maria.kl
10.08.07,19:54
Naša spolocnost=platci DPH v SR prevádzame stavebné práce v ČR pre Slovenského odberateľa.Faktúrujeme bez DPH.
Pre našu firmu na tejto stavbe pracujú živnostníci neplátci DPH.Nám faktúrujú bez DPH.Je to správne,nemali by sa oni,alebo my registrovať v ČR.
alia
13.08.07,11:16
Miesto dodania služby podľa §15 ods.2 je ČR. Ste príjemcom služby na ktorého sa prenáša daňová povinnosť.Podľa mňa ste povinný sa registrovať v ČR. Treba si ale pozrieť zákon o DPH platný v Čechách.
maria.kl
13.08.07,18:11
Čo sa stane ak sa nebudeme registrovať a zivnostníci tiež nie sú registrovaní v ČR?
Však DPH odvedie posledný odberateľ.
Ďakujem
apo
13.08.07,19:35
Miesto dodania služby podľa §15 ods.2 je ČR. Ste príjemcom služby na ktorého sa prenáša daňová povinnosť.Podľa mňa ste povinný sa registrovať v ČR. Treba si ale pozrieť zákon o DPH platný v Čechách.

Povinnosť registrovať sa na DPH v ČR, alebo inej krajine v EU, kde poskytujeme služby na nehnuteľnosti vzniká až po x mesiacoch vykonávania stavebných prác, :rolleyes: nie okamžite.

Trochu ma znepokojuje informácia v otázke, kde je povedané, že na nehnuteľnosti v ČR pre slovenského odberateľa. Treba vedieť či slovenský odberateľ je vlastníkom nehnuteľnosti v ČR, alebo slovenský odberateľ je hlavným dodávateľom stavebných prác na nehnuteľnosti, ktorú vlastní osoba z ČR.
Dodatočne vložený text:
V príspevku č. 12 som uviedol, že nie je dôvod sa znepokojovať nakoľko ak je služba viazaná na nehnuteľnosť v inom čl. št. EÚ vždy fakturácia bez DPH.
Koniec.

V prípade, že onen slovenský odberateľ je vlastníkom nehnuteľnosti v ČR potom on odvedie v ČR DPH.

V prípade, že onen slovenský odberateľ je dodávateľom stavebných prác potom vy odvediete DPH na Slovensku, on si túto DPH na Slovensku odpočíta a v ČR odvedie DPH.

Dúfam, že som to nezamotal.

apo
maria.kl
14.08.07,07:31
Dakujem za odpoved.
Vlastnik nehnutelnosti je CR.Nas objednala firma zo Slovenska.My jej fakturujeme bez DPH,pretože miesto je v CR.Ale pre našu firmu pracujú
malí živnostníci,neplátci DPH.Nám faktúrujú bez DPH.Treba zdaňovať
práce medzi nami,keď je miesto v ČR?
Aj účtovníčky,ktoré robia české účt.tvrdia,že netreba zdaňovať.
Neviem,kto má pravdu.
Ďakujem
apo
14.08.07,07:44
Dakujem za odpoved.
Vlastnik nehnutelnosti je CR.Nas objednala firma zo Slovenska.My jej fakturujeme bez DPH,pretože miesto je v CR.Ale pre našu firmu pracujú
malí živnostníci,neplátci DPH.Nám faktúrujú bez DPH.Treba zdaňovať
práce medzi nami,keď je miesto v ČR?
Aj účtovníčky,ktoré robia české účt.tvrdia,že netreba zdaňovať.
Neviem,kto má pravdu.
Ďakujem

Teraz mám inú prácu, ale dnes si najdem čas a preštudujem poznámky z daňových seminárov a dám konkrétnejšie stanovisko. Aj moji klienti pracujú v ČR na stavbách tak mám osobný záujem mať v tom celkom jasno.

