Vierka67
09.08.07,12:54
Ahoj,

firma kupila nakladne auto na lesing v maji 2007.
Samostane v tom istom mesiaci sa dokupil parkovaci snimac.

Mam to uctovat ako technicke zhodnotenie majetku alebo ako prevadzkovu reziu? (JU).

Dik.

Viera
KEJKA
09.08.07,11:09
hm...čo je parkovací snímač? namontuješ to do auta? V takom prípade by som pripočítala cenu k istine a odpisovala spolu.
betka
09.08.07,11:11
Ak je do 30 tis. sk VOZD - prev. réžia.
NA to by nemuselo byť povolenie lizingovky. (myslíme rovnako, aby som nenaburala pri cúvaní, píp,píp,píííííp, bum?)
Vierka67
09.08.07,11:18
Ano, parkovaci snimac je to pí, píp, piiíí..
Je to 14000,-Sk.
Takze, dobre som to pochopila, uctujem sumu do rezie?
(Je to kupene v tom istom mesiaci ako prisla leasingova FA..)
betka
09.08.07,11:22
To nevadí, lizingovka je jedna vec. a to čo si dáte do auta je druhá vec.
Ak budete vykonávať TZ na aute, je potrebý súhlas LS.

Tento parkovací snímač dám priamo do nákladov, suma je do 30 tis. Sk. Hoďte si ho aspoň do evidencie majetku, ak by sa Vám náhodou pokazil, aby ste si mohli v budúcnosti zaúčtovať opravu do nákladov, keďže je vedený evidenčne v majetku...
Vierka67
09.08.07,11:27
:) Dakujem.
KEJKA
09.08.07,11:33
nuž,.. ja s tým nesúhlasím, určite by som to priradila k autu.
Danila
09.08.07,11:40
nuž,.. ja s tým nesúhlasím, určite by som to priradila k autu.Predpokladáme, že parkovací snímač môže slúžiť na viacero áut.... ak nie, a je tam priam privarený, len a len k tomu auto, ta jasne, že je to problém....
rastom
09.08.07,11:52
Predpokladáme, že parkovací snímač môže slúžiť na viacero áut.... ak nie, a je tam priam privarený, len a len k tomu auto, ta jasne, že je to problém....
Podľa mňa sa na to takto nemôžete dívať.
Ved aj tlačiareň sa dá použiť aj k inému PC a predsa ju účtujete do zostavy k PC a odpisujete.
Podľa mňa to je technické zhodnotenie os. automobilu.
Jedine, že by to nejako ovplyvnil lízing... ale nezdá sa mi to.
Danila
09.08.07,11:56
Podľa mňa sa na to takto nemôžete dívať.
Ved aj tlačiareň sa dá použiť aj k inému PC a predsa ju účtujete do zostavy k PC a odpisujete.
Podľa mňa to je technické zhodnotenie os. automobilu.
Jedine, že by to nejako ovplyvnil lízing... ale nezdá sa mi to.No... ak by sme chceli pokračovať na takto zadefinovanú tému, tak ťa ubezpečujem, že tu budeme ešte ráno o tretej...:)
betka
09.08.07,11:57
Postupy účtovania v PU 30a/7 mi hovoria, v JU som nenašla...

(7) Prijatie majetku nájomcom sa v účtovníctve nájomcu účtuje v deň prijatia majetku na ťarchu príslušného účtu majetku v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu so súvzťažným zápisom v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sa účtujú na ťarchu účtu 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 321 – Dodávatelia alebo 379 – Iné záväzky.

Podľa mňa nepôjdu tieto výdavky do OC vozidla. Vozidlo je zaradené do používania.
Ide v podstate o TZ, podľa ZDP. Pričom sa sám daňovník môže rozdodnúť, či toto TZ neprevyšujúce 30 tis. Sk bude súčasťou OC alebo nie....

par.24 ZDP/2 mi hovorí TZ prenajatého majetku môže odpisovať nájomca na základe dohody s prenajímateľom, pokiaľ on nezvýši VC .....

Ja toto nebudem považovať za TZ auta, ja to budem považovať za VOZD-pre. réžia, pretože cena je menej ako 30 tis. Sk

(súvisiace par.24/2, 29/1,2,3)
betka
09.08.07,12:07
Nezabudnime, že podstatnou je, že senzor uhradil nájomca, nie LS, vtedy by už bol postup iný....

