adinka55
15.02.05,08:03
V piatok v spravach na nemenovanom radiu som pocula informaciu o zmene vyplatnej pasky od aprila 2005. Malo by sa na nej uvadzat aj sporenie do II.piliera vo vyske 9%. Je to pravda? Ak som dobre citala vsetky prispevky, tak predsa zamestnanec nie je povinny mi to vobec oznamit. Ako mu to teda budem vykazovat? Ktory zakon to bude riesit - predpokladam ze ked som tutu spravu pocula, je uz zakon schvaleny.

Dakujem.
Jano1961
15.02.05,07:55
V piatok v spravach na nemenovanom radiu som pocula informaciu o zmene vyplatnej pasky od aprila 2005. Malo by sa na nej uvadzat aj sporenie do II.piliera vo vyske 9%. Je to pravda? Ak som dobre citala vsetky prispevky, tak predsa zamestnanec nie je povinny mi to vobec oznamit. Ako mu to teda budem vykazovat? Ktory zakon to bude riesit - predpokladam ze ked som tutu spravu pocula, je uz zakon schvaleny.

Dakujem.
Prečítaj si článok v novinách Národna obroda zo dňa 14.2.2005.Je na internete.
Niečo o tom píšu.
adinka55
15.02.05,08:07
Je tam este menej ako povedali v radiu. Ale aky zakon, preco by som to mala tam vykazovat ked vlastne o tom ako zamestnavatel nemam resp. nemusim vediet - nechapem.
Jano1961
15.02.05,08:26
Vúb Generali ak niekoho zaeviduje do II.piliera pošle klientovi oznámenie.
Je tam okrem iného aj oznámenie pre zamestnávateľa o uzavretí zmluvy o starobnom
dôchodkovom sporení.Doslova sa tam píše: Podľa § 64,ods. 1 zákona č.43/2004 Z.z
o starobnom dôch.sporení Vám oznamujem,že som sa stala /stal/ sporiteľom starobného dôchodkového sporenia.
Toto oznámenie ma odniesť zamestnanec svojmu zamestnávateľovi.Nezaoberám
sa tým ,či je to správne alebo nie, len som napísal ,aké doklady posiela VˇUB Generali.
7Ingrid7
15.02.05,08:30
Zakon. o SDS (c. 43/2004 § 65 ods. 1) - sporitel je povinny bez zbytocneho odkladu oznamit zamestnavatelovi, ze je sporitel...
Kimáková
15.02.05,08:31
Je tam este menej ako povedali v radiu. Ale aky zakon, preco by som to mala tam vykazovat ked vlastne o tom ako zamestnavatel nemam resp. nemusim vediet - nechapem.
Adinka, zamestnec je povinny oznamit svojmu zamestnavatelovi ze je v II.pilieri. Táto povinnosť mu vyplýva zo zákona č. 43/2004 - Zákon o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov § 65 odst.1
Jano1961
15.02.05,08:35
oprava §65, ods.1./urobil som preklep/.Doslova som písal z dokladov ktoré zaslali
z VÚB Generali.
matafe
15.02.05,08:58
Prípadne si skúste pozrieť staršiu debatu na túto tému.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=5459

Dokonca aj pani z ústredia SP, z odboru metodiky výberu poistného sa vyjadrila,
že je nezmyselné uvažovať o tom, že údaj o poistnom pre II. pilier by mal byť
na výplatnej páske. Ale vraj to je idea p.Kaníka od kt. nechcel upustiť.
Hoci v zákone ostal § o tom, že zamestnanec je povinný nahlásiť že je aj v II.pilieri, podľa mňa nikde sa v zákone nehovorí nič o výplatnej páske....
adinka55
15.02.05,09:03
Mna zaujal prispevok c.8 v tomto odkaze: http://www.porada.sk/showthread.php?t=5459&highlight=pilier

Ak to teda zhrniem, ja ako zamestnavatel by som mala vediet ze moj zamestnanec je v druhom pilieri - OK. Ako vsak pocitam odvod na starobne poistenie? Rozdelim ho na I. a II. pilier? Keď starobne poistenie rozdelim na dve casti - budem kazdu sumu zaokruhlovat zvlast a az potom dosadzovat do vykazu SP? Ved pri kazdom zamestnancovi je, ktory je vlastne v II. pilieri to bude minimalne korunovy rozdiel v zaokruhlovani. Neviem ci takato hodnota aj prejde cez EZU. Mate s tym niekto skusenosti?
matafe
15.02.05,09:09
Odvod na starobné poistenie sa počíta rovnako ako minulý rok.
Sumu zo starobného poist. rozdeľuje na I. a II. pilier až soc.poist.
janaGT
15.02.05,09:13
a čo v prípade, že zamestnanec sa prihlási do II.piliera, ale zamestnávateľ neodvádza odvody do SP. Ktorý zákon resp. § upravuje tento stav?
matafe
15.02.05,10:02
a čo v prípade, že zamestnanec sa prihlási do II.piliera, ale zamestnávateľ neodvádza odvody do SP. Ktorý zákon resp. § upravuje tento stav?
Skuste pozrieť temu http://www.porada.sk/showthread.php?t=5459 prísp.#10

A hovorí o tom Zákon 461/2003Z.z. o sociálnom poistení v znení nesk. predpisov (konkrétne zák.721/2004), §165 ods.1
janaGT
15.02.05,10:16
OK, už som to našla.
Angela
21.10.05,07:04
Až teraz sme sa začali zaoberať zverejňovaním II.piliera na výplatnej páske.

Treba aby boli dva riadky alebo stačí 9 % z VZ pre II. pilier
a odvod zamestnanca , odvod zamestnávateľa je rozpísaný v cene práce


Mimochodom zľava 0,5% na dieťa tu nevstupuje?????
VERONIKA6
21.10.05,07:57
Zľava 0,5 % na dieťa vstupuje, znižuje sa odvod za zamestnanca o tieto percentá, podla počtu detí.
Angela
21.10.05,08:26
vstupuje ale do II. piliera pôjde o čosi viac ako zostane v socialnej poisťovni.

Nevedela som sa rozhodnúť:
vymeriavací základ * 0.09 alebo odvod/2
V zákone je 9% tak je to jasné
majernikova
21.10.05,08:47
Ahojte vsetci.
Mozem niekoho poprosit o radu, ako mám zadefinovat sporitela ll. piliera v mzdovom programe MRP?

S pozdravom Monika
majernikova
21.10.05,08:51
Ďakujem, skúsim.
lenkak
21.10.05,18:16
MRP:
Pôjdeš na pracovné pomery. U každého zamestnanca potrebuješ toto nastavenie spravoť zvlášť. Takže klikneš si dvakrát na daného zamestnanca, klikneš na záložku mzdové údaje, nastavíš sa kurzorom na položku ostatné, a zaškrtneš (odfajkneš) kolonku s názvom Starobné dôch. sporenie (II piler - posledné políčko).
majernikova
04.11.05,08:43
Lenka, ďakujem Ti pekne. Už to mám aj nastavené.

Monika