sunborn
12.08.07,06:15
Ako je mozne zabezpecit, aby pocas manzelstva bol rodinny dom vo vystavbe ako aj po kolaudacii pisany len na jedneho z partnerov (jednoducho povedane aby nespadal do BSM). Pozemok je vo vlastnictve toho partnera na ktoreho chcem aby bol napisany pocas vystavby a po kolaudacii.
Eulalia
12.08.07,04:42
Rozdelenie BSM je možné aj počas trvania manželstva. Ale ak sa nerozdelí a manželia financujú výstavbu domu zo spoločných prostriedkov - teda z BSM - je to trochu problém. Tam by sa pri rozdelení BSM stali spoluvlastníkmi. Pozemok, ktorý vlastnil jeden z manželov ešte pred uzavretím manželstva, alebo ho zdedil, či dostal darovacou zmluvou počas trvania manželstva, do BSM jednoznačne nespadá.
V tomto prípade vidím jedinú možnosť - dohodnúť sa na rozdelení BSM počas trvania manželstva (robí sa to u notára) a dom zahrnúť do vlastníctva majiteľa pozemku. Otázkou je, či s tým druhý partner bude súhlasiť, keďže na stavbe sa podieľa aj on.
sunborn
12.08.07,15:16
to Eulalia (Eva)
dakujem za informaciu. Mas napad ako to realne osetrit aby dom, ktory sa ma zacat stavat bol majetkom len jedneho z manzelov? V ktorej faze vystavby je mozne urobit notarsku zapisnicu ohladom rozdelenia BSM? Ako je takyto krok vysporiadany voci statu resp. DU?
Ja potrebujem dosiahnut taky stav, kedy vystavba RD napriek tomu, ze sa jej budeme zucastnovat ako manzelia bude v podstate od zaciatku vedena ako majetok manzelky. Aj stavebne povolenie chcem vybavit na manzelku.
Eulalia
12.08.07,15:30
to Eulalia (Eva)
dakujem za informaciu. Mas napad ako to realne osetrit aby dom, ktory sa ma zacat stavat bol majetkom len jedneho z manzelov? V ktorej faze vystavby je mozne urobit notarsku zapisnicu ohladom rozdelenia BSM? Ako je takyto krok vysporiadany voci statu resp. DU?
Ja potrebujem dosiahnut taky stav, kedy vystavba RD napriek tomu, ze sa jej budeme zucastnovat ako manzelia bude v podstate od zaciatku vedena ako majetok manzelky. Aj stavebne povolenie chcem vybavit na manzelku.

Ak to myslíš takto, tak najprv k notárovi, spísať notársku zápisnicu o rozdelení BSM a až potom vybavovať stavebné povolenie. Stavať teda bude po rozdelení BSM manželka zo svojho majetku. Aj stavebné povolenie bude na ňu. Ak ho chceš vybavovať Ty, už musíš mať od nej overenú plnú moc. A samozrejme aj na všetky ostatné úkony, ktoré so stavbou súvisia (a je ich dosť:) ) Druhá alternatíva je, počkať na kolaudáciu a potom rozdeliť BSM.
Neviem o tom, že by rozdelenie BSM podliehalo zdaneniu. Akonáhle však BSM rozdelíte, platí všetky dane každý sám. Ak sa dom stane výlučným majetkom manželky, platí na svoje meno aj dane z nehnuteľností (myslím, že novostavba je pár rokov po kolaudácii oslobodená od tejto dane, ale nechcem zavádzať, neviem to presne).

