evuša
14.02.05,21:24
Jeden môj klient má dva druhy príjmov podľa § 6 . Prvý príjem je z podnikania, kde vedie účtovníctvo a uplatňuje si skutočné výdavky. Druhý príjem je mimo podnikania podľa § 6 odst. 3 ale je to jeho súkromný majetok - nezaradený do firmy. Perlička je v tom, že z príjmu z prenájmu si nemôže v tomto roku uplatniť výdavky percentom nakoľko to znenie zákona o dani z príjmu nedovolí. Pre rok 2004 platí zákaz kumulovania výdavkov, vraj je to možné urobiť až v roku 2005. Z toho mi vyplýva že pokiaľ si neodkladal všetky bločky čo tam kúpil alebo investoval nemôže si vôbec uplatniť výdavky a celý príjem z prenájmu pekne odaní. Má z Vás niekto nejaký nápad ako tam nejaké výdavky predsa len dostať? Poraďte mi. Možno to bude zaujímať viacerých. Ďakujem.
Zita5
15.02.05,11:03
Jeden môj klient má dva druhy príjmov podľa § 6 . Prvý príjem je z podnikania, kde vedie účtovníctvo a uplatňuje si skutočné výdavky. Druhý príjem je mimo podnikania podľa § 6 odst. 3 ale je to jeho súkromný majetok - nezaradený do firmy. Perlička je v tom, že z príjmu z prenájmu si nemôže v tomto roku uplatniť výdavky percentom nakoľko to znenie zákona o dani z príjmu nedovolí. Pre rok 2004 platí zákaz kumulovania výdavkov, vraj je to možné urobiť až v roku 2005. Z toho mi vyplýva že pokiaľ si neodkladal všetky bločky čo tam kúpil alebo investoval nemôže si vôbec uplatniť výdavky a celý príjem z prenájmu pekne odaní. Má z Vás niekto nejaký nápad ako tam nejaké výdavky predsa len dostať? Poraďte mi. Možno to bude zaujímať viacerých. Ďakujem.Mám ten istý prípad , príjem z prenájmu bytu v OV zadaňuje/ je to samozrejme jeho rozhodnutie a do výdavkov som dala všetky platby čo sa týkajú bytu/nájomné, elektrina, plyn, satro a ostatné platby/ rozdiel zdaňuje . Horšie je na tom to , ako som už písala v jednom príspevku , že mu to vstupuje do DZ a z toho si pekne vypočítaj aj odvody do fondov.
dada909
15.02.05,11:13
Pokiaľ by išlo o prenájom bytu - zrejme má k dispozícii nejaké vyúčtovanie z Bytového družstva, resp. od vlastníka budovy - to by sa snáď mohlo dať do výdavkov.
jessica
15.02.05,12:27
Prosím Vás, ktorý § presne hovorí o tom, že sa nemôžu použiť pri prenájme súkr.majetku paušálne výdavky ak má aj príjem zo živnosti??
MIRKA
15.02.05,12:38
Prosím Vás, ktorý § presne hovorí o tom, že sa nemôžu použiť pri prenájme súkr.majetku paušálne výdavky ak má aj príjem zo živnosti??
§ 6 ods. 10 pred novelizáciou
bea
15.02.05,12:42
§ 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov v r. 2004. Pre rok 2005 je už tento odsek úplne zmenený a tam to už tak nie je. Zrejme pri schvaľovaní zákona sa poslanci neskoro zbadali a nebol počas roka až taký záujem zmeniť to (ako napr. pri cest. náhradách pre FO), tak to menia až od r. 2005.
Zita5
15.02.05,13:08
Prosím Vás, ktorý § presne hovorí o tom, že sa nemôžu použiť pri prenájme súkr.majetku paušálne výdavky ak má aj príjem zo živnosti??
Od 1.1.2005 môžu byť paušálne výdavky kombinované
jessica
15.02.05,14:24
ďakujem :-((
evuša
15.02.05,15:24
Nejde mi o bytové priestory. Sú to obchodné priestory, ktoré nemá zaevidované v účtovníctve a to z toho dôvodu, že kupoval určité časti z jedného veľkého objektu po častiach. Predstavte si jeden veľký objekt, ktorý vlastnila za socializnu štátna firma. Po páde socializmu ho začali rozpredávať. Najprv kúpil jednu časť, potom druhú, ktoré zaradil do podnikania. Potom tretiu ale túto nezaradil do podnikania, vlastní ju ako súkromná osoba a prenajíma ju. Nejaké výdavky v súvislosti s ňou má napr. na opravy a pod. ale neúčtuje o nich ani od výdavkov nemá doklad. Čiže jeho príjmy fakticky nemám o čo ponížiť. V minulosti som ich dávala do § 9 a uplatňovala som výdavky 25% ale čo s tým teraz?
MIRKA
15.02.05,16:49
evuša, tento rok máme smolu. aj ja mám taký prípad. na budúci sa už dá kombinovať. je to od nášho štátu nechutné. my musíme takto zdaniť 250 000,-, čo teda nie je málo.
jessica
16.02.05,09:14
Ja stále poriadne nerozumiem tomu odseku 10 v § 6:( .

Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25% z úhrnu príjmov uvedených v ods.1 až 3 okrem daňovníka, ktorý má príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60% z týchto príjmov.

Asi som už úplne blbá, ale ja to chápem, že si môže uplatniť tých 25% a remeselný živnostník si môže uplatniť 60%.
Môj manžel, keď má živnosť, kde vedie účtovníctvo a uplatní si výdavky za §6 ods.1 písm.b) preukázateľné (nie 25%) tak za prenájom súkr.bytu (ods.3) si nemôže uplatniť 25%? Formulácia je ak si neuplatní... môže.... Podľa mňa v tej vete nie je vylúčená kombinácia výdavkov:confused:.
A ak by bol plátcom DPH a prenajíma byt nezaradený do podnikania, tak prenájom podlieha zdaneniu DPH ?:confused:
Prosím kto máte trpezlivosť, skúste mi to vysvetliť. ďakujem
MIRKA
16.02.05,10:56
Ja stále poriadne nerozumiem tomu odseku 10 v § 6:( .

Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25% z úhrnu príjmov uvedených v ods.1 až 3 okrem daňovníka, ktorý má príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60% z týchto príjmov.

Asi som už úplne blbá, ale ja to chápem, že si môže uplatniť tých 25% a remeselný živnostník si môže uplatniť 60%.
Môj manžel, keď má živnosť, kde vedie účtovníctvo a uplatní si výdavky za §6 ods.1 písm.b) preukázateľné (nie 25%) tak za prenájom súkr.bytu (ods.3) si nemôže uplatniť 25%? Formulácia je ak si neuplatní... môže.... Podľa mňa v tej vete nie je vylúčená kombinácia výdavkov:confused:.
A ak by bol plátcom DPH a prenajíma byt nezaradený do podnikania, tak prenájom podlieha zdaneniu DPH ?:confused:
Prosím kto máte trpezlivosť, skúste mi to vysvetliť. ďakujem
lenže to treba dočítať: "z úhrnu príjmov uvedených v ods. 1 až 3"

ak si z ods. 1 až 3 neuplatní preukázateľné výdavky, tak si môže uplatniť 25%!!!
v roku 2005 je to zmenené na úhrn príjmov z ods. 1 a 2.
a ešte samozrejme nemôže ísť o platiteľa DPH.
Palino
16.02.05,11:46
Je to tak ako píše MIRKA. Nás to tiež postihlo. Daň by ešte ušla, ale viac ma štvú odvody od 1.7.!
jessica
16.02.05,14:35
Príjmy z prenájmu sa teda tiež započítavajú do základu pre výpočet odvodov? Do SP aj ZP?
Zita5
16.02.05,14:41
Príjmy z prenájmu sa teda tiež započítavajú do základu pre výpočet odvodov? Do SP aj ZP?
Je to smola ale áno .
MIRKA
16.02.05,14:42
no presne, tie odvody... ach jo, zase niekto nemyslel pri schvaľovaní...

len ma štve, že ten § mohli znovelizovať, aby to platilo už aj pre rok 2004. toľko peňazí navnivoč!!!!!!!
jessica
16.02.05,16:51
Navnivoč!!! ale pre nás:-(((
Nie však pre štát...fakt dobré!
alexxandra
16.02.05,17:18
moze si k tomu prenajmu dat 25% pausalne vydavky.
jarus
16.02.05,18:43
Na základe tejto diskusie mi napadla otázka. Ak má človek príjem zo závislej činnosti, je konateľom v spoločnosti, v ktorej poberá prijem len zo závislej činnosti a zároveň mu plynú príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (prenájom nevykonáva ako živnosť) bude musieť platiť v r. 2005 zdravotné a sociálne poistenie?
Jozef Mihál
16.02.05,19:00
Ľudia, nebláznite, príjmy z prenájmu podľa § 6 ods.3 a základ dane z týchto príjmov, nech už sú výdavky skutočné alebo paušálne, NEPODLIEHAJÚ odvodom!

Hranica obratu pre povinné odvody do SP sa určuje len z príjmov, dosiahnutých z činnosti SZČO v zmysle pojmu SZČO na účel zákona o sociálnom poistení. Pri posudzovaní, či niekto prekročil za rok 2004 s príjmami hranicu 78000, sa do tých príjmov nezapočítavajú príjmy podľa § 6 ods.3.

Podobne, keď už aj niekto odvody ako SZČO platí, jeho VZ závisí od základ dane, ktorý dosiahol z činností podľa § 6 ods.1, prípadne 2, ale nie zo základu dane dosiahnutého podľa § 6 ods.3.

To platí jednak v sociálnom, jednak v zdravotnom poistení.
jarus
16.02.05,19:05
Jozef, Tak to mi odľahlo, 100x ba aj 1000x díky!
Jozef Mihál
16.02.05,19:06
jarus:...občas tu šírim aj dobré správy...
jarus
16.02.05,19:23
Som rada, že sa dali veci na pravú mieru, aby nepanikárili ľudia, keď netreba. Mne sa bude aspoň lepšie spať.
Zita5
17.02.05,07:39
Pán Mihál , mňa poplietol Výpis z daňového priznania z príjmov FO za rok , kde v riadku 10 " ČZD z príjmov uvedených v paragrafe 6 zákona / r.60daň.priznaniaB/
je zahrnutý aj ČZD z prenájmu . Až teraz na základe Vášho príspevku som si dokonale prezrela horeuvedený výpis a zistila som , že tam existuje aj riadok 8 kde sa uvádzajú aj príjmy z prenájmu nehnuteľností . Srdečná vďaka za Váš príspevok , ktorý ma posunul ďalej .
Zuzina
23.02.05,15:18
lidičky, ešte raz rypnem do tejto témy. podnikateľ živnostník je platca DPH a prenajíma súkromnú nehnuteľnosť. môže napriek tomu v roku 2005 použiť paušálne výdavky na prenájom z nehnuteľnosti?
jessica
23.02.05,15:24
lidičky, ešte raz rypnem do tejto témy. podnikateľ živnostník je platca DPH a prenajíma súkromnú nehnuteľnosť. môže napriek tomu v roku 2005 použiť paušálne výdavky na prenájom z nehnuteľnosti?Bohužiaľ nemôže:mad: §6 ods.10.
Zuzina
23.02.05,15:30
ale keď bol príjme z prenájmu v § 9, tak to bolo možné
Zuzina
23.02.05,15:32
on je platiteľ len pre § 6 ods. 1 a 2 ale pre § 6 ods. 3 nie je. veď si ani nenároku DPH z faktúr za elektrinu, vodu, plyn ...
evuša
23.02.05,15:41
Neuplatnenie paušálnych výdavkov pri prenájme platí len pre rok 2004. V zmysle novely zákona o dani z príjmu si za rok 2005 bude môcť tento výdavok uplatniť.
Zuzina
23.02.05,15:49
skúsim to ešte raz, lebo neviem, či som sa dobre vyjadrila.

