memorex31
08.08.07,09:15
Zdravim,

na predajni mame slnecne okuliare. Na etikete je, ze splnaju normu BSEN 1836 (1997). V pondelok bola u nas na navsteve mila SOI a ze vysla nova norma z EU, takze mame zle oznacenie... No :mad::mad::mad:
Ked som sa opytal, aka je ta nova norma: My nie sme poradna.
Nastastie nam ale nedali pokutu, ze si to mame opravit... Tak cakam, ze sa ukazu coskoro zase. Tak sa pytam, aka je ta nova norma, aby sme si to mohli oznacit? Kde to mozem najst a sledovat?

Dakujem
účtovník 007
08.08.07,08:19
seflera
08.08.07,09:04
Ako vieš, že tie okuliare splňujú novú normu?
Neviem, či tým neoklameš zákazníka, ak ich preznačíš a potom už dostaneš pokutu na 100%.
O tom, akú normu splňuje výrobok predsa nerozhoduje predávajúci, ani SOI.
Problém by bol, ak by bolo zakázané predávať výrobky vyrobené podľa starej normy a to zrejme nie, lebo Vám ich SOI neoznačila za zlé.
Napadá ma prirovnanie, ako keby niekto urobil elektroinštaláciu podľa normy v 50-tych rokoch a teraz, keď platí iná norma by jednoducho, bez prevedenej práce, zmenil papiere a napísal do nich inú normu. Bol by to podvod.
Norma predsa nieje len číslo na papieriku.
Neviem, či je správne preznačovať na výrobkoch podľa akej normy boli vyrobené.
Kazu
08.08.07,09:54
Zdravim,

na predajni mame slnecne okuliare. Na etikete je, ze splnaju normu BSEN 1836 (1997). V pondelok bola u nas na navsteve mila SOI a ze vysla nova norma z EU, takze mame zle oznacenie... No :mad::mad::mad:
Ked som sa opytal, aka je ta nova norma: My nie sme poradna.
Nastastie nam ale nedali pokutu, ze si to mame opravit... Tak cakam, ze sa ukazu coskoro zase. Tak sa pytam, aka je ta nova norma, aby sme si to mohli oznacit? Kde to mozem najst a sledovat?

Dakujem
A od kedy platí tá norma? Nakúpili ste výrobok potom ako začala norma platiť? Obráťte sa na výrobcu alebo dovozcu on v tom musí mať prehľad.
memorex31
11.08.07,18:51
Vdaka. Zial, ziadna z odpovedi mi nepomohla...
Dovozcom okuliarov sme my. Ide o to, ze norma zacala platit a ja fakt netusim, ako sa k nej mam dostat, ked vsetci hraju mrtveho chrobaka... Mam pisat do Bruselu alebo ako? SOI len pokuty dava, bez zaujmu na tom, aby to fungovalo obojstranne...
Okuliare splnaju absolutne vsetky normy, tym som si isty, lebo su vyrobene v EU, maju CE, su kvalitne, znackove a nie lacne... SOIke ide podla vsetkeho iba o nejake nove cisielko a o to, aby mohla davat pokuty... Nemoze predsa EU vydat normu na okuliare a 500000000 okuliarov, ktore su v obehu v EU jednoducho spalit alebo co a zacat vyrabat nove...

Keby tu novu normu nesplnali, tak by nemohli chciet, aby sme si ich oznacili, nie? Vzdy je to tak, ze nova norma plati iba pre veci vyprodukovane po nabehnuti ucinnosti normy...
Okrem nejakych bezbecnostnych poziadaviek, ako napr. kotle teraz budu sa musiet robit dodatocne kontroly...
No proste SOI beha, robi kontroly (viem aj o ostatnych obchodoch) a nikto nevie, aka norma to je... BORDEL a la SLOVAKIA!!! :mad:
misolga
12.08.07,17:23
Memorex- Technický skúšobný ústav Piešťany š.p. má v hlavnej činnosti posudzovanie zhody výrobkov, vydávanie certifikátov, takže čo sa týka noriem sú prvý ktorí o niečom takom vedia.Pozri www.tsu.sk (http://www.tsu.sk) a buď v časti FAQ-otázky a odpovede uveď svoj problém.Daj vedieť ako si dopadla-držím palce.
Kazu
12.08.07,17:31
Ktorá skúšobná na Slovensku certifikuje optiku? Viem, že v SKTC-104 (Technický skúšobný ústav, Krajinská cesta, Piešťany) certifikovali aj sklo ale neviem či aj optiku. Možno ti poradia.
misolga
12.08.07,18:02
Ktorá skúšobná na Slovensku certifikuje optiku? Viem, že v SKTC-104 (Technický skúšobný ústav, Krajinská cesta, Piešťany) certifikovali aj sklo ale neviem či aj optiku. Možno ti poradia.
-certifikuje ako optiku predajňu alebo ako optika(napr.sklá) tovar?Zjednodušene očná optika :Optik musí mať pridelený kód Poskytovateľa zdravotnej starostlivosti od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a takisto povolenie od Štátny ústav kontroly liečív (ŠUKL), nakoľko je očná optika poskytovateľom zdravotníckej pomoci.
Pamätám sa že pred 1-2 rokmi slnečné okliare nakúpené v Čechách posielala moja známa -majiteľka optiky na posúdenie do Piešťan na Tech.skúšobný ústav.
Kazu
13.08.07,08:43
Myslela som optiku ako výrobky. Prideľovanie kódov a s tým súvisiace postupy sú mi jasné. Len neviem, ktorá skúšobňa certifikuje slnečné okuliare. Mám zoznam štátnych skúšobní, lenže je už hodne staršieho dáta a preto tam nie je uvedený Memorex. Ja by som sa v prípade misolga obrátila na výrobcu. Ak je zo štátov EÚ nebol by problém, aby mu ohľadom označovania dal presné informácie. Len neviem, prečo by mal označovať výrobky nanovo ak boli vyrobené a distribuované do obchodu pred platnosťou uvedenej normy. Ibaže by boli do obchodu dodané až po dátume platnosti novej normy. Preto som sa na toto misolga pýtala. Súhlasím s tebou, že on ako predajca nemôže výrobky označovať, nové značenie mu musí dodať výrobca.
misolga
15.08.07,07:22
Vo včeerajšom denníku SME bol článok ohladne kvality slnečných okuliarov, ako prebiehali kontroly v optikách atď.Tam sa jednalo hlavne o to že niektoré slnečné nespĺňajú požadovanú kvalitu CE filtrov, firma CEROT v Bratislave testuje slnečné.Pozrite si na internete ww.sme.sk, tam je to podrobnejšie.