inge57
14.02.05,17:17
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako sa dajú prečíslovať v účtovnom denníku pokladničné doklady ? Mám účtovný program MRP -Windows - Podvojné účtovníctvo. Ďakujem.
lenkak
14.02.05,17:02
Si v denníku, pôjdeš na kolonku Funkcie, zvolíš možnosť prečíslovanie skupín zápisov, vyberieš si možnosť prečíslovanie podľa dátumu a potvrdíš. Opýta sa Ťa program, či chceš prečíslovať, dáš áno, ešte Ti vypíše, že je to nenavratná operácia, zase dáš áno, spraví Ti zálohu, a zadá Ti tabľku a ty mu do nej zapíšeš od ktorého čísla dokladu chceš prečíslovať denník. Napr: Od 0, do 1800.
Ešte raz pôjdeš na menu Funkcie, tentokrát zadáš kolónku s názvom: Prečíslovanie zápisov a toto všetko zopakuješ ešte raz. Dúfam, že si ma pochopila, snažila som Ti to napísať čo najzrozumiteľnejšie.
Fany
21.02.05,21:01
Skúšala som prečíslovanie, ako si radila. Ja mám tiež s tým problém. Lenže mám veľa napr.VD v jeden deň, doklady mám už očíslované a pozakladané. Ale keď dám takéto triedenie, tak mi ich nedá do radu. Napr. V-002, V-006, V-005... Dátumovo to sedí, ale poradie dokladov to neberie do úvahy. Nedajú sa tam niekde nastaviť dva parametre: triediť podľa dátumu aj čísla dokladov? Je to podobné napr. pri výstupoch, zoznam dokladov, tam to pýta 2 parametre a pretriedi to, ale čísla skupín a zápisov zasa nejdú doradu. Dosť mi to vadí, lebo často nejaké doklady musím dohadzovať, alebo odobrať už po zaúčtovaní. Ďakujem za radu.
lenkak
22.02.05,06:14
Ale veď ty si môžeš zvoliť pri prečíslovaní možnosť prečíslovanie zápisov aj skupín zápisov aj podľa čísla. Vyber si aj túto možnosť.
inge57
16.03.05,10:40
Ahoj Lenka! Konečne som sa dostala k tomu prečíslovaniu dokladov, ale aj tak mi to nechce prečíslovať. Vôbec nemám VPD č. 1, ale až od 2, potom mi zas niečo chýba a už tam mám VPD č. 26? Som v koncoch. Viem, že ty mi poradíš!
lenkak
16.03.05,16:07
Čiže máš VPD č.2 a dátum 1.1. a VPD č. 1 napr s dátumom 05.01. S týmto už nič nespravíš. Buď budeš mať VPD zoradené podľa dátumu na doklade alebo podľa čísla VPD. Ale nebudú Ti sedieť dátumy.
TATRY MKS
07.04.05,18:30
Lenkak, prosím, poradila by si aj mne prečíslovanie dokladov v JÚ.

Mám číslovanie všetkých napr. PD 20040001 (2.1.2004) chcela by som ich zmeniť na čísla aby vyjadrovali rok, mesiac, a číslo poradia napr. PD 2004001 dať 0401001 tento jeden mi zmení, ale nezmení ďalšie príjm.doklady.

Prosím, ako to urobiť? Vopred ďakujem za pomoc.
lenkak
08.04.05,07:13
Pri MRP nie je vhodné číslovať nulou, aspoň to tak píšu z MRP, ale keď ty si chceš zmeniť číslovanie príjmových dokladov, naraz to nespravíš, musíš každý doklad zvlášť. To by si musela ovládať databázový program DBASE v AJ. A to neodporúčam.
TATRY MKS
08.04.05,08:20
Lenkak, ďakujem veľmi pekne, to si ma nepotešila... Keď si to predstavím,

koľko ich mám, je mi z toho nanič. Ako to robíte Vy, tak ako začnete číslovať

doklady na začiatku roka tak zostanú do konca roka? Ako poznáte podnikateľov, nerobí im problém doniesť 29.3.2005 doniesť doklady z 2.1.2004

Dátumovo to síce zaradí do začiatku roka 2004 ale VD bude z konca roka 2004 (ak to nebudem prečíslovava) dobre tomu rozumiem? Lenkak, veľmi pekne ďakujem za pomoc, táto porada je naozaj výborná vec, ďakujem všetkým za pomoc...
enad
08.04.05,13:36
Lenkak, ďakujem veľmi pekne, to si ma nepotešila... Keď si to predstavím,

koľko ich mám, je mi z toho nanič. Ako to robíte Vy, tak ako začnete číslovať

doklady na začiatku roka tak zostanú do konca roka? Ako poznáte podnikateľov, nerobí im problém doniesť 29.3.2005 doniesť doklady z 2.1.2004