Preto prosím vydrž, zajtra ráno určite bude na Porade výsledok listovania v poznámkach zo seminárov.

apo
Vladimír Ozimý
14.08.07,07:45
Naša spolocnost=platci DPH v SR prevádzame stavebné práce v ČR pre Slovenského odberateľa.Faktúrujeme bez DPH.
Pre našu firmu na tejto stavbe pracujú živnostníci neplátci DPH.Nám faktúrujú bez DPH.Je to správne,nemali by sa oni,alebo my registrovať v ČR.

no pozrite sa pokiaľ vy dodávate ako subdodávku stavebných prác v ČR pre slovenskú firmu ktorá má zmluvu z českou firmou a je platiteľom dph tak potom vystavujete bez dph aj pre slovenskú firmu daňová povinnosť prechádza na firmu v ČR v prípade ak česká firma nie je platiteľom dph tak by sa mala slovenská firma pre ktorú robíte v ČR a vy vystavujete takisto bez dph...
Vladimír Ozimý
14.08.07,07:46
Dakujem za odpoved.
Vlastnik nehnutelnosti je CR.Nas objednala firma zo Slovenska.My jej fakturujeme bez DPH,pretože miesto je v CR.Ale pre našu firmu pracujú
malí živnostníci,neplátci DPH.Nám faktúrujú bez DPH.Treba zdaňovať
práce medzi nami,keď je miesto v ČR?
Aj účtovníčky,ktoré robia české účt.tvrdia,že netreba zdaňovať.
Neviem,kto má pravdu.
Ďakujem

ale oni sú neplatitelia dph tí živnostníci potom nie je dôvod aby vystavovali fa s dph...
apo
14.08.07,08:29
ale oni sú neplatitelia dph tí živnostníci potom nie je dôvod aby vystavovali fa s dph...

Môj klient PO neregistrovaný na DPH robil v ČR zateplovanie obytných budov. Český odberateľ, ktorý zabezpečoval prípravu staveniska pre slovenskú zateplovaciu firmu si vynútil, aby sa slovenská firma na Slovensku zaregistrovala ako platiteľ DPH. V účtovnej dokumentácii bola korenšpodencia medzi právnikom - daňovým poradcom a českou firmou ktorej slovenská firma fakturovala iba prácu na zatepľovaní budov. V tejto korenšpodencii právnik trval na tom, aby sa slovenská firma doma zaregistrovala na DPH.

Doplňujem:
Neviem či to bolo naozaj nutné, asi chceli mať vzťahy upravené zákonom o DPH podľa toho čo zákon píše a nie podľa toho čo nie je v zákone o DPH uvedené.

apo
Vladimír Ozimý
14.08.07,09:05
Môj klient PO neregistrovaný na DPH robil v ČR zateplovanie obytných budov. Český odberateľ, ktorý zabezpečoval prípravu staveniska pre slovenskú zateplovaciu firmu si vynútil, aby sa slovenská firma na Slovensku zaregistrovala ako platiteľ DPH. V účtovnej dokumentácii bola korenšpodencia medzi právnikom - daňovým poradcom a čskou firmou ktorej slovenská firma fakturovala iba prácu na zatepľovaní budov. V tejto korenšpodencii právnik trval na tom, aby sa slovenská firma doma zaregistrovala na DPH.

apo

no to už je potom ale na dohode a podmienkach firmy...ale pokiaľ on je neplatiteľ tak nemôže vystavovať s dph
apo
14.08.07,09:22
no to už je potom ale na dohode a podmienkach firmy...ale pokiaľ on je neplatiteľ tak nemôže vystavovať s dph

Bože môj, to je samozrejmé. Ak v niektorom príspevku to tak vyzeralo považoval som to len za zlú formuláciu textu.

apo
apo
14.08.07,20:40
Dakujem za odpoved.
Vlastnik nehnutelnosti je CR.Nas objednala firma zo Slovenska.My jej fakturujeme bez DPH,pretože miesto je v CR.Ale pre našu firmu pracujú
malí živnostníci,neplátci DPH.Nám faktúrujú bez DPH.Treba zdaňovať
práce medzi nami,keď je miesto v ČR?
Aj účtovníčky,ktoré robia české účt.tvrdia,že netreba zdaňovať.
Neviem,kto má pravdu.
Ďakujem

Plním sľub. Z posledného seminára k DPH mám tento výklad k §15 odst. 2:
(2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Výklad:
Slovenská firma pre inú slovenskú firmu vypracuje projekt pre stavbu nehnuteľnosti v Prahe. Prvá slov. firma vystaví faktúru druhej slov. firme bez DPH a hodnota faktúry pôjde mimo daňového priznania k DPH.
Koniec výkladu.

