Pohar
10.08.07,11:36
Prosim Vas mozete mi tu niekto laicky vysvetlit, ako budem dostavat dochodok ked som v II pilieri? teraz tam ide polovica z doch. poistenia. Znamena že ked budem v dochodku a budem mat napríklad 10 000sk dochodok, soc. poistovna mi dá len 5000sk? A zvyšok dostanem kde? Alebo ako mi bude vyplacyný dochodok, lebo pochybuje že budem mat tolko v DSS aby som si tych 10 000sk doplnila...... Rozmyslam zle?
Braňo
10.08.07,09:48
1/2 dôchodku dostaneš z DSS a 1/2 zo Sociálnej poisťovne. Samozrejme, ak sa dovtedy niečo nezmení. Ten "dôchodok" z DSS by mal byť čosi vyšší ako zo sociálnej poisťovne, vzhľadom na zhodnotenie (Do 5% ročne)
Pohar
10.08.07,09:53
ale nebudem mat tolko penazi v DSS! odkial sa mi tam zoberu? Ved ked tam dam teraz mesčne napriklad 1000sk. Matematicky mi to nesedí! Kde je zvyšných 4000sk? Ved ked budem na dochodku 15 rokov, kde zoberiem zvyšnú polovicu?
Braňo
10.08.07,09:58
Pohár, o tom, koľko tam budeš mať, môžeš rozhodnúť predovšetkým sám.
www.dochodok.gov.sk (http://www.dochodok.gov.sk)
Pohar
10.08.07,10:02
to je pravda, ale moc si nepomohol.
ide mi o to ci dochdca v i pilieri nebude na tom lepšie ako ja. co ked budem na dochodku 20 rokov a nebudu mi stacit financie? a ten co bude len v I pilieri bude mat svojich 10 000sk istých vždy!
Marta Tatárová
10.08.07,10:37
II. pilier sa oplatí mať ak máš aspoň 20.000,- príjem mesačne. A ked budeš v dôchodkovom veku musíš si zakúpiť svoj dôchodok. Samozrejme mal by si vedieť, že koľko budeš ešte žit.
Pohar
10.08.07,10:44
II. pilier sa oplatí mať ak máš aspoň 20.000,- príjem mesačne. A ked budeš v dôchodkovom veku musíš si zakúpiť svoj dôchodok. Samozrejme mal by si vedieť, že koľko budeš ešte žit.
nerozumiem- ako kupit?

20 000? čítala som že sa to oplatí aj s menšími príjmami.....
prosím môžete mi tu napísať či ste v II pilieri, alebo či sa chystáte vystúpiť?
Braňo
10.08.07,10:57
Pohar nezadala si vstupné údaje, na základe ktorých by sa dalo rozhodnúť, či zostať alebo vystúpiť.
bepo
10.08.07,11:05
Samozrejme mal by si vedieť, že koľko budeš ešte žit.
Toto je dobré, sa mi páči :D
Chobot
10.08.07,11:19
nerozumiem- ako kupit?

20 000? čítala som že sa to oplatí aj s menšími príjmami.....
prosím môžete mi tu napísať či ste v II pilieri, alebo či sa chystáte vystúpiť?

Ako to bude presne, ti dnes nepovie nikto. Všetko sa ešte môže niekoľkokrát zmeniť.

Ale podľa teraz platnej legislatívy by to malo byť tak, že ak dosiahneš dôchodkový vek, tak SP ti vypočíta dôchodok podľa všetkých odvodov, čo si odvázal počas života do SP. Nebude to 50% dôchodku, ale pre každého niečo iné, v závislosti od počtuodpracovaných rokov a príjmu.

To, čo budeš mať našetrené v DSS, sa môže použiť niekoľkými spôsobmi. Pokiaľ to bude malá suma (nižšia, než je potrebná na zakúpenie minimálneho dôchodku - viď nižšie), vyplatí sa naraz celá.

Ak to bude väčšia suma, môžeš sa rozhodnúť. Určite si budeš musieť "kúpiť" nejaký dôchodkový produkt. Zjednodušenen to znamená, že životné poisťvne budú ponúkať dôchodok - napr. budeš mať našetrené 120.000, tak dáš ich poisťovni a dohodneš s ňou, že ti bude vyplácať po dobu 10 rokov dôchodok 10500,- SKK. Alebo sa dohodneš na doživotnom dôchodku, korého výšku poisťovňa vypočíta na základe úmrtnostných tabuliek (priemerného veku). Bude to napr. suma 9500,- SKK. To, či na tom zarobíš alebo prerobíš, dopredu nevieš, lebo nevieš, koľko rokov sa dožiješ.