Už viem, že v roku 2005 sa dajú použiť rôzne výdavky pre § 6 ods. 1 a 2
a pre § 6 ods. 3.

Ak teda živnostník - platiteľ DPH (príjem podľa § 6 ods. 1 a 2) prenajíma svoju súkromnú nehnuteľnosť - nezaradenú v obchodnom majetku firmy a má teda aj príjmy podľa § 6 ods. 3 (pri ktorých samozrejme nie je platcom DPH, lebo nemôže si vypýtať DPH z faktúr za elektrinu, plyn atď) môže si uplatniť pri prenájme paušálne výdavky napriek tomu, že vo firme je platcom DPH?
MIRKA
23.02.05,16:11
skúsim to ešte raz, lebo neviem, či som sa dobre vyjadrila.

Už viem, že v roku 2005 sa dajú použiť rôzne výdavky pre § 6 ods. 1 a 2
a pre § 6 ods. 3.

Ak teda živnostník - platiteľ DPH (príjem podľa § 6 ods. 1 a 2) prenajíma svoju súkromnú nehnuteľnosť - nezaradenú v obchodnom majetku firmy a má teda aj príjmy podľa § 6 ods. 3 (pri ktorých samozrejme nie je platcom DPH, lebo nemôže si vypýtať DPH z faktúr za elektrinu, plyn atď) môže si uplatniť pri prenájme paušálne výdavky napriek tomu, že vo firme je platcom DPH?
nemôže si uplatniť

a k tým odvodom: to ste ma potešili. som myslela, že keď to je v jednom §, tak to vstupuje do odvodov. musím poriadne pozrieť výpis z DP.
Zuzina
23.02.05,16:16
mne sa to fakt nezdá logické. skúste mi ešte niekto, prosím, odpovedať.
jessica
23.02.05,17:49
Mám to potvrdené aj daňovou poradkyňou. Ak si prečítaš §6 ods.10, tak pochopíš. V roku 2005 si platiteľ DPH nemôže uplatniť 25%paušálne výdavky. On by mal všetky 3 ods. § 6 zdaňovať DPH-čkou avšak neplatí to o nájomnom, kde sa môže rozhodnúť, že nebude príjem z prenájmu zdaňovať DPH podľa zákona o DPH. Pri nájomnom je táto možnosť rozhodnutia sa. Preto nemusí síce nájomné zaťažiť DPH, ale paušálne výdavky ako platiteľ nemôže použiť. Napr. keby mal aj príjmy podľa §6 ods.2 tak je povinný vystavovať faktúry - základ + DPH.
MIRKA
23.02.05,19:57
ja som si to tiež overovala na DÚ a pre tento rok to platí, tak ako ti píšeme.
Zuzina
25.02.05,14:47
nedá mi ešte raz nespomenúť, či sa budú platiť odvody aj na základe príjmov z prenájmu.

p. Mihál síce upozornil na fakt, že na výpise sa príjmy zo živnosti a príjmy z prenájmu uvádzajú na rôznych riadkoch, ale

čiastový základ z § 6 je spoločný, tak ako to potom je ???????????
ekin
25.02.05,15:22
A pripojim sa aj ja otazkou: ak občan má iba príjmy z prenájmu 2 mil.sk ročne, musí sa stať platcom DPH? Je o tom kdesi čosi? Viem, že pri nájomnom nemusí byť DPH, ale povinnosť registrácie? Asi to patrí do témy DPH..:confused:
evuša
25.02.05,16:17
Ak má len príjmy z prenájmu ako nepodnikateľ, nemusí byť platca DPH. Dokonca nie je povinný z takéhoto príjmu platiť preddavky na daň. Ak má tieto príjmy ako podnikateľ, tuším že tiež nie, nakoľko ide o oslobodené zdaniteľné plnenie. Zákon umožňuje, že z prenájmu si nemusí uplatňovať DPH. Čiže si myslím, že nie.
Nike
25.02.05,16:25
§ 3/2ZDPH posledná veta "Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku."
Prenájom je ekonomickou činnosťou a ide do obratu 1500000.
ekin
05.03.05,19:09
tak a buď včul múdry: jedna vraví NIE, ba dokonca ani preddavky (žiaľ, daň.úrad je iného názoru) - a jedná sa skutočne o občanov, čo nemajú iný príjem (okrem mater.príspevku a inv.dôch)

druhá vraví, že zákon o DPH aj pri nájme............

a presne o to mi šlo...že asi áno.