Dátumovo to síce zaradí do začiatku roka 2004 ale VD bude z konca roka 2004 (ak to nebudem prečíslovava) dobre tomu rozumiem? Lenkak, veľmi pekne ďakujem za pomoc, táto porada je naozaj výborná vec, ďakujem všetkým za pomoc...
Bohužiaľ, ja mám tento istý problém. Bežne mi podnikateľ prinesie doklady aj dva mesiace staré a trvá na tom, že ich tam chce mať. Ja to žiaľ riešim vždy tak, že všetko ručne prečísľujem. Teda vojdem do každého napr. VD a zmení číslo. Najprv si to ale dám zotriediť podľa dátumu. Je to stráááášna robota, ale oni to nepochopia.:mad:
vierkat
11.04.05,12:32
Keď sa už načrtla táto problematika, chcela by som sa spýtať, či to vlastne vadí, keď budem mať doklad napríklad z apríla pod číslom 50 a doklad z februára pod číslom 100? Ide mi o to, či sa to musí prečíslovať, alebo sa to robí len z "estetického" dôvodu? Aj ja mám niektoré doklady - hlavne interné - ktoré musím doúčtovať až teraz a sú napríklad z januára. Budem to musieť prečíslovať? Ďakujem...
lenkak
11.04.05,15:34
Keď sú to interné doklady a jedného typu, napr. odpisy ktoré si zapíšeš dajme tomu raz do roka, máš ich teda 12x dám inú číselnú radu (s iným prexifom). Aj leasing si tak zvyknem spraviť (do číselnej rady si dávam LZ/001, ...).
vierkat
12.04.05,03:41
Lenkak: Tie VPD doklady by si teda odporúčala zmeniť, alebo by to mohlo ostať tak, ako som vyššie spomínala?
lenkak
12.04.05,16:20
Pokiaľ nie sú veľké časové rozdiely nechala by som to tak, aj ja mám tak nejaké VPD. Ale doklady mám zotriedené podľa čísla. Ja keď som minulý rok preberala jedno účto tak aj v tom boli aj rozdiely v číslovaní ale v rámci jedného mesiaca. Lebo veľakrát sa stane, že mám všetko nahodené a až na konci mesiaca mi prinesú majitelia ďalšie doklady zo začiatku mesiaca. Na VPD si ku predkontácii zapíšem ten neskorší dátum ako poznámku.
Danielam
13.04.05,16:30
Pokiaľ nie sú veľké časové rozdiely nechala by som to tak, aj ja mám tak nejaké VPD. Ale doklady mám zotriedené podľa čísla. Ja keď som minulý rok preberala jedno účto tak aj v tom boli aj rozdiely v číslovaní ale v rámci jedného mesiaca. Lebo veľakrát sa stane, že mám všetko nahodené a až na konci mesiaca mi prinesú majitelia ďalšie doklady zo začiatku mesiaca. Na VPD si ku predkontácii zapíšem ten neskorší dátum ako poznámku.Inak v tomto by mohlo MRP niečo už konečne urobiť.V práci mám MRP doma OBERON ale ten je super prečísluje doklady a aj dátumy.Myslím, že veľa ľudí ma v MRP problémy s prečíslovaním dokladov.Ja ich tiež pracne prečíslovavám.
lenkak
13.04.05,16:37
Nebolo by od veci.
BEATA7777
13.04.05,18:30
Bohužiaľ, ja mám tento istý problém. Bežne mi podnikateľ prinesie doklady aj dva mesiace staré a trvá na tom, že ich tam chce mať. Ja to žiaľ riešim vždy tak, že všetko ručne prečísľujem. Teda vojdem do každého napr. VD a zmení číslo. Najprv si to ale dám zotriediť podľa dátumu. Je to stráááášna robota, ale oni to nepochopia.:mad:
ja mám ten isty problém , zoradím ich podľa datumu a čísla dokladov nechám tak, vadí to daňovému uradu že nie su čísla dokladov zaradom
Danielam
13.04.05,18:56