Teoreticky je možné rozdeliť BSM kedykoľvek - teda aj počas stavby. Ale neodpustím si jednu rypácku poznámku: Dobre si si to rozmyslel? Postavíte dom, prídu problémy a zostaneš bez strechy nad hlavou. Možno by nebolo od veci súčasne s rozdelením BSM zaťažiť novostavaný dom vecným bremenom - Tvojim právom na dosmrtné užívanie jeho časti. Nechcem byť zlým prorokom, ale už som videla toľko manželstiev, ktoré začali s tááááákej velikánskej lásky a skončili tým najhorším možným spôsobom. Takáto situácia si skutočne vyžaduje veľmi dobre si ju premyslieť a myslieť aj na zadné kolečká.
Držím palce.
duves
12.08.07,15:30
Zakon hovori, ze majetok nadobudnu manzelia do BSM. V pripade, ze maju BSM vysporiadane, resp.zuzene k urcitemu ukonu (nadobudnutie nehnutelnosti a pod.), je teda mozne nadobudat majetok iba do vylucneho vlastnictva. "Papierovo" sa da nadobudnut nehnutelnost iba do vylucneho vlastnictva, ale je to zasa napadnutelne druhym z manzelov. V tvojom pripade je potrebne mat dohodu k rozdeleniu BSM (resp. k zuzeniu) uz pred samotnym ukonom (pred kupou, pred vydanim stavebneho povolenia a pod.).
Eulalia
12.08.07,15:41
Zakon hovori, ze majetok nadobudnu manzelia do BSM. V pripade, ze maju BSM vysporiadane, resp.zuzene k urcitemu ukonu (nadobudnutie nehnutelnosti a pod.), je teda mozne nadobudat majetok iba do vylucneho vlastnictva. "Papierovo" sa da nadobudnut nehnutelnost iba do vylucneho vlastnictva, ale je to zasa napadnutelne druhym z manzelov. V tvojom pripade je potrebne mat dohodu k rozdeleniu BSM (resp. k zuzeniu) uz pred samotnym ukonom (pred kupou, pred vydanim stavebneho povolenia a pod.).
Dá sa to prirovnať k rozdeleniu BSM pred začatím podnikania jedného z manželov.
duves
12.08.07,15:57
Dá sa to prirovnať k rozdeleniu BSM pred začatím podnikania jedného z manželov.
Ano, zakon to umoznuje a ludia to zvycajne realizuju pred zacatim podnikania jedneho z manzelov.
Bremeno doživotneho byvania je vsak neakceptovatelna tarcha pre banky v pripade hypoteky (resp. taku nehnutelnost nevezmu ako zabezpecenie akehokolvek uveru).
Eulalia
12.08.07,16:13
Ano, zakon to umoznuje a ludia to zvycajne realizuju pred zacatim podnikania jedneho z manzelov.
Bremeno doživotneho byvania je vsak neakceptovatelna tarcha pre banky v pripade hypoteky (resp. taku nehnutelnost nevezmu ako zabezpecenie akehokolvek uveru).

Ak sa bude dom stavať z úveru, tak potom treba hľadať iné možnosti, ako sa poistiť. Viem, možno dopredu zbytočne kuvikám, ale mám už zopár skúseností, aj tých zlých. Inak v úveroch sa vôbec nevyznám, takže sa k tomu neviem vyjadriť.
sunborn
14.08.07,10:03
to Eulalia
Dakujem za radu vecnu aj tu popri tom. Dovod preco to chcem urobit tak ako som naznacil je moj zdravotny stav. Neurobili sme rozdelenie BSM u notara ale prakticky som sa snazil previest a previedol som vsetok svoj podiel na majetku na manzelku. Neviem akym sposobom sa daju v tomto smere previest peniaze ale aj tie su na uctoch manzelky kde som aj ja disponent. Ak sa to podari chceli by sme postavit RD a co sa tyka buducnosti ta je v mojom pripade velmi otazna. Nie sme par postpubertalnych odrastencov aby sme si mysleli ze laska a telesny kontakt su liecebnou metodou na kazdu ranu utrzenu vo zvazku. To ze si nerobim ziadne naroky na vymedzenie svojho podielu mas svoj zmysel.
Eulalia
17.08.07,03:24
to Eulalia
Dakujem za radu vecnu aj tu popri tom. Dovod preco to chcem urobit tak ako som naznacil je moj zdravotny stav. Neurobili sme rozdelenie BSM u notara ale prakticky som sa snazil previest a previedol som vsetok svoj podiel na majetku na manzelku. Neviem akym sposobom sa daju v tomto smere previest peniaze ale aj tie su na uctoch manzelky kde som aj ja disponent. Ak sa to podari chceli by sme postavit RD a co sa tyka buducnosti ta je v mojom pripade velmi otazna. Nie sme par postpubertalnych odrastencov aby sme si mysleli ze laska a telesny kontakt su liecebnou metodou na kazdu ranu utrzenu vo zvazku. To ze si nerobim ziadne naroky na vymedzenie svojho podielu mas svoj zmysel.

