10 min. necháme všetko spolu prevrieť. Naplníme do pohárov a sterilizujeme 60 min. Nosila to kamoška na intrák a jedávala ako prílohu k cestovinám, nám to chutí najmä ako nátierka (namiesto paštéty).
81janka
09.08.11,12:10
A ešte - papriková nátierka, tiež ju máme radi:
2 kg červenej surovej papriky, 2 kg paradajok, 1,5 kg cibule, (5 - 7 feferónov). Postup: Všetku zeleninu nakrájame a dáme variť, kým sa nerozvarí. Pridáme nálev: 2 dl octu, 2 dl oleja, 10 dg cukru a 1 deko. S nálevom povaríme ešte 30 min, rozmixujeme a dáme do fliaš. Zatvoríme a sterilizujeme 10 min.
Oliwa
09.08.11,12:10
Elektrickým niééé... Ten, ktorý mám, by sa tými zrniečkami hneď upchal /také sitko/, to nie je na väčšie množstvo... A tento mlynčekový odšťavovač by to mohol zvládnuť, veď tie "hovienka" /sorry za výraz, ale my sme tak volali ako deti a nič vhodnejšie mi nenapadá/ by z toho išli stále - teda kým by bola surovina...
Gapo
09.08.11,17:12
Tak ja neviem, ale ja používam ponorný mixér a ten je úplne ako stvorený na rozmixovanie hocičoho a na rajčiny úplne super.
Potom len preliať cez sitko a trošku sa pohrať s lyžicou a šťava je super hustá.
Ibaže tento rok to za mňa spracovávajú slizniaky :(
maca.tt
09.08.11,17:51
na mimibazar jr paradajkový lekvár-delikatesa
pavol54
09.08.11,18:20
Chcem sa spýtať, robil niekto rajčinový pretlak tak, že ich zomlel na klasickom kovovom mlynčeku - odšťavovači? Rozmýšľam, že to skúsim, namiesto varenia či mixovania a nekonečného pasírovania cez pasírovák... Nebola som totiž 3 týždne doma a veľa ich dozrelo...
Však keď sa tak dajú odšťaviť ríbezle /zvlášť vyteká čistá šťava a zvlášť idú tie suché "hovienka" /šupky, zrnká, stopky/ - tak by to mohlo ísť... Nemáte osobnú skúsenosť?
My to melieme po očistení na mäsovom mlynčeku, do leča to dávame komplet, zákazníci sa nesťažujú, v zavarenej rajčinovej šťave pre vlastnú potrebu to tiež nerobí problémy.
aninocka
10.08.11,07:27
mazanova
10.08.11,10:13
BULHARSKÝ ŠALÁT
Môj recept od susedky (ona ho s tým názvom dostala) idem ho robiť už tretiu sezónu, nemá chybu:
1 kg paradajok, 1 kg papriky, 1 kg cibule, 7 dl kyslé uhorky (1 fľaša sterilizovaných), 250 dk čerstvé šampinóny, 1 sáčok mrazenej kukurice (300-350 g), 3 paradajkové pretlaky (resp. 2 krabičky 0,5 kg paradajkové pyré - ja dávam), 20 dk cukor, 3 strúčiky cesnaku, 10 dk soľ, 1 dl olej, 1 dl ocot
postup: zeleninu a šampióny nakrájať, podusiť na oleji 15´, pridať pretlak, cesnak (prelisovaný), kyslé uhorky (nastrúhané nahrubo na rezance), kukuricu, soľ, ocot, cukor - nechať podusiť cca 15´, naplniť do fliaš a sterilizovať cca 10´.
ps.: vždy robím dupľovanú dávku, keď už, tak už, napokon ide to na odbyt ako divé, na špagety, cestoviny, aj iba tak studené...
vlani som dala uvarenú bielu fazuľu priměřene a hodila sa tam.
rdb
15.08.11,10:16
Lutenica

Paradajky nakrajame na jemno a dame varit, najlepsie v sirokej a vysokej panvici, cakame kym sa nevyvari tekutina natolko, aby varecha v paradajkach zanechavala stopu. Osolíme, pridáme hodne veľa cesnaku - takze tak podla chuti :)
Este minutky povarime vypneme pridame nadrobno nasekanu zelerovu vnat, premiesame, plnime do poharov sterilizujeme tak 10 minut.
