anavki
08.08.07,09:40
Som na predĺženej materskej dovolenke, dieťa ma 4 a pol roka, som nezamestnaná. Dopočula som sa, že od 1.1.2007 bol schvalený zákon,ktorý hovorí, že riadna a celodenná starostlivosť o dieťa je splnená aj keď matka umiestni dieťa do 6 rokov veku v materskej školke maximálne na 4 hodiny denne (ktoré nie je ZTP ani matka nie je ZTP ani slobodná a pod.) Nestráca pri tom nárok na to, že odvody do fondov platí štát a môže ešte zarobiť na skratený úväzok alebo dohodu max. myslím 3450 sk mesačne. Neviem však nikde tento zákon nájsť.
Prosím o radu.
Ďakujem.
Chobot
08.08.07,09:08
Som na predĺženej materskej dovolenke, dieťa ma 4 a pol roka, som nezamestnaná. Dopočula som sa, že od 1.1.2007 bol schvalený zákon,ktorý hovorí, že riadna a celodenná starostlivosť o dieťa je splnená aj keď matka umiestni dieťa do 6 rokov veku v materskej školke maximálne na 4 hodiny denne (ktoré nie je ZTP ani matka nie je ZTP ani slobodná a pod.) Nestráca pri tom nárok na to, že odvody do fondov platí štát a môže ešte zarobiť na skratený úväzok alebo dohodu max. myslím 3450 sk mesačne. Neviem však nikde tento zákon nájsť.
Prosím o radu.
Ďakujem.

Neviem o takej zmene. Nároky na rodičovský príspevok upravuje zákon o rodičovskom príspevku č. 280/2002, ten bol naposledy novelizovaný v r. 2005. Zákon o soc. poistení definuje, kto je povinne poistená osoba. Medzi nich patrí aj rodič, ktorý sa riadne stará o dieťa (§15). V § 15 ods. 3 hovorí, čo je to riadna starostlivosť:

"(3) Riadna starostlivosť podľa odseku 1 písm. c) a d) je riadna starostlivosť podľa osobitného predpisu.36)"

pričom sa odvoláva na zákon o rodičovskom príspevku. Tam je riadna starostlivosť definovaná v § 3 súčasne s nárokom na rodičovský príspevok:

"(1) Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú:

a) riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa
1. do troch rokov veku dieťaťa,
2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom1) do šiestich rokov veku dieťaťa alebo
3. do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov podľa § 2 ods. 2, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti,
b) trvalý pobyt 3) alebo prechodný pobyt4) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
c) trvalý pobyt 3) alebo prechodný pobyt4) dieťaťa uvedeného v písmene a) na území Slovenskej republiky.

(2) Riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 1 písm. a) je starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie preventívnych prehliadok podľa osobitného predpisu. 4a)

(3) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona je splnená, ak rodič

a) zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne; to platí aj vtedy, ak
1. dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti najviac deväťdesiat po sebe nasledujúcich dní,
2. dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom 1) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
3. dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie, ak jeho rodičia alebo osamelý rodič, ktorý je slobodný, rozvedený, ovdovený, sú občania s ťažkým zdravotným postihnutím 5) alebo
b) počas výkonu zárobkovej činnosti, štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy na vstup na trh práce podľa osobitného predpisu 5a) zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou. 5b)"

Treba si poriadne prečítať tie ustanovenia a vybrať si z toho, čo platí pre teba.

Tie 4 hodiny si si asi poplietla. V tom poslednom odseku b) ide o to, že pokiaľ máš dieťa do 3 rokov, máš nárok na RP aj vtedy, ak dáš dieťa do neštátnej škôlky alebo si ho dáš niekým opatrovať a ty môžeš medzitým pracovať. Pre dieťa do 6 rokov to platí len vtedy, ak má dieťa zdravotné postihnutie. Ak by si dala dieťa do štátnej škôlky, prídeš o RP.
Beatris
10.01.08,16:11
Ja mam dieťa v pestúnskej starostlivosti ma ZTP v októbri bude mať 6 rokov chcem sa vrátiť do prace.Môžem byť osvobodena od nočných smien keď dieťa ma ZTP. Chcela by so sa ďalej opýtať za akých podmienok môžem dať zakázať styk s malou keď ma podozrenie, že matka trpí schyzofreniou
javorka
16.11.08,08:48
MáM DIEťA VO VEKU 1ROKA A MALA BY SOM MOžNOSť NASTUPIť DO ZAMESTNANIA,lenze...dieta by som dala do opatery babke.mohla by som od 1.1.2009 pracovat ,aby som neprisla o matersku/4780sk/?môžem pracovat na dohodu?a do kedy? za odpoved dakujem
Tweety
16.11.08,09:15
MáM DIEťA VO VEKU 1ROKA A MALA BY SOM MOžNOSť NASTUPIť DO ZAMESTNANIA,lenze...dieta by som dala do opatery babke.mohla by som od 1.1.2009 pracovat ,aby som neprisla o matersku/4780sk/?môžem pracovat na dohodu?a do kedy? za odpoved dakujem
Môžeš pracovať na PZ, aj na dohodu a o RP neprídeš.
brčko
16.11.08,13:48
MáM DIEťA VO VEKU 1ROKA A MALA BY SOM MOžNOSť NASTUPIť DO ZAMESTNANIA,lenze...dieta by som dala do opatery babke.mohla by som od 1.1.2009 pracovat ,aby som neprisla o matersku/4780sk/?môžem pracovat na dohodu?a do kedy? za odpoved dakujem

podla terajšieho zákona by si mohla pracovať na dohodu alebo aj prac.zmluvu a poberala by si RP v plnej výške.
ako to však bude na budúci rok? novelu zákona ešte nechválili, no osobne som tento návrh zákona velmi neštudovala, aj ked sa o tom vela hovorí (možno by si mala nárok na 25% zo sumy RP?). Takže uvidíme, či to schvália a v akom znení. :confused:

tu je pôvodný návrh novely zákona (bez pozmenujúcich úprav!!!!!):
http://www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx?DocID=276270

resp. tu sú aj rozhodnutia k nemu:
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=2595