Gabi03
09.08.07,09:19
Potrebujem poradiť v nasledovnej veci:
Sme dodávatelia obchodného tovaru. Náš odberateľ má podľa zmluvy nárok na určité percento ako príspevok na reklamné služby (uverejnenie našich výrobkov v letákoch). Každý odberateľ si túto sumu vyfakturuje, vrátane DPH.
Ale teraz máme nového odberateľa, ktorý mi na túto čiastku poslal ÚČTOVNÝ DOKLAD, kde DPH nie je vyčíslená. Je samozrejmé, že na základe tohto dokladu si môžem dať sumu do nákladov, ale čo s DPH-čkou? :eek: Nemali mi oni poslať riadnu faktúru s vyčíslenou DPH? Mám im vrátiť tento doklad? Alebo sa o DPH nebudem starať? :confused:
Prosím o pomoc, neviem si rady. Vopred vďaka.
betka
09.08.07,07:28
GAbi, a je vôbec tento odberateľ plátcom DPH, keď poslal doklad bez..?
Pozri či má IČ DPH.
Ak je, požiadaj ho, nech vystaví daňový doklad, kde je uvedená i DPH
Gabi03
09.08.07,07:33
Je aj on platcom. Ale hovorila som s nimi, a že v obchodných podmienkach je napísané, že to nie je predmetom dane. No ak mi to pošle, preštudujem, ale aj tak sa mi to nezdá. :(
betka
09.08.07,08:03
GAbi, to je nejaké čudné, naozaj.....Ide o dodanie služby, čím vzniká DP.

(2) Za dodanie služby sa nepovažuje

a) emisia cenného papiera emitentom,
b) postúpenie pohľadávky,
c) dosiahnutie úroku z peňažných prostriedkov na účte v banke, ak platiteľ nie je bankou.

Som zvedavá...:rolleyes:
Gabi03
09.08.07,09:14
Tak počúvajte, že na čo sa odvolávajú:
Odberateľ a dodávateľ sa dohodli, že odberateľ nemusí vystaviť dobropis pi znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti v zmysle § 25 ods. 6 z. č. 222/2004 o DPH v znení.... Dobropis sa vystaví najmä v prípade zistenia odchýlky v množstve a/alebo v cene tovaru.

To je jasné zníženie cien bla bla bla. Ale na doklade je napísané: Obratový bonus (čo by mohlo byť to zníženie) - Príspevok na reklamné služby mesačné (čo sú podľa mňa už služby)....
v texte: dohodnutý bonus, základ pre výpočet, celková čiastka....

V zmluve je určené percento na príspevok na reklamné služby.
Teraz neviem :(

Keďže mi im dodávame iba tovar a žiadne služby, na tieto príspevky na rekl.služby by som ja neuplatňovala citovaný paragraf. Čiže vrátila doklad a požiadala o vyhotovenie daňového dokladu, čo vy na to? :confused:
emgeton
09.08.07,09:46
Príspevok na reklamné služby nie je znížením ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti. Na tento účel sa podľa mňa nedá uplatniť §25 zák. 222/2004 Zz.
betka
09.08.07,09:58
Gabi, napadol ma ten odsek 6, že by mysleli na to, ale to je strašná kravina.

Robíme tiež reklamu a inzerciu. Prišla námFA od dodavateľa, kde si robíme reklamu a potom som ja prefakturovala túto reklamu nášmu dodavateľovi, pričom som mu priložila kopiu FA od rekl. spoločnosti, leták, kde bola reklama uverejnená.
Vystavila som daňový doklad na službu, pričom išlo o dodanie služby, čím nám vznikla daňová povinnosť.
Gabi03
09.08.07,10:00
Tiež mi je to divné, ale je tam aj označené: obratový bonus, čo sa pokladá za zníženie cien. Je to asi taký zastierací manéver. No zajtra by mala prísť kolegyňa z ČR, ktorá tiež má taký prípad. Opýtam sa jej a prinajhoršom im to vrátim.
Dám vám potom vedieť.
betka
09.08.07,10:15
Ak je tam obratový bonus, tak sa môžem riadiť v tomto prípade odsekom 6.

Tiež by som pouvažovala nad tým aké máte vy dohodnuté s nimi zmluvné podmienky, či budete poskytovať % z ceny tovaru na reklamné služby a ten dotyčný odberateľ bude propagovať Vaše výrobky, vtedy by som to dala ako dodanie služby.
Ak má na FA napísané obratový bonus, môže postupovať podľa zmluvných podmienok, a nebudete si DPH fakturovať, čím nebude vznikať ani daňová povinnosť, ani nárok na odpočítanie.

Ak príjde DK, budú chcieť zmluvné podmienky a to, či uznajú 25/6 bude na nich, pretože tu ide o reklam. činnosť, nie obratový bonus......(teda na FA je i DPH)

Osobne by to malo byť Vášmu odberateľovi jedno, nech sa nese.... a vyfakturuje i DPH, veď mu ju vy zaplatíte, neviem o čo mu ide...Skús GAbi žmurknúť po ňom po telefone, milo sa usmej a on Ti to prepíše, uvidíš. Veď je to naozaj jedno...
Gabi03
09.08.07,10:20
;) To máš pravdu, ale je to jeden taký "väčší" odbrateľ, ktorý neupustí vo svojom systéme práce, aj keď je zbytočne prekomplikovaný. No v každom prípade počkám dozajtra. :)
Gabi03
13.08.07,06:56
Takže po posledných udalostiach existuje nasledovné stanovisko: Hoci nám účtujú príspevok na reklamné služby ale aj obratový bonus, odvolávajúc sa na § 25 ods 6 z. o DPH, nevyúčtovávajú nám DPH. Ja to budem účtovať ako službu, nakoľko je to služba. To, že oni si nesplnili daňovú povinnosť, bude ich problém. Ja si žiadnu daň na vstupe nebudem odčítavať, takže u mňa by to nemal byť problém. Rovnaký postup uplatňujú u sesterskej firmy v ČR. :rolleyes:
Gabi03
13.08.07,09:14
Teraz trocha z iného súdka....

SRO-čka, ktorá predáva parkety, fakturuje SZČO montážne práce. Sročka ale svojim zákazníkom tieto práce nefakturuje, je to zahrnuté v cene. Ma to pomýlilo, ale myslím, že to nemusí byť ďalej fakturované. Hlavne z hľadiska DPH... :confused:
Čo vy na to?