vilob
11.08.07,11:07
ahoje. veľmi by ma zaujímalo akým spôsobom účtujete príjem dotácie od úradu práce (prostredníctvo eurofondov). Pretože ja to účtujem ako príjem ovplyvňujúci ZD (podobne ako spústa mojich známych účtovníkov). A včera ma ohúril jeden z mojich klientov tým, že nejaký jeho známy má vyjadrenie z DRSR o tom, že dotácie poskytnuté z úradu práce sa nezapočítavajú do obratu firmy.
Denda
11.08.07,09:12
ahoje. veľmi by ma zaujímalo akým spôsobom účtujete príjem dotácie od úradu práce (prostredníctvo eurofondov). Pretože ja to účtujem ako príjem ovplyvňujúci ZD (podobne ako spústa mojich známych účtovníkov). A včera ma ohúril jeden z mojich klientov tým, že nejaký jeho známy má vyjadrenie z DRSR o tom, že dotácie poskytnuté z úradu práce sa nezapočítavajú do obratu firmy.

Tu na porade je toho okolo dotácií neúrekom. Ak chcem niečo zistiť tak hľadám. Hľadá sa cez funkciu vyhľadávanie, kde stačí napísať dotácia a nájde Vám plno tém s touto problematikou.
napr.: http://www.porada.sk/t17335-uctovanie-dotacii.html
Melnick
11.08.07,09:15
Znova informácia typu JPP -preložím : Jedna Pani Povedala.Dá sa preložiť aj : Jeden Pán Povedal

v prípade,že dotáciu dostane občan - nepodnikateľ ,táto sa posudzuje ináč,ako občan - podnikateľ.

Dotácia u občana podnikateľa = POZD
Prislúchajúce výdavky = VOZD
Výsledný daňový dopad = neutrálny.


PRE UPRESNENIE DOPĹŇAM : Písala som o živnostníkovi,ktorý dostal dotáciu napr. na samozamestnanie a príspevok použil na veci,ktoré nepresiahli 30000.- Sk čiže napr. počítač, ERP, kanc. kreslo atď... - všetko do 30000.-
vilob
11.08.07,09:33
mne v podstate ide o to, či príjem takejto dotácie započítavať do obratu. príjemca dotácie-podnikateľ sa vzhľadom na obrat pomaly bude musieť stať platcom dph, no a nie sme si istý, či do obratu pripočítať aj danú dotáciu.
ekopo
11.08.07,09:35
Pre správne zodpovedanie otázky je potrebné vedieť aká dotácia a na čo bola poskytnutá. Nasledovná odpoveď patrí k zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov..

Príjem prostriedkov sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade o príjmoch, ktoré neovplyvňujú základ dane a zároveň v knihe záväzkov. V nadväznosti na účel použitia prostriedkov poskytnutého finančného príspevku sa pri uzatváraní peňažného denníka účtujú účtovné operácie s ohľadom na vyčíslenie základu dane z príjmov v nadväznosti na § 17 ods. 3 písm. h) zákona c. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ktorý ustanovuje:
"Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti
zodpovedajúcejvýške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným
v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté."

U daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva to rieši § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov takto:

– nenávratný finančný príspevok určený na obstaranie hmotného a nehmotného majetku sa zahrnie do príjmov postupne vo výške odpisov zahrňovaných do daňových výdavkov,

– nenávratný finančný príspevok určený na úhradu bežných prevádzkových výdavkov sa zahrnie do základu dane v tom zdanovacom období, v ktorom sa do danových výdavkov zahrnie výdavok (náklad) hradený z tohto príspevku.
ekopo
11.08.07,09:44
hľadať
www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
cloe
22.08.07,20:46
ahoje. veľmi by ma zaujímalo akým spôsobom účtujete príjem dotácie od úradu práce (prostredníctvo eurofondov). Pretože ja to účtujem ako príjem ovplyvňujúci ZD (podobne ako spústa mojich známych účtovníkov). A včera ma ohúril jeden z mojich klientov tým, že nejaký jeho známy má vyjadrenie z DRSR o tom, že dotácie poskytnuté z úradu práce sa nezapočítavajú do obratu firmy.

