mary1
10.08.07,16:37
ahojte poraďáci,

- chcela by som sa informovať, či by ste účtovali živnostníkovi ako jeho zriaďovacie náklady poplatok za kolok potrebný k žiadosti o získanie živnostenského oprávnenia, ak na bločku z pokladnice je o 1 deň neskorší dátum ako na rozhodnutí z obvod. úradu (vznik oprávnenia je napr. 20.7., živnostenský list vydaný 22.7., kolok je z 23.7.) . Ja si myslím, že to do účtovníctva vôbec nepatrí, pretože kolok musí byť odovzdaný k žiadosti pred vydaním ŽL, resp. najneskôr v tento deň.

- Ešte by som sa chcela poradiť so skúsenými účtovníkmi, akým spôsobom účtujete odvody SZČO do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Ak ich uhradím z bankového účtu mojim dokladom je výpis z BÚ, ak v hotovosti, vystavím si VPD. Účtujete vznik záväzku voči poisťovniam mesačne na základe nejakého dokladu napr. interného alebo vznik záväzku netreba účtovať, účtuje sa iba úhrada?

Díky moc za Vaše rady, mám pocit, že čím viac sa zamýšľam nad určitými vecami, zdá sa mi to komplikovanejšie a zamotanejšie.:confused:
ekopo
10.08.07,16:56
Kolok evidentne nepatrí k ŽL listu, ale nie je dôvod nákup kolku nezaúčtovať do účtovníctva ako VOZD a viesť ho v pomocnej evidencii cenín. Vznik záväzku voči poisťovniam sa účtuje v pomocnej knihe záväzkov. Vyplýva to zo zákona o účtovníctve. Úhrada sa účtuje ako úhrada záväzku či už cez banku alebo cez VPD ako VOZD.
mary1
10.08.07,18:27
OK. Ale samotný vznik záväzku účtuješ na základe nejakého dokladu (interného) alebo nie je potrebný žiadny doklad (vzhľadom na zákonnú povinnosť)? Ide o to, že keď príde napr. faktúra za mobil, záväzok vzniká prijatou fa.
ekopo
10.08.07,18:58
Je to zákonná povinnosť (zákon o ZP, SP..) a upravuje ju o.i. aj zákon o účtovníctve §15 odst.3 písm. g ., odst.4 písm. g plné znenie tu www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve.html#15