ja mám ten isty problém , zoradím ich podľa datumu a čísla dokladov nechám tak, vadí to daňovému uradu že nie su čísla dokladov zaradomDÚ vadí všetko keď ti nenajdu chybu tak aspoň niečo musia....Mne to dali do protokolu a všetko som to musela prečíslovať.Odvtedy to robím pravidelne po mesiacoch.Je to zaujímavé.....Ak to nerobíš tak si to radšej prečísluj.Zaleží od daňováka.Po prípade keď mi donese podnikatel doklad napr.teraz za 01/2005 tak to očísluje napr.VDčíslo /A. Dá sa aj tak.
vierkat
14.04.05,04:41
Tak to v tých dokladoch mám celkom pekný chaos - minimálne v rámci mesiacov... Tak potom by bolo lepšie tie doklady nahadzovať najprv do softu a neskôr (napríklad po mesiaci) ich očíslovať? Ja mám už všetky doklady očíslované, aj zapísané pod poradovým číslom. To by som musela všetky vytrhať a prepísať na novo alebo ako?
Luna
14.04.05,06:39
Ja mám ID iba jeden za celý mesiac a vytlačam si ich na konci roka.(je to 1-2 strany),práve preto si to tak robím, pre prečíprečíslovaniu.ID si nahadzujem dátumom posledného deň v tom ktorom mesiaci.Takže mi to pekne PC zotriedi.Pokladničné doklady riešim napr.VPD05/100,keď mi príde neskoro doklad tak dámVPD05/100A.V tomto je MRP nie dobré.
Danielam
14.04.05,10:45
Tak to v tých dokladoch mám celkom pekný chaos - minimálne v rámci mesiacov... Tak potom by bolo lepšie tie doklady nahadzovať najprv do softu a neskôr (napríklad po mesiaci) ich očíslovať? Ja mám už všetky doklady očíslované, aj zapísané pod poradovým číslom. To by som musela všetky vytrhať a prepísať na novo alebo ako?Ja poradové číslo na doklad práve pre toto nepíšem.Prečíslujem to vždy po ukončení mesiaca.A keď sa nájdu ešte nejaké doklady tak nalepím a vložím podla dátumu do šanónu a priradím mu číslo rovnaké a dám tam to /A a bolo to dobre.Nikto mi nevytkol že tam musí byť to poradové číslo.Veď doklad očíslovaný mám.Skús to robiť takto ale tento problém sa mi zdá má len MRP.Asi sa im na to nesťažujeme.Možno keby im to niekto vytkol ako "dosť veľký nedostatok"pre pracu učtovníkov možno by sa rozhýbali.Ktovie??
decembrovka
26.09.06,17:46
Pozorne som si prečítala čo Ste písali o číslovaní dokladov v programe MRP. Môžte ma dostať do obrazu : nahadzovala som naraz doklady za 6 mesiacov. Nakoľko ich bolo neúrekom, nahadzovala som ich ako mi prišli t.j. február, január, máj, ... potom som si dala zoradiť podľa dátumu. Samoška doklady boli rozhádzané. To daňový úrad neuznáva?? Ak prečíslovávate doklady v denníku, to prečilovávate po jednom doklade? Alebo ako? Tak som z toho na vietvi. No to Ste mi dali.
Monika Kováčová
26.09.06,17:56
áno po jednom doklade. Nemôže byť 1. v mesiaci č.20 a desiateho č. 5 atď., pretože je zrejmé, že účtovníctvo nevedieš správne v časovom slede.
kukučka
26.09.06,18:09
Najprv si doklady zotriedim podľa dátumu a tak nahadzujem.
ondrejvla
26.09.06,18:47
Pozorne som si prečítala čo Ste písali o číslovaní dokladov v programe MRP. Môžte ma dostať do obrazu : nahadzovala som naraz doklady za 6 mesiacov. Nakoľko ich bolo neúrekom, nahadzovala som ich ako mi prišli t.j. február, január, máj, ... potom som si dala zoradiť podľa dátumu. Samoška doklady boli rozhádzané. To daňový úrad neuznáva?? Ak prečíslovávate doklady v denníku, to prečilovávate po jednom doklade? Alebo ako? Tak som z toho na vietvi. No to Ste mi dali.