Môžeš urobiť aj tak, že si zakúpiš minimálne predpísaný dôchodok (teraz sa nevie, koľko to potom bude, bude sa to odvíjať od živ. minima), dajme tomu, že to bude suma 6000,- SKK na 10 rokov, čo ťa bude stáť napr. 60.000 SKK a zvyšok - 60.000,- si vyberieš jednorazovo pri odchode do dôchodku.

Dôchodok v SP je limitovaný maximálnym vymeriavacím základom, naproti tomu dôchodok v II. pilieri nie je zhora obmedzený - koľko si našetríš, toľko budeš mať na dôchodok.

Jej to trochu zjednodušené, ale podstatu som dúfam vystihol.
Pohar
10.08.07,11:33
Pohar nezadala si vstupné údaje, na základe ktorých by sa dalo rozhodnúť, či zostať alebo vystúpiť.mam 32 rokov, a odvadzam odvody ako živnostnok - odvody su trochu vyssie ako minimalne.
Len stale nerozumiem tomu že ked mi dá soc.poist. polovicu z mojho dochodku, či mi DSS doplati ten zvysok?? Nejak mi to matematicky nevychadza!!!!
Braňo
10.08.07,11:44
Pohár skús si prerátať, či sa Ti oplatí druhý pilier :
http://openiazoch.zoznam.sk/Produkty/DS/kalk.asp
Monika Kováčová
10.08.07,11:45
ak máš 32 rokov tak budeš mať "tú druhú polovicu z DSS" oveľa vyššiu ako z SP.
Monika Kováčová
10.08.07,11:56
Dovolím si trochu "filozofie". :cool:
Všetkým držím palce, aby toto tvrdenie bolo pravdivé. Toto tvrdenie môže, ale nemusí byť pravdivé. Aj keď pravdepodobnosť, že tvrdenie bude pravdivé, zdá sa, je asi podstatne vyššia ako pravdepodobnosť toho, že tvrdenie bude nepravdivé. :rolleyes:

... hej........, nikto nevie ako bude, aj keď už každý vie, ako je teraz (v soc. poisťovni.)...:)

... bavíme sa v rovine čo platí teraz... nie čo bude asi alebo asi nebude alebo či vôbec bude...
Pohar
10.08.07,11:59
Preštuduj si, prosím Ťa, pozorne príspevok od Chobot.

Prečo stále spomínaš polovicu dôchodku? :eek:

Polovica odovodov na dôchodkové poistenie do prvého piliera a polovica odvodov do druhého piliera neznamená, že z tých polovíc odvodov budú aj polovice dôchodkov. Z tých polovíc odvodov budeš mať dva na sebe nezávislé dôchodky.

Z toho, čo za celý čas poistenia odvedieš do prvého piliera Ti sociálna poisťovňa podľa zákona o sociálnom poistení vypočíta a bude vyplácať prvý z tých dvoch dôchodkov.
Z toho, čo si za celý čas poistenia nasporíš v druhom pilieri si podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení zakúpiš niektorý z možných druhov dôchodku, ktorý bude druhým z tých dvoch dôchodkov.

Uvedom si, prosím Ťa rozdiel medzi slovami "odviesť" (prvý pilier) a "nasporiť" (druhý pilier).

Je Ti to už trochu jasnejšie? :rolleyes:
je mi jasné odviesť...
ale nebude soc.poist. robit problem - ze nebude brat na vedomie kolko som odviedla, ale kolko tam fyzicky ostalo! Preto sa pýtam, lebo som sa začala trochu báť......aby som ešte nezačala na dochodku nahanat svoje peniaze..a skoncila na soc.dochodku! Ja som v II pilieri a aj mienim ostat, ale trocha zacinam pochybovat!
Monika Kováčová
10.08.07,12:02
sociálna poisťovňa je čierna diera bezodná, ktorú netrápi, koľko peňazí máš odvedených.... a už vôbec nie koľko ti tam fyzicky ostalo, lebo fyzicky tam tebe ako fyzickej osobe neostane nikdy nič... SP zaujíma osobný mzdový bod....... a výška dôchodkovej jednotky. A ďalej politická vôľa, alebo nevôľa.
Chobot
10.08.07,12:15
je mi jasné odviesť...
ale nebude soc.poist. robit problem - ze nebude brat na vedomie kolko som odviedla, ale kolko tam fyzicky ostalo! Preto sa pýtam, lebo som sa začala trochu báť......aby som ešte nezačala na dochodku nahanat svoje peniaze..a skoncila na soc.dochodku! Ja som v II pilieri a aj mienim ostat, ale trocha zacinam pochybovat!