Sám vieš najlepšie posúdiť svoju situáciu. Moje "rýpanie" vychádzalo zo skúseností životom ošľahanej 17-tky:) .
To, že všetky spoločné peniaze sú na účte manželky, ešte vôbec neznamená, že nie sú predmetom BSM. Ak to chceš mať skutočne nepriestrelné, doporučujem Ti predsa len navštíviť notára a úradne BSM aj rozdeliť.
A držím Ti palce, aby sa Ti napriek obavám darilo aj po zdravotnej stránke.
Chobot
17.08.07,07:55
to Eulalia
Dakujem za radu vecnu aj tu popri tom. Dovod preco to chcem urobit tak ako som naznacil je moj zdravotny stav. Neurobili sme rozdelenie BSM u notara ale prakticky som sa snazil previest a previedol som vsetok svoj podiel na majetku na manzelku. Neviem akym sposobom sa daju v tomto smere previest peniaze ale aj tie su na uctoch manzelky kde som aj ja disponent. Ak sa to podari chceli by sme postavit RD a co sa tyka buducnosti ta je v mojom pripade velmi otazna. Nie sme par postpubertalnych odrastencov aby sme si mysleli ze laska a telesny kontakt su liecebnou metodou na kazdu ranu utrzenu vo zvazku. To ze si nerobim ziadne naroky na vymedzenie svojho podielu mas svoj zmysel.

Dovolím si vstúpiť do tejto diskusie. Myslím, že už minule som ti, sunborn, radil v podobnej veci, takže asi už viem, čo potrebuješ dosiahnuť a čo je tvojim cieľom.

Na dosiahnutie toho, čo potrebuješ, nie je nutné, aby ste zrušili BSM. BSM totiž dáva právo oboch manželov na vastníctvo a využíva sa najmä v sporoch počas rozvodu o jeho rozdelenie.

Tvoj prípad je trochu iný. U teba bude stačiť, aby nehnuteľnosť bola písaná na manželku. V prípade tvojej smrti ty nebudeš vlastniť žiadny majetok (teda nebudeš vlastníkom nehnuteľnosti), ktorý by vstúpil do dedičského konania. Iné by to bolo v prípade rozvodu, kde by si si chcel uplatniť nárok na vlastníctvo nehnuteľnosti písanej na manželku, ale nadobudnutej počas manželstva. Ako som však napísl, to nie je tvoj prípad.

Dediť po teba tým pádom nemá kto, lebo nehnuteľnsoť je písaná na manželku. Neviem, či notára bude zaujímať, kedy nehnuteľnosť nadobudla. Ale asi nie, lebo potom by musel zisťovať aj stav účtov, ktoré sú na manželkine meno, či to nie sú spoločné peniaze.

Skús sa ešte opýtať nejakého notára, či je to tak, ako som napísal. Ja som však presvedčený, že áno.

