berry
09.08.07,11:27
Pekný deň. Niekde som sa dočítala , že ak nakupujem ninerálne vody tak si z ních môžem uplatniť iba 55% zo sumy. Aké účty mám použíť. môže isť tých 55% na 333? A ten zvyšok? Alebo ako mám v takomto prípade postupovať?
A ešte niečo. Môžem si dať granule pre psa do nákladov (pes stráži sídlo firmy, takže je to firemný pes)
Ďakujem.
Danila
09.08.07,09:31
Pekný deň. Niekde som sa dočítala , že ak nakupujem ninerálne vody tak si z ních môžem uplatniť iba 55% zo sumy. Aké účty mám použíť. môže isť tých 55% na 333? A ten zvyšok? Alebo ako mám v takomto prípade postupovať?
A ešte niečo. Môžem si dať granule pre psa do nákladov (pes stráži sídlo firmy, takže je to firemný pes)
Ďakujem.Ak nakupuješ minerálne vody na základe internej smernice pre pracovníkov v rámci ochrany zdravia, je to daňový výdavok. Ak to nakupujete pre manažment, len tak, tak potom 513 - reprezentačné. Granule tiež daňový náklad, pokiaľ máš psa v evidencii a slúži na stráženie.
Braňo
09.08.07,09:43
Iba dodávam, že daňovo uznateľné náklady na strážneho psa sú až po zaplatení miestneho poplatku za psa (na mestskom úrade). Bez zaplatenia tohto poplatku sú nedaňové.
berry
09.08.07,10:36
A ak som zaplatila tento poplatok za psa, ale nedala som si to do nákladov tak aj tak si to môžem uplatniť?
Minerálku nakupujeme podľa internej smernice (zamestnanci pracujú vo aj vysokých teplotach) Takže to mám správne ak som dala tých 55% na 333?
betka
09.08.07,11:04
Iba dodávam, že daňovo uznateľné náklady na strážneho psa sú až po zaplatení miestneho poplatku za psa (na mestskom úrade). Bez zaplatenia tohto poplatku sú nedaňové.

Podľa mna to nemá súvislosť s tým, či mám alebo nemám zaplatený poplatok za psa, s prípadom, že si ho nedám do daňových výdavkov.

Ak by som náhodou nemala zaplatený tento poplatok a mám psa v evidencii, granule si môžem dať do nákladov tak, či tak. Nemá to súvislosť. (je to prípad detto auto, daŇ z MV, či ju mám alebo nemám zaplatenú, môžem dávať výdavky súvisiace s autom do nákladov). Podstatná je vždy evidencia majetku.
berry
09.08.07,11:45
To si mám normálne zapísať tohto psa do majetku firmy???? Ten pes bol v súkromnom vlastníctve konateľa. A keď si založil s.r.o.-čku tak si ho tam presťahoval. To je všetko. Ani neviem odkial ho ma. Či ho kúpil alebo dostal.

To by bola sranda:
Názov majetku: nemecký ovčiak "Rex".
Dátum zaradenia: 01.01.2007
a neskôr
Dôvod vyradenia : Skapal :-)))

Ďakujem.
barto
09.08.07,11:56
My účtujeme minerálku na účet 527 priamo do nákladov a v plnej výške. Máme to tak ukotvené v smernici.
ZuzanaP
09.08.07,11:57
To si mám normálne zapísať tohto psa do majetku firmy???? Ten pes bol v súkromnom vlastníctve konateľa. A keď si založil s.r.o.-čku tak si ho tam presťahoval. To je všetko. Ani neviem odkial ho ma. Či ho kúpil alebo dostal.

To by bola sranda:
Názov majetku: nemecký ovčiak "Rex".
Dátum zaradenia: 01.01.2007
a neskôr
Dôvod vyradenia : Skapal :-)))

Ďakujem.


Tiež máme vo firme psa, którého majiteľ priniesol z domu, mám ho zaradeného v majetku, platíme za neho poplatky mestu, do majetku som ho zaradila formou darovaním. Spísali sme darovaciu zmluvu.
ZuzanaP
09.08.07,11:58
A ak som zaplatila tento poplatok za psa, ale nedala som si to do nákladov tak aj tak si to môžem uplatniť?
Minerálku nakupujeme podľa internej smernice (zamestnanci pracujú vo aj vysokých teplotach) Takže to mám správne ak som dala tých 55% na 333?

Nie je celá suma minerálky daňovo uznateľná?
berry
09.08.07,12:03
To som si aj ja myslela, ale čo mi prišiel najnovší poradca (13/2007) Tak tam je napísane ,že za minerálne vody si môžem uplatniť iba 55% spolu s príspevkom na stravovanie. Tak preto sa pýtam.
Braňo
09.08.07,12:04
Podľa mna to nemá súvislosť s tým, či mám alebo nemám zaplatený poplatok za psa, s prípadom, že si ho nedám do daňových výdavkov.

Ak by som náhodou nemala zaplatený tento poplatok a mám psa v evidencii, granule si môžem dať do nákladov tak, či tak. Nemá to súvislosť. (je to prípad detto auto, daŇ z MV, či ju mám alebo nemám zaplatenú, môžem dávať výdavky súvisiace s autom do nákladov). Podstatná je vždy evidencia majetku.

Podľa Deloitte and Touche nie, špeciálne na toto som sa pýtal.
Katarína Cigánová
09.08.07,13:05
Minerálne vody v sú podľa mojho názoru uznatelné v danových nákladoch iba vtedy , ak sa jedná o objekty , kde nie je zabezpečená inak pitná voda . určite nie v kanceláriách a pod. Dokonca som sa stretla s názorom , že ak je voda čo i len na toaletách , minerálky neboli uznané do daň nákladov . Samozrejme na stavbách a pod. je takáto náklad možný a účtujem to tiež 100% na 527.
berry
10.08.07,05:16
A ešte taká podotázka:
Iba si chcem zistiť , či konám správne. DPH si asi nemôžem odpočítať, že?
Pozerala som sa v nimulosti. Tam som mala jeden doklad s minerálkami spolu s kancelárskými potrebami. A tam som odpočítala DPH. Asi budem musieť podať opravné DPH. Strašné:-(((
Sarah
10.08.07,11:59
kôli minerálkam podať opravné DP? veď tá DPH tam musí byť nízka, ja by som určite na seba neupozorňovala a aj tak pokuta do 500,- Sk sa neplatí. ;)
Sarah
10.08.07,12:01
A ak máš tú minerálku ošetrenú v internej smernici, tak si myslím, že je to o.k.
duficek
10.08.07,12:14
v objekte nie je pitna voda, WC je chemicke. je tam SZCO + 4 zamestnanci.
nakupuje sa mineralna aj stolova voda, vsetko davam do nakladov a uplatnujem DPH.
zamestnanci pit musia (cez leto pracuju na slnku, pali to zhora aj z rozpaleneho asfaltu), ruky si umyt musia tiez ked idu jest.

postupujem spravne? vsetko v nakladoch + narok na DPH?
Pemid
06.10.15,13:03
Keď teda manžel pracuje na stavbách môže si dať minerálku do nákladov? Ten odpočet DPH si uplatňuje?
kn-alka
06.10.15,13:35
Nie presne, to sa týka zamestnancov.

SZČO má nárok na stravné, alebo stravný lístok. V tom je zahrnutý aj pitný režim
Pemid
06.10.15,13:44
Ďakujem...