V zime ako prilohu k vsetkermu moznemu. Napriklad aj k ciganskej, parkom, pecenym zemiakom, alebo...
Kysnute cesto (NEosladene) rozotrieme na plech. Potrieme Lutenicou pohadzeme klobasou a syrom a upecieme so salatom lahka vecera.
Kvaka
10.08.12,14:08
Oživujem trochu tému, hodím sem môj recept na kečup.
2kg paradajok
0,5kg červenej kápie
0,25kg cibule
2 dag cesnak
2-3 jabĺčka
2 až 3 broskyne, dnes som dala po jednej
5 dag soli (tu dám podľa hustoty paradajok, čím hustejšie, tým menej sa vyvarí vody, takže ak sú vodnatejšie, tak menej soli, cca 1 polievková lyžica)
3 klinčeky
celá škorica
čierne a nové korenie z každého cca 5ks
bobkový list
štipku mletého zázvoru
malú lyžičku mletej červenej papriky
0,25kg cukru
ocot podľa chuti

Všetko čo sa dá, pokrájam na malé kúsky a dám variť aj s koreninami na dve hodiny, bez cukru.
Potom odstavím, nechám vychladnúť, povyberám korenie a rozmixujem.
Potom to prepasírujem a dám ešte variť s cukrom a octom do zhustnutia.
Naplnené fľaštičky sterilizujem v hrnci s vodou cca 15 minút.
rdb
15.08.12,14:07
Na 1 kg partadajek si prirpavime, jeden vacsi baklazan, cesnak (podla chuti) viazaničku petržlenovej vňate a trochu oleja. Obvykle použijeme 3 - 5 kg paradajek.
Nakrajame ich jemne nasolíme a vo veľkej panvici dusime kym sa neodpari vsetka voda. Skuska je jednoducha musi vzniknut husta kasa s kuskami. Ked v nej urobime ryhu varechou, nesme sa vract spat. Baklazan popichame vidlickou a 20 mninut peceme pri 200 stupnov. Musi byt celkom makky. Potom ho otvorime a duzinu pridame k paradajkam. Este raz privedieme k varu, dosolíme, pridame roztlaceny cesnak a nasekanu vnat. Premiesame dosolime a hned plnime do poharikov. Este mozme 5 minut sterilizovat. HOTOVA LUTENICA
lujza.j
15.08.12,14:19
moj kolega ide prvý krát skúsiť recept svojeho suseda, ktorý má aj januári svoje dozreté rajčiny.....tie ešte uplne zelené oberie tak aby sa ich čo najmenej dotýkal, neumyté ich poukladá do 5l pohárov a dá do špajze, alebo pivnice....pravidelne kontroluje ak je nejaká chytená odstráni a ostatné poukladá späť
AlaNR
16.08.12,05:31
moj kolega ide prvý krát skúsiť recept svojeho suseda, ktorý má aj januári svoje dozreté rajčiny.....tie ešte uplne zelené oberie tak aby sa ich čo najmenej dotýkal, neumyté ich poukladá do 5l pohárov a dá do špajze, alebo pivnice....pravidelne kontroluje ak je nejaká chytená odstráni a ostatné poukladá späť

Netreba tým rajčinám svetlo? My máme pivnicu úplne tmavú. Podarí sa to aj tak?
Kedy to treba naložiť?
lujza.j
20.08.12,08:40
Netreba tým rajčinám svetlo? My máme pivnicu úplne tmavú. Podarí sa to aj tak?
Kedy to treba naložiť?
no...tak.....že posledné, úplne posledné rajčiny, bez známky poškodenia čiernych škvŕn /možná plieseň/ ale že také tie čierne ako keby jazvy tie môžu byť.....
