Infarkt
11.08.07,07:39
Ahojte Poraďáci,

mám na Vás jednu otázočku, s ktorou si neviem rady a potrebujem do pondelka mať v tom jasno...

Kupujem auto v ČR od súkromnej osoby. Ja som SZČO, platca DPH a chcel by som si všetky výdavky spojené s užívaním auta na podnikanie uplatňovať v nákladoch.Samozrejme, že musím v tom prípade zaplatiť Daň z motorových vozidiel.

Jedná sa mi o to, či môžem nechať auto na pôvodnych českých ŠPZ a majiteľa auta na pôvodnom majiteľovi, zaplatím daň a hotovo, alebo musím mať auto zaregistrované na svoje meno?
Podotýkam, že som SZČO len v SR...

A keď nie, tak asi bude najvýhodnejšie nekúpiť, ale prenajať si to auto od tej osoby a po zaplatení dane v SR si môžem tie náklady uplatňovať?

Za ochotu a radu Vám vopred velikánske DÍKY :cool:
Danila
11.08.07,07:39
Infarkt
11.08.07,08:10
Posielam Ti ako prvú pomoc : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=159

Mnooo, som začínajúci živnostník a momentálne nemám kapitál, ani voľné zdroje na investíciu cca 20-25.000 Sk do typového schválenia a prihlásenia vozidla do evidencie :(

Podľa zákona nemusím byť majiteľom auta...stačí keď budem držiteľom...ale na daňovom portáli som nič konkrétne a bližšie k tomu nenašiel :confused:
Danila
11.08.07,08:33
Mnooo, som začínajúci živnostník a momentálne nemám kapitál, ani voľné zdroje na investíciu cca 20-25.000 Sk do typového schválenia a prihlásenia vozidla do evidencie :(

Podľa zákona nemusím byť majiteľom auta...stačí keď budem držiteľom...ale na daňovom portáli som nič konkrétne a bližšie k tomu nenašiel :confused:
Mám rešpekt pred názvom tvojho nicku. Tak robím čo je v mojich silách::)

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=942
Infarkt
11.08.07,08:54
Mám rešpekt pred názvom tvojho nicku. Tak robím čo je v mojich silách::)

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=942

Takže podľa tohto znenia to ja chápem tak, že auto môže byť napísané hoci na môjho havananu, ktorého chovám na Antarktíde a ja, keďže auto chcem použiť na podnikanie v SR, len zaplatím príslušnú daň a mám to z krku...hm? :cool:

Že máš rešpekt, je fajn ;) ale väčšinou neotravujem len raz :D
Danila
11.08.07,12:18
Takže podľa tohto znenia to ja chápem tak, že auto môže byť napísané hoci na môjho havananu, ktorého chovám na Antarktíde a ja, keďže auto chcem použiť na podnikanie v SR, len zaplatím príslušnú daň a mám to z krku...hm? :cool:

Že máš rešpekt, je fajn ;) ale väčšinou neotravujem len raz :DSnáď ešte toto preštuduj a potom občas skús aj vyhľadávať. Na Porade už neexistuje problém, ktorý nebol riešený, a často vyriešený.:)
http://www.porada.sk/t42060-auto-v-podnikani.html
Infarkt
19.08.07,07:31
Hmmm...tak som preštudoval nielen tvoj link, ale teraz mám z toho ešte väčší hokej, ako som mal :D
Asi sa musím na to vychrápať a riešiť to s chladnejšou hlavou :eek:

Ale za ochotu ti fakticky velikánske DÍKY :cool:
Infarkt
29.08.07,16:14
Takže...

dohodli sme sa s kámošom, že mi to auto prenajme...za symbolickú 1 Sk :);) Super,nie?
Tú cenu máme dať v zmluve za celý rok (12 mesiacov), alebo za 1 mesiac,hm?

V zmluve si dohodneme, že všetky náklady spojené s prevádzkou,opravou a údržbou budem si hradiť ja (PHM,oleje,filtre,umývarka,náhradné diely,opravy atď).
Môžem si všetky tie výdavky uplatňovať vo svojom účtovníctve ? Som platca DPH...

Auto budem využívať na podnikateľské účely, tzn. na dosiahnutie zisku a samo,že zaplatím v SR DzMV...to mi je jasné :D
Budem mať pokoj od daňovákov pri kontrolách ?

Som SZČO so sídlom v SR, pôsobenie zatiaľ v SR, platca DPH.

Prosím Vás o rýchle vyjadrenie sa k mojim otázkam, zajtra v noci idem do Čiech :rolleyes:

Vopred velikánske DÍKES :)
Infarkt
05.09.07,06:08
Takže...

dohodli sme sa s kámošom, že mi to auto prenajme...za symbolickú 1 Sk :);) Super,nie?
Tú cenu máme dať v zmluve za celý rok (12 mesiacov), alebo za 1 mesiac,hm?

V zmluve si dohodneme, že všetky náklady spojené s prevádzkou,opravou a údržbou budem si hradiť ja (PHM,oleje,filtre,umývarka,náhradné diely,opravy atď).
Môžem si všetky tie výdavky uplatňovať vo svojom účtovníctve ? Som platca DPH...

Auto budem využívať na podnikateľské účely, tzn. na dosiahnutie zisku a samo,že zaplatím v SR DzMV...to mi je jasné :D
Budem mať pokoj od daňovákov pri kontrolách ?

Som SZČO so sídlom v SR, pôsobenie zatiaľ v SR, platca DPH.

Prosím Vás o rýchle vyjadrenie sa k mojim otázkam, zajtra v noci idem do Čiech :rolleyes:

Vopred velikánske DÍKES :)


Takže halooo, nikto mi neporadí ??? Event. nevyjadrí svoj názor ??? :confused: