gokko
10.08.07,12:39
Ahoj poraďáci. Môj syn začal s takým nepríjemným zlozvykom, nápadne žmurká. Na vyšetrení u očnej lekárky sme boli, oči má v poriadku, je to zlozvyk. Nestretli ste sa s tým niekto, prípadne sa vám možno podarilo takýto zlozvyk odstrániť. Prosím o radu.
ZuzanaP
10.08.07,10:42
Aj mne sa to stáva, ale žmurkám nápadne len jedným okom, viete si predstaviť ako to vyzerá pre druhých, koľkí si musia myslieť, že ktovie čo od nich chcem. Obyčajne takto žmurkám, keď som nervózna, uvedomujem si to a vtedy sa snažím čo najrýchlejšie ukľudniť.
kukučka
10.08.07,10:48
ak vám šklbe viečkom, alebo máte kŕče v nohách, chýba vám horčík
gokko
10.08.07,10:51
No to chápem, to asi fakt vyzerá divne... Syn má 12 rokov, žijeme v harmonickej rodine, takže asi rodinnné traumy ho netrápia. Ale predsa len, začína mu puberta, takže asi sú tam psychické zmeny a aj nejaká tá nervozita, on je inak dosť citlivý, ešte aj takýto "starý" nemá problém sa rozplakať. Ja som kedysi nepekne krčila čelo a mama mi lepila obyčajný leukoplast na čelo, aby som si to uvedomovala. Sebakontrolou som si od mračenia odvykla. Ale s týmto žmurkaním neviem... Keď si dáva pzor, tak nežmurká, len keď sa pozabudne. A robí to či je veselý, smutný ... kedykoľvek.
SERVIS
10.08.07,11:20
A nie je to nervový tik? Môj syn to začal robiť teraz v 9-tich rokoch. Robil to aj jeho otec. Mám radosť.
jess
10.08.07,11:39
No to chápem, to asi fakt vyzerá divne... Syn má 12 rokov, žijeme v harmonickej rodine, takže asi rodinnné traumy ho netrápia. Ale predsa len, začína mu puberta, takže asi sú tam psychické zmeny a aj nejaká tá nervozita, on je inak dosť citlivý, ešte aj takýto "starý" nemá problém sa rozplakať. Ja som kedysi nepekne krčila čelo a mama mi lepila obyčajný leukoplast na čelo, aby som si to uvedomovala. Sebakontrolou som si od mračenia odvykla. Ale s týmto žmurkaním neviem... Keď si dáva pzor, tak nežmurká, len keď sa pozabudne. A robí to či je veselý, smutný ... kedykoľvek.

Mali sme rovnaký problém. Syn je tiež veľmi citlivý a začalo mu to , keď nastúpil do 1.triedy (šok zo škôlky) a potom v druhej, keď mal strach o kamaráta, že zomrie zo žltačky. Klipkal jedným okom, pritom si to on sám neuvedomoval. Tiež začal strašne mrkať, keď chcel rýchlo niečo povedať alebo sa z niečoho veľmi, veľmi tešil a chcel rýchlo povedať svoje dojmy. Neurologička nezistila nič, boli sme aj u psychológa - všetko v poriadku.

Nám zabral liek FRONTIN, predpísala ho neurologička. Je to na ukľudnenie, pričom dieťa nesmiete upozorňovať na to klipkanie, lebo bude mať ešte väčšiu traumu ako má. Syn po tomto lieku, ktorý sme dávali len ráno, nebol ospalý a aj v škole bol docela OK ( v rámci normy, lebo inak je dosť hyperaktívny). Liek po mesiaci a pol zabral a zatiaľ (do ďalšieho šoku) máme pokoj. Teraz to očakávam opäť pri vstupe do tretieho ročníka, keď nastupuje do anglickej triedy a do nového kolektívu, síce z vedľajšej triedy, ale predsa.:cool:
purna
11.08.07,18:36
Moj syn tiež žmurkal asi od 9 rokov. Manžel sa ho snažil upozorňovaním odnaučiť. Vôbec to nepomáhalo, stav sa stále zhoršoval. Mal obdobia, keď šklbal nielen očami ale aj ústami. Detská lekárka nám poradila Pyridoxín a v prípade, že nezaberie, pôjde na neurológiu. Našťastie zabral. Využíval 1 balenie 1 tbl. denne. Po asi týždňovej prestávke ďalšie balenie. Teraz ho užíva nepravidelne, keď začne žmurkať nasadíme.Na neurológii zatiaľ nebol. Má 13 rokov.
purna
11.08.07,18:49
Myslím, že Pyridoxín všetci poznajú, ale ak náhodou nie, je to B vitamín a kupuje sa bez lek.predpisu. Stojí pár korún.