úplne tmavá pivka, že úplna tma?....ten kolegov sused, že má tam okno,ale že ho má zatienené....takže tmu úplnú tam nemá, proste že vidí bez zasvietenia.. a že nemusí byť taký veľký pohár....aj ich budeš mať menej dáš do menšieho....
wagner
20.08.12,18:24
Netreba tým rajčinám svetlo? My máme pivnicu úplne tmavú. Podarí sa to aj tak?
Kedy to treba naložiť?

Záleží, kedy tie rajčiny chceš jesť. Aj ja som ich dávala kedysi do pivnice, vydržali tak do pol novembra. Potom som ich dávala s bedničkou do izby na svetlo a tiež vydržali do pol novembra. Teraz už neskladujem rajčiny, väčšinou mi zvyknú dozrieť na koreni keď ich včas zaštipnem (koncom júla), tak mi dozrú do konca augusta. Také sú chutnejšie. Tie skladované nemajú už takú chuť.
LEMATONIC
21.08.12,21:43
Re: Ako spracovat rajciny
este niekedy v 60-tych rokoch minuleho storocia som cital v ruskom casopise pre mladez ( "Technika molodezi"), ako uchovat cerstve paradajky az do vianoc,
nikdy som to nevyuzil, sam som zvedavy
potrebujete k tomu 3,5 litrovu flasu na zavareniny, zrele a cerstve paradajky z vasej zahrady (moznoze aj zelene) a manzelkin fen na vlasy s ionizatorom
- umyte a suche plody naukladame do flase
- niekolko minut vhaname ionizovany vzduch do flase
-potom hned uzavriet vieckom
Uskladnit na vhodnom mieste ako bezne zavareniny
Snad sa najde niekto, kto to vyskusa
Pavel
babka - ježibabka
22.08.12,11:44
Tu je sikovny recept na leco http://www.akosatorobi.sk/video/802/zavarane-leco-recept-na-zavarane-zeleninove-leco- a kecup http://www.akosatorobi.sk/video/1518/ako-vyrobit-domaci-kecup
Vďaka za recept. Lečo urobené. Zaujalo ma to, že nie je náročný na čas. Ja som bola totiž zvyknutá zavárať lečo hotové - komplet aj s vajcom (lebo v lete neviem čo s nimi a v zime som domáce nemala) a nakrájaným salámom, alebo klobásou. Stačilo iba zohriať. Toto sa mi celkom páči. Vyzerá pekne a môže ísť aj do guláša.
babka - ježibabka
01.09.12,13:38
Lečo vyskúšané a je dobré. Cez týždeň som bola na poliklinike u doktorky (a bola som prekvapená, že v lete bolo u oboch kašlárok toľko ľudí), neskoro som došla domov,tak som robila bleskovku dorobila som lečo. Syn dostal rajčiny, tak idem robiť ďalšie. Veď zima je dlhá, minieme.
pavol54
01.09.12,14:01
Vďaka za recept. Lečo urobené. Zaujalo ma to, že nie je náročný na čas. Ja som bola totiž zvyknutá zavárať lečo hotové - komplet aj s vajcom (lebo v lete neviem čo s nimi a v zime som domáce nemala) a nakrájaným salámom, alebo klobásou. Stačilo iba zohriať. Toto sa mi celkom páči. Vyzerá pekne a môže ísť aj do guláša.
ak chceš dať cibuľu tú musíš napred podusiť aby sa odparila
babka - ježibabka
01.09.12,17:19
To je jasné. Zas až taká hladná, aby som nevydržala o 5 minút dlhšie, než sa usmaží cibuľa som nebola. Hihi (nejde smajlík) Dnešné sa už varí.
ajuschka
05.09.12,16:55
ja uvazujem o niecom ako omacka z pecenych paradajok.
