Janette
14.02.05,17:49
Ahojte, kúpila som tovar príklad: 1.2.04, dátum vystavenia aj dodania je 1.2.04, zaplatím ju až 1.12.04, čo s DPH??? kedy "si ju uplatním", ktorým dátumom?, ževraj 1.2.04 aj keď nebola zaplatená, naozaj?
lenkak
14.02.05,17:16
DPH si uplatňíš podľa dátumu vystavenia aj dodania faktúry v tvojom prípade 01.02.2004 aj keď nebola uhradená a úhrada je v tv.prípade 1.12.2004
Dakedy tuším pre 3 rokmi sa počítala DPH až pri úhrade faktúry.
jeso
14.02.05,17:22
na uplatnenie DPH je dôležitý dátum dodania-/ žiadna úhrada faktúry !!!! / vtedy máš nárok uplatniť si DPH
môže nastať prípad
-dátum dodania 31.1.2005
-dátum vystavenia 7.2.2005
DPH uplatníš už za 1/2005 -samozrejme do odovzdania priznania za DPH musíš mať faktúru
Janette
14.02.05,17:43
Ďakujem za odpovede, len mi to nejak nejde do logiky, lebo sa môže stať taká situácia, že nezaplatí aj niekoľko mesiacov ba aj rokov FA za tovar, a pritom si ,,vymáha,, DPH od štátu, aj keď nič nezaplatil... nie je to čudné?? a hlavne spravodlivé?? pre poriadnych platičov? hmm?
slnko
14.02.05,18:02
Ďakujem za odpovede, len mi to nejak nejde do logiky, lebo sa môže stať taká situácia, že nezaplatí aj niekoľko mesiacov ba aj rokov FA za tovar, a pritom si ,,vymáha,, DPH od štátu, aj keď nič nezaplatil... nie je to čudné?? a hlavne spravodlivé?? pre poriadnych platičov? hmm?nuž ale môj dodávateľ odviedol túto DPH, tak ja mám nárok si ju odpočítať. Myslím, že je to spravodlivé.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
jeso
14.02.05,19:33
janette-a ako je potom spravodlivé to, ked platca DPH odvedie DPH z vystavenej faktúry do štátneho rozpočtu , ktorú nemá zaplatenú a ani ju nemusí mať zaplatenú ?

práveže teraz je to spravodlivejšie ako to bolo !!!!
Janette
14.02.05,21:10
Ánooo, áno máte pravdu jasné, ale ja som myslela to, že v podstate si môže podnikateľ narobiť záväzky kade tade, za veľké peniaze, DPH sa mu vráti od štátu, a potom ,,zmizne,, čírou náhodou zo Slovenska..
ricij
14.02.05,21:57
Presne toto som písal aj vo svojej diplomovej práci. Také sú proste direktíva EÚ. Aj keď je to v podstate absurdné. Účtujem v podvojnom účtovníctve. Dodám niekomu tovar. Musím odviesť DPH, on si DPH uplatní. Mne nezaplatí, ja musím dokonca zaplatiť ešte aj daň z príjmov. Môj majetok sa zmenšil, musím zaplatiť DPH a čo je paradoxné a ironické aj daň z príjmu. A ten, čo nezaplatil, ešte aj zarobil a znížil si základ dane, pretože podľa účtovníctva ochudobnel. Fakt je to niekoľkonásobne absurdné, ale je to tak.