Lamien
11.08.07,12:52
Ahoj!
Nenasiel som vhodnu kategoriu tak som to supol sem. Tipujem ze ked je nazov domeny porada.sk tak sa tu davaju rady na takmer kazdy problem :)

Platim s kartou VUB maestro debetna v cechach. Ked nou zaplatim tak mi pride hned oznamenie o platbe a je v nom suma podla kurzu. To sedi. Ale dva dni na to vzdy v noci pride oznamenie o dalsej zmene na ucte, ale v nom je len ze zostatok bol znizeny o sumu, ale nie je tam ziaden dovod. nie je uz aj toto nedostatocne od VUB-ky, ze strhne nejake prachy ale nepodlozi to informaciou ze preco? Je vobec mozne toto, ze oni tvrdia ze platby kartou su v zahranici zadarmo ale v skutocnosti nieco strhnu? A nie je to malo. Za platbu zhruba 25tis SK o dva dni bolo strnute 376 SK. Tak a teraz babo rad, co to za prachy ta VUB chce? ... Dakujem
endrju
11.08.07,11:48
1.
Skús si prečítať tieto témy:
http://www.porada.sk/t34303-ako-prebieha-platba-kartou-visa.html
http://www.porada.sk/t57441-vymenny-kurz-pri-vybere-z-bankomatu-v-zahranici.html
Aj keď v tých témach je diskusia o VISA kartách, myslím si, že v prípade Maestro kariet veľa rozdielov nie je.
2.
Skús si prečítať zmluvu s bankou, ktorú si podpisoval pred vydaním karty. Zároveň si skús preštudovať dokumenty, na ktoré odkazuje táto zmluva.
3.
Skús požiadať aj banku o odpoveď na otázky z prvého príspevku v tejto téme.

:cool:
andrej_rv
11.08.07,12:44
Na stránke VUB je u cenníka debetných kariet http://www.vub.sk/show.asp?document=1685#f10 uvedená aj táto položka:
6.1.6.1. Platba platobnou kartou u obchodníka v SR aj v zahraničí - bezplatne
(ako služba, nie ako účtovná položka)
Zrážky na účte budú zrejme bankovými poplatkami za spracovanie a zúčtovanie príslušnej transakcie, nie poplatkom za použitie karty
(mimotemy tiež pekný príklad, ako sa banka dostane k peniazom aj za služby "zadarmo" ;) )
Najkvalifikovanejšiu odpoveď na svoje otázky však dostaneš tam, kde si ich mal položiť najprv - v pobočke alebo ústredí VÚB.
BOND
12.08.07,09:54
Po zaplateni ti dojde len informativna sms s kurzom z predchadzajuceho dna.
spravna suma ktoru ti stiahnu z uctu je podla kurzu v den spracovania.
Lamien
12.08.07,11:27
Dakujem za Vase odpovede.

Pozrel som sa nakurzy z nakupu a z datumu ked prisiel ten doplatok, ci to to je. Ale nesedi to je to, robit to rozdiel skoro 250. Na inom fore som za dozvedel ze by to mohol byt poplatok za platbu kartou ktoru mozno previedol obchodnik na zakaznika...

Pokracovat s dotazmi budem az v banke, pravdupovediac som tajne dufal ze sa ozve nejaky kolega z VUB a prinesie presnu odpoved ;)

Ahoj
Lamien
12.08.07,13:32
Skusil som este jeden prepocet a vysla mi suma ktora sa plus 10SKK rovna celkovemu debetu. 10SKK je mozno bulharska konstanta alebo moja chyba merania :)

