perfecto
09.08.07,17:52
Som na konci materskej dovolenky (27 týzd.). Zistila som, ze som opat tehotna. Kedze aj predchadzajuce tehotenstvo som mala rizikove, bola som na PN, je pravdepodobne, ze budem na PN aj teraz. Mam narok na poberanie nemocenskej davky pocas PN po dobrati materskej?
perfecto
09.08.07,16:14
na nemocenske som odchadzala z pomeru zamestnanca. Bola som teda nemocensky poistena. Som nepretrzite zamestnana od 99. roku
Monika Kováčová
09.08.07,16:26
nevidím to nejako tragicky...
Ja som už 1,5 roka na MD potom RD a PN dostávam.... Treba ukončiť RD a nastúpiť do práce aspo´ň na jeden deň...
Monika Kováčová
09.08.07,16:47
doplním sa: materská ti nebude odobratá, len ti normálne skončí... ďalej nastúp na rodičovskú dovolenku (vybavuješ na UPSVaR), bude ti chodiť aj RP. Potom sa zamestnaj a choď na PN, dostaneš aj nemocenské aj Rodičovský príspevok ...

P.S: môj VZ nebol nič moc, a čo chodí na účet nieje na zahodenie napriek tomu. ... To som teraz premúdrela, keď mám rozumy (díky ajobs cmuk... ;))
perfecto
09.08.07,17:43
Dakujem za rady.Zaujimalo by ma, ci musim nevyhnutne nastupit do prace k tomu, aby som poberala aj nemocenske aj rod.prispevok.Ci by nestacilo jednoducho predlozit zamestnavatelovi tesne pred ukoncenim materskej PN-ku a potom ako prejdem z materskej na nemocenske, by som isla na prislusny urad vybavit aj rodic.prispevok.
perfecto
09.08.07,19:17
tak to ma by ma zaujimalo. Ale ak to vies, mohol by si napisat, resp. body v zakonniku, kde najdem vysvetlenie?
perfecto
10.08.07,16:42
dakujem. Prestudujem si to...
luba64
28.11.07,05:41
Chcela by som sa poraďakov opýtať na takúto vec.Môj známy mi volal, že dostal výpoveď k 31.12.2007. Teraz im to v rodine vyšlo tak, že jeho manželka sa má možnosť a aj sa vráti po 5 mesiacoch
dňa 8.1.2008 z materskej do zamestnania.On by od 9.1.2008 mal možnosť nastúpiť na materskú/rodičovskú/ za ňu. Ale chcel by si nejako prilepšiť v rodinnom rozpočte tak začal takto špekulovať, že od 2.1.2008 by išiel na dlhodobú PN.Vraj PN môže poberať, aj po skončení pracovného pomeru.To by nemohol dostávať peniaze za PN aj rodičovký príspevok?Ak nie , tak možno špekuluje , že bude na PN , kde bude dostavať niečo vyššiu sumu ako materskú
/koľko môže dostávať na PN zo mzdy , mal okolo 18 000-20000SK?/.
Na druhej strane je v II.pilieri, tak som mu hovorila, že ak bude na PN tak štát za neho neodvádza do II. piliera, ale ak na rodičovskom tak áno.Mohli by ste mi poradiť či niečo získa, alebo stratí ak takto uvažuje s dlhodobou PN?Mne sa najednoduchšie zdá ísť 9.1.2008 na materskú /rodičovskú ktorú môže mať zvyšných 2,5 roka/.
luba64
28.11.07,06:25
Vevedeli by ste poraďaci odpovedať na moju otázku aspoň približne
ako to je?
luba64
28.11.07,08:13
Ak po dohode o rozviazaní pracovného pomeru manžela k 31.12.2007 a nastúpení dlhodobej PN od 2.1.2008 a od 9.1.2008 prihlásenie na rodičovskú dovolenku /manžel chce nasúpiť na rodičovskú dovolenku za manželku,ktorá nastupuje 8.1.2008 do zamestnania po 5 mesiacoch materskej/ dá sa poberať maželom aj dlhodobá PN a zároveň aj rodičovská dovolenka? Ak nie, tak dlhodobá PN je výhodnejšia ako rodičovský príspevok s platom cca. 18-20 tis. Sk? Koľko by asi dostaval nemocensku z takejto hrubej mzdy?
luba64
28.11.07,10:21
Naozaj neviete nikto poradiť? Už som sa na to dnes pýtala / v príbuznej téme / tretí krát. Aspoň čiastočne keby ste mi odpovedali.
Už mi môj známy dnes volal tretí krát /ktorého sa táto otázka týka a
ktorý bude mať rozviazaný pracovný pomer 31.12.2007/,a ja furt mu odpovedám, že nič som nezistila...
Chobot
28.11.07,11:30
Naozaj neviete nikto poradiť? Už som sa na to dnes pýtala / v príbuznej téme / tretí krát. Aspoň čiastočne keby ste mi odpovedali.
Už mi môj známy dnes volal tretí krát /ktorého sa táto otázka týka a
ktorý bude mať rozviazaný pracovný pomer 31.12.2007/,a ja furt mu odpovedám, že nič som nezistila...