Chcem to buduci vikend vyskusat, vobec netusim co z toho vylezie, ale plan je asi takyto...:

paradajky co najmasitejsie si nakrajame na polovicky, poukladame na pomasteny plech. na kazdu si kvapneme trosku oleja, sypneme trosku cukru, soli a tymianu a ulozime platok cesnaku. pomaly pecieme ako ked chceme paradajky susit v rure.
vyberieme ich ale skor ako pri uplnom vysuseni, a potom bude prepasirujeme alebo rozmixujeme, napoharikujeme a sterilizujeme.

Ja zboznujem susene paradajky, a ked sa mi tu chut podari skoncentrovat do omacky, tak budem mat vianoce :)
mate este nejaky napad tohto charakteru?
Katy a R
05.09.12,17:11
Vďaka za recept. Lečo urobené. Zaujalo ma to, že nie je náročný na čas. Ja som bola totiž zvyknutá zavárať lečo hotové - komplet aj s vajcom (lebo v lete neviem čo s nimi a v zime som domáce nemala) a nakrájaným salámom, alebo klobásou. Stačilo iba zohriať. Toto sa mi celkom páči. Vyzerá pekne a môže ísť aj do guláša.

tiež robím podobne ako v tom linku .. len teda ja rozvarím a precedím paradajky .. a tou šťavou zalejem papriku v pohári. A len troška soli. Viacej to používam pod mäso .. lečo až tak nemusím A do rôzne veľkých pohárov - že podľa toho - či len kúsok pod mäso, alebo viac do guľáša ... :confused:
A ak bolo viac paradajok, tak som tú šťavu dala samostatne, alebo aj zamrazila v plastových fľašiach.
A ešte doplním, spracovanie papriky ... ak neskoro v jeseň už hrozia mrazíky - a treba všetko obrať (je veľa aj menšej papriky) .. tak som normálne pomlela na mäsovom mlynčeku . a zamrazila. Do takým menších plastových nádobiek .. alebo som si namrazila aj kocky ... aby sa rovno hodilo napr do polievky. prípadne do výživových pohárov..
babka - ježibabka
05.09.12,18:27
tiež robím podobne ako v tom linku .. len teda ja rozvarím a precedím paradajky .. a tou šťavou zalejem papriku v pohári. A len troška soli. Viacej to používam pod mäso .. lečo až tak nemusím A do rôzne veľkých pohárov - že podľa toho - či len kúsok pod mäso, alebo viac do guľáša ... :confused:
A ak bolo viac paradajok, tak som tú šťavu dala samostatne, alebo aj zamrazila v plastových fľašiach.
A ešte doplním, spracovanie papriky ... ak neskoro v jeseň už hrozia mrazíky - a treba všetko obrať (je veľa aj menšej papriky) .. tak som normálne pomlela na mäsovom mlynčeku . a zamrazila. Do takým menších plastových nádobiek .. alebo som si namrazila aj kocky ... aby sa rovno hodilo napr do polievky. prípadne do výživových pohárov..
Mám už narobené malé, stredné,väčšie poháriky a šťavu mám už tiež v pohárikoch a pohároch. Nie je to tak dávno, čo som robila pretlak taký hustý ako sa predáva (s tým rozdielom, že v mojom nebola chémia, iba za hrsť - menšiu alebo väčšiu soli a cukru, podľa toho, koľko som mala surovín), ale už sa s tým nehrám. Veď aj tak sa to musí pri použití riediť. Ináč rajčinová šťava je dobrá pri zvýšenej teplote. Neviem, či zaberie u každého. Papriky malé do polievky nemeliem, ale dávam ich celé do mrazničky, lebo v polievke ich milujem. :D
pavol54
05.09.12,19:00
Mám už narobené malé, stredné,väčšie poháriky a šťavu mám už tiež v pohárikoch a pohároch. Nie je to tak dávno, čo som robila pretlak taký hustý ako sa predáva (s tým rozdielom, že v mojom nebola chémia, iba za hrsť - menšiu alebo väčšiu soli a cukru, podľa toho, koľko som mala surovín), ale už sa s tým nehrám. Veď aj tak sa to musí pri použití riediť. Ináč rajčinová šťava je dobrá pri zvýšenej teplote. Neviem, či zaberie u každého. Papriky malé do polievky nemeliem, ale dávam ich celé do mrazničky, lebo v polievke ich milujem. :Drajčinovú šťavu od detstva milujem len tak vypiť, vždy sme ako deti kradli mame keď robila niečo s rajčinami.
