Jozef
14.02.05,17:48
Zdravim,

prosim vas je mozne fakturovat tovar s 0 cenou.
Dakujem
lenkak
14.02.05,17:08
S nulovou cenou som ešte nefakturovala, iba s 0,10Sk, aj kvôli skladu, ale program mi nedovoľoval zaevidovať faktúru s nulovou hodnotou.
jeso
14.02.05,17:13
s nulovou cenou ?
prečo potom podnikáš ak nemáš zarobiť ?
Daska
14.02.05,21:44
na co je taka FA dobra? Mne vyjde FA s O len ak odratam rovnaku zalohu, to je bezne
ricij
14.02.05,21:47
Zdravim,

prosim vas je mozne fakturovat tovar s 0 cenou.
DakujemTo je potom v podstate dar so všetkými dôsledkami, ktoré z toho plynú. Ja faktúru chápem ako doklad, že odberateľ (zákazník, prijimajúci) má právo nakladať s tovarom ako vlastník. Ale nevidím právny dôvod, pre ktorý by nemohla byť nulová faktúra.:o
vladan
15.02.05,06:04
Jozef,
mne raz prišla nulová faktúra a to z dôvodu, že tovarom boli vzorky ... faktúra bola vystavená len pre evidenciu dodávateľa, ja som ju do účta nedávala
Lucy
15.02.05,06:08
Aj nám raz prišla nulová faktúra k nejakej reklame.
Janinkaaa
22.06.10,08:25
Čo ak nastane takáto situácia :
Aby sme si udržali zákazníka, tak sme sa s ním dohodli, že 3 mesiace im nebudeme faktúravať za naše služby.
Služby im naďalej budeme poskytovať, len oni nám za tieto služby nebudú platiť.
Máme to podchytené aj v dodatku ku zmluve.

Sme s.r.o., účtujem PU.
Vyplýva pre nás niečo, čo sa týka dane z príjmu a DPH ?
Máme nejakú povinnosť voči štátu ?

Sme mesační platcovia DPH.
KEJKA
22.06.10,15:49
to by chcelo preštudovať znenie zmluvy. Píšeš, že služby budú dodané.
Dodanie a povinnosť fakturácie je jedna vec
povinnosť platby je vec druhá.........
libka1
23.06.10,02:57
Pise sa niekde v zakone o uctovnictve, alebo niekde inde o tom ze by sa s 0 hodnotou nemohlo fakturovat? Ja neviem najst ziadne info o tom. Mam totiz podobnu otazku, tiez fakturujeme 0 niekedy, tak aby sme nezistili ze to nie je korektne.
Laco-monter
23.06.10,04:30
s nulovou cenou ?
prečo potom podnikáš ak nemáš zarobiť ?


..asi nejaká ALCHÝMIA ...;) :)
promont maja
23.06.10,04:55
Súhlasím s Kejkou ... hoci je ešte jedna možnosť = poskytnutie zľavy v 100% výške, hoci si to budeš musieť obhájiť ( aj keď to bude zmluvne podložené napr. pred prípadnou kontrolou zo ŠOI-ky, resp.daňovou kontrolou ..., nakoľko ak podnikáš, tak podnikáš vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku) ... v tom prípade vo faktúre uvedieš dohodnutú cenu za službu a zároveň ( napr. v druhom riadku) aj zľavu v 100% výške a výsledkom bude nula ( tu je ešte dôležité upozorniť na skutočnosť, že máš povinnosť o zľavách účtovať = o tom hovoria zásady postupov účtovania).

... a čo sa týka reklamných vzoriek, tie je potrebné evidovať na skladovej karte a akotaké majú svoju hodnotu ... takže by som ja osobne na tvojom miestie žiadala vášho dodávateľa, aby to v predmetnej faktúre uviedol ( pretože on tieto zásoby vyskladnil a pozná ich hodnotu) a zároveň účtoval aj o zľave, resp. aby mi ich predal za minimálnu cenu, napr. aj za 0,01 EUR. A aj keby išlo o dar, aj ten potrebuješ ohodnotiť ...

