Koruška
12.08.07,18:51
Dostala som vypoved z organizacnych dovodov-zrusenie pracovneho miesta. Pocas trvania dvojmesacnej vypovednej doby som osem dni pred ukoncenim tejto dvojmesacnej vyp. doby nastupila na PN. Nepozastavuje sa vypovedna doba nastupom na PN? V Socialnej poistovni mi povedali, ze organizacia so mnou ukoncila prac. pomer, ale ved ja som este nevycerpala cele dva mesiace vypovednej doby, tam ostalo este osem dni.
Ked som volala do prace na personalne a mzdove a pytala som sa na to, tak mi povedali, ze tych osem dni uz nic. Je to spravne? Ja si myslim, ze nie.
Melnick
12.08.07,18:06
Koruška
13.08.07,15:27
Tak ta vypoved je potom v poriadku?? Tu sa nepozastavi dvojmesacna vypoved pocas PN?? Tych osem dni =sa potom krizuje, ze v tie iste dni ma pracovnicka PN a aj si cerpa poslednych osem dni vypovednej doby?? Ako to vlastne je? Diky.
Monika Kováčová
13.08.07,15:55
nič sa nekrižuje... PN máš normálne vyplatenú, za tých osem dní by si nič nezarobila... ak som teda dobre pochopila, na čo sa pýtaš... Ukončenie PP je v poriadku, výpovedná doba sa nepredlžuje o dobu tvojej práceneschopnosti (prípadne iných prekážok v práci).
Koruška
13.08.07,17:46
Neviem, ale nejako sa mi to nepozdava. Pokusim sa to napisat znovu aj s datumami. Pri organizacnych zmenach bola moja pracovna pozicia zrusena a ja vzhladom k tomu, ze organizacia nemala ine miesto pre mna, adekvatne mojmu vzdelaniu som sa stala nadbytocnou. Od 1.5.2007 mi zacala plynut dvojmesacna vypovedna doba /nechcela som odstupne, pretoze sa tam rysovalo miesto, chcela som este zostat v stave/. Zial 24.6.2007 som musela ist zo zavaznych zdr. pricin na PN. Dozvedela som sa zo Soc. poistovne, ze organizacia so mnou vsetko ukoncila k 31.6.2007. A tu mi vznika problem ako je mozne, ze ja mam od 24.6 do 31.6. marodku a organizacia ukonci PP k 31.6 hoci som si este nevycerpala cele dva mesiace vypov. doby,zostalo 8 dni.
To je v poriadku, ze mam na tych osem dni vyplatenu marodku, co podla mna ale nie je v poriadku ze 31.6. ukoncili moj PP, kto mi teraz doplati tych zbyvajucich osem, resp. sest pracovnych dni?? Pretoze aj na tych sest zbyvajucich pracovnych dni mi vznikol podla §142 ZP narok na nahradu mzdy vo vyske priemerneho zarobku pocas vypovednej doby. To tych 6 dni priemerneho zarobku niekomu darujem? Nie je predsa pravda ako mi niekto napisal, ze za tych osem dni by som aj tak nic nezarobila. Zarobila, priemerku z platu. Ci nie? Diky. A od toho ukoncenia PP sa odvijaju aj dalsie "veci" ako napr. 42 dnova ochranna lehota po skonceni PP - vo vztahu k PN...atd..
Chobot
14.08.07,09:24
Neviem, ale nejako sa mi to nepozdava. Pokusim sa to napisat znovu aj s datumami. Pri organizacnych zmenach bola moja pracovna pozicia zrusena a ja vzhladom k tomu, ze organizacia nemala ine miesto pre mna, adekvatne mojmu vzdelaniu som sa stala nadbytocnou. Od 1.5.2007 mi zacala plynut dvojmesacna vypovedna doba /nechcela som odstupne, pretoze sa tam rysovalo miesto, chcela som este zostat v stave/. Zial 24.6.2007 som musela ist zo zavaznych zdr. pricin na PN. Dozvedela som sa zo Soc. poistovne, ze organizacia so mnou vsetko ukoncila k 31.6.2007. A tu mi vznika problem ako je mozne, ze ja mam od 24.6 do 31.6. marodku a organizacia ukonci PP k 31.6 hoci som si este nevycerpala cele dva mesiace vypov. doby,zostalo 8 dni.
To je v poriadku, ze mam na tych osem dni vyplatenu marodku, co podla mna ale nie je v poriadku ze 31.6. ukoncili moj PP, kto mi teraz doplati tych zbyvajucich osem, resp. sest pracovnych dni?? Pretoze aj na tych sest zbyvajucich pracovnych dni mi vznikol podla §142 ZP narok na nahradu mzdy vo vyske priemerneho zarobku pocas vypovednej doby. To tych 6 dni priemerneho zarobku niekomu darujem? Nie je predsa pravda ako mi niekto napisal, ze za tych osem dni by som aj tak nic nezarobila. Zarobila, priemerku z platu. Ci nie? Diky. A od toho ukoncenia PP sa odvijaju aj dalsie "veci" ako napr. 42 dnova ochranna lehota po skonceni PP - vo vztahu k PN...atd..