No, keďže si si nedala tú námahu a neuložila a neúčtovala podľa dátumu, teraz keď si si ich dala zotriediť, musíš si ich podľa čísla ručne aj očíslovať, tzn. aj pokladničné doklady.
Ale aj tak si neviem predstaviť, ako si očíslovala napr.došlé faktúry, tiež február, január, máj...? No tak ti nezávidím, doklady nemáš v účtovnom a časovom poradí, nezodpovedá to Postupom účtovania a ani Zákonu o účtovníctve.
renix1
20.11.06,20:54
Aj ja by som mala otázku k tejto téme, dala som si zoradiť podľa dátumu a teraz mám tak, že napr. 20.1. č.6
20.1. č.4
20.1. č.5 aj takéto číslovanie vadí? Alebo sa to dá nejako zoradiť?
Prosím poraďte.
lenkak
20.11.06,21:03
dala si prečíslovať aj skupiny zápisov aj zápisy?
Muška
20.11.06,21:05
Len ručne prečíslovať.

Prikladám odpoveď z MRP.

Otázka:

Mám od Vás zakúpený softvér JU-MSDOS, uvažujem prejsť na Vizuálny program. Stiahla som si Demo verziu, no zistila som, že sa nedajú prečíslovať pokladničné doklady, tak ako to môžem urobiť v Pokladničnej knihe pod DOS. a taktiež keď dám Zoradiť dokladyv Peňažnom denníku podľa dátumu, tak mi ich zoradí všetky. V DOS si môžem zadať od riadku po riadok.
Prosím o odpoveď či robím niečo špatne, alebo je ozaj program DOS lepší?

Odpoveď:

Prečíslovať pokladničné doklady môžete aj vo win aplikácii, každý zvlášť. Zoradiť doklady podľa dátumu zotrieďuje všetky, nie od - do.
Muška
20.11.06,21:15
Lenka, v tomto ma MRP dosť sklamalo. Lebo pre mňa je číslovanie na konci roka dosť dôležité. Keď všetko ukončím, zoradím pokladničnú knihu a tá sa samá očísluje, prečísluje a pod. A ja potom len dopisujem čísla na PPD, VPD, ručne.
Nemôžem skôr číslovať, lebo by som mala tých lomeno A niekoľko v mesiaci. :D

Z verzie WIN mi vyplýva, že by som ručne musela zadávať aj do softu, aj na doklady - tak to sa mi ozaj nechce.
lenkak
20.11.06,21:21
mrp win má viacero nedostatkov, toto je len jeden z nich....
mysimis
21.11.06,07:23
Je to dosť "zvláštne", že napriek našim výhradám firma MRP s tým nič nerobí.
renix1
21.11.06,17:50
áno, dala som prečíslovať aj skupiny zápisov aj zápisy. A predsa mi doklady nejdú za sebou.
Teraz som to dala takto, poraďte či je to dobre.
Vo výstupoch som to dala zoradiť 1. doklady
2. dátum
a teraz to mám prehľadne za celý mesiac všetky faktúry,ID,PPD,VPD 1.FV od č.1...dátum od 1.1 do30.1
2.FP od č.1...dátum od 1.1 do 30.1.
3.ID od č.1.. atď
Je to MRP/Win - Podvojné ú.
Fany
21.11.06,18:03
Lenže zostane ti to tak aj v denníkú, alebo to máš iba vo výstupnej zostave? Lebo mne to veru v denníku neprečísluje.
renix1
21.11.06,18:13
V denníku to tak nemám, ale vytlačím si denník podľa tejto výstupnej zostavy
akurát čísla zápisov mám poprehadzované.
lenkak
21.11.06,19:28
máš dve možnosti,
uspokojiť sa s vytlačenou zostavou,
alebo furt otravovať mrp, ale prečíslovanie ani neuvažujú, nakoľko napr. úhrady sú zdrojom dokladu, a zdroj sa neprečísluje.
renix1
21.11.06,20:29
Ešte by som sa chcela opýtať ako vkladáte PF keď vám to dajú neskôr a už máte zaradených a zaúčtovaných viac faktúr. Lebo sa mi stáva, že PF napr. z 5.10. sa ku mne dostane až 5.11. a už mám zaradených nejakých 20 faktúr. A sú to zahr. fa. takže potrebujem to zaradiť kurzom z 5.10. Zas mi nebude sedieť poradové číslo a dátum. Je to veľká chyba? Poraďte mi prosím. ďakujem
lenkak
21.11.06,20:31
renix1
23.11.06,16:57
Volala som do MRP kvôli prečíslovaniu denníka (PÚ), lebo mi doklady program zoradil síce podľa dátumu, ale v rámci jedného dňa mám čísla dokladov poprehadzované a povedali mi, že sa s tým nedá nič robiť, lebo si program pamätá ktorý zápis sa nahodil skôr, tak len ručne poopravovať čísla. Tak si dávajte pozor, keď nejaký doklad dokladáte, aby vám to zle nezoradilo.
lenkak
23.11.06,17:35
Volala som do MRP kvôli prečíslovaniu denníka (PÚ), lebo mi doklady program zoradil síce podľa dátumu, ale v rámci jedného dňa mám čísla dokladov poprehadzované a povedali mi, že sa s tým nedá nič robiť, lebo si program pamätá ktorý zápis sa nahodil skôr, tak len ručne poopravovať čísla. Tak si dávajte pozor, keď nejaký doklad dokladáte, aby vám to zle nezoradilo.

