Kolejová
10.08.07,08:37
Potrebujem poradiť :

Mám zamestnancovi zraziť exekúciu voči VšZP aj zo mzdy, ktorá prevyšuje 1,5 násobok životného minima ?

Napriek tomu že nejde o prednostnú pohľadávku ?

Záväzok si už uhradil, ide len o poplatky z omeškania a trovy exekúcie.

Čistá mzda 15 000,- Sk

Ďakujem
Zita4
10.08.07,07:41
Potrebujem poradiť :
Mám zamestnancovi zraziť exekúciu voči VšZP aj zo mzdy, ktorá prevyšuje 1,5 násobok životného minima ?
Napriek tomu že nejde o prednostnú pohľadávku ?
Záväzok si už uhradil, ide len o poplatky z omeškania a trovy exekúcie.
Čistá mzda 15 000,- Sk
Ďakujem
Prepáč, možno si stojím na kábli, ale nerozumiem otázke. :confused:
J+K
10.08.07,07:45
Myslím , že by som zrážala 2/3 zo mzdy až do úplného vyrovnania celej pohľadávky vrátane úrokov a iných poplatkov.

Čo na to ostatní poraďáci?
Kolejová
10.08.07,07:54
Podľa tohto výpočtu mu mám zraziť 6 306,- Sk čiže aj všetko čo presahuje 1,5 násobok životného minima.

Ide mi len o to či mám zraziť len 1/3 zo mzdy
alebo mám zraziť aj všetko čo presahuje 1,5 násobok + 1/3 zo mzdy.

Ďakujem
J+K
10.08.07,08:09
Netuším ako vznikla suma 6306,- Sk. Nie sú tu uvedené potrebné údaje ako počet vyživovaných osôb.

Ak to nie je prednostná pohľadávka, tak 1/3 zo mzdy a aj 1/3 zo sumy 7695,- Sk /t.j. zo 150 % živ. minima/.

P.S. V tej tabuľke na výpočet exekúcie sa to dá bez námahy a bez chýb vypočítať.
Kolejová
10.08.07,08:57
Čistá mzda 14 514,-
Životné minimum 5130,- Sk od 1.7.2007
60 % zo ŽM 3078,- slobodný, bezdetný
Odvod dxekútorovi: 6306,- Sk

Je to správne ?
J+K
10.08.07,09:31
Je to správne - za predpokladu, že exekúciou sa má postihnúť 1/3 mzdy.
Kolejová
10.08.07,09:50
Zrážať mám 1/3 zo mzdy,

Ďakujem za potvrdenie výpočtu.

Potvrdili mi to aj na exekútorskom úrade.
mimča
12.08.07,10:22
Ahojte poraďáci.. obraciam sa na vás s prosbou o pomoc pri riešení môjho problému so sťahovaním exekúcii..

máme zamestnanca, ktorému sťahujem 2 exekúcie (príkaz z homecredit sťahovať mesačne 2400,- a ďalšia exekúcia bola sťahovaná z 1/3mzdy -ide o dosť vysoké čiastky .. v priebehu minulého mesiaca prišli ďalšie 2 príkazy na začatie exekúcie.. sú to oproti predchadzajúcim 2 exekúciam oveľa menšie sumy 1928,- a 5564,- .. no môj problém je v spôsobe sťahovania.. obe sa majú sťahovať z 1/3mzdy - teda už 3 zrážky mám zrážať z 1/3 mzdy..
keďže jeho ČM za minulý mesiac je 8529,-SK 1/3 zo mzdy je 1817,- (výpočet podľa priložených tabuliek o exekúciach) mám túto sumu rozdeliť ešte na tretiny pre jednotlivých exekútorov? bude tento postup správny?
Iveta Matlovičová
12.08.07,11:24
Ahoj Mimča, pri posúdení charakteru pohľadávky (či je bežná, prednostná a pod.) je výhradne vecou súdu resp. Exekútorského úradu, ktorý nariaďuje výkon rozhodnutia. Ak nie je z návrhu jasné, že je výkonom rozhodnutia uplatňovaná prednostná pohľadávka, je potrebné požiadať súd, aby pochybnosti odstránil.
Ak je zrejmý charakter pohľadávky, PORADIE pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi doručilo právoplatné nariadenie výkonu rozhodnutia. Ak sa doručí viacero nariadení v ten istý deň, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie a uspokoja sa pomerne.

Špecifické postavenie má medzi prednostnými pohľadávkami výživné. Ak nepostačuje suma z druhej tretiny, uhrádza sa aj z prvej tretiny a ak nepostačuje ani to, je možné nepostihnuteľnú časť mzdy znížiť a predstavuje 70 % základnej sumy určenej podľa nariadenia vlády. Ak ide o výkon rozhodnutia na vymáhanie výživného pre maloleté dieťa, Trestný zákon umožňuje uspokojiť túto pohľadávku aj z dávky hmotnej núdzi a príplatku z tejto dávky, nemocenskej dávky a náhrady príjmu pri dočasnej PN.
mimča
12.08.07,11:53
nejde o prednostné pohľadávky. len zrejme budem kontaktovať exekútorov a poradím sa o splátkach s nimi.. je mi jasná postupnosť, že sa exekúcie strahávajú v poradí v akom došli.. ale ide mi vlastne o to, že kým tie dve predošlé sú dosť vysoké čiastky a nebudú splatené ani o rok - možno tak o rok a pol.. a tieto 2 exekúcie čo prišli v priebehu júla sú v pomere s tými predošlými smiešne sumy.. a zbytočne tam budú narastať úroky kým sa začnú platiť... preto som uvažovala o rozdelení tej sumy 1/3 na ďalšie tretiny a pomaly by sme ich zamestnancovi strhávali..
mimča
13.08.07,04:46
endrju ďakujem.. máte pravdu.. ja sa tu trápim nad tým či tobude takto dobre a špekulujem nad variantmi, aby mu "nedajbože" nenarástali úroky do horybilných súm.. a pritom zamestnanec nebol schopný uhradiť svoje pohľadávky a čakal kým sa mu tam nabalí riadna suma...
ďakujem za názor.. zachvíľu zavolám šéfovej nech volá exekútorom aby im oznámila, že momentálne bohužiaľ nemáme z čoho sťahovať...
Darana
20.08.07,05:29
[quote=Fronco;511274]Ahoj Mimča, pri posúdení charakteru pohľadávky (či je bežná, prednostná a pod.) je výhradne vecou súdu resp. Exekútorského úradu, ktorý nariaďuje výkon rozhodnutia. Ak nie je z návrhu jasné, že je výkonom rozhodnutia uplatňovaná prednostná pohľadávka, je potrebné požiadať súd, aby pochybnosti odstránil.
Ak je zrejmý charakter pohľadávky, PORADIE pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi doručilo právoplatné nariadenie výkonu rozhodnutia. Ak sa doručí viacero nariadení v ten istý deň, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie a uspokoja sa pomerne.