Ja dnes riešim úplne podobný problém. Podnikateľ SZČO dostal v r.2005 Dotáciu z úradu práce /prostredníctvom eurofondov/. Celú túto dotáciu použil v r. 2005 na úhradu daňových výdavkov. Účtovala som celú dotáciu do POZD a výdavky do VOZD. Avšak na základe totoho SZČO prekročil hranicu príjmu na platbu odvodov do soc.poisťovne. Pre rok 2005 to bolo 78000,--. Nezaregistroval sa za povinného plátcu od 1.7.2006 a sociálna poisťovňa ho vyzvala na spätnú registráciu a taktiež na úhradnu nedoplatku za obdobie od 1.7.06 do 30.6.07. SZČO sa odvolal na Ministerstvo práce a soc.vecí, ktoré to dalo na došetrenie späť na Soc.poisťovňu. Dnes pán dobehol za mnou, že práve ide z Daňového úradu, že mu mám prerobiť DPFO za r.2005, kde dotáciu z ÚP nemám zahrnúť do príjmov. Takže som z toho rozladená, pretože si myslím, že som účtovala správne, lebo tak, ako tu už bolo spomínané dotácia sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, kedy bola použitá na úhradu daňových výdavkov. Tak naozaj neviem kto má pravdu:confused:
Marína
22.08.07,22:14
Cloe, účtovanie pozri v prísp. 5
Pozri aj:
Usmernenie MF SR k čerpaniu, k účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov z rozpočtu Európskych spoločenstiev pre súkromný a verejný sektor (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4207)
Viď II. ods. B/2 a III. predposledný odsek.

Do obratu sa zahŕňa "spotrebovaná dotácia".
Príklad:
príjem dotácie 80000 = PNZD (+ evidencia v knihe ZA)
výdavky(15000+15000+25000) = VOZD (zníženie ZA, zost. k 31.12.=25000)
31.12. ID 55000 = POZD
Vplyv na základ dane = neutrálny
Vplyv na obrat = + 55000
cloe
23.08.07,09:00
Ďakujem ti pekne. Ale v tom prípade ak bola spotrebovaná celá dotácia, tak som účtovala správne, keď som mala celú výšku dotácie v POZD. Tak prečo tvrdia na DÚ niečo iné? Podľa nich by to celé išlo ako nedaňový príjem a nedaňový výdaj a vôbec by sa to neúčtovalo /ani pri čerpaní/ cez VOZD a POZD.
ekopo
23.08.07,09:33
Ďakujem ti pekne. Ale v tom prípade ak bola spotrebovaná celá dotácia, tak som účtovala správne, keď som mala celú výšku dotácie v POZD. Tak prečo tvrdia na DÚ niečo iné? Podľa nich by to celé išlo ako nedaňový príjem a nedaňový výdaj a vôbec by sa to neúčtovalo /ani pri čerpaní/ cez VOZD a POZD.
Máš to dobre.
Zita5
23.08.07,10:10
Ja dnes riešim úplne podobný problém. Podnikateľ SZČO dostal v r.2005 Dotáciu z úradu práce /prostredníctvom eurofondov/. Celú túto dotáciu použil v r. 2005 na úhradu daňových výdavkov. Účtovala som celú dotáciu do POZD a výdavky do VOZD. Avšak na základe totoho SZČO prekročil hranicu príjmu na platbu odvodov do soc.poisťovne. Pre rok 2005 to bolo 78000,--. Nezaregistroval sa za povinného plátcu od 1.7.2006 a sociálna poisťovňa ho vyzvala na spätnú registráciu a taktiež na úhradnu nedoplatku za obdobie od 1.7.06 do 30.6.07. SZČO sa odvolal na Ministerstvo práce a soc.vecí, ktoré to dalo na došetrenie späť na Soc.poisťovňu. Dnes pán dobehol za mnou, že práve ide z Daňového úradu, že mu mám prerobiť DPFO za r.2005, kde dotáciu z ÚP nemám zahrnúť do príjmov. Takže som z toho rozladená, pretože si myslím, že som účtovala správne, lebo tak, ako tu už bolo spomínané dotácia sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, kedy bola použitá na úhradu daňových výdavkov. Tak naozaj neviem kto má pravdu:confused:

Dotáciu si správne účtovala , ale teraz vyvstáva problém , prečo doporučil DU prepracovať DP za rok 2005 . Ja by som na Tvojom mieste zašla osobne na DU a prekonzultovala danú záležitosť , aby si nerobila len na základe sprostredkovania informácii od klienta .
cloe
23.08.07,11:40
Dotáciu si správne účtovala , ale teraz vyvstáva problém , prečo doporučil DU prepracovať DP za rok 2005 . Ja by som na Tvojom mieste zašla osobne na DU a prekonzultovala danú záležitosť , aby si nerobila len na základe sprostredkovania informácii od klienta .