Ale urcite zajdem ked budem na SVK do banky.
BOND
12.08.07,16:23
Pri plateni kartou v zahranici sa berie kurz deviza predaj banky od ktorej mas kartu.
Zoltán Kovács
12.08.07,16:32
Môže to byť aj poplatok tej zahraničnej banky, ktorého Pos terminál si použil.
jelalim
12.08.07,18:37
V momente ako zaplatis kartou peniaze este nie su skutocne strhnute z tvojho uctu ani nie su este u obchodnika. Je tym iba zarucene ze obchodnik peniaze dostane a tvoja banka podla nejakeho standartneho kurzu blokuje tu istu ciastku (platba je len autorizovana). Zvycajne po 2 dnoch (v niektorych pripadoch aj po mesiaci) s tvojho uctu je riadne strhnuta a kludne moze byt pouzity uplne iny kurz a takmer vzdy to tak je ako bol pouzity pri autorizacii.
Lamien
12.08.07,22:53
Pokial ja viem tak sa pri platbe kartou v obchode berie stredovy kurz.
Ak by to mal byt nejaky iny tak preco to nie je hned zuctovane podla toho ineho kurzu, ale dodatocne su strhnute dalsie prachy.

Ak je poplatok ktory ma sa plati za pouzitie terminalu, tak nerozumiem tomu preco to nie je uvedene v oznameni.

Aj keby to malo byt tak ze by mal byt pouzity kurz z dna kedy to bolo skutocne zuctovane, tak to nesedi. A to dost, takmer o 250 korun.
V den platby bol 1.182, platil som 21150CZK, z uctu odislo 25000SKK, a v den prichodu dalsieho strhnutia (zuctovania?) odislo 376SKK a kurz bol 1.188. Kurzy mam z http://www.nbs.sk/KL/ARCHIV/HISL0708.HTM
BOND
13.08.07,05:34
endrju
13.08.07,18:01
...Kurzy mam z http://www.nbs.sk/KL/ARCHIV/HISL0708.HTM
Komerčná banka si platby kartou v zahraničnej mene určite neúčtuje podľa kurzového lístka NBS. Má vlastný kurzový lístok, ktorý používa na tieto účely. Na kurzovom lístku komerčnej banky sa s kurzovým lístkom NBS zhoduje iba "stred"
Lamien
13.08.07,21:36
Som klientom VUB, nie komrcky.

Moze byt, od niekoho som dostal info ze platby v obchodoch v zahranici by mali ist cez stredovy kurz, ale aj keby nie, co nakoniec bude tak ze to chodi cez predaj devizy, tak to nesedi... V prvom rade nesedi to co VUB tvrdi svojim zakaznikom, ze platby kratou v zahranici su bezplatne. A potom mi nesedi a mozno nebude ani sediet dalsim zakaznikom to ze ked dojde k nejakemu pohybu na ucte a pride o tom oznamenie na mail(sms), tak v nom nie je uvedeny akykolvek dovod.
Zoltán Kovács
13.08.07,22:10
Som klientom VUB, nie komrcky.

mimotemyAk VÚB nie je komerčná banka, tak potom ktorá je na Slovensku? Veď je to druhá najväčšia komerčná - teda súkromná (nie štátna) banka.
bepo
14.08.07,05:55
Zbytočnu tu špekulujete o kurze CZK/SKK lebo pokiaľ platba nie je priamo v zúčtovacej mene tak pri Meastre sa prepočítava najskôr mena krajiny kde sa platilo voči EUR a potom EUR/SKK, pri VISE sa prepočítava cez USD
endrju
14.08.07,06:05
Som klientom VUB, nie komrcky.

Moze byt, od niekoho som dostal info ze platby v obchodoch v zahranici by mali ist cez stredovy kurz, ale aj keby nie, co nakoniec bude tak ze to chodi cez predaj devizy, tak to nesedi... V prvom rade nesedi to co VUB tvrdi svojim zakaznikom, ze platby kratou v zahranici su bezplatne. A potom mi nesedi a mozno nebude ani sediet dalsim zakaznikom to ze ked dojde k nejakemu pohybu na ucte a pride o tom oznamenie na mail(sms), tak v nom nie je uvedeny akykolvek dovod.

Bráni Ti niečo v zmene banky, ak Ti tá "Tvoja" súčasná banka poskytuje zavádzajúce alebo nedostatočné informácie?