TZ obstarane formou finančného prenajmu je INY MAJETOK (22/6). Ak sa ja rozhodnem tento senzor nepovažovať za TZ, dám ho primo do VOZD. (môžem sa rozhodnúť, že i 14 tis. Sk bude pre mňa TZ)
Ak by bol senzor nad 30 tis. Sk. Budem si pýtať súhlas od lizingovky, že vykonám toto TZ zhodnotenie a súhlas s tým, že ho môžem odpisovať. A teda ho zaradím do 1,OS - 4 roky. Riadim sa tu nie podmienkami LS, ale ako mojim majetkom - kt. má názov INY MAJETOK

Tento senzor som obstarala ako moj majetok do 30 tis. tak prečo by som ho nešupla priamo do nákladov, veď je to v rámci zákona ako budem postupovať.... (čítajme ZDP od par. 22...)
betka
09.08.07,16:47
Prehľadnejšie, aby som neskákala ako v pred. Príspevkoch:

TZ auta je možné odpisovať i samostatne.

1. TZ odpisované nájomcom (PAR. 24/2)
Ak sú na majetku vykonané práce, kt. zodpovedajú TZ a sú vyššie ako 30 tis. Sk, považujeme toto TZ za iný majetok. TZ, kt. je vykonané nájomcom a teda i uhradené, môže odpisovať nájomca pri splnení podmienok v uvedenom par.:

Par. 24/ (2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).,


Je tu teda potrebný súhlas prenajímateľa LS s odpismi TZ na základe písomnej zmluvy, pričom VC u LS nie je zvýšená o tieto výdavky.

Vykonané TZ zaradí nájomca do OS v kt. je zaradený automobil. Rozhodneme sa pre rovnomerné, alebo zrýchlené odpisy.

2. Pri vykonaní TZ (par. 29ZDP) v sume 30 000, Sk a menej sa daňovník môže rozhodnúť, či zahrnie toto TZ priamo do daňových nákladov alebo bude TZ odpisovať. Priamy výdavok pre UJ, kt. vedie JU je VOZD.
KEJKA
09.08.07,19:46
Postupy účtovania v PU 30a/7 mi hovoria, v JU som nenašla...

(7) Prijatie majetku nájomcom sa v účtovníctve nájomcu účtuje v deň prijatia majetku na ťarchu príslušného účtu majetku v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu so súvzťažným zápisom v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sa účtujú na ťarchu účtu 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 321 – Dodávatelia alebo 379 – Iné záväzky.

Podľa mňa nepôjdu tieto výdavky do OC vozidla. Vozidlo je zaradené do používania.
Ide v podstate o TZ, podľa ZDP. Pričom sa sám daňovník môže rozdodnúť, či toto TZ neprevyšujúce 30 tis. Sk bude súčasťou OC alebo nie....

par.24 ZDP/2 mi hovorí TZ prenajatého majetku môže odpisovať nájomca na základe dohody s prenajímateľom, pokiaľ on nezvýši VC .....

Ja toto nebudem považovať za TZ auta, ja to budem považovať za VOZD-pre. réžia, pretože cena je menej ako 30 tis. Sk

(súvisiace par.24/2, 29/1,2,3)
pokiaľ diskutujeme o TZ, tak súhlasím. Ja to však nepovažujem za TZ, ale za náklady súvisiace s obstaraním - bolo to kúpené v tom istom mesiaci,
tak preto by som to spojila do jednej vstupnej ceny.
betka
10.08.07,06:11
pokiaľ diskutujeme o TZ, tak súhlasím. Ja to však nepovažujem za TZ, ale za náklady súvisiace s obstaraním - bolo to kúpené v tom istom mesiaci,
tak preto by som to spojila do jednej vstupnej ceny.

Mohlo byť kúpené v jednom mesiaci. Závisí od toho, kedy bol zaradený do používania.
Ak by som to už zaradila do OC. Čo s tými 14-tis. SK?
To si potom nájomca zaradí do 1.OS a odpisuje samostatne? Veď to išlo z jeho vrecka. LS s tým nemá nič spoločné.
Iné by však bolo, kebu LS týchto 14.tis. Sk preplatila a zvýšila by VC auta a tým i leas. splátky.

V tomto prípade ide o výdavok nájomcu, kt. si uhradil. KA by bola cena viac ako 30 tis. samozrejme, že TZ budem odpisovať. ALE ak je cena takáto nízka, potom dám ako VOZD.