Prajem veľa úspechov na uzdravenie.:)
gokko
13.08.07,05:48
Všetkým vám ďakujem za rady. Prestaneme ho upozorňovať a skúsime ten Pyridoxin. Vyzerá neškodne pri bežnom užívaní. A keď mu to nezaberie pôjdeme k neurológovi. Ešte raz zo srdca ďakujem.
Rasto070
08.11.09,20:14
No ja osobne som začal žmurkať keď som mal cca okolo 8rokov tiež ma na to rodičia upozornievali, niekedy aj kričali vôbec to nepomáhalo skôr to všetko ešte zhoršovalo lebo som na to sátle myslel... Po čase mi to prestali úplne pripomínať a neako som s tým prestal sám lebo som na to nemyslel... Teraz mám 18r a vrátilo sa mi to naspäť. Žmurkám hlavne v tedy keď som nervózny, za PC alebo ked šoférujem ... Ja mam vlastne taky problém, že ma svria oči. Cítim draždenie a potrebu pohnuť s očami do prava alebo da ľava alebo žmurknuť si ak to urobim uľavi sa mi ... Najhoriše to je ked som v prašnom a zafajčenom prostredí ... Niekedy mi to pipadá tak akoby som mal suche oči a ked zmurknem akoby som ich ovlhčil ... Ale tiež to je o sebazáchove ... niekedy sa to dá aj udržať ...
Soňula
09.11.09,07:31
Môjmu synovi pomohli obyčajne kvapky na unavené oči. Tiež to nevyzeralo normalne, keď striedavo žmurkol jedným okom a hned druhým. Možno tie kvapky pomohli "psychycky", že sa oňho zaujímam, pravidelne mu kvapkám do oči. Myslím, že mal traumu aj zo školy, aj s malej sestry...a tento môj nezaújem sa takto prejavil. Fakt, zabrali kvapky a záujem o neho.
janasv
09.11.09,07:52
Mne pre synátora poradili v lekárni Thiamin - vitamín B1 - tiež sa dá kúpiť. 1/2 tabl. denne. Keď berie je to OK. Má to hlavne, keď je unavený a tiež z PC....
Nabudúce /dúfam, že nebude treba.../ skúsim asi aj kvapky na unavené oči...
Inak, všimli ste si, že je to tu hlavne o chlapcoch??? Je to genetické?
marekmac
29.11.10,12:26
ahojte mam 20 rokov tento zlozvyk ma trapi uz cca 7-10 rokov,, do svojej 19tky som chodil k detskej neurologicke vyskusal som asi 10 druhov liekov nic nepomohlo raz to bolo lepsie raz horsie ale ten zlozvyk tam vzdy bol. po dosiahnuti veku 19 som mal ist na kontrolu k inemu lekarovi ale neisel som neveril som ze sa mozem uzdravit, teraz si s tym neviem dat rady zmurkanie je ovela horsie ake bolo davnejsie a pridali sa ktomu dalsie zlozvyky (nepravidelne pohyby dolnej casti tvare, hybanie malickom na obidvoch rukach ..

ak to mozem opisat . tak je to akesi nutkanie to robit-- v tych miestach posobia nervy akokeby ma to skrabalo a musim to robitda sa to ovladat len velmi tazko... ale uvedomujem si ze to robim.. uz neviem co mam robit

dakujem za odpovede
unknown
04.01.12,00:20
Dobry den,

niekolko rokov mam problem s ocami. Vzdy mi to prekazalo, ale nikdy som sa neoshodlal riesit to. Nejde o zrak, ten mam dobry, ale mam problem s "tvrdym/agresivnym" zmurkanim.