Samozrejme, že som chcela ísť na DU ale teraz mám dilemu v tom, že ak mu to DU takto odobrí a na základe toho mu Sociálna poisťovňa uzná, že neprekročil limit povinnej registrácie a teda následne nebude musieť doplatiť povinné poistenie do SP tak nechcem ísť proti klientovi. Myslím, že na DU by som to dokázala obhájiť, v podstate daňový dopad je v oboch prípadoch rovnaký. Len teraz vlastne ide o toho klienta, aby som mu neuškodila.
Zoltán Kovács
23.08.07,11:47
Samozrejme, že som chcela ísť na DU ale teraz mám dilemu v tom, že ak mu to DU takto odobrí a na základe toho mu Sociálna poisťovňa uzná, že neprekročil limit povinnej registrácie a teda následne nebude musieť doplatiť povinné poistenie do SP tak nechcem ísť proti klientovi. Myslím, že na DU by som to dokázala obhájiť, v podstate daňový dopad je v oboch prípadoch rovnaký. Len teraz vlastne ide o toho klienta, aby som mu neuškodila.

Na DÚ nech ti dajú presnú odvolávku na konkrétny §, podľa čoho odporúčili tvojmu klientovi nezahrňovať do VOZD a POZD čerpanie a príjem dotácie.
Je pravda, že daňový efekt je nuloví, ale ak neúčtujem o nákupe, potom porušujem aj podmienky ÚP, a zároveň neskôr nemôžem napr. dať do VOZD opravu PC.
Zita5
23.08.07,12:14
Samozrejme, že som chcela ísť na DU ale teraz mám dilemu v tom, že ak mu to DU takto odobrí a na základe toho mu Sociálna poisťovňa uzná, že neprekročil limit povinnej registrácie a teda následne nebude musieť doplatiť povinné poistenie do SP tak nechcem ísť proti klientovi. Myslím, že na DU by som to dokázala obhájiť, v podstate daňový dopad je v oboch prípadoch rovnaký. Len teraz vlastne ide o toho klienta, aby som mu neuškodila.

Lenže navrhovaný spôsob zo strany Daňového úradu nie je správny .Klient možno prijal určitú nesprávnu alternatívu zo strany pracovníčky DU a myslí že ho to vytiahne z problému .Čo si myslím , že nie je to pravé ....

Mohol si dotáciu rozložiť na 2 roky a možno by mal po probléme .
Katy a R
13.09.07,01:22
Má niekto skúsenosť, ako vlastne ÚPSVaR kontroluje čerpanie dotácie.
Robia kontrolu počas celých dvoch rokov a kontrolujú aj či príjem(tržby) a výdavky SZČO zodpovedajú aspoň približne údajom, ktoré sú uvedené v podnikateľskom zámere (finančná prognóza)?
sybila3
03.12.07,14:04
Ahojte, chcela by som sa opýtať, príjem od úradu práce som zaúčtovala ako PNZD, teraz by som chcela zaúčtovať počítať-notebook stál 24.999 aj s windowsom , takže by som ho mohla dať do réžie? A taktiež som k nemu dokupovala NOD-antivirový, ten by mal ísť tiež do réžie? ďakujem
veronikasad
03.12.07,15:30
Ahojte, chcela by som sa opýtať, príjem od úradu práce som zaúčtovala ako PNZD, teraz by som chcela zaúčtovať počítať-notebook stál 24.999 aj s windowsom , takže by som ho mohla dať do réžie? A taktiež som k nemu dokupovala NOD-antivirový, ten by mal ísť tiež do réžie? ďakujem
Súhlasím, ak na konci roka interným dokladom zaúčtuješ POZD vo výške vyčerpanej dotácie.
Ak však nebudeš viesť účtovníctvo, ale si budeš uplatňovať paušálne výdavky do POZD musíš zahrnúť celú výšku dotácie, bez ohľadu na to, koľko si z nej vyčerpala.