AKo myslíš, že koľko tam zostalo? Myslíš v SP? V SP nezostáva nič. Je to priebežný systém, tzn., že čo sa odvedie na odvodoch, súbežne s vypláca na dôchodkov a iných dávkach. Tebe len rátajú tie spomenuté dôch. body a na základe tých bodov ti určia dôchodok. Ak ti ešte zo SP neprišlo, tak ti určite príde v najbližších rokoch také potvrdenie - prehľad o dôchodkových bodoch (teraz neviem, ako sa to presne volá to tlačivo).

Takže v SP peniaze našetrené nemáš. Máš ich len na účte DSS. Tie sú skutočne tvoje.

A nerozmýšľaj stále tým smerom, že SP ti dá 50% dôchodku. Dôchodok zo SP je niečo úplne iné a dôchodok z DSS je zase niečo iné.

Potom by si mohol hovoriť, že 30% dôchodku budeš mať zo SP, 30% z DSS, 30% z niektorej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti a 10% zo životnej positky. Všetky tieto súčasti ti budú (môžu) tvoriť tvoj dôchodok, len tie podielu budú rôzne.
Braňo
10.08.07,12:18
je mi jasné odviesť...
ale nebude soc.poist. robit problem - ze nebude brat na vedomie kolko som odviedla, ale kolko tam fyzicky ostalo! Preto sa pýtam, lebo som sa začala trochu báť......aby som ešte nezačala na dochodku nahanat svoje peniaze..a skoncila na soc.dochodku! Ja som v II pilieri a aj mienim ostat, ale trocha zacinam pochybovat!

rozhodne v sociálnej poisťovni nezostane nič. :cool:
Monika Kováčová
10.08.07,12:37
Ak ti ešte zo SP neprišlo, tak ti určite príde v najbližších rokoch také potvrdenie - prehľad o dôchodkových bodoch (teraz neviem, ako sa to presne volá to tlačivo).


Výpis z individuálneho účtu poistenca:)
Chobot
10.08.07,12:52
Výpis z individuálneho účtu poistenca:)


Áno, už si som si spomenul. Díky.

Pre Pohar - podľa toho výpisu si môžeš zhruba vypočítať (po prečítaní zákona o soc. poistení časť starobný dôchodok), koľko by ti mali dať zo SP.
Pohar
10.08.07,14:59
sociálna poisťovňa je čierna diera bezodná, ktorú netrápi, koľko peňazí máš odvedených.... a už vôbec nie koľko ti tam fyzicky ostalo, lebo fyzicky tam tebe ako fyzickej osobe neostane nikdy nič... SP zaujíma osobný mzdový bod....... a výška dôchodkovej jednotky. A ďalej politická vôľa, alebo nevôľa.
Tak s týmto moc nesúhlasím. Ved ako mozem dostat dochodok na zaklade osb. mzd. bodu......Ked zo 100% dochod. poistenia (teda 18% ) tam zostane len polovica 9%?

To by išla soc. pois. sama proti sebe! Nie?
Zoltán Kovács
10.08.07,15:09
Z celej tejto diskusie je jasné, že náš premiér u niektorých z nás dosiahol čo chcel. Bohu žiaľ.
Monika Kováčová
10.08.07,15:09
nuž tak nesúhlas teda, ale je to tak...
Pohar
10.08.07,15:11
[

Ale podľa teraz platnej legislatívy by to malo byť tak, že ak dosiahneš dôchodkový vek, tak SP ti vypočíta dôchodok podľa všetkých odvodov, čo si odvázal počas života do SP. Nebude to 50% dôchodku, ale pre každého niečo iné, v závislosti od počtuodpracovaných rokov a príjmu.