Ak zadáš otázku 3x neurýchliš tým odpoveď, len zbytočne zahltíš poradu duplicitnými otázkami a mnohí budú zbytočne 2x písať to isté v 2 rôznych témach. Preto som ti všetky príspevky presunul sem.

Ak ten známy je taký chytrák, že takto špekuľuje a súri mu to, môže si to kľudne naštudovať v zákonoch.


Chcela by som sa poraďakov opýtať na takúto vec.Môj známy mi volal, že dostal výpoveď k 31.12.2007. Teraz im to v rodine vyšlo tak, že jeho manželka sa má možnosť a aj sa vráti po 5 mesiacoch
dňa 8.1.2008 z materskej do zamestnania.On by od 9.1.2008 mal možnosť nastúpiť na materskú/rodičovskú/ za ňu. Ale chcel by si nejako prilepšiť v rodinnom rozpočte tak začal takto špekulovať, že od 2.1.2008 by išiel na dlhodobú PN.Vraj PN môže poberať, aj po skončení pracovného pomeru.To by nemohol dostávať peniaze za PN aj rodičovký príspevok?Ak nie , tak možno špekuluje , že bude na PN , kde bude dostavať niečo vyššiu sumu ako materskú
/koľko môže dostávať na PN zo mzdy , mal okolo 18 000-20000SK?/.
Na druhej strane je v II.pilieri, tak som mu hovorila, že ak bude na PN tak štát za neho neodvádza do II. piliera, ale ak na rodičovskom tak áno.Mohli by ste mi poradiť či niečo získa, alebo stratí ak takto uvažuje s dlhodobou PN?Mne sa najednoduchšie zdá ísť 9.1.2008 na materskú /rodičovskú ktorú môže mať zvyšných 2,5 roka/.

Ale aby si nepovedala, že som taký zlý, tak aspoň na niečo odpoviem.

Nemocenská dávka je 55% z denného vymeriavacieho základu - zhruba sa dá povedať, že je to polovica hrubej mzdy.

Môže ísť aj na rodičovskú dovolenku, kde by dostával rodičovský príspevok.

Môže súčasne poberať aj rodičovský príspevok aj nemocenské. Ale ak bude zároveň aj na PN, bude musieť dodržiavať liečebný režim. Takže neviem, akú chorobu to má, ak s ňou môže maródiť celý rok:confused:. Skôr si myslím, že je špekulácia a to je v rozpore s etikou porady.

Do II. piliera štát neodvádza ani počas rodičovskej dovolenky ani počas PN, lebo nemá príjem a teda nie je z čoho odviesť príspevky. Takže z tohto hľadiska to je jedno.

Doporuč mu ísť od januára na RD a PN-ku nech nezneužíva, môže sa mu to vypomstiť.
luba64
28.11.07,13:51
ďakujem Chobot.Ja som mu hovorila , aby to neprešpekuloval, ale to sa často stáva, že ak niekto dostáva výpoveď tak začne špekulovať. Dostane výpoveď a na druhý deň je dlhodobo PN...
na druhej strane nechápem, že štát neodvádza do II.piliera , keď je niekto na materskej. Viem , že to chcel Smer v zákone zrušiť a HZDS sa proti tomu postavilo, za zmenu takéhoto zákonu. Alebo som si to s nierčim poplietla?
Chobot
28.11.07,13:58
ďakujem Chobot.Ja som mu hovorila , aby to neprešpekuloval, ale to sa často stáva, že ak niekto dostáva výpoveď tak začne špekulovať. Dostane výpoveď a na druhý deň je dlhodobo PN...
na druhej strane nechápem, že štát neodvádza do II.piliera , keď je niekto na materskej. Viem , že to chcel Smer v zákone zrušiť a HZDS sa proti tomu postavilo, za zmenu takéhoto zákonu. Alebo som si to s nierčim poplietla?