Myslím, že bepova informácia už doplnila informácie o prepočtov platieb kartou v zahraničnej mene na úroveň postačujúcu na správny prepočet vlastnými silami (ak si už medzitým nekomunikoval s bankou ohľadom diskutovanej transakcie).
Lamien
14.08.07,07:36
mimotemyAk VÚB nie je komerčná banka, tak potom ktorá je na Slovensku? Veď je to druhá najväčšia komerčná - teda súkromná (nie štátna) banka.


No jo :) Pardon, cital som to neskoro vecer tak mi nedoslo ako to endrju s tou komercnou myslis.


Urcite banku zmenim...

bepo-> Stale ten prepocet nesedi :cool:, prerataval som cez stredovke kurzy...
Tusim to takto funguje pri vybere kartou z bankomatu. Som zvedavi ci vobec mi budu vediet odpovedat v banke. Som martan? Prvy clovek ktory plati v cechach?

Majte sa hosi a dakujem za Vas cas.
duficek
14.08.07,08:06
pouzivam tiez maestro kartu v zahranici, nie som u VUB. s tymto som sa este nestretol. ked platim cez POS, pride mi len jedno strhnutie s kurzom "stred", vyber z bankomatu to iste, akurat ku koncu mesiaca mam vo vyuctovani poplatok za vyber z bankomatu v cudzine / platba kartou (80/2,50 sk). tak mi to vyhovuje, zatial to nikdy nebolo nevyhodnejsie ako keby som si hotovost zamenil v banke na slovensku.
Lamien
16.08.07,09:39
Ved prave, tiez som si myslel aj som tak pocul ze by mala byt platba cez POS vyhodnejsia ako cokolvek ine v dany den..
Ak to nie je tajomstvo tak prosim napis aku mas banku a aky typ uctu, dik.
Ak to nechces pisat tu tak mi napis prosim na miro456[zavianac]pobox.sk

dik



pouzivam tiez maestro kartu v zahranici, nie som u VUB. s tymto som sa este nestretol. ked platim cez POS, pride mi len jedno strhnutie s kurzom "stred", vyber z bankomatu to iste, akurat ku koncu mesiaca mam vo vyuctovani poplatok za vyber z bankomatu v cudzine / platba kartou (80/2,50 sk). tak mi to vyhovuje, zatial to nikdy nebolo nevyhodnejsie ako keby som si hotovost zamenil v banke na slovensku.
duficek
16.08.07,10:04
mam Dexia banku, bezny ucet, kartu maestro. bezne s nou platim v obchodoch a vyberam z bankomatov (cechy, rakusko, chorvatsko, francuzsko), vzdy som mal kurz stred (teda ten vyhodnejsi) - v zahranici sa mi teda oplati ju pouzivat, aj napriek poplatku za vyber z bankomatu v zahranici a za uctovnu polozku za platbu kartou.
podnikatelsky ucet mam v SLSP, teraz som si pozeral podmienky, oni si uctuju kurz devizy predaj, co je rovnaky kurz ako ked si hotovost zoberiem v banke, cize vyber hotovosti z bankomatu v zahranici sa mi predrazi o poplatok za vyber.
duficek
04.09.07,16:07
opravujem svoje tvrdenia z predchadzajuceho prispevku.
momentalne je v podmienkach dexia banky pri vybere z bankomatu v zahranici poplatok za uctovnu polozku 6 Sk + poplatok 2% z vyberanej sumy (minimalne ale 120 sk) - cize oproti platbe POS je to nevyhodnejsie.

dalej v SLSP mi potvrdili, ze pri platbe cez POS v zahranici beru vyhodnejsi kurz ako keby som tu hotovost vybral v SLSP - ale ked som sa pytal na konkretny kurz na dany den, povedali mi vyssi ako bola uvedena sadzba NBS na dany den - bola to informacia z infolinky, neviem nakolko jej "verit"