Koruška, endrju ti už všetko pekne popísal. Ja lenzdôrazním, že už nadpis toho § 142 je "Prekážky na strane zamestnávateľa " a musíš uznať, že tvoja PN nie je prekážkou na strane zamestnávateľa.

Na teba sa v tomto prípade aplikuje ustanovenie § 64 ods. 2 (ochrannou dobou sa v tomto prípade považuje PN):

"2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá."

Nechápem, prečo stále argumentuješ, že by si mala dostať doplatené tie dni za PN ako keby si robila. Veď ak máš 2 mesiace do konca PP odpracovať a z nich si týždeň na maródke, tak za ten týždeň máš nárok na nemocenské dávky a nie na mzdu.


...
Neuviedla si dátum skončenia nemoci, takže teraz neviem ani ja napísať, najneskôr v ktorý deň Ti mala uplynúť výpovedná doba.



endrju, ona predsa presne uviedla, že marodila do 31.6 :


...,ze ja mam od 24.6 do 31.6. marodku a...

Chcela asi uviesť 30.6. Predpokladám, že zamestnávateľ uviedol správny dátum.
Koruška
14.08.07,13:01
Ahojte, jasne, ze som poplietla datum, prepacte.Som uz z toho dopletena, ale riadne. Moja PN trva stale a zial neviem kedy bude ukoncena. Prekazky na strane zamestnavatela vznikli vtedy, ked z organizacnych dovodov zrusili moju pracovnu poziciu a nemali ziadne miesto pre mna ako zamestnanca s pracovnym pomerom na dobu neurcitu. Uviedla som to. U mna je asi problem v tom, ze neviem ako to je ked: plynie dvojmesacna vypov. doba a ja som zial ochorela, ci sa vypovedna doba pozastavi ked som na PN a ked sa PN ukonci, tak potom pokracuje plynutie vypovednej doby /tych stale mnou opakujucich 8 kalendarnych, resp. 6 pracovnych dni/, alebo je vypovedna doba stanovena dva mesiace napevno nech sa deje co sa deje.. A este podotykam, ze organizacia mi vobec nedorucila vypoved, ja som sa to len dozvedela od pracovnicky zo Socialnej poistovne asi okolo desiateho augusta, ze so mnou zrusili PP - ked som tam volala kedy uz konecne od maja dostanem nemocensku. Ani moj zaciatok PN neposlali v riadnom termine do poistovne, ale az po mojom dotaze, takze ako mi pisal hore Andrej o premlcacich lehotach ohladom sudu, tak ja som taky stastlivec, ze je to urcite premlcane. Urobila som z toho roman na pokracovanie, tak mi prepacte, ale uplne by stacilo keby som sa spytala, ci plynutie vypovednej doby sa moze prerusit PN a po skonceni marodky, ci vypovedna doba bude dalej plynut, alebo je to pevne. Diky. Majte sa. Pa-pá.
Koruška
14.08.07,13:04
Endrju napisala som, ze nemali pre mna miesto, cim vznikli prekazky v praci na strane zamestnavatela, vsetko som popisala. Diky.
Chobot
14.08.07,13:23
Endrju napisala som, ze nemali pre mna miesto, cim vznikli prekazky v praci na strane zamestnavatela, vsetko som popisala. Diky.

Tak za prvé - to, že nemajú pre teba náhradné miesto neznamená, že je to prekážna na strane zamestnávateľa. Prekážkou by bolo, keby si bola napr. triedičkou pošty a týždeň by ste žiadnu poštu nemali, teda nemala by si čo robiť a zamestnávateľ by ťa poslal na týždeň domov. Počas tejto doby by ti musel poskytnúť náhradu mzdy.

Za druhé - ak ti nedoručili výpoveď, tak výpoveď je neplatná. Ale s tým nedoručením to možno bude inak - mohli ti ju poslať poštou a ty si ju neprevzala alebo si sa presťahovala a zamestnávateľ nemá tvoju novú adresu, preti ti poslal na starú adresu. Aj taká výpoveď sa považuje za doručenú. Opýtaj sa zamestnávateľa, či vie preukázať doručenie výpovede.