Z výkladu zo seminára vyplýva, že každá slovenská firma ak robí služby na nehuteľnosti v inom štáte EÚ a je registrovaná na Slovensku na DPH bude fakturovať bez DPH. A zrejme bude jedno či odberateľom bude slovenská firma alebo firma z EÚ a je úplne jedno či odberateľská firma je registrovaná na DPH. §15 odst. 2 určuje miesto dodania služby bez výnimiek, nakoľko §15 odstavec 2 je už výnimkou z bežného spôsobu určenia miesta dodania služby.

Odberateľ v ČR sa samozdaní bez ohľadu nato, či je alebo nie je registrovaný v ČR na DPH. Pri službách tohoto druhu ak sa dodáva aj materiál je dôležité, aby dodávateľom bola firma registrovaná na DPH nakoľko sa môže stať, že ak by materiál na stavbu do ČR dodala slovenská firma zo Slovenska a nebola registrovaná na DPH tak by sa asi musel odberateľ v ČR samozdaniť a DPH by bola zahrnutá do ceny 2x.

Opäť sa potvrdzuje zásada, ak chce niekto robiť veľké obchody a služby a bráni sa registrácii na DPH koná sám proti svojim záujmom a komplikuje vzťahy.

Zatiaľ toľko.

apo
emgeton
15.08.07,05:43
Plním sľub. Z posledného seminára k DPH mám tento výklad k §15 odst. 2:
(2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Výklad:
Slovenská firma pre inú slovenskú firmu vypracuje projekt pre stavbu nehnuteľnosti v Prahe. Prvá slov. firma vystaví faktúru druhej slov. firme bez DPH a hodnota faktúry pôjde mimo daňového priznania k DPH.
Koniec výkladu.
Z pohľadu slov. zák. 222/2004Zz je to v poriadku. Teda iba ak hovoríme iba o slovenskej DPH.

Z výkladu zo seminára vyplýva, že každá slovenská firma ak robí služby na nehuteľnosti v inom štáte EÚ a je registrovaná na Slovensku na DPH bude fakturovať bez DPH. A zrejme bude jedno či odberateľom bude slovenská firma alebo firma z EÚ a je úplne jedno či odberateľská firma je registrovaná na DPH. §15 odst. 2 určuje miesto dodania služby bez výnimiek, nakoľko §15 odstavec 2 je už výnimkou z bežného spôsobu určenia miesta dodania služby.
Aj tento záver je OK. Ale iba z pokiaľ ide o slovenskú DPH.

Odberateľ v ČR sa samozdaní bez ohľadu nato, či je alebo nie je registrovaný v ČR na DPH. Pri službách tohoto druhu ak sa dodáva aj materiál je dôležité, aby dodávateľom bola firma registrovaná na DPH nakoľko sa môže stať, že ak by materiál na stavbu do ČR dodala slovenská firma zo Slovenska a nebola registrovaná na DPH tak by sa asi musel odberateľ v ČR samozdaniť a DPH by bola zahrnutá do ceny 2x.
Ak bude odberateľom bežný občan, tiež to samozdaní ???

Opäť sa potvrdzuje zásada, ak chce niekto robiť veľké obchody a služby a bráni sa registrácii na DPH koná sám proti svojim záujmom a komplikuje vzťahy.

