Dračica
12.08.07,15:44
Dobrý deň,

Potrebovala by som poradiť. Už som tu prečítala dnes na porade strašne veľa príspevkov, ale aj tak si neviem odpovedať. Teda, ide mi o toto: mám novinový stánok, zamestnávam jednu predavačku, nie dôchodkyňu. Predavačku zamestnávam na základe pracovnej zmluvy na dobu neurčitú na 6 hodín denne. Pracuje u mňa 1,5 roka. No ale momentálne som vo finančnej kríze, potrebovala by som znížiť náklady na zamestnanca. Neznie to dobre, ale nevidím iné východisko. Potrebujem poradiť či a ako ju môžem dať z pracovnej zmluvy na dobu neurčitú na dohodu o vykonaní práce. Ak môžete, poraďte, prosím.
Jozef Mihál
12.08.07,13:58
Ak je to vaša jediná zamestnankyňa a zamestnáte ju na dohodu o vykonaní práce, dostanete sa minimálne do kolízie s ustanovením Zákonníka práce § 1 ods. 3 prvá veta:

"Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu."

...a § 223 ods.1 prvá veta:

"Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov)."

Pri prípadnej kontrole (Inšpektorát práce) by ste mali veľké problémy vysvetliť, prečo Vaša jediná zamestnankyňa je zamestnaná na dohodu.

Na druhej strane je však možno ľahšie pochopiteľné a obhájiteľné, ak fyzická alebo právnická osoba pri svojom podnikaní nezamestnáva žiadneho zamestnanca v pracovnom pomere a občas (skutočne len občas, nie trvalo) zamestnáva osobu na dohodu.
Dračica
12.08.07,14:08
Teda, mi zostáva len ukončiť s ňou pracovný pomer na pracovnú zmluvu a sem tam ju zamestnať na dohodu, ak tomu správne rozumiem.
Jozef Mihál
12.08.07,14:34
Formuloval by som to tak, že ak ju zamestnáte na dohodu, tak určite nie "nonstop" a pre každý prípad si nachystajte argumenty prečo ste ju zamestnali na dohodu a nie v pracovnom pomere.
Robina
12.08.07,16:58
Ja si myslím, že ak pani odhlásiš z prac. pomeru a potom ju prihlásiš na dohodu - kde uvedieš, že práca bude vykonávaná priebežne podľa potreby, tak nič nemôžu. Každý mesiac treba ovšem dávať výkazy do SP s nejakou malou sumou a odviesť peniaze a taktiež na DÚ nahlásiť zmenu a odvádzať zrážkovú daň. Ak príde kontrola, tak povieš, že predávaš ty len občas ťa zaskočí pani.
Dračica
13.08.07,15:53
veľmi pekne ďakujem za radu.
Zuzana Boháčová
26.12.07,18:04
Dobrý večer,
prosím Vás o radu.
Keď som si prečítala vyššie uvedený príspevok, napadlo ma,či ma nemôže inšpektorát práce napadnúť ,že mám so zamestnancami uzatvorenú iba dohodu o brig.práci študentov.

Firma má 2 zamestnancov na trvalý pracovný pomer - tvorba www stranok ,predaj PC a PC komponentov.
Ďalej majú 3 študentov - na dohodu o brigádnickej práci študentov.
Majú v dohode pevný mesačný plat 7500 sk mesačne, ale do prace su "volani" podla potreba zamestnavatela.

V pracovnej zmluve maju uvedene:
druh prace- montaz datovych rozvodov
odmena za vykonanu pracu: 7500 sk mesacne
max 40 hod mesacne (ale toto tu asi ani nemusím uvádzať?)môžem že "podľa potrieb zamestnávateľa??
(mimochodom pracovný čas je ustanovený 40 hod,ale zamestnanci v trvalom prac.pomere sú momentálne na skrátený prac.úväzok 22.5 hod týždenne,takže max odpracovaný čas študentov počítam 1/2 zo 40 hod alebo 22.5 hod:confused:

Stači ked inšpektorat P uvidi dochadzkové listky,ze sa naozaj jedná o nárazovú prácu (teda len niektore dni),aby nenapadli zamestnávateľa?
Keďže sú 3 študenti,nemôžu hociktorý deň do práce,tak sa striedajú.
Napíšete mi prosím Vaše názory, prípadne návrhy na opravu dohôd
Ďakujem pekne
Zuzana Boháčová
27.12.07,11:37
Dobrý večer,
prosím Vás o radu.
Keď som si prečítala vyššie uvedený príspevok, napadlo ma,či ma nemôže inšpektorát práce napadnúť ,že mám so zamestnancami uzatvorenú iba dohodu o brig.práci študentov.

Firma má 2 zamestnancov na trvalý pracovný pomer - tvorba www stranok ,predaj PC a PC komponentov.
Ďalej majú 3 študentov - na dohodu o brigádnickej práci študentov.
Majú v dohode pevný mesačný plat 7500 sk mesačne, ale do prace su "volani" podla potreba zamestnavatela.

V pracovnej zmluve maju uvedene:
druh prace- montaz datovych rozvodov
odmena za vykonanu pracu: 7500 sk mesacne
max 40 hod mesacne (ale toto tu asi ani nemusím uvádzať?)môžem že "podľa potrieb zamestnávateľa??
(mimochodom pracovný čas je ustanovený 40 hod,ale zamestnanci v trvalom prac.pomere sú momentálne na skrátený prac.úväzok 22.5 hod týždenne,takže max odpracovaný čas študentov počítam 1/2 zo 40 hod alebo 22.5 hod:confused:

Stači ked inšpektorat P uvidi dochadzkové listky,ze sa naozaj jedná o nárazovú prácu (teda len niektore dni),aby nenapadli zamestnávateľa?
Keďže sú 3 študenti,nemôžu hociktorý deň do práce,tak sa striedajú.
Napíšete mi prosím Vaše názory, prípadne návrhy na opravu dohôd
Ďakujem pekne
posúvam ďalej