Nejde o ziaden tik, vysvetlim. Silne zmurknutie oboma ocami sucasne v istych (asi nie celkom pravidelnych) intervaloch mi sposobuje ulavu, resp. je to take nutkanie. Dokazem to eliminovat i skoro po cely den medzi ludmi, v skole atp., ale nie je mi to prijemne a castokrat si odskocim (pripadne vyuzijem prilezitost, ked sa nikto na mna nediva, aby som nevyzeral ako...) a len tak si zmurknem. Ked som sam a nikto ma nevidi, tak sa teda poriadne nazmurkam a citim sa fyzicky viac-menej dobre. Zvlastne vsak?

Neviem to popisat, ale je to asi akasi potreba? Mam pocit, ze ked sa tento zlozvyk snazim eliminovat, tak mi to ubera na schopnosti plne sa sustredit. Co je casto dost velky hendikep.

Mam 20 rokov a nieco podobne som zazil uz v detstve (vtedy som ale vzhladom k veku tomu neprikladal ziadnu vahu a mozno si to tou dobou ani neuvedomoval), okolo 10 rokov, potom som sa z toho dostal a zas sa to vratilo v cca 15tich? Myslim, ze s psychikou to nema velmi docinenia, i ked som si v poslednom case zazil niekolko neprijemnych, traumatizujucich obdobi, v pociatku tohto zlozvyku som sa mal fajn. Rovnako si nemyslim, ze by sa to casom zhorsovalo. Je jedno, ci som cely den v prirode, alebo cely den za pocitacom, ci sa prave zobudim, alebo idem spat.

Nemam vobec paru, co je to za diagnozu a ako by som mohol dany problem riesit :/ Rad by som sa toho raz a navzdy zbavil. Sice su aj horsie veci, ale verte mi, nie je to nic prijemne.

Mate nietko podobnu skusenost? Alebo skusenejsi aspon nejaku konstruktivnu radu? Uz som z toho dost smutny :(

Za vsetky reakcie vopred velmi pekne dakujem.
Indeed
04.01.12,02:55
Žmurkanie, má funkciu zvlhčovať rohovku oka slzami,

žmurkame mimovoľne ,tak že si to neuvedomujeme.

Ak však ide o silné žmurkanie, ktoré má sposobiť úľavu, tak to má veľmi čo do činenia s psychikou.

Jedna sa o dosledok nejakej prežitej traumy.

nehovorím o očnom tiku, očný tik sposobuje vypätie , prilišné sústredenie, obavy z prichadzajucich udalosti a p.

Ak tieto stavy pominú, pominie aj očný tik.
arizona
04.01.12,03:59
@unkown

Temu som ti spojila so starsou temou,precitaj si prispevky,snad ti nieco pomoze...
unknown
04.01.12,11:28
Ak však ide o silné žmurkanie, ktoré má sposobiť úľavu, tak to má veľmi čo do činenia s psychikou.

Ulava, ... neviem, ci je to ta spravna definicia, telo si to jednoducho ziada, inak by som to zrejme nerobil. Na druhu stranu ale, viem sa tomu ubranit dlhu dobu a keby som velmi chcel, tak interval, za ktory toto neurobim sa da mozno pocitat aj na dni. Ale ako hovorim, je to telu bohuzial neprirodene. Prirodzene mu je to, co je prirodzene za normalnych okolnosti, teda bezne zmurkanie za ucelom zvlhcenia povrchu oka :/

Zivot nie je vzdy lahky, ale neviem o tom, ze by som niekedy vyslovene zazil nejaku traumu.

arizona: diky, cital som tu temu, ale ziaden z tychto problemov mi ku mne nesedel.