Robila som si interný prieskum medzi ekon. - jedni áno, druhí nie...Tak kto sa má v tom vyznať? :(
Zuzina
07.03.05,07:33
Som už z toho nešťasná. Zákon je dosť nejasný. Dokonca ani na DÚ TN mi ešte nevedeli povedať. Vraj aby som si dala požiadavku na DR SR BB, kde to môžu konzultovať s tvorcom zákona (???).
heluška
07.03.05,11:02
Pán Mihál, v piatok som bola v zdravotnej poisťovni s výpisom z danového priznania r 2004 a ich nezaujíma nič, iba riadok 10, to znamená základ dane podľa §6 spolu a to je podľa tlačiva riadok 60 DP typ B, čiže sú tam aj príjmy z prenájmu. Z tohoto mi potom pracovníčka vypočítala výšku poistného od 01.07.2005. Tak neviem, toto je moja skúsenosť praktická a ešte som k tomu musela povypisovať tri tlačivá,oznámenie a dva výkazy preddavkov.
Zita5
07.03.05,11:43
Mám ten istý prípad , príjem z prenájmu bytu v OV zadaňuje/ je to samozrejme jeho rozhodnutie a do výdavkov som dala všetky platby čo sa týkajú bytu/nájomné, elektrina, plyn, satro a ostatné platby/ rozdiel zdaňuje . Horšie je na tom to , ako som už písala v jednom príspevku , že mu to vstupuje do DZ a z toho si pekne vypočítaj aj odvody do fondov.

Já som sa o tomto zmienila v príspevku č. 2 . Veľmi som sa toho obávala , že je to tak . Potom po prečítaní ost.príspevkov som sa zmierila s tým , že sa mýlim .
Heluška , ale teraz po Tvojom príspevku som opäť v rozpakoch . Veď vo výpise z DP rozpisuješ do riadku 8 príjmy a výdavky z prenájmu nehnuteľností . Tak sa to malo už v zdravotnej poistovni rozlíšiť .
Zuzina
07.03.05,14:08
Ale veď odvody sa počítajú z vymeriavacieho základu. Pre § 6 je spoločný vymeriavcí základ a teda aj z neho sa budú platiť podľa mňa odvody. Dúfam, že si to vysvetľujem správne.
gita
07.03.05,14:45
Treba vo výpise v r. 10 uviesť len príjmy zo živnosti a odpočítať príjmy z prenájmu, t. j. nie sumu ZD čo je v DP na r. 60?
Zita5
08.03.05,08:08
HELUŠA príspevku č.20 sa pán Mihál k tejto téme dosť jednoznačne vyjadril , keď som tak nad tým rozmýšľala dnes si dovolím tvrdiť , že by som sa proti výmeru zdravotnej poistovne odvolala , vyžiadala by som si písomne , že prečo musím platiť odvody do zdravotnej aj z môjho príjmu z prenájmu bytu v OV .Ale rozhodne by som to nenechala ladom , aby peniažky tiekli do zdravotnej len tak. Mňa to tiež čaká , ešte som nebola na zdrav.poistovni , ale som pripravená na všetko .
dr.kuko
12.03.05,23:04
Tak na vysledok som fakt zvedavy aj ked to pan Mihál pekne napísal.
gita
14.03.05,11:26
Myslíte, že by si v poisťovni mali vo výpise z riadku 10 sami odpočítať ČZD z prenájmu? To si nemyslím. Tak čo uviesť do r. 10?
dada909
16.03.05,10:29
Ja by som do riadku 10 napísala to, čo je v DP v r.60, teda aj s príjmami z prenájmu.
Ak sa bude robiť ročné zúčtovanie zdrav.poistenia snáď sa to dovtedy vyjasní a vráti sa to ako preplatok na zdrav.poistení. Ale čo bude so soc.poisťovňou netuším.
Vie niekto riešenie ?
ekin
17.03.05,15:04
až dnes som objavila tento článok z 22.2.2005:
Príjmy z prenájmu a odvody