Zatiaľ toľko.

apo

Všetko sa tu rieši iba z pohľadu slovenskej DPH. Ale keďže miesto dodania služby je ČR, dajte si tú námahu a pozrite český zákon o DPH.
Jana Acsová
15.08.07,05:59
Súhlasím ... táto téma a podanie riešení je veľmi zavádzajúce.
apo
15.08.07,09:42
Dakujem za odpoved.
Vlastnik nehnutelnosti je CR.Nas objednala firma zo Slovenska.My jej fakturujeme bez DPH,pretože miesto je v CR.Ale pre našu firmu pracujú
malí živnostníci,neplátci DPH.Nám faktúrujú bez DPH.Treba zdaňovať
práce medzi nami,keď je miesto v ČR?
Aj účtovníčky,ktoré robia české účt.tvrdia,že netreba zdaňovať.
Neviem,kto má pravdu.
Ďakujem

K príspevku č. 5.

Na túto otázku v súvislosti s malými živnostníkmi nebola daná samostatne odpoveď. Skutočne malí živnostníci fakturujú bez DPH. Je to preto, že sami nie sú platiteľmi a odberateľom ich služby je slovenská firma, takže ich výkony sa nikde v ČR neprejavia nakoľko sú zahrnuté do výkonov slovenskej firmy, ktorá je dodávateľom služby na nehnteľnosti v ČR.

apo
apo
15.08.07,09:57
Všetko sa tu rieši iba z pohľadu slovenskej DPH. Ale keďže miesto dodania služby je ČR, dajte si tú námahu a pozrite český zákon o DPH.

Otázka nikde nastála tak, že čo urobí česká strana ako odberateľ.
Ale bude dobre ak to riadne rozdiskutujeme, lebo aj z ČR chodia stavebné fy pracovať na henuteľnosti v SR.

Položím otázku:
Existujú firmy, ktoré dodávajú drevené zruby. Na internete nájdeme ich web stránky. Jedna je v ČR a druhá v SR. Majú úplne rovnaký výrobný program. Ak sa ja rozhodnem ako občan, aby mojím dodávateľom bola firma z ČR dá sa očakávať, že faktúra bude bez DPH a čo urobím ja ako občan.

V zákone o DPH som našiel všeobecnú daňovú povinnosť vzťahujúcu sa aj na občanov iba pri dovoze nového dopravného prostriedku z členského štátu EÚ § 11 odst. 3: "(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou." Predpokladám, že ak si vyberiem dodávateľa z ČR asi nedocielim zníženie ceny o českú DPH, ale kde je to ošetrené neviem.

Hľadajme odpoveď, nech sa v tejto diskusii vycibríme v zákone o DPH.

apo
emgeton
15.08.07,17:46
Otázka nikde nastála tak, že čo urobí česká strana ako odberateľ. Nikde som neriešil, čo urobí česká strana. Slovenská firma ak dodá službu s miestom plnenia v ČR a nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, je povinná sa registrovať v ČR k DPH.

Ale bude dobre ak to riadne rozdiskutujeme, lebo aj z ČR chodia stavebné fy pracovať na henuteľnosti v SR.

Položím otázku:
Existujú firmy, ktoré dodávajú drevené zruby. Na internete nájdeme ich web stránky. Jedna je v ČR a druhá v SR. Majú úplne rovnaký výrobný program. Ak sa ja rozhodnem ako občan, aby mojím dodávateľom bola firma z ČR dá sa očakávať, že faktúra bude bez DPH a čo urobím ja ako občan.

V zákone o DPH som našiel všeobecnú daňovú povinnosť vzťahujúcu sa aj na občanov iba pri dovoze nového dopravného prostriedku z členského štátu EÚ § 11 odst. 3: "(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou." Predpokladám, že ak si vyberiem dodávateľa z ČR asi nedocielim zníženie ceny o českú DPH, ale kde je to ošetrené neviem.
Je to ošetrené registračnou povinnosťou zahraničnej osoby ( 5 zák. 222/2004 Zz.)

Hľadajme odpoveď, nech sa v tejto diskusii vycibríme v zákone o DPH.

apo

Neušetríte DPH. Českej firme v tomto prípade vznikla registračná povinnosť k DPH na Slovensku, nakoľko nemá na koho preniesť daňovú povinnosť. A vy zaplatíte českej firme dohodnutú sumu + slov. DPH.