Indeed: vedel by si poradit nieco konkretne, ako sa toho zbavit? Dufam, ze to nie je trvale a nebude ma to sprevadzat az do konca mojich dni :/
Letko
04.01.12,11:34
Ja som mal tiež niečo podobné v detstve. Rodičia ma zobrali na psychologickú poradňu, tam som absolvoval niekoľko sedení - ležal som na posteli a psychológ mi čítal nejaké ukľudňujúce cvičenie. Nahral mi to aj na kazetu, doma mi to púšťali a po čase mi to prešlo.
Kazetu mám ešte doma ale kvalita nie je veľmi dobrá. Môžem to skúsiť dať do mp3 a poslať vám to. Kazeta má vyše 20 rokov - je slabej kvality.
unknown
04.01.12,22:26
Ak by ste boli taky dobry a digitalizovali to (hoc aj v slabsej kvalite), budem Vam zaviazany. Rad by som to vyskusal a ak by to nezabralo, zasiel by som psychologovi nasledne i ja. Pripadne ma mozte kontaktovat formou SS. Velmi pekne dakujem.
Letko
05.01.12,04:11
Ak by ste boli taky dobry a digitalizovali to (hoc aj v slabsej kvalite), budem Vam zaviazany. Rad by som to vyskusal a ak by to nezabralo, zasiel by som psychologovi nasledne i ja. Pripadne ma mozte kontaktovat formou SS. Velmi pekne dakujem.

OK, popracujem na tom cez víkend.
Viera R.
05.01.12,06:19
Moja dcéra, teraz 14-ročná mala problémy so žmurkaním, žmurkla oboma očami naraz niekoľkokrát po sebe. Keďže je sledovaná na očnom, má okuliare vyšetrila ju doktorka, predpísala nejaké kvapky, ktoré nezabrali, jej záver alergická reakcia. Po liečbe na alergológii tento problém prestal.
unknown
05.01.12,09:44
Dakujem za reakciu pani Viera. Ale predpokladam, ze podnet k zmurkaniu pri alergii su podrazdene oci (svrbenie, palenie atp.), co sa mi zda ako prirodzena reakcia organizmu. No v mojom pripade to tak celkom nie je.

Letko: este raz dakujem a snad sa prevod uspesne podari.
Letko
06.01.12,08:17
Pošli mi svoj email, pretože súbor má 12MB a viem ho rozdeliť cez RAR, no tu sa dá pripnúť len ZIP.
unknown
10.01.12,14:38
e-mailovu adresu som uz skor zasielal v SS, ale ak nahodou neprisiel, tak to mozete poslat na lubos90@centrum.sk. Dakujem.
Letko
10.01.12,14:53
e-mailovu adresu som uz skor zasielal v SS, ale ak nahodou neprisiel, tak to mozete poslat na lubos90@centrum.sk. Dakujem.

Už by si to mal mať.
unknown
10.01.12,19:04
Diky, nahravka je uz na e-maily. Po case dam vediet ci to zabera.
kukučka
07.03.12,21:49
no čo? zabralo niečo? podeľ sa s nami
Turboboost
30.09.12,15:25
Konecne som nasiel temu ktoru hladam, lebo vsade sa pise len o tych mimovolnych tikoch, na ktore staci zjest horcik. Toto je cosi ine.
Mam presne do bodky ten isty problem ktory opisujes ty a marekmac. Pred mesiacom som mal 20 a zacalo to nejak v 14-15r, odvtedy mi to komplikuje zivot.
Chodil som s tym k cvokarovi, vyskusal som snad vsetky tabletky. Riesil som to aj cez ocneho, ten konstatoval ze po zrakovej stranke je vsetko v poriadku a ked som mu hovoril o tychto pocitoch v ociach (neda sa to opisat. Je to nieco podobne ako keby mi stale fukal silny ventilator do oci) tak pozeral na mna ako keby som padol z vesmiru. Tazko sa to opisuje, viem len ze to nieje klasicky tik kedy sa oko samovolne zatvara. Dufam ze sa niekto ozve!!!