betak
06.09.12,09:52
Tie pečené som robil včera, nakrajal , podlial olejom - pokvapkať podĺa mňa nestačí- piekol som 4 - hodiny pri 160 st. C. Horúce do pohára a zatvoriť, vrchnák chytil. Bylinky , soľ ... atd až nakoniec - zbytočne sa to pripaľuje.
trisestri
08.09.12,18:33
hubatá
21.11.13,19:18
Trochu oživím túto tému:
odkladajte si papierové prepravky na vajcia (z UH nie sú vhodné, lebo sú studené a poškodzujú paradajky) a ak vám zostanú zelené paradajky, tak naukladajte každú osve ako vajíčka do nich. Nechajte v teplej miestnosti dozrieť. Môžte ich sem-tam prezrieť a aj otočiť aby sa rovnomerne zafarbili.

A teraz recept na skvelú polievku z čerstvých paradajok:
Keď máme veľkú úrodu rajčín, robievam polievku s tvarohom, je rýchle hotová a výborná: paradajky podusím v malom množstve vody do mäkka, rozmixujem ponorákom aj so šupami a precedím. Vhodím naspäť do hrnca, osolím, osladím, kvapnem oleja, a do tohto základu pridávam to čo mám po ruke: rozmrvený tvaroh, pár zemiakov, alebo halušky z jedného vajca, opražený chlieb alebo pečivo, slížiky - no fantázii sa medze nekladú. Netreba zabudnúť na bylinky a podľa toho kto má aké rád tak použije:majoránku, ligurček, pažítka, kôpor ...... Polievka sa dá ochutiť aj cesnakom.

Nám najviac chutí s tvarohom, na kocky pokrájanými zemiakmi a majoránkou.
Kvaka
30.08.14,09:27
Práve robím kečup, aj keď nebol v pláne, ale aspoň túto tému oživím. Vlani som mala odložené v chladničke v pohároch pomleté paradajky s cesnakom a soľou, taká hustá kaša, bolo to nevarené, používala som to do avokádovej nátierky aj do iných jedál. Teraz neviem nájsť recept, asi urobím od oka.
Kvaka
30.08.14,11:27
1 kg pomletých paradajok, 300g prelisovaného cesnaku a 60g soli, našla som to. Je to mňam a nevarí sa.
bettylou
16.08.15,11:12
Ljutenica, taká paradajkovo papriková olejová pasta, vyzerá zaujímavo, len zd=lhavé

http://varecha.pravda.sk/recepty/prava-macedonska-ljutenica-fotorecept/53619-recept.html
lujza.j
16.08.15,11:24
dlžka varenia podlla druhu rajčíc...dala by som ich bez jadier....
Gapo
22.08.15,07:45
Nedá mi nezareagovať na zelené rajčiny. Sú skutočne chutné,ale majú jedno ale. Nekonzumujem ich odkedy som sa o nich dočítala, citujem z knihy 1000 dobrých rád záhradkárom od Radoslava Šrota: Malé zelené plody sa pre obsah zdraviu škodlivých alkaloidov (tomatín) na priamy konzum neodporúčajú. Škoda. :mee:


Ja som sa zas dočítala, že tepelnou úpravou - čo je v tomto prípade sterilizácia - sa zdraviu škodlivé látky strácajú. Zelené rajčiny spracúvam dlhé roky a chutia celej rodine.
Solanín sa ani tepelnou úpravou nestráca :(
Kvaka
26.08.20,08:41
Potrebujem šikovný recept na ljutenicu, už neviem, čo s paradajkami. :) Kúpila som jeden baklažán a kilo kápie, mám domáci cesnak, aj mrkvu. Viem, že paprika sa musí opiecť, aby mala dobrú arómu.
lujza.j
02.08.21,15:57
1 kg pomletých paradajok, 300g prelisovaného cesnaku a 60g soli, našla som to. Je to mňam a nevarí sa.
Anička..a čo potom..iba v chladničke?
lujza.j
02.08.21,15:58
Aha už čítam:D
lujza.j
07.08.21,20:20
Oživujem trochu tému, hodím sem môj recept na kečup.
2kg paradajok
0,5kg červenej kápie
0,25kg cibule
2 dag cesnak
2-3 jabĺčka
2 až 3 broskyne, dnes som dala po jednej
5 dag soli (tu dám podľa hustoty paradajok, čím hustejšie, tým menej sa vyvarí vody, takže ak sú vodnatejšie, tak menej soli, cca 1 polievková lyžica)
3 klinčeky
celá škorica
čierne a nové korenie z každého cca 5ks
bobkový list
štipku mletého zázvoru
malú lyžičku mletej červenej papriky
0,25kg cukru
ocot podľa chuti

Všetko čo sa dá, pokrájam na malé kúsky a dám variť aj s koreninami na dve hodiny, bez cukru.
Potom odstavím, nechám vychladnúť, povyberám korenie a rozmixujem.
Potom to prepasírujem a dám ešte variť s cukrom a octom do zhustnutia.
Naplnené fľaštičky sterilizujem v hrnci s vodou cca 15 minút.
Podaril sa famózny:)
Mila123
08.08.21,06:40
Oliwa
11.08.21,10:28
https://tojenapad.dobrenoviny.sk/finske-paradajky-na-zimu/?fbclid=IwAR14NFwTje1NJUiOhOtmJKW0E0Dd-pDJkBXKdXYEtVRLZ-Qlb4pSWM8RsVY
Ja robím (okrem fantastického receptu na Uncle Bens z Porady a leča) ešte jednoduchšiu verziu (minimalizujem vstupy aj robotu :D):
paradajky vhodím na chvíľku do horúcej vody, zbavím šupiek, pokrájam na malé kocky a sterilizujem v 0,33l pohároch. Bez soli, bez vody, bez čohokoľvek - 100 % produkt. Pri krájaní pustia šťavu, ktorá stačí vyplniť pohár. Ešte nikdy sa ani jeden nepokazil. Používam na špagety namiesto Giana paradajok, ktoré som kedysi občas kupovala, ale dajú sa použiť a dochutiť do čohokoľvek - podľa druhu jedla.
V zime po otvorení pohára cítiť vôňu leta, záhrady a slnka... :)
lujza.j
30.08.21,20:27
https://varecha.pravda.sk/recepty/jemny-paradajkovy-dzem-s-chilli-a-bylinkami/74243-recept.html
Som robila... niečo fantastické....postup som si upravila...nesupala som.... rozkutrovala a prepasirovala...nadhernu farbu má... ďalšie rajča nato obrate....
lujza.j
30.08.21,20:29
Katy a R
30.08.21,20:42
luj - ja som toto pozerala - že asik skúsim https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi709HL2dnyAhWBg_0HHdDoBZoQFnoECAIQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.lenivakucharka.sk%2Fparadajk ovy-dzem%2F&usg=AOvVaw2zbZt1HHsFkOhlJgapx_TN - mám plno bazalky - tiež dáva dobrú chuť paradajkám
včera som spravila pár pohárov - rajča + paprika+ fazuľa + cibuľa (o polnoci som si ešte spravila k tomu špagety - čo sa mi nezmestilo do pohárov;))
lujza.j
31.08.21,07:20
Katy ja už džem len henten... niečo lahodné famózne a luxusné:)mne sa páči,že to iba z rajčín....bazalku som fukla nakoniec...ale robila som to iba z tých konkrétnych rajčín...min.rok som ich susila...sú výborné...