Od LS sa mohol automobil obstarať 1.7. a zaradiť do používania napr. 10.7 A senzory sa mohli zakúpiť neskôr, čo si myslím, že sa i zakúpili po zaradení do používania.
rastom
10.08.07,06:32
No... ak by sme chceli pokračovať na takto zadefinovanú tému, tak ťa ubezpečujem, že tu budeme ešte ráno o tretej...:)
Súhlasím.... :D
Je to vec pohľadu.
betka
10.08.07,07:07
pokiaľ diskutujeme o TZ, tak súhlasím. Ja to však nepovažujem za TZ, ale za náklady súvisiace s obstaraním - bolo to kúpené v tom istom mesiaci,
tak preto by som to spojila do jednej vstupnej ceny.

Kejka, prosím Ťa napíš postup, keď to máme daď do VC auta, ako bude postupovať nájomca, keď senzor uhradil, ako bude mať evidovaný takýto majetok, chcem sa naučiť ako máme potom postupovať a účtovať...? Nie je všetko o tom, že nemáme pravdu, snažme sa vysvetliť prečo, aký budeš postupovať. (ja si na svojom postupe trvám, a nechcem zmiasť ostatných, ak nájdeme riešenie, potom svoje príspevky prečiarknem.)
andrej_rv
10.08.07,09:21
pokiaľ diskutujeme o TZ, tak súhlasím. Ja to však nepovažujem za TZ, ale za náklady súvisiace s obstaraním - bolo to kúpené v tom istom mesiaci, tak preto by som to spojila do jednej vstupnej ceny.Ja by som to nespájal. Podľa mňa zo znenia § 26 ods. 8 ZoDP jednoznačne vyplýva, že u majetku obstarávanom formou finančného prenájmu sú nákladmi súvisiacimi s obstaraním (a teda aj súčasťou vstuppnej ceny predmetu lízingu) len náklady vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania.
koňo
10.08.07,10:18
A bol snímač kúpený pred zaradením auta (prevzatím auta od leasingovky), tak je to súčasť obstarávacej ceny, lebo si to obstarala v súvislosti s obstaraním.
Ak si to obstarala po tomto termíne, potom, s ohľadom na cenu, sa môžeš rozhodnúť, či zvýšiš OC alebo budeš účtovať do nákladov (ide o súčasť íba tohto auta).

Pre rastom:
AK máš tlačiareň a tá slúži viacerým PC, potom ju môžeš zaradiť ako samostatný predmet a podľa ceny buď odpisuješ alebo účtuješ náklad. Ak je tlačiareň priradená iba k jednému PC, potom je jeho súčasť a je teda súčasťou spoločnej OC.
KEJKA
16.08.07,19:16
Kejka, prosím Ťa napíš postup, keď to máme daď do VC auta, ako bude postupovať nájomca, keď senzor uhradil, ako bude mať evidovaný takýto majetok, chcem sa naučiť ako máme potom postupovať a účtovať...? Nie je všetko o tom, že nemáme pravdu, snažme sa vysvetliť prečo, aký budeš postupovať. (ja si na svojom postupe trvám, a nechcem zmiasť ostatných, ak nájdeme riešenie, potom svoje príspevky prečiarknem.)
vychádzam z §26 (ja to dávam do súvisu - ak ide o obstaranie v rozpätí niekoľkých dní, nie mesiacov)
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100% hodnoty istiny podľa osobitného predpisu, 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení ..........
takže proste odpisujem z inej ceny než je istina.

a k tomu T.Z. uvádzam znenie §22
§22
(6) Iným majetkom na účely tohto zákona sú
a) otvárky nových lomov, pieskovní, hlinísk, skládok odpadov, ak sa nezahrnujú do vstupnej ceny alebo zostatkovej ceny hmotného majetku,
b) technické rekultivácie, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 109)
c) technické zhodnotenie nehnuteľnej kultúrnej pamiatky vyššie ako 30 000 Sk,
d) technické zhodnotenie prenajatého majetku vyššie ako 30 000 Sk vykonané a odpisované nájomcom,
e) technické zhodnotenie plne odpísaného hmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk.
f) technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.
:--- :)
books
22.04.08,09:42
Ako čítam tieto príspevky,
tak keď šéf kúpil parkovací snímač na osobné auto,ktoré je zaradené a kúpené ešte v roku 2006,tak to môže ísť do nákladov.
Keďže účtujeme v PÚ a sme platcova DPH, tak cenu bez DPH dám na účet 511 a uplatním si DPH? Môže to tak byť ?

Ďakujem.
kacena26
22.04.08,09:46
Ja by som to zaučtovala asi na
501 AE/321
343/321
books
22.04.08,10:04
Ja by som to zaučtovala asi na
501 AE/321
343/321

Ďakujem.
A keď je to osobné auto,tak si môže z kúpy a montáže odpočítať DPH ?