SS alebo piste sem do temy,budem ju pravidelne sledovat
Letko
01.10.12,17:48
Skús to riešiť tak, ako som radil skôr. Len škoda, že sme nedostali spätnú väzbu.
Turboboost
01.10.12,18:04
Osobne si myslim ze to nepomoze, ale ak ta mozem poprosit posli to aj mne - svoju mailovku ti poslem cez SS na toto forum.
Inak mozes nam opisat ako sa to zmurkanie prejavovalo u teba? Presne ten isty problem ako unknown alebo marekmac? Kedy to zacalo - a kedy si sa z toho vyliecil?
Letko
02.10.12,03:07
Ja som to mal ešte na základnej škole a pomohlo mi to. Keď chceš, pošlem, keď nie, je to na tebe.
MagdalénaP
02.10.12,04:24
Moja dcéra začala žmurkať s nástupom puberty. Aj manžel má trošku také "tiky", keď je nahnevaný - žmurká a aj mu trhá ústami, tak som to chcela riešiť. Lekárka povedala, že sa to v pubertálnom období objavuje a väčšinou aj samo vymizne. V dcérkynom prípade to bola pravda. Zmizlo to zhruba do roka - dvoch. Inak tiky ako žmurkanie, mykanie ústami sú prejavom Turetovho syndrómu.
bnorika
02.10.12,04:51
Aj moja 7-ročná dcéra má podobný problém, mimovoľné pohyby, mykanie ramenom, niekedy to robí veľmi často, teraz má tabletky ATARAX od neurologičky + Pyridoxin, už vybrala 1 krabicu, ale tak sa mi zdá, že je horšie, čo mám robiť? Už som z toho nervózna.
Dôvod, prečo to robí? Nedávno zomrel jej starý otec, mala z toho traumu. Boli sme aj u psychologičky, všetko v poriadku ako aj na neurologii na EEG.
Nemáme ju na to vôbec upozorňovať?
Letko
02.10.12,05:00
Keby ste chceli to psychologické cvičenie, ktoré mi nahral pred veľa rokmi psychológ, pošlite mi vašu @, pošlem vám ho ako mp3, potom si to už len púšťajte každý deň (predpokladám, že také dva mesiace) a dajte nám vedieť, či vám to pomohlo.
Turboboost
02.10.12,07:13
MagdalenaP -bol tvoj manzel niekedy hyperaktivny?? Kedysi davno som mal tiez tento druh tikov - vzdy ked som chytil nervy na nieco, skrcili sa mi usta alebo same zavreli oci. Viac sa to prejavovalo ked som na to myslel a za kazdu cenu sa to snazil potlacit nejak. Casom to preslo same. Myslim, aj som si celkom isty ze to bolo sposobene hyperaktivitou - lebo ja som bol vzdy velmi aktivny - uz v skolke si somnou nevedeli poradit - stale som sa niekde vesal lebo som neobsedel a asi pred 2 rokmi sa mi u kadernicky zakrutila hlava a odpadol som. Nemohol som sa pohnut a nechcel som tam spravit divadlo :) ...

Jeden moj byvaly spoluziak zo zakladky ked sa zacal sustredit na nieco tak zacal krcit nosom a strasne zmurat - nie velmi agresivne, zmurknutia boli skr velmi kratke a intenzivne - za 2 sekundy zmurkol aj 10 krat. Som si isty ze to nerobil schvalne, ale skor mu nejak same pracovali svaly na tvari. Myslim ze to bol ten Tourettov syndrom. Podla toho co som cital, v niektorych pripadoch moze pomoct magnesium - bud z mineralky (zdravsi sposob) alebo z lekarni v tabletkovej forme.

A ten moj druh tikov je asi dost ojedinely - strasne ako keby palenie,prievan v ociach, alebo silny mraz - je to taky zvlastny pocit, ktory ma donuti zmurknut - ten pocit by som opisal ako svrbenie s tym ze sa nemozes poskriabat. Len horsie. Robim to aj s nosom ale kontrolovat nos a usta je pre mna lahsie ako oci

Letko - mail som ti poslal cez SS
MagdalénaP
02.10.12,07:44
Manžel hyperaktívny asi nebol. Vraj bol v škole kľudné dieťa. Ani dcéra nie je hyperaktívna. Je ale pravda, že sa to prejavuje častejšie u takýchto detí. Je to v prvom rade dedičné. U manžela je jednoznačným spúšťačom stres, hnev. Inak sa mu to vôbec neprejavuje. Nikdy nebral na to nijakú liečbu. O tom, že je by to mohol byť Tourettov syndróm, sme sa dozvedeli z českej relácie Diagnóza. Zhodou okolností ju dávali práve v čase, keď začala žmurkať aj dcéra. Aspoň sme vedeli, na čom sme.
Turboboost
03.11.12,17:04
To je potom cosi ine. Ja mam ten pocit v ociach stale rovnaky bez ohladu na psychicky stav a robim to vedome k voli tym pocitom ktore som opisal vyssie. To s tvojim manzelom su skorej samovolne tiky, by som povedal a moze ist o tourettov syndrom.
kaivorus
03.11.12,21:12
nie je to dedičné!!!!!
kaivorus
03.11.12,21:13
to nie sú samovoľné tiky, tiky majú vždy svoju príčinu, niečo sedí na CNS...
martinko5678
26.11.12,23:31
Dobry vecer prajem vsetkym.