Za tretie - ak ti výpoveď doručil, a teraz si od toho 24.6. nepretržite na PN, tak PP skončí v deň, kedy ti skončí PN. Pozorne si prečítaj § 64 ods. 2 - máš ho aj v jednom z mojich predošlých príspevkov.
maminaeva
14.08.07,14:07
Tento postup dôverne poznám: nepreberanie zásielok od zamestnávateľa, nástup na PN pred ukončením PP a potom zrazu je tu problém. Netreba poznať len práva, ale aj povinnosti, čiže milá Koruška, využi čas ničnerobenia na PN k tomu, že si prečítaš Zákonník práce, napr. časť o doručovaní zásielok alebo aj ukončenie PP z organizačných dôvodov. Určite tam nájdeš odpoveď na Tvoje otázky.
Koruška
14.08.07,18:19
3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Toto je presna citacia §142 ZP. Myslim si "chobot", ze tvoja rada je chybna ked si tvrdil, ze:
=Tak za prvé - to, že nemajú pre teba náhradné miesto neznamená, že je to prekážna na strane zamestnávateľa. Ta priemerka z platu mi patri. Dalej "chobot" a "maminaeva" vyprosim si vase žlčovitosti:
=Za druhé - ak ti nedoručili výpoveď, tak výpoveď je neplatná. Ale s tým nedoručením to možno bude inak - mohli ti ju poslať poštou a ty si ju neprevzala alebo si sa presťahovala a zamestnávateľ nemá tvoju novú adresu, preti ti poslal na starú adresu. Aj taká výpoveď sa považuje za doručenú.
=Tento postup dôverne poznám: nepreberanie zásielok od zamestnávateľa, nástup na PN pred ukončením PP a potom zrazu je tu problém. Netreba poznať len práva, ale aj povinnosti, čiže milá Koruška, využi čas ničnerobenia na PN.. Pozrite sa v tejto organizacii som uz 24. rok, mam 57 rokov a byvam na jednom mieste uz 32 rokov. Takze mila "maminaeva" poznam svoje povinnosti a velmi skutocne velmi by som ti priala moj cas nicnerobenia na PN, garantujem ti, ze by si to vydrzala nanajvys tak dva dni. Prenesiem sa cez to vsetko a i napriek tomu ti prajem aby si konecne stretla cloveka, nie len zamestnanca. V tvojom slovniku urcite nema miesto ludskost, inac by si nenapisala to co a ako si napisala.
Endrju, s tym datumom sa ti fakt ospravedlnujem, trocha som ta zmiatla. Tebe dakujem za pomoc. Uz sa v tom vyznam. = Nájdeš tam, okrem iného, aj diskusiu o de facto rovnakom probléme iba z trochu iného uhla pohľadu. Tuto vetu a hlavne link k tomu patriaci som potrebovala. Ak v buducnosti nieco budem potrebovat, dufam, ze starkej Koruske zase pomozes. Pa-pá.
Paula
14.08.07,18:58
mimotemy tuším si musím nahonobiť väčší monitor, lebo tie óbr čímenká sa mi na môj malinky nevmestia :mee:
Koruška
15.08.07,21:01
Endrju: - od 1.5.do23.6. som bola na prikaz zamestnavatela doma, lebo mi plynula vypovedna lehota a nemali pre mna inu pracu, cize inu pracu mi nepridelili...zdovodnene to bolo tym, ze nemaju pre mna inu pracu adekvatnu ku vzdelaniu...vyplata za maj=priemerom...vyplata za jun=priemer+7 dni PN....mas pravdu vypoved mala byt trojmesacna, ale mame len dvojmesacnu /takto to tiez riesili este so 4 ludmi/ s odovodnenim nedostatku fin. prostriedkov.....Endrju, ved som pisala, ze JA som vypoved domov a ani nikde inde NEDOSTALA, len som sa o ukonceni dozvedela od referentky zo Socialnej poistovne ked som si v auguste nahanala marodku od juna?? A vsimla som si, z inych prispevkov,ze "chobot" ma take vyjadrovanie. No co uz.
PAULA A NIE LEN ONA, prepacte, prosim, za tie obrovite pismena, ale vobec neviem co som urobila a urobit som nemala. Len dufam, ze aj toto nebude take popolnikove. Pripajam sa k Endrujovi, maj stastnu ruku pri kombinacii 6 cisiel.Ťuj-Ťuj-Ťuj. Diky. Majte sa.
Koruška
16.08.07,09:32
Éndrju, toto som napisala 13.8. a ked je zamestnanec nadbytocny, tak pracu neprideluju. ==Pri organizacnych zmenach bola moja pracovna pozicia zrusena a ja vzhladom k tomu, ze organizacia nemala ine miesto pre mna, adekvatne mojmu vzdelaniu som sa stala nadbytocnou.==

Neuvedením týchto informácií si pomýlila aboslútne všetkých účastníkov tejto diskusie.

Nikoho som nechcela umyselne mylit, chcela som pomoc.
Z mojich styroch uz byvalych kolegov sa do tohto nechcel pustit nikto.

Dakujem vsetkym za rady.