Pozor, za ženy na materskej platí štát. Ja som písal o rodičovskej dovolenky, za tých už štát neplatí poistné. Treba si pozrieť ZP konkrétne § 166-169 aby bolo jasno, aký je rozdiel medzi MD a RD.
luba64
28.11.07,15:20
A ten zákon bol Chobot už novelizovaný? Čítam zákon 43/2004 v ktorom sa v §20 ods.2 písm. c úvádza . Príspevky na starobné a dôchodkové sporenie . Štát platí príspevky , ak tento zákon neustanovuje inak, za - bod c fyzicku osobu, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do 6 rokov jeho veku a.tď. To zákon robí rozdiel medzi mužom a ženou, že píšeš že počas rodičovskej dovolenky štát neplatí poistné do II.piliera. Veď druhý pilier je aj starobné dôchodkove sporenie.
Po druhé . Ja osobne mam pracovničku ktorá si občas u mňa privyrobý na dohodu o vykonaní práce a ta je teraz na rodičovskej dovolenke štvrtý rok, nedostáva síce už rodičovské
ale keď bola na Sociálnej poisťovni tak vraj jej pracovnička tvrdila, že poisťovňa do 6 roku jej dieťaťa budu za ňu odvádzať do II, piliera.Aj zdravotné za ňu odvádza štát...
Chobot
29.11.07,06:51
A ten zákon bol Chobot už novelizovaný? Čítam zákon 43/2004 v ktorom sa v §20 ods.2 písm. c úvádza . Príspevky na starobné a dôchodkové sporenie . Štát platí príspevky , ak tento zákon neustanovuje inak, za - bod c fyzicku osobu, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do 6 rokov jeho veku a.tď. To zákon robí rozdiel medzi mužom a ženou, že píšeš že počas rodičovskej dovolenky štát neplatí poistné do II.piliera. Veď druhý pilier je aj starobné dôchodkove sporenie.
Po druhé . Ja osobne mam pracovničku ktorá si občas u mňa privyrobý na dohodu o vykonaní práce a ta je teraz na rodičovskej dovolenke štvrtý rok, nedostáva síce už rodičovské
ale keď bola na Sociálnej poisťovni tak vraj jej pracovnička tvrdila, že poisťovňa do 6 roku jej dieťaťa budu za ňu odvádzať do II, piliera.Aj zdravotné za ňu odvádza štát...

No, pozerám aktuálne znenie zákona a tam je v §20 ods. 2 takto:
"(2) Štát platí príspevky za sporiteľa, za ktorého platí poistné na dôchodkové poistenie podľa osobitného predpisu. 3)"

teda odkazuje na zákon o soc. poistení č. 461/2003. A v zákone 461/2003 v § 26 ods. 1 je uvedené toto:

"(1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, ak osobitný predpis 43a) neustanovuje inak, v období, v ktorom

a) čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu 44) alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu, 6)
b) je dlhodobo uvoľnený z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného pomeru na výkon verejnej funkcie, "na výkon odborovej funkcie alebo na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady podľa osobitného predpi su, 45) ak sa mu neposkytuje náhrada mzdy,
c) má neospravedlnenú neprítomnosť v práci,
d) je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody; to platí vo vzťahu k činnosti, z ktorej je povinne nemocensky poistený a povinne dôchodkovo poistený a počas jej vykonávania bol vzatý do výkonu väzby alebo nastúpil výkon trestu odňatia slobody,
e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) a nemá nárok na materské, ak ide o muža."

Tak teraz neviem. Netvrdím, že mám pravdu, ja si to vysvetľujem zo zákona takto. Ale môže byť, že sa mýlim. Dúfam, že sa ešte niekto ozve, ako to je v skutočnosti.
luba64
29.11.07,07:45
To by mohli jednoducho vedieť , tí čo sú na rodičovskej dovolenke
a sú v II. pilieri. Ja som v II. pilieri vo VUB Generali a každoročne mi chodí výpis a potom ešte mám aj kartu / niečo podobné ako kartu do bankomatu/ a cez tu kartu si v pobočke VUB banky môžem kontrolovať ako idú mesačné platby do II. piliera starobného dôchodku.