Prosím možete mi toto bližšie vysvetliť? Píšeš že dochodok sa vyráta podla všetkých odvodov.....akých myslíš? tých 18% alebo už len 9%, ktoré tam ostanú a druhá polovica ide do DSS? Ako to bude posudzovat poistovna podla prijmu? Co ak bude moj prijem vysoky? Nebudem zo soc. poist. ukrátená o dochodok?
Možno moje úvahy vyznejú pre niekoho zvláštne....ale ked začínam matematicky rátať....neviem neviem, ako mi to soc. poist. celé vypočíta......
Monika Kováčová
10.08.07,15:13
SP ti to vypočíta podľa osobného mzdového bodu a aktuálnej dôchodkovej jednotky... žiadna iná matematická logika tam nie je... žiadnych 9% 18% nič ani 50%....
Pohar
10.08.07,15:13
nuž tak nesúhlas teda, ale je to tak...????je to tak? trochu pritiahnuté za vlasy, nie?
Ved to by isla soc. poist. proti sebe!!!!
Ved ja teraz neodvádzam do soc.poist 100% odvody, ale len 50%! Tak nemam narok na dochodok podla prijmu a vysky vym. základu!!!
Pohar
10.08.07,15:15
SP ti to vypočíta podľa osobného mzdového bodu a aktuálnej dôchodkovej jednotky... žiadna iná matematická logika tam nie je... žiadnych 9% 18% nič ani 50%....
Ale ako možem dostať 100% dochodok, ked som neodvadzala 100% dochod. poistenie!!!
Ja viem že som otravná, ale fakt mi to "nejde do hlavy". Ak vám je to jasné, závidím vám.
Monika Kováčová
10.08.07,15:15
možno na ozrejmenie... pretože nie podľa odvodov a ich výšky závisí výška dôchodku:

Takže čo asi je ten osobný mzdový bod?

Povedzme, že máš mzdu 9000,- Hrubého... a priemerná mzda na slovensku je 18000,- aký je tvoj osobný mzdový bod? No 0,5. Pretože keby si mal mzdu rovnajúcu sa priemernej mzde tak tvoj osobný mzdový bod je 1.

Troška skrátene ale podstata je takáto... Nechcem to rozvíjať do maximálnych presností...
Pohar
10.08.07,15:19
možno na ozrejmenie... pretože nie podľa odvodov a ich výšky závisí výška dôchodku:

Takže čo asi je ten osobný mzdový bod?

Povedzme, že máš mzdu 9000,- Hrubého... a priemerná mzda na slovensku je 18000,- aký je tvoj osobný mzdový bod? No 0,5. Pretože keby si mal mzdu rovnajúcu sa priemernej mzde tak tvoj osobný mzdový bod je 1.

Troška skrátene ale podstata je takáto... Nechcem to rozvíjať do maximálnych presností...
ok. dakujem za info. ešte niečo prelúskam na nete, dfam že budem múdrejšia....:) o nič iné mi nešlo, len o to že som sa začala báť , aby som mnou soc.poist. nevybabrala.
Monika Kováčová
10.08.07,15:21
... aj tak vybabre... a strach nám nepomôže.
Pohar
10.08.07,15:23
toto som si prečítala na webe:
Znamená to, že za obdobie, keď ste prispievali do 1. aj 2. a bude váš dôchodok z 1. piliera znížený o polovicu. Systém je nastavený tak, aby občan, ktorý celých 40 rokov prispieval do 1. aj 2. piliera a dostával priemernú mzdu, mal dôchodok z 1. piliera vo výške 25 % z jeho poslednej mzdy.
stránka - http://www.dochodok.gov.sk/index.php?nav_left=4_8

čiže je tam napísané že - DOCHODOK BUDE O POLOVICU ZNIZENY!!!!!!
takže - pri tomto sa začínam báť! :(
Monika Kováčová
10.08.07,15:27
toto som si prečítala na webe:
Znamená to, že za obdobie, keď ste prispievali do 1. aj 2. a bude váš dôchodok z 1. piliera znížený o polovicu. Systém je nastavený tak, aby občan, ktorý celých 40 rokov prispieval do 1. aj 2. piliera a dostával priemernú mzdu, mal dôchodok z 1. piliera vo výške 25 % z jeho poslednej mzdy.
stránka - http://www.dochodok.gov.sk/index.php?nav_left=4_8

čiže je tam napísané že - DOCHODOK BUDE O POLOVICU ZNIZENY!!!!!!
takže - pri tomto sa začínam báť! :(


no ja sa vzdávam.... :eek:

Tam je napísané niečo iné...

a síce nie: DOCHODOK BUDE O POLOVICU ZNIZENY!!!!!!

ale: bude váš dôchodok z 1. piliera znížený o polovicu.