Ja bojujem s tymto problemom uz pomaly 15 rokov. Skusal som vsetko pyrodoxin, vitaminy a ine veci. Mam to uz od detstva. Zacalo to, ked s tym zacal moj mladsi brat ja som to akymsi sposobom od neho odpozeral a odvedy to robim (on prestal ale ja to robim stale).
Nie je to ustavicne zmurkanie (tiky). Niekedy to trva 1 - 2 mesiace, ;potom sa to dostava do normalu a ja akymsi sposobom prestanem zmurkat, ale nakoniec sa to vzdy vratit...

Je to nutkanie, ktore pocitujem, tazko opisat alebo ked sa na mna niekto pozera. Zmurkam tolko, az ma nakoniec zacne boliet hlava.
Nie som v strese alebo nejako zvlastne unaveny. Tento problem mi velmi zneprijemnuje zivot,kedze v case ked to robim sa nechcem ani ukazovat nikomu .... pocitujem hanbu a chcem sa vyhnut zbytocnym otazkam.

TOUTO CESTOU BY SOM POPROSIL O POMOC. AK NIEKTO VIE CO BY ZABRALO, PROSIM VAS DAJTE ME VEDIET.

VOPRED VELMI PEKNE DAKUJEM ZA AKUKOLVEK DOBRU RADU.
Darina1234
27.11.12,11:01
nemas sa za co hanbit, moj mladsi syn to robil taktiež, upozornila som ho jemne na to, daval si pozor, po roku prestal. odvrat od toho pozornosť, nevšimaj si to, a ver, že to prejde.
martinko5678
29.12.12,22:50
Dobry den,


Tento email je pre pana Letka.

Prave som si cital vsetky prispevky na temu "nutkane zmurkanie, zlovyk" a dozvedel som sa, ze mate nejaku mp3 nahravku, ktora by (aspon dufam) mi mohla pomoct s mojim problemov, s ktorym uz bojujem pomaly 15 rokov. Skusal som vsetko: vitaminy, kvapky do oci, zdravsiu dietu atd ....
ale tie tiky sa vzdy vracaju. Uz neviem co viac by som mal robit.

Touto cesto by som Vas aj ja poprosil o tu nahravku, aj keby to nevyslo.
Dopredu Vam velmi pekne dakujem.
Moj email je: ivca18@yahoo.co.uk

Este raz dakujem
Letko
30.12.12,12:37
Dobry den,


Tento email je pre pana Letka.

Prave som si cital vsetky prispevky na temu "nutkane zmurkanie, zlovyk" a dozvedel som sa, ze mate nejaku mp3 nahravku, ktora by (aspon dufam) mi mohla pomoct s mojim problemov, s ktorym uz bojujem pomaly 15 rokov. Skusal som vsetko: vitaminy, kvapky do oci, zdravsiu dietu atd ....
ale tie tiky sa vzdy vracaju. Uz neviem co viac by som mal robit.

Touto cesto by som Vas aj ja poprosil o tu nahravku, aj keby to nevyslo.
Dopredu Vam velmi pekne dakujem.
Moj email je: ivca18@yahoo.co.uk