Ale podotýkam, že ide iba o môj názor ...
promont maja
23.06.10,05:05
Pise sa niekde v zakone o uctovnictve, alebo niekde inde o tom ze by sa s 0 hodnotou nemohlo fakturovat? Ja neviem najst ziadne info o tom. Mam totiz podobnu otazku, tiez fakturujeme 0 niekedy, tak aby sme nezistili ze to nie je korektne.

Povinnosť fakturácie máš vtedy, ak máš účtovný prípad = preštuduj si ustanovenia Zákona o účtovníctve, ktoré sa týmto zaoberajú ... myslím, že ide hlavne o § 2. Podľa môjho názoru, ak dodáš napr. službu, tak povinnosť fakturácie máš ... ale je veľký rozdiel ( príspevok č. 9 od Kejky) či ide iba o tzv. odpustenie platby alebo uplatnenie nejakej zľavy ...
Janinkaaa
24.06.10,08:34
Povinnosť fakturácie máš vtedy, ak máš účtovný prípad = preštuduj si ustanovenia Zákona o účtovníctve, ktoré sa týmto zaoberajú ... myslím, že ide hlavne o § 2. Podľa môjho názoru, ak dodáš napr. službu, tak povinnosť fakturácie máš ... ale je veľký rozdiel ( príspevok č. 9 od Kejky) či ide iba o tzv. odpustenie platby alebo uplatnenie nejakej zľavy ...


U nás ide o odpustenie platby.
Vôbec im za 3 mesiace nebudem vystavovať faktúru.
V dodatku máme uvedené, že za 3 mesiace budú naše služby poskytnuté bez poplatku.
promont maja
24.06.10,09:01
U nás ide o odpustenie platby.
Vôbec im za 3 mesiace nebudem vystavovať faktúru.
V dodatku máme uvedené, že za 3 mesiace budú naše služby poskytnuté bez poplatku.
... práveže o tom hovorila Kejka vo svojom príspevku ... ak ide o odpustenie platby, tak povinnosť fakturovať máš ( štátu musíš z toho odviesť dane ...) ale iba úhradu tejto faktúry, t. j. pohľadávky odpustíš.

Napr. ( v rámci jednej faktúry)

poskytnutá služba .... účtovanie 311/602,343 .... v EUR 10,00 + 1,90
odpustenie úhrady pohľadávky ( s odvolávkou na ustanovenie v zmluve) .... účtovanie 311 .... v EUR - 11,90
... takže spolu k úhrade bude na faktúre ... v EUR 0,00.

