misa
09.08.07,09:35
Dobrý deň, sme výrobná sro, ktorá účtuje spôsobom B, avšak od budúceho roka budeme mať povinnosť účtovať spôsobom A. Mám problém s oceňovaním zásob, s vytvorením nejakej smernice na spotrebu napr skrutiek a iných halierových materiálov.... Neviete mi poradiť či existuje nejaký kurz konkrétne na toto, alebo niekto komu zaplatím aby mi s týmto pomohol, alebo daňový poradca? Ďakujem.
ekopo
10.08.07,07:26
O oceňovaní pojednáva § 24-28 zákona o účtovníctve. Dobrá téma na Porade je aj tu www.porada.sk/t35456-ocenovanie-vyroby-kde-hladat-manual.html
mohla by pomôcť, sú tam nejaké linky...
Vladimír Ozimý
29.11.07,07:39
ja len stručná otázka:

ak ja si zvolím oceňovanie váženým aritmetickým priemerom potom na konci roka keď preúčtovavávam na sklad (učtujeme spôsobom B) ocením stav zásob touto cenou...neupravujem nijakým spôsobom zásoby podľa nákupných cien lebo napr. tovar ocenení váž. aritm priemerom ma hodnotu 500 tis a tovar ocenený nakupnými cenami má hodntou 600 tis...keďže mám zvolenú formu priemeru tak vychádzam z ceny 500 tis ktorú zúčtujem 132/504 a ten rozdiel nikde nezohľdňujem. Uvažujem správne...netereba robiť opravnú položku alebo tak...
JankaV
30.11.07,07:31
Ja nevidím dôvod, kde vzniká rozdiel. Ak účtuješ spôsobom B, tak celý rok zásoby idú priamo do spotreby. O zásobách na účtoch tr1 neúčtuješ. Na konci roka urobíš inventarizáciu a výsledok inventarizácie sa preúčtuje z 504 na 112 alebo 132. A potom zas 1.1. preúčtuješ zo 132 rovno do spotreby. Ja si myslím, že priemerovanie sa týka len účtovania zásob v A, pretože sa priemeruje skladová zásoba. A pri B nie je žiadna skladová zásoba.
Možno sa mýlim, ale tak tomu rozumiem ja.
Skôr nerozumiem, kedy FIFO a kedy vážený aritmetický priemer.
Pekný deň