Zuzana30
10.08.07,22:33
Prosím poraďte
sme SR firma a máme telefón s paušálom od ČR dodávateľa. Dostala som faktúry za telefón s DPH. Je to OK? Sme platitelia.
A potom som dostala faktúru v znení aktivácia roaming - záloha služba a to je bez DPH. Mám to dať do DPH a kedy?
AHA
12.08.07,20:16
Tá aktivácia je zrejme garancia a z garancie sa DPH neodvádza, ale pri zrušení
tejto služby Vám budú musieť celú garanciu vrátiť.
DELCO
12.08.07,21:48
Treba pozrieť český zákon o DPH, kde je podľa nich miesto dodania tejto služby. Odporúčam preveriť, či ste sa identifikovali ako platiteľ registrovaný v SK, aby vedeli, že Vám majú dodávať bez DPH.

V našom zákone je to služba podľa §15, ods.7 a 8 a teda daňová povinnosť prechádza na Vás. (telekomunikačné služby). To znamená, že bez ohľadu na to, či je tam česká DPH alebo nie, podľa nášho zákona Vám v zmysle § 69 zákona vznik povinnosť samozdanenia. Základ dane je rovnaký ako základ dane v CZ (teda znížený o českú DPH) prepočítaný na SKK (§26). Súhlasím, že je to divné, ale je to tak :)

Čo sa týka "zálohy" za roaming.... Ak je to garancia (čo asi aj je) tak by to malo byť bez DPH a vy to nezdaňujete. v Zmysle zákona o DPH sa nejedná o dodanie a teda to nie je predmetom DPH.