gaerys
08.08.07,21:23
Dobry den.Mam mensi problem (teraz po tych vacsich :))chcem sa opytat ako to funguje pri zacati podnikania-otvarame si kadernictvo a kozmetiku 2 baby kazda ma 1miestnost a na tu ma aj najomnu zmluvu.Chceme mat na dverach spolocny nazov prevadzky kde by bolo napisane "nazov... kadernictvo a kozmetika".Ide mi o to,ako mozem zistit,ci sa uz tak niekto vola a ci musim tento nazov niekde ako FO nahlasovat (pokial viem v obchodnom registri nie) kde to treba udavat.ci to musi byt v hlavicke na kase a na peciatke,lebo na Ž.L. mame udane ako obchodne meno svije osobne meno a ci ak si dam nazov prevadzky budem si musiet tuto zmenu urobit aj na zivnostenskom liste?ako to terda riesit.dakujem vsetkym ktori mi dokazu pomoct.
Besan
08.08.07,21:07
Používanie obchodného mena rieši Obchodny zákonník diel III. § 8-12. § 9 čl. 1 Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko (ďalej len "meno"). Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania.
Zmeny je potrebné nahlásiť v zmysle živnostenského zákona /455/1991 Zb./ § 49 čl.1 Podnikateľ je povinný oznámiť príslušnému živnostenskému úradu všetky zmeny a doplnky týkajúce sa údajov a dokladov ustanovených na ohlásenie živnosti a predložiť o nich doklady spôsobom uvedeným v § 46 do 15 dní od vzniku týchto zmien, ak tento zákon neustanovuje inak. Oznámenie nového predmetu podnikania nie je zmenou údajov uvedených v ohlásení, ale novým ohlásením.
gaerys
10.08.07,15:44
dakujem krasne za radu ale pravdu povediac z toho neruzemiem takmer nic:)
Besan
11.08.07,20:08
Napíšem to tak, aby si tomu rozumela: Fyzická osoba – podnikateľ má oficiálny obchodný názov svoje meno a priezvisko. Toto je možné doplniť o dodatok, ktorý odlišuje osobu alebo druh podnikania. Napr.: Meno priezvisko – „názov kaderníctvo a kozmetika“. Pretože v živnosti máš uvedené len meno a priezvisko bolo by potrebné tento dodatok nahlásiť živnostenskému úradu. Na pečiatke, faktúre a.p. môžeš uvádzať len svoje obchodné meno, nie meno svojej kamarátky. Dodatok za menom môžete mať s kamarátkou rovnaký. Potom aj nad dverami by bol spoločný názov. Ale musia tam byť aj vaše mena.
gaerys
13.08.07,12:46
tak tomuto uz rozumiem.dakujem velmi velmi krasne