---------
Veronika
sybila3
04.12.07,11:57
Len to som nevedela, či réžia alebo drobný majetok. Ale ešte je problém v internom doklade JU mi nedá možnosť predkontácie. Jedine to môžem zaúčtovať v rámci uzávierkových operácií.
Slavena
04.01.08,10:16
Pozerám, hľadám a nenáchádzam odpoveď, či si môže podnikateľ v tom roku, v ktorom mu bola poskytnutá dotácia zo ŠR a zároveň ju aj čerpal /nákup majetku/, uplatniť na konci roka paušálne výdavky. Ja osobne nevidím dôvod, prečo by si ich nemal uplatniť, veď dotácia ako sa tu už spomínalo má neutrálny vplyv na základ dane. A ešte by ma zaujímalo do akej knihy záväzkov sa má táto dotácia zaevidovať. Predpokladám, že nie medzi tie záväzky, ktoré budú uvedené aj vo výkaze o majetku a záväzkoch - ALE - len v nejakej zvláštnej evidencii pre účely kontroly z ÚPSVaR.
Aj majetok obstaraný z tejto dotácie by mal mať zvláštnu evidenciu a nemal by byť evidovaný vo výkaze o majetku a záväzkoch. Toto sa mi zdá logické, ale neviem, či je to správne. Pomôžete?
Marína
04.01.08,11:34
Pozerám, hľadám a nenáchádzam odpoveď, či si môže podnikateľ v tom roku, v ktorom mu bola poskytnutá dotácia zo ŠR a zároveň ju aj čerpal /nákup majetku/, uplatniť na konci roka paušálne výdavky.
Môže. Celý príspevok zahrnie do ZD v tom zdaňovacom období, v ktorom ho prijal.
Ja osobne nevidím dôvod, prečo by si ich nemal uplatniť, veď dotácia ako sa tu už spomínalo má neutrálny vplyv na základ dane. A ešte by ma zaujímalo do akej knihy záväzkov sa má táto dotácia zaevidovať. Predpokladám, že nie medzi tie záväzky, ktoré budú uvedené aj vo výkaze o majetku a záväzkoch - ALE - len v nejakej zvláštnej evidencii pre účely kontroly z ÚPSVaR.
Dotácia sa eviduje v KZ t.z., že vstupuje aj do výkazu o MaZ.
Aj majetok obstaraný z tejto dotácie by mal mať zvláštnu evidenciu a nemal by byť evidovaný vo výkaze o majetku a záväzkoch.
A prečo nie? Veď je to tvoj majetok.
Toto sa mi zdá logické, ale neviem, či je to správne. Pomôžete?
Odpoveď v rámci citátu. Pozri aj link na Usmernenie ......... v prísp. 8
Slavena
04.01.08,12:17
Pozerám, hľadám a nenáchádzam odpoveď, či si môže podnikateľ v tom roku, v ktorom mu bola poskytnutá dotácia zo ŠR a zároveň ju aj čerpal /nákup majetku/, uplatniť na konci roka paušálne výdavky.

Môže. Celý príspevok zahrnie do ZD v tom zdaňovacom období, v ktorom ho prijal.

A ak v danom roku nepoužije celý príspevok a časť mu zostane v evidencii záväzkov? Aj potom môže použiť paušálne výdavky /samozrejme FO nieje platcom DPH/?
Marína
04.01.08,12:25
Nerozumiem, že nenachádzaš odpoveď. Odpovede sú modrou farbou vsunuté v citácii tvojho príspevku.
Takže ešte raz. Môže si uplatniť paušálne výdavky, ale v takomto prípade musí zahrnúť výšku celého príspevku do ZD.