.. hoci je možné účtovanie aj v rámci vzniknutej akejsi nedaňovej prevádzkovej "škody" ... teda 548/311 ... aj keď je to trošku príliš, resp. je možné túto úhradu nechať zosobniť konkrétnemu jedincovi, alebo ju vykryť z nejakého vzniknutého kapitáloveho fondu ( tvorenému na tieto akcie) ... či? Ale to sú už možnosti v rámci interného posúdenia. Z tohto pohľadu je dôležitý aspekt výšky účtovného hospodárskeho výsledku ( zásada opatrnosti = nepodhodnocovať, či umelo nedvíhať jeho výšku) a v neposlednom rade potom následne aj aspekt výšky podielu na zisku po zdanení spoločnosti.
sybila3
20.12.10,12:24
mne prišla z čiech nulová faktúra, čo s ňou, neviem či to posielali reklamné predmety, nevedia mi povedať, nezaúčtujem ju?
sybila3
20.12.10,12:50
môžete mi poradiť? dík
KEJKA
20.12.10,13:00
najskôr zisti, za čo je faktúra.
Nulu je ozaj ťažko zaúčtovať.
Tweety
20.12.10,13:03
mne prišla z čiech nulová faktúra, čo s ňou, neviem či to posielali reklamné predmety, nevedia mi povedať, nezaúčtujem ju?
NO, ak to ty nevieš, my to máme odkiaľ vedieť, čo je na nej? Nestačí len napísať nulová faktúra a chcieť odpoveď, keď si ani neuviedla, za čo je,( čo je uvedené v texte), či nie je nulová preto, že je odpočítaná záloha...
sybila3
20.12.10,13:26
no keď mi to nevedia povedať kompetentní, tak jak to mám vedieť, ja robím len papiere, ja som nevidela, čo bolo v balíku, len mi doniesli nulovú faktúru a to po dvoch mesiacoch.
Tweety
20.12.10,13:29
no keď mi to nevedia povedať kompetentní, tak jak to mám vedieť, ja robím len papiere, ja som nevidela, čo bolo v balíku, len mi doniesli nulovú faktúru a to po dvoch mesiacoch.
A v texte je čo?
sybila3
20.12.10,14:50
no v texte sú len nejaké čísla ako číslo výrobku, ale zistila som, že by to mali byť nejaké náhradné diely, ktoré zabudli poslať minule a poslali ich zvlášť ale fakturované boli v predchádzajúcej faktúre.
Tweety
20.12.10,15:27
no v texte sú len nejaké čísla ako číslo výrobku, ale zistila som, že by to mali byť nejaké náhradné diely, ktoré zabudli poslať minule a poslali ich zvlášť ale fakturované boli v predchádzajúcej faktúre.
Ak je to tak, faktúru neúčtuješ z jednoduchého dôvodu, nemáš na nej ani cent , tovar, ktorý je tu v nulovej hodnote, bol už vyfakturovaný a zaúčtovaný.
KEJKA
20.12.10,16:27
už len správne riešiť skladovú evidenciu - ale to nie je pravdepodobne v tvojej náplni.
tú faktúru prilož k tej pôvodnej - kvôli preukázaniu úplnosti dodávky.
sybila3
20.12.10,17:47
OK, priložím k pôvodnej fa, neviem prečo to tak riešili, mohli dať len dodací list. ďakujem
ale zas sa mi vyskytol ďalší problém, bolo treba súrne uhradiť zálohu na faktúru, aby nám nepredali stroj v nemecku. lenže na firemno účte nebolo dosť peňazí, tak mi konateľ kázal zaplatiť zo súkromného účtu, z banky mi prišiel oznam o priebehu transakcie, ako to zaúčtujem, zvyšok som dnes doplatila z firemného, díky moc.
sybila3
21.12.10,08:45
poradí niekto ako to zaúčtovať? dík
Zoltán Kovács
21.12.10,09:32
OK, priložím k pôvodnej fa, neviem prečo to tak riešili, mohli dať len dodací list. ďakujem
ale zas sa mi vyskytol ďalší problém, bolo treba súrne uhradiť zálohu na faktúru, aby nám nepredali stroj v nemecku. lenže na firemno účte nebolo dosť peňazí, tak mi konateľ kázal zaplatiť zo súkromného účtu, z banky mi prišiel oznam o priebehu transakcie, ako to zaúčtujem, zvyšok som dnes doplatila z firemného, díky moc.


Úhrada zo súkromného účtu bude 321/365. A potom tento dlh vyrovnáš voči konateľovi 365/221, 211

K tomu zápisu 321/365 si prilož kúpiu výpisu zo súkromného účtu.
sybila3
21.12.10,10:00
OK, ďakujem pekne.
Deganova
22.12.10,07:28
Dodávateľ a odberateľ sa dohodli, že na konci zúčtovacieho obdobia t.j. 31.12 poskytne dodávateľ odberateľovi tovar v hodnote 1,5% z celkovej odobratej hodnoty tovaru bez DPH zadarmo. Ako túto skutočnosť zaúčtovať ďakujem.