Škoda ja bazalku iba z obchodu:(
Oliwa
31.08.21,09:18
https://bonvivani.sk/recepty/pikant#.YS1NW0naiNz
Ešte toto budem robiť
Lui, robievam, ale mne rokmi osvedčilo namiesto sladkej kápie dať štipľavú červenú/oranžovú, potom netreba ani feferónky a je to fajn čípoš... ;):)
lujza.j
31.08.21,10:47
Oliw toto nie je problém..nemám papriku,ale suseda...nenormálny ekrazit:Dpomiesam... lebo kapiA dá chuť..ale nie tá bachrata... dlhá spicata....
lujza.j
11.11.21,19:13
https://bonvivani.sk/recepty/pikant#.YS1NW0naiNz
Ešte toto budem robiť
Keby nahodou niekto bud.rok.....pikant je vynikajúci... určite ho zas urobím....
lujza.j
22.09.23,07:51
https://www.mimibazar.sk/recept/50056/zavarane-lupane-paradajky-vo-vlastnej-stave
Robieva niekto takto?dve fľašky som skúsila-ci prežijú....milujem omaču na špagety z čerstvých rajčín...
ivka70
22.09.23,08:22
https://www.mimibazar.sk/recept/50056/zavarane-lupane-paradajky-vo-vlastnej-stave
Robieva niekto takto?dve fľašky som skúsila-ci prežijú....milujem omaču na špagety z čerstvých rajčín...
mam este od vlani, aj zo zltych rajcin .... stale je puzitelna ...
Žabinka
22.09.23,08:37
https://www.mimibazar.sk/recept/50056/zavarane-lupane-paradajky-vo-vlastnej-stave
Robieva niekto takto?dve fľašky som skúsila-ci prežijú....milujem omaču na špagety z čerstvých rajčín...
ja som robila podobne, navrch som dala aj trochu oleja. v zime bola fajná paradajková polievka..:) skúšala som pár aj s bazalkou čerstvou, ale tú si viem dať aj do hotového.
Oliwa
22.09.23,08:56
https://www.mimibazar.sk/recept/50056/zavarane-lupane-paradajky-vo-vlastnej-stave
Robieva niekto takto?dve fľašky som skúsila-ci prežijú....milujem omaču na špagety z čerstvých rajčín...
Lui ja už roky... a nedávam navrch ani soľ. Len 100% rajčiny vo vlastnej šťave (tej je akurát toľko, že sú zakryté po vrch pohára). Nikdy sa mi ani jeden nepokazil. Sterilizujem v hrnci na sporáku.A tento rok som ani neobárala šupku, šla dolu aj sama, urodili sa mi totiž mega rajčiny - 2ks 1352g. :):D
Tiež to robím kvôli špagetám, ale nerobím samostatnú omáčku - fuknem ich nakoniec na mäso v panvici, chvíľku povarím a čo sa rozvarí, rozvarí a zvyšné kúsky sú spomienka na leto...
Jarka 1
22.09.23,11:44
Lui, ja tiež ako Oliwa bez soli a len rajčiny. Všetko bez problémov.
pavol54
22.09.23,16:02
https://www.mimibazar.sk/recept/50056/zavarane-lupane-paradajky-vo-vlastnej-stave
Robieva niekto takto?dve fľašky som skúsila-ci prežijú....milujem omaču na špagety z čerstvých rajčín...
ja som robila podobne, navrch som dala aj trochu oleja. v zime bola fajná paradajková polievka..:) skúšala som pár aj s bazalkou čerstvou, ale tú si viem dať aj do hotového.
olej nikdy do ničoho, po otvorení pred konzumáciou sa môže dodať. Skús si odliať trocha oleja do nejakej fľaštičky na nechaj stáť v špajze pol roka a ochutnaj. brr
lujza.j
22.09.23,17:10
Dievčatá ďakujem...dala som na vrch trochu soli......
Oliw....keď budem veľká aj ja budem mať také veľké rajča-paradne.... budúci rok sa zameriam na tieto veľké mäsové .....a hlavne začnem s plantami v správnom čase....nie skoro ako tento rok.......
Pali... mamička moje chlapa tá cviklu s olejom....konec japonec