A ak v danom roku nepoužije celý príspevok a časť mu zostane v evidencii záväzkov? Aj potom môže použiť paušálne výdavky /samozrejme FO nieje platcom DPH/?
Nevyčerpanú časť prostriedkov evidovanú v KZ použitú v nasledujúcom roku zaúčtuje ako VNZD.
Čítaj tému http://www.porada.sk/t39063-dotacia-a-zmena-sposobu-uplatnovania-vydavkov.html

Dodatok: Samozrejme, ak nebude ÚJ(neúčtuje) ale si uplatní výdavky podľa §6 ods.10 ZoDP(vedie evidenciu príjmov, ZA a zásob), výdavky nebude účtovať. Dúfam, že som Ťa nedoplietla.
Slavena
04.01.08,12:49
Odpoveď som našla - vďaka, išlo mi však len o prípad, kedy podnikateľ nevyužije celý príspevok /dotáciu/ a zostane mu v knihe záväzkov. Tá odpoveď modrou farbou platí aj na tento konkrétny príklad?
Dada
21.01.08,09:24
SZČO dostal dotáciu z úradu práce na samozasmestnanie. Musí viesť účtovníctvo alebo stačí uplatňovať paušálne výdavky? Má to nejaký súvis s dotáciou?
dorotelka
12.08.08,11:32
Ahojte, ja som už z toho popletená... na ÚP mi tvrdili, že dotácia na začiatok podnikania SZČO nie je POZD, vy tvrdíte že je... Tak ako potom? A čo z faktúrami za drobný majetok nakúpený z dotácie... Mám ich zaevidovať do knihy záväzkov a uplatniť si aj DPH keďže som platiteľ DPH?
zuzana.kalivodova
21.08.08,12:19
tak teraz som z toho zmatena aj ja..lebo čakm na dotáciu z úradu práce kde nám na školení povedal že podľa DU sa dá dotácia účtovať dvojakým spôsobom:
1. ak dám príjem dotácie do POZD tak treba dať aj nakúpený tovar za tie peniaze do VOZD
2. a naopak ak dám príjem dotácie do PNZD tak treba aj nakúpený tovar dať do VNZD

tak čo je nakoniec správne???
ZuzanaP
21.08.08,12:41
Celú dotáciu zaúčtujete do PNZD, výdavky, ktoré nakúpite z dotácie, zaúčtujete do VOZD a na konci roka cez uzávierkové operácie preúčtujete dotáciu do POZD v takej výške v akej bola dotácia čerpaná.
Zoltán Kovács
21.08.08,12:48
suzi663
10.11.08,19:34
Celú dotáciu zaúčtujete do PNZD, výdavky, ktoré nakúpite z dotácie, zaúčtujete do VOZD a na konci roka cez uzávierkové operácie preúčtujete dotáciu do POZD v takej výške v akej bola dotácia čerpaná.


Takže potom mi tá dotácia ovplyvní daň a výpočet odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovni? alebo mi to neovplyvní..?? Lebo aj ja som z toho vôl..
veronikasad
10.11.08,19:40
Takže potom mi tá dotácia ovplyvní daň a výpočet odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovni? alebo mi to neovplyvní..?? Lebo aj ja som z toho vôl..
Použitá dotácia je príjmom pre posudzovanie platenia povinných odvodov do sociálnej poisťovne
Mikolajova
03.12.08,14:06
Prosím Vás na základe čoho sa použitá dotácia posudzuje pre platenie povinných odovodov do sociálnej poisťovne?
Janurka
03.12.08,15:10
Na str. č. 3 je príspevok od Smitha, treba aj hľadať.

http://www.porada.sk/t74205-suhrn-tem-na-otazky-dotacie-z-up-esf-a-ich-uctovanie.html
marty37
26.02.11,15:19
DObrý deň.

Mám takú malú otázku že keď si zoberiem príspevok na podnikanie tak musím preukázať že som ho naozaj použil na co som uviedol..

Ja by som si chcel otvorit kaviaren a chcel by som si kupit nejake kresla z inzeratu od sukromnej osoby..ako potom preukazem ze som naozaj tie peniaze pouzil na kresla ked nebudem mat fakturu? postacuje mi vydavkovy alebo prijmovy pokladnicny doklad??

Dakujem
janko5331
28.02.11,11:16
Zdravím Vás.Ako to dopadlo?Tiež mi vznikla povinnosť platiť odvody pre čerpanie dotácie.Ďakujem.
janko5331
28.02.11,11:20
Predchádzajúca otázka patrila hlavne CLOE.Ešte tu neviem v tom chodiť.