Dúfam, že som to príliš nedomotal.
sunborn
17.08.07,16:27
Dakujem ti za rady zivotom oslahana ..nastka:)
josh
20.08.07,09:30
Chobot moze mat pravdu, ale aj nemusi. Ked bude nehnutelnost pisana iba na manzelku, napriek tomu do BSM patri. Dokonca kataster akceptuje aj zmluvu popdisanu jednym z manzelov, ze predavaju dom. Zmluva je samozrejme relativne neplatna a manzelka ju moze do troch rokov napadnut.
Idealne by bolo asi fakt zuzit si to BSM tak, ze dom nepatri do BSM, ale iba manzelke.
V pripade smrti notar skuma majetok porucitela, ale viacmenej iba na zaklade vyhlaseni toho, kto sa postaral o pohreb.
Moze ale na druhej strane chciet vediet, ci napriklad taky dom, ktory je vedeny na katastri iba na jedneho z manzelov, nepatril nahodou do BSM. A prave vtedy sa ta notarska zapisnica hodi...
vieroslava
21.08.07,12:09
Nie som právnik, ale občiansky zákonník pozná inštitút zúženia BSM. Takúto možnosť ste nezvažovali? Robí sa to notárskou zápisnicou a platí na konkrétny majetok, ktorý sa má v budúcnosti nadobudnúť. A nemuseli by ste robiť súdne rozdelenie BSM.
aquila2
21.08.07,20:15
otazocka s tymto nepriamo suvisiaca .. dasa nejako z BSM vyclenit aj nehnutelnost, ktoru nadobudol jeden z manzelov pred svadbou a je na nu hypo ? lebo mi to vychadza tak, ze aj ked je predtym napisana nehnutelnost len na jednu osobu, v pripade splacania hypo uz pocas manzelstva "zo spolocnych zdrojov" sa stava automaticky castou BSM ..

ma niekto s tymto orieskom skusenost ?
elli
22.08.07,11:46
otazocka s tymto nepriamo suvisiaca .. dasa nejako z BSM vyclenit aj nehnutelnost, ktoru nadobudol jeden z manzelov pred svadbou a je na nu hypo ? lebo mi to vychadza tak, ze aj ked je predtym napisana nehnutelnost len na jednu osobu, v pripade splacania hypo uz pocas manzelstva "zo spolocnych zdrojov" sa stava automaticky castou BSM ..

ma niekto s tymto orieskom skusenost ?

Nestava sa automaticky sucastou BSM. Je to stale majetok JEDNEHO Z MANZELOV nadobudnuty pred uzavretim manzelstva. Na tom nic nezmeni ani svadba, ani hypoteka.
Pri rozvode ma vsak druhy z manzelov narok na nahradu toho, co sa ZO SPOLOCNEHO vynalozilo na majetok VO VYLUCNOM VLASTNICTVE jedneho z manzelov.
aquila2
22.08.07,21:07
dakujem za odpoved. snad len na dovysvetlenie, takze v pripade splatenia hypoteky je potom aj mozne a logicke notarske zuzenie BSM v zmysle, ze druhy z partnerov nemal nic spolocne s hyposplacanim ?
Eulalia
23.08.07,03:26
V prípade hypotéky, ako záruky na splácanie úveru, je to trochu inak. V BSM je ten úver- teda dlžoba -, ktorá bola nehnuteľnosťou len zaručená. Sú tu tieto možnosti:
- úver sa použije na zveľadenie nehnuteľnosti, ktorá slúži ako záruka a je vo vlastníctve jedného z manželov - v tomto prípade sa pri rozdelení prihliada nato, čo sa do nehnuteľnosti vložilo, teda to zveľadenie,
- úver sa použije na kúpu alebo stavbu inej, spoločnej, nehnuteľnosti, vtedy sa do BSM ráta len táto novonadobudnutá nehnuteľnosť.
Ale v žiadnom z týchto prípadov to, že nehnuteľnosť vo vlastníctve jedného z manželov bola použitá ako záruka, nemení vlastníctvo. Teda zostáva stále vo vlastníctve toho z manželov, ktorý ju nadobudol pred uzavretím manželstva.