Este raz dakujem

Odoslané :)
retro13
02.01.13,12:29
bratranec mal podobne tiky a nakoniec to bolo nervoveho povodu zo stresu v skole. Postupne sa stratili . . resp. uz bol po skole . .
uno81
27.02.13,18:25
chlapci a dievčatá..normálne ste ma rozplakali:mee: prišli ste niekto na nejakú super vec??mám tiež problémiky so synom už cca od 5 rokov..teraz bude mať 11 a stále nejaké nové zlozvyky :cool:najprv vyvracal oči do hora-myslela som,že je to od šiltovky..potom to prestalo a začal "hmmkať"..prestalo a začal žmurkať--potom zase pokašliavať a zas žmurká..sú tam za tie roky prestávky,kedy je kľud" ,ale už som z toho zúfalá:confused:je poslušný,jednotkár,vie sa baviť,slušné správanie..lásky má veľa..môže to byť ten syndrom??snád to nebude mať až do 20 a viac ako vy niektorí,čo tu píšete..je to hrôza:mee:
uno81
04.03.13,19:35
Ďakujem za Vaše rady v SS :)snád to všetko len ja moc vnímam,lebo ako zisťujem,kopec detí vo vývoji má nejaké zlozvyky a prešli:-) napíšem,čo najviac zaberá..škoda len,že chalani nedali vedieť,ako dopadli..snád im to tiež prešlo:)držím všetkým palce
KristínkaDK
10.03.13,17:37
Náš malý si zase večne točí vlasy na hlave. Upozorníme ho, ale o chvilu úpne podvedome točí zas. Dcérka v pohode, no synátor nás takto trápi už asi tri roky
denča38
22.03.13,15:10
Môj syn má 15 rokov, od 6 rokov má všelijaké tiky, stále sa to menilo, najprv žmurkal, potom mykal celým telom, neskôr začal pohmkávať a fuňať, niekedy to bolo neznesiteľné, v škole sa mu smiali. Diagnostikovali mu touretov syndrom. Striedajú sa mu obdobia kľudu a tikov. Dokonca mal kľud 2 roky. Už som si myslela, že to prešlo. Pred 2 mesiacmi to prišlo znova. Bol prechladnutý, stačilo, že smrkal a už mu to zostalo, teraz stále posmrkáva. Čo som sa už nachodila do školy a vysvetľovala, že za to nemôže, že je to choroba. My, rodičia sme si už zvykli, ale stále sa nájdu ľudia, hlavne deti, ktoré sa mu smejú. A on bojuje ako môže. Sme k nemu dobrí, chápaví, stále mu opakujeme, že on za to nemôže, je to ťažšie, lebo je v puberte a je strašne citlivý, ale má aj dobrých kamarátov, ktorým to vôbec nevadí a to ho najviac drží. Hovorí sa, že takto spoznáš naozajstných priateľov, sú s tebou v dobrom aj v zlom. Chce to len trpezlivosť a citlivý prístup k dieťaťu, aby vedelo, že ho máte radi i keď niektorí ľudia vedia byť zákerní. Pomaly sa učí ako s tým žiť. Nechcela som týmto nikoho vystrašiť, ak sa stalo, tak mi to prosím prepáčte.
arizona
22.03.13,17:17
Náš malý si zase večne točí vlasy na hlave. Upozorníme ho, ale o chvilu úpne podvedome točí zas. Dcérka v pohode, no synátor nás takto trápi už asi tri roky
Sme mimo temy mimotemy

...ale daj syna vystrihat uplne nakratko, pomaha to, vyskusane
xjozox
11.01.14,12:46
LETKO
poprosil by som o zaslanie toho ukľudňujúceho cvičenia. Syn /2.roky/ začal žmurkať ....
môj mail: furo291@azet.sk
Ďakujem veľmi pekne
julka07
10.10.17,06:02
p.Letko prosim,odoslite mi ten subor na mail julka@orava.sk. Dakujem.
Letko
10.10.17,09:22
p.Letko prosim,odoslite mi ten subor na mail julka@orava.sk. Dakujem.
Odoslané.
Miro6666
30.11.17,15:26
Pan Letko veĺmi by som Vás poprosil o zaslanie ukĺudňujúcej nahrávky na mail otruba@post.sk . Ďakujem
žužu82
05.09.18,07:40
Dobrý deň pán Letko neviem či ešte máte tu nahrávku ale tiež Vás chcem poprosiť o zaslanie môj mail zuzana82@zoznam.sk ďakujem.
Letko
05.09.18,08:50
p. s.: nevolajte ma pán Letko, Letko je len prezývka :) žužu82, už som odoslal.