čo znamená: budeš dostávať o polovicu menej ako keby si bola len v prvom pilieri, a plus dostaneš ďalší dôchodok z DSS (spravidla oveľa vyšší ako len z prvého - pozri ešte raz prvú stranu a druhú tejto diskusie)
Pohar
10.08.07,15:29
no ja sa vzdávam.... :eek:

Tam je napísané niečo iné...
vzdávaš? :mee:
Prosím a čo je tam napísané?
Prelož mi to ..prosímm :o
Monika Kováčová
10.08.07,15:30
vzdávaš? :mee:
Prosím a čo je tam napísané?
Prelož mi to ..prosímm :o

Dopísala som .
Pohar
10.08.07,17:03
prosím mozete mi vysvetlit v §60 odsek 4? citujem: (4) Ak má poistenec v tom istom období viacero dôchodkových poistení, započítava sa takéto obdobie dôchodkového poistenia len raz. vdaka
Jana Motyčková
10.08.07,17:17
Ak si napr. jeden rok súčasne zamestnancaom aj dôchodkovo poisteným SZČO, započíta sa ti do doby poistenia 1 rok a nie 2.
durisovad
12.08.07,07:26
Keby som bola dnes ja mlada, nebrala by som ohlad na ziadne piliere, zaplatila by som minimum, ktore by som musela a volne peniaze by som si odkladala. Po odchode do dochodku by som mala z nich nejaky vynos a istina by mi stale zostala.
Pohar
12.08.07,09:42
Keby som bola dnes ja mlada, nebrala by som ohlad na ziadne piliere, zaplatila by som minimum, ktore by som musela a volne peniaze by som si odkladala. Po odchode do dochodku by som mala z nich nejaky vynos a istina by mi stale zostala.ved aj z toho minima možu ist peniaze do druheho piliera.......
Jozef Mihál
12.08.07,10:11
Pohar, len pre istotu pripomeniem, že čo to o výpočte dôchodkov je aj na www.drak.porada.sk:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/dochodok/
Braňo
13.08.07,07:40
Keby som bola dnes ja mlada, nebrala by som ohlad na ziadne piliere, zaplatila by som minimum, ktore by som musela a volne peniaze by som si odkladala. Po odchode do dochodku by som mala z nich nejaky vynos a istina by mi stale zostala.

Áno, s takýmto prístupom by si mala minimálny neistý dôchodok od sociálnej poisťovne.
Lion Topoľčany
15.08.07,05:32
Dávam do pozornosti článok od môjho obľúbenca R.Sulíka ohľadom zákonov s názvom :Fraška v piatich dejstvách
http://richardsulik.blog.sme.sk/c/107717/Fraska-v-piatich-dejstvach.html
ALBO
23.08.07,06:54
Ćhcem sa spýtať, či neviete poradiť stránku, kde je kalkulačka pre výpočet dôchodku z DSS.Bolo v nejakej relácii, že je vraj čosi nové, len som nepostrehla kde.
A ešte, neviete či tam zostalo tých 10rokov alebo je 15 povinných na šetrenie a či platí aj spätne toto pre už starých poistencov DSS.
Dik
Chobot
23.08.07,08:08
Ćhcem sa spýtať, či neviete poradiť stránku, kde je kalkulačka pre výpočet dôchodku z DSS.Bolo v nejakej relácii, že je vraj čosi nové, len som nepostrehla kde.
A ešte, neviete či tam zostalo tých 10rokov alebo je 15 povinných na šetrenie a či platí aj spätne toto pre už starých poistencov DSS.
Dik

Dôchodkovú kalkulačku nájdeš na stránke:

http://www.dochodok.gov.sk/index.php?nav_left=60_1

ale momentálne je kalkulačka v rekonštrukcii.

Či budeme musieť sporiť minimálne 10 alebo 15 sa ešte nevie, lebo novela zákona o soc. poistení sa ešte len pripravuje.
ALBO
24.08.07,07:41
Dôchodkovú kalkulačku nájdeš na stránke:

http://www.dochodok.gov.sk/index.php?nav_left=60_1

ale momentálne je kalkulačka v rekonštrukcii.

Či budeme musieť sporiť minimálne 10 alebo 15 sa ešte nevie, lebo novela zákona o soc. poistení sa ešte len pripravuje.

Dik, mne to zo správ vyplývalo, že už majú v tom jasno, len tých 15 rokov akosi nespomínajú medzi problematickými vecami, čo si myslím, že je dosť dôležté.Takže počkám.