Otázka: Som živnostník. Okrem príjmov zo živnosti mám aj príjmy z prenájmu poľnohospodárskej pôdy a prenájmu budovy (kancelárie). Tieto nehnuteľnosti nemám zahrnuté v majetku živnostníka, prenajímam ich "ako súkromná osoba". Započítava sa do limitu pre povinné poistenie SZČO v Sociálnej poisťovni (od 1.7.2005) aj takýto príjem z prenájmu? Z takýchto príjmov sa platí zdravotné poistenie?


Odpoveď:

Vo Vašom prípade ide o príjmy podľa § 6 ods.3 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Sú to príjmy dosahované mimo živnosti. V daňovom priznaní (FO typ B) tieto príjmy uvádzate v oddieli VI., riadku 9.

Podľa § 21 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení povinné nemocenské a dôchodkové poistenie SZČO vzniká k 1.7.2005 vtedy, ak príjem SZČO dosiahnutý z podnikania za rok 2004 bol vyšší, ako 78000 Sk. V prípade SZČO - živnostníka, sa tu pod príjmom z podnikania sa rozumie príjem zo živnosti podľa § 6 ods.1 písm.b) a § 6 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Iným slovom, do príjmu sa započítavajú len príjmy dosahované v súvislosti so živnosťou, príjem z prenájmu by sa tu započítal len vtedy, ak by šlo o prenájom majetku, zahrnutého do obchodného majetku živnostníka (ak by živnostník "o tomto majetku účtoval").

Keďže vo Vašom prípade ide o príjmy z prenájmu pôdy a budovy nezaradených do obchodného majetku živnostníka, nezapočítava sa tento príjem do príjmu SZČO dosiahnutého z podnikania a pre určenie, či živnostník bude od 1.7.2005 povinne poistený v Sociálnej poisťovni, tieto príjmy nie sú podstatné.

Podobne tomu je, pokiaľ ide o zdravotné poistenie. Podľa § 13 ods.5 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z.z., je vymeriavací základ SZČO daný ako polovica základu dane z príjmov dosiahnutého v rozhodujúcom období v súvislosti so samostatnou zárobkovou činnosťou (živnosťou). Príjmy z prenájmu podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmov nepodliehajú odvodovej povinnosti, pokiaľ ide o poistné na zdravotné poistenie.




Autor článku: Jozef Mihál (http://mihal.blog.sme.sk/)
feri
17.03.05,22:08
Mám podobné problémy,len čo s tým ?

Čo hovoríte na to,že celý príjem z prenájmu z nehnuteľnosti,ktorá je v bezpodielovom vlastníctve zdaní manželka,ktorá nie je podnikateľka,a tým
si môže odpísať celé 25 % pauš.náklady - to všetko podľa § 4 odst.8
Díky za názory !
dom
28.03.05,18:23
Poradte, ako to robíte:
v roku 2004 si platiteľ DPH nemôže uplatniť pri prenájme nehnuteľnosti nezaradenej v obchodnom majetku paušálne výdaje. Preukázateľné náklady len spočítate , urobíte nejaký súpis a tento uvediete na príslušnom riadku?? Alebo ako?
dom
29.03.05,10:54
Otázka nejako zanikla, môže mi niekto odpovedať?
Lina
30.03.05,06:21
Dobrý deň.
Prosím Vás vie mi niekto rýchlo pomôcť?
Prečítala som si všetky príspevky na tému príjmy z prenájmu a musím sa priznať mám v tom nejasno.
Fyzická osoba prenajíma byt. Môže si uplatniť paušálne výdavky alebo nie.
Táto fyzická osoba pracuje v zahraničí a tam má aj príjem, ktorý tam zdaňuje. Môže si tu odpočítať odpočitateľnú položku 80 8032,- ?

Ďakujem
Naile
30.03.05,08:19
Lina, už maš odpoveď. ale inde.