Katarina V.
09.08.07,13:06
Mame problemy so zamestnancom, casto nechodi do prace a momentalne ma dva dni absenciu. Je mozne mu dat vypoved z dovodu dvojdnovej absencie
Dakujem
anmary
09.08.07,11:12
Najskôr by mal byť upozornený na porušenie pracovnej disciplíny s a oboznámený s prípadným skončením PP. Odporúčam však preštudovať novelu ZP, čo sa v tejto oblasti zmení po 1.9.
legal
09.08.07,11:33
Ukoncenie pracovneho pomeru z dovodu absencie na pracovisku.



Zakladnymi povinnostiami zamestnanca okrem ineho su: pracovat svedomite a riadne a byt na pracovisku na zaciatku pracovneho casu, vyuzivat pracovny cas na pracu a odchadzat z pracoviska az po skonceni pracovneho casu.

Z tvojho prispeku vyplyva, ze zamestnanec vyssie uvedene povinnosti porusili opakovane a tym porusil pracovnu disciplynu zvlast hrubym sposobom, co zaklada dovod na okamzite skoncenie pracovneho pomeru.

S takymto zamestnancom je mozne jeho pracovny pomer ukoncit vypovedou i okamzitym skoncenim pracovneho pomeru, ale zakon pre oba druhy skoncenia PP vyzaduje pisomnu formu, osobytne formalnopravne dovody, ktore musia byt konkretne vymedzene, nemozno ich dodatocne menit. Zakon pri vypovedi a okamzitom skonceni pracovneho pomeru rozne upravuje samotne skoncenie pracovneho pomeru. Pri vypovedi pracovny pomer konci uplynutim vypovednej doby a pri okamzitom skonceni pracovneho pomeru dnom dorucenia OSPP zamestnancovi. Vypoved aj OSPP musia byt zamestnancovi dorucene do vlastnych ruk. Pri okamzitom skonceni pracovneho pomeru zakon stanovuje 1-mesacnu lehotu na skoncenie pracovneho pomeru, ktora zacina plynut od dna, ked sa o dovode zamestnavatel dozvedel, najneskor do jedneho roku od vzniku smotneho dovodu. V tejto lehote musi byt okamzite skoncenie pracovneho pomeru dorucene.

V tejto suvislosti vsak musim upozornit na moznost zamestnanca domahat sa sudnou cestou neplatneho skoncenia pracovneho pomeru. Netreba zabudat ani na odstupne a odchodne. Zakon stanovuje aj zakaz vypovede !

Skoda, ze pri zadavani tejto otazky neboli uvedene vsetky potrebne skutocnosti na komplexne zodpovedanie predmetnej otazky.

V pripade dalsich otazok staci napisat sukromnu spravu.
anmary
09.08.07,11:46
Preštuduj §63 ods 1 písm e/.
Ja osobne by som podľa neho postupovala.
Ak má častú absenciu najskôr by som ho upozornila na porušenie prac. disciplíny a pri ďalšej absencii by som použila § 63 ods. 1 e/.
Odpadne vyplácanie odstupného, prípadné súdne napádanie právoplatnosti skončenia PP. :D
Danila
09.08.07,11:49
A ja by som mu dala za doterajšie priestupky okamžité zrušenie PP za hrubé porušenie pracovnej disciplíny bez akýchkoľvek upozornení. Súdna prax takéto prešľapy za hrubé porušenie považuje....
legal
09.08.07,12:21
Odhliadnuc od toho, že autor prvého príspevku v tejto téme neuviedol viaceré podstatné informácie potrebné pre komplexnú odpoveď, chýba mi v citovanej odpovedi aspoň upozornenie na ustanovenia §63 ods. 5 a §74 Zákonníka práce, pri opomenutí ktorých môže byť úspešne spochybnená platnosť výpovede alebo okamžitého skončenia pracovného pomeru. ;)

ucelom mojho prispevku nebolo uvazdanie cisiel jednotlivych § ZP
ak si pozornejsie precitas, tak zistis, ze som poukazal aj na tieto ustanovenia.

"V tejto suvislosti vsak musim upozornit na moznost zamestnanca domahat sa sudnou cestou neplatneho skoncenia pracovneho pomeru."

rad si vypocujem vecnu kritiku
legal
09.08.07,13:36
Tvoju vetu som si všimol ešte skôr, ako som napísal moje prvé vyjadrenie v tejto téme.
Píšeš v nej o možnosti vykonania nejakého úkonu. Moje vyjadrenie bolo o niektorých okolnostiach, ktoré podmieňujú (ne)dosiahnutie cieľa sledovaného vykonaním úkonu.

Možnosť domáhať sa neplatného skončenia pracovného pomeru a úspešný výsledok tohoto napadnutia spolu súvisia, ale....
Domáhať sa neplatnosti skončenia pracovného pomeru je možné aj vtedy, ak k žiadnemu porušeniu zákona nedošlo.
V takom prípade domáhanie sa neplatnosti skončenia pracovného pomeru bude s veľkou pravdepodobnosťou neúspešné.
Pri opomenutí ustanovení, na ktoré som poukázal, sa podstatne zvyšuje šanca na úspešný výsledok domáhania sa neplatnosti skončenia pracovného pomeru.
Keďže prvý príspevok v tejto téme bol sformulovaný tak, že nebolo zrejmé, či pýtajúci o možnosti urobenia takéhoto chybného kroku niečo vie, považoval som za potrebné upozorniť na možné riziko. ;)

nik ti neberie, ze si pukazal na dve ustanovenia, ale to vec neriesi. len tak strelim, tak v ZP je najmenej dalsich 200 - 300 §, ktore si neuviedol :)

na takto zadanu otazku, je mozne napisat 20 stranovu analyzu,
mojou odpovedou som len strucne, no vseobecne nacrtol problematiku, ani zdaleka tam nie je vsetko, na to ma pravnika :)
bez pravnika by som neodporucal riesti tuto vec, lebo sa kludne moze stat, ze sud akykolvek z uvedenych sposobov skoncenia pracovneho pomeru vyslovi za neplatny a to vobec nemusia byt tie tvoje dva oblubene §. :)