funes
08.08.07,15:27
Ahojte poradaci,
som zivnostník a pred dvoma týždnami som si kupil PC za 22 tis. Sk, nie som platitel DPH. Zistil som vsak, že som sa unahlil a viac by mi vyhovoval notebook, kvoli mobilite. Môžem ten PC predat (kupil by ho moj kamos - nepodnikatel). AKo je to zhladiska zákona? Poradí mi nejaká dobra dusa?
JAJA11
08.08.07,13:30
Ahojte poradaci,
som zivnostník a pred dvoma týždnami som si kupil PC za 22 tis. Sk, nie som platitel DPH. Zistil som vsak, že som sa unahlil a viac by mi vyhovoval notebook, kvoli mobilite. Môžem ten PC predat (kupil by ho moj kamos - nepodnikatel). AKo je to zhladiska zákona? Poradí mi nejaká dobra dusa?

Ja by som si nedala do nákladov ani faktúru o nadobudnutí. Prípadne ak ho predáš za rovnakú cenu, máš to úplne bez problémov - príjmy a výdaje sa znulujú.
funes
08.08.07,13:32
A to tak možem, že si nedam fakturu-danový doklad vobec do učtovnictva?
irma1
08.08.07,13:38
A to tak možem, že si nedam fakturu-danový doklad vobec do učtovnictva?

Môžeš. Neviem o tom, že by niekde bolo napísané, že si výdavok (aj daňový) uplatniť musíš. Iba, že môžeš.
renča1
08.08.07,13:50
Podľa môjho skromného názoru , ak si PC kupoval na ičo so zámerom využiť ho na podnikateľké zámery, tak by si mal účtovať o kúpe a neskoršom predaji do peňažného denníka. Okrem toho by si mal zároveň viesť aj evidenciu krátkodobého majetku, v ktorej by sa zaznamenali všetky pohyby s nakúpeným PC.
funes
08.08.07,14:16
Sučastou mojej živnosti je aj obchodovanie -velkoobchod a maloobchod. PC som chcel využivat na podnik. učely. NO kedže mi nevyhovuje, tak by som ho chcel predat, a tým padom by už pre mna PC nebol majetok ale tovar. Možem teda tento PC chapat ako tovar a nie majetok?
tinaM
08.08.07,14:21
Sučastou mojej živnosti je aj obchodovanie -velkoobchod a maloobchod. PC som chcel využivat na podnik. učely. NO kedže mi nevyhovuje, tak by som ho chcel predat, a tým padom by už pre mna PC nebol majetok ale tovar. Možem teda tento PC chapat ako tovar a nie majetok?
Veľkoobchod-maloobchod v akom obore?
PC bol už v používaní?
funes
08.08.07,14:26
Ide o nakup a predaj tovaru v rozsahu volnej živnosti. PC je uplne nový, nepouživaný.
tinaM
08.08.07,14:31
Ak si ho pri nákupe účtoval ako tovar, a evidoval si ho na sklad. karte, tak ho môžeš aj predať ako tovar.
renča1
08.08.07,14:31
Sučastou mojej živnosti je aj obchodovanie -velkoobchod a maloobchod. PC som chcel využivat na podnik. učely. NO kedže mi nevyhovuje, tak by som ho chcel predat, a tým padom by už pre mna PC nebol majetok ale tovar. Možem teda tento PC chapat ako tovar a nie majetok?


Pokiaľ PC sa u teba považuje za tovar ...a tovarom sa považuje ,( podľa § 7 ods.8 postupy účtovania v JÚ), všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na na ňom technické zhodnotenie.

Ak sú splnené podmienky, tak PC by sa môhol považovať za tovar.

PS: nič na tom nieje že PC kúpiš, chvíľu používaš a zasa ho predáš. Veď to sa môže.
funes
08.08.07,20:05
Ďakujem Vám vsetkým veľmi pekne.