....quote]

Uvedený §72 ods. 3...citujem
"(3) Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie; ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne."

si ja osobne vysvetľujem tak, že ak mi príde exekučný príkaz napr. 1.1.2007 a následne ďalší 1.2.2007 - tak tento februárový obložím nabok kým neuspokojím ten z januára...je to prosím Vás takto správne?????
Zita4
20.08.07,05:45
Uvedený §72 ods. 3...citujem
"(3) Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie; ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne."
si ja osobne vysvetľujem tak, že ak mi príde exekučný príkaz napr. 1.1.2007 a následne ďalší 1.2.2007 - tak tento februárový obložím nabok kým neuspokojím ten z januára...je to prosím Vás takto správne?????

Je to správne, ak už nie sú finančné prostriedky, z ktorých by sa mohla uspokojiť ďalšia pohľadávka. Túto skutočnosť však treba oznámiť veriteľovi.
Darana
20.08.07,05:58
Je to správne, ak už nie sú finančné prostriedky, z ktorých by sa mohla uspokojiť ďalšia pohľadávka. Túto skutočnosť však treba oznámiť veriteľovi.

A tie finančné prostriedky čo spomínaš - pokiaľ nejde o prednostnú pohľadávku - majú byť vo výške jednej tretiny, alebo v takomto prípade - keď mám viac exe príkazov mu mám strhávať napr. jednu tretinu na jeden, druhú na ďalší exe príkaz..a pod??? Alebo keď nejde o prednostné pohľadávky tak mu más strhávať len jednu tretinu??? Už som celá pomýlená...
Zita4
20.08.07,06:06
A tie finančné prostriedky čo spomínaš - pokiaľ nejde o prednostnú pohľadávku - majú byť vo výške jednej tretiny, alebo v takomto prípade - keď mám viac exe príkazov mu mám strhávať napr. jednu tretinu na jeden, druhú na ďalší exe príkaz..a pod??? Alebo keď nejde o prednostné pohľadávky tak mu más strhávať len jednu tretinu??? Už som celá pomýlená...
Len jednu tretinu, dve sa zrážajú len pri prednostných pohľadávkach. Ak sú tie pohľadávky vysoké, väčšinou to vyjde tak, že môžeš zrážať len tú prvú a po jej splatení ďalšiu...
Tie finančné prostriedky som myslela tak, že napr. uspokojíš jednu a v tom istom mesiaci vyjde nejaká časť aj na druhú.
Darana
20.08.07,07:37
Ahááá...už som sa aj trošku vydesila - ja sa ľahko vydesím...

Veľmi pekne ti ďakujem za pomoc....
Kathja
10.09.07,12:41
Dobry den. Obdrzala som Prikaz na začatie exekucie. Ako zamestnanec som povinna svojej zamestnankyni strhávať 1/3 mzdy... excelovým výpočtom rozumiem... chvalabohu za ne :) ... Problem je, ze pohľadávku zdieľa so svojim manželom. Mam teda k ich dvom deťom pridat ako vyživovanú osobu aj manžela (zárobkovo činného)?

+ ak v najbližšej dobe zamestnankyni vyprší pracovná zmluva, t.j. od vzniku mojej povinnosti (v rámci exekucie) a ukoncením pracovného pomeru ubehne len par dní, čo mam robit v takom pripade? vďačne dakujem
Kathja
10.09.07,12:43
samozrejme - opravujem vyššie uvedené - som zamestnavateľ.
Jana Motyčková
10.09.07,12:58
Za vyživovanú osobu sa považuje aj manžel/manźelka ak žijú v spoločnej domácnosti, bez ohľadu na jeho vlastný príjem.
Pri skončení pracovného pomeru sa ekekučné zrážky uvádzajú myslím na zápočtový list - ďalší zamestnávateľ by mal pokračovať v exekúcii. Možno to ešte niekto doplní.
ekopo
10.09.07,13:03
V príspevku č. 3 mohlo byť uvedené, že autor tabulky je ZITA 4. Autor je autor. To je takmer mimotemy
marek.perdik
12.09.07,13:33
Vazena pani Kolajova, kazdy exekutorsky urad ma problem s vykladom ustanoveni o zozsahu zrazok... Kazdopadne pri takejto vyske mzdy by Ste mali vypocita 150% ŽM a z tejto sumy dat 1/63 exekutorovi a 2/3 povinnemu. Zo zvyšku dat exekutorovi vsetko okrem 60% ŽM (+ pripadnyh 25% podla okolnosti). Povinnemu teda zo mzdy ostane 60% ŽM a 2/3 zo 150% ŽM.