projektantt
08.08.07,09:57
Dobrý deň.
Ako projektant som vystavil architektovi faktúru na 100 000Sk + 19 000 DPH. Mne subdodávateľ vystavil faktúru na 60 000Sk + 11 400 DPH. Jednalo sa o projektovanie stavby v zahraničí.
Výsledok daňovej kontroly:
- Na základe § 15 ods. 2 – miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehuteľnosť ... je miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza.
(Z toho vyplýva, že DPH nemalo byt vôbec a ani ho architektovi nikto nezaplatí)

- Na základe § 71 ods. 6 - Ak platiteľ vo faktúre uvedie vyššiu sumu DPH ako mal platiť, musí zaplatiť tuto vyššiu sumu.
(Podľa tohto paragrafu mi štát DPH ktoré nemalo byt nevráti)

- Na základe § 49 ods. 1 – Pravo odpočítať DPH ... vzniká, keď vzniká daňová povinnosť.
(Daňová povinnosť mi nevznikla, keďže stavba je v zahraničí a tak som si nemohol odpočítať 11 400DPH z faktúry s DPH, ktorú mi vystavil subdodávateľ)

Celkový výsledok: Dostal som na DPH 19 000Sk, z čoho 8 600Sk som odviedol štátu a 11 400Sk subdodávateľovi, ktorý to odviedol štátu.
Podľa daňovej kontroly musím štátu zaplatiť ďalších 11 400Sk + architekt 19 000Sk = 30 400Sk.
Vie mi niekto poradiť čí sa dá voči tomu nejako odvolať???
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
08.08.07,10:21
bohužial daňový úrad má pravdu pretože Vám nemali faktúrovať s DPH ani vy ste nemali faktúrovať s dph...ale ak vystavíte FA s dph ste povinný odviesť túto dph pričom prijímateľ služby nemá narok na odpočet takejto dph...
mihad
08.08.07,10:40
dobry den
ja mam podobny problem - avsak s miernou obmenou:
sme slovenska architektonicka sro, spracovavame projekt pre stavbu v zahranici (CR), klient je zo zahranicia (CR). nasi subdodavatelia projektu su tiez zo zahranicia (CR). My klientovi vystavujeme fakturu v ceskych korunach bez DPH, nasi subdodavatelia nam vsak fakturuju DPH. Ako to ma byt spravne? Nemali by nam aj oni fakturovat bez DPH? Vzhladom na to, ze pracujeme na viacerych projektoch v CR podobnou schemou (CR klient, stavba v CR, subdodavatelia projektu v CR), velmi prosim o radu...
dakujem
miro hazucha
Vladimír Ozimý
08.08.07,11:34
dobry den
ja mam podobny problem - avsak s miernou obmenou:
sme slovenska architektonicka sro, spracovavame projekt pre stavbu v zahranici (CR), klient je zo zahranicia (CR). nasi subdodavatelia projektu su tiez zo zahranicia (CR). My klientovi vystavujeme fakturu v ceskych korunach bez DPH, nasi subdodavatelia nam vsak fakturuju DPH. Ako to ma byt spravne? Nemali by nam aj oni fakturovat bez DPH? Vzhladom na to, ze pracujeme na viacerych projektoch v CR podobnou schemou (CR klient, stavba v CR, subdodavatelia projektu v CR), velmi prosim o radu...
dakujem
miro hazucha

nie oni vám to faktúruju správne keďže sú registrovaný v ČR ako platitelia dph a nehnuteľnosť je v ČR vzniká tam aj daňová povinnosť to jest musia vystaviť s DPH. Vy vystavujete bez dph len preto že môžete preniesť túto daňovú povinnosť na odberateľa ktorý je v ČR registrovaný inak by ste sa museli aj vy v ČR registrovať a odvádzať českú dph...
mihad
08.08.07,11:57
ano dakujem - ja ked som to dopisal, tak mi to zacalo dochadzat. Takze ak som to spravne pochopil, ak by v tomto istom pripade figuroval slovensky subdodavatel, ten by mne fakturoval bez dph, pretoze miesto dodania sluzby je spojene s nehnutelnostou teda v CR. Je to tak spravne?
dakujem a s pozdravom
miro hazucha
Vladimír Ozimý
08.08.07,12:02
ano dakujem - ja ked som to dopisal, tak mi to zacalo dochadzat. Takze ak som to spravne pochopil, ak by v tomto istom pripade figuroval slovensky subdodavatel, ten by mne fakturoval bez dph, pretoze miesto dodania sluzby je spojene s nehnutelnostou teda v CR. Je to tak spravne?
dakujem a s pozdravom
miro hazucha

dobre uvažujete...
projektantt
09.08.07,07:46
Dobry den.
Bolo by možné to vyriešiť tak, že teraz zaplatím dph, ktoré som si neoprávnene odpočítal (výsledok daňovej kontroly), potom by sme opravili faktúry aby boli bez dph, dali opravné daňové priznania na kvartál, kde bola daňová kontrola a nesprávne odvedené dph (to prvé) by nám vrátili?
Ďakujem
Vladimír Ozimý
09.08.07,08:00
Dobry den.
Bolo by možné to vyriešiť tak, že teraz zaplatím dph, ktoré som si neoprávnene odpočítal (výsledok daňovej kontroly), potom by sme opravili faktúry aby boli bez dph, dali opravné daňové priznania na kvartál, kde bola daňová kontrola a nesprávne odvedené dph (to prvé) by nám vrátili?
Ďakujem

tým že vy zaplatíte DpH na ktorú ste nemali nárok máte daňovú povinnosť vysporiadanú štát vám nemá čo vraciať vy môžete žiadať dodávateľa o vystavenie dobropisov na výšku dph aby vám to zaplatitli naspäť a oni nech si podajú dodatočné daňové priznanie ...
projektantt
09.08.07,18:50
Je mozne obdobnym sposobom - dobropis a dodatočné daňové priznanie vysporiadať aj mňa voči môjmu objednávateľovi (architekt), ktorý to bude odo mňa žiadať? ďakjem Jozef
Monika Kováčová
09.08.07,19:14
dodatočné daňové priznanie na kontrolované obdobie nie je možné podať...
emgeton
10.08.07,05:23
§39 zák. 511/1992 Zz.

(3) Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.
projektantt
12.08.07,16:29
Dakujem. Jozef