presne ako som očakávala, v tomto sa nič nezmení.
majkla
02.12.06,07:40
Ahojte,ja si ich nečíslujem cely rok,a na konci roka po zoradeni podla dátumu si kazdý jeden očíslujem.Určite je to menej náročné ako prečíslovanie dokladov.
sybila3
02.12.06,11:43
dajú sa prečíslovať doklady aj MS3 a ako?
Marína
02.12.06,12:10
Čo je to MS3?
lenkak
02.12.06,12:12
asi myslí soft MoneyS3.
sybila3
02.12.06,12:23
Ano Money S 3, dá sa to?
lenkak
02.12.06,12:24
Daj si otázku do témy Money, skôr si ju všimnú tí, čo pracujú s tým istým softom ako ty.
sameika
18.04.08,10:04
presne ako som očakávala, v tomto sa nič nezmení.


Ja som urgovala to prečíslovanie v MRP niekoľkokrát, ale stále som dostala tú istú odpoveď - neuvažujú o tom vzhľadom na to, že by to mohlo ovplyvniť správnosť účtovníctva danej firmy... a stane sa mi x-krát, že mi donesú faktúru a zároveň jej hotovostnú úhradu až na konci mesiaca... v takom prípade zadám aj úhradu faktúry dňom, kedy som doklad obdržala.... dúfam, že za to du nebude napádať... hm :cool:
Pukluš
18.04.08,10:05
V money sa nedajú prečíslovať doklady.
nika.sum
08.05.08,08:25
Ahoj, ja si v JU a PU pri platcoch DPH, cislujem stvrtrocne, ked robim tych rocnych urobim to tesne pred tlacenim poslednych zostav. Ak sa mi ale stane ze mi prinesu nejaky doklad so skorsim datum pouzivam pomlcku+cislo , kt. davam za cislo dokladu kam je zaradeny prineseny doklad napr. V08002 a V08002-1 a tak isto to robim aj pri PF. Mozno ma za to pri kontrole nepochvalia...no nieco si predsa musia najst, ale aspon mi to sedi podla cisel.
Kirk
23.05.08,08:20
Ja to riešim tak, že doklady hneď číslujem. Keď príde nejaky starší dám dátum zaúčtovania vtedy keď príde - dole na PD a VD je dátum zaúčtoval, ten sa nemusí zhodovať s dátumom vystavenia dokladov. Žiadne prečíslovanie nerobím, je to pracne - prečíslovať nielen perom na doklade ale aj v zápisoch v účtovnom denníku prečíslovať všetky čísla PD a VD ???

Kirk
maroskoq
10.06.08,15:08
joj berete to cislovanie velmi vazne :D..........v pohode to danovaci beru
ani1
17.02.10,15:46
prosím, v MRP som si chcela vytlačiť peňažný denník ale nemám zápisy zoradené podľa dátumu, nechcem prečíslovať doklady, len chcem aby mi v peňažnom denníku išli dátumy pekne poporadí. Ako na to?
Marína
17.02.10,17:42
prosím, v MRP som si chcela vytlačiť peňažný denník ale nemám zápisy zoradené podľa dátumu, nechcem prečíslovať doklady, len chcem aby mi v peňažnom denníku išli dátumy pekne poporadí. Ako na to?
Peňažný denník/funkcie/prečíslovanie podľa dátumu. Čísla dokladov by si mala prečíslovať, dá sa to len ručne, aby ti išli chronologicky vzostupne.
Ejo
17.02.10,17:47
V money sa nedajú prečíslovať doklady.
V money sa dajú prečíslovať pokladničné doklady. Je na to zásubný model. Ja som ho už použila, nakoľko som musela vymazať určité doklady a potom by mi nesedelo číslovanie.
majkla
21.02.10,11:16
Skus si vytvorit samostatny čiselny rad na zahranicne faktury.