ygep
12.08.07,22:35
prosim, da sa nejako polopatisticky :) vysvetlit preco uctovne jednotky nemozu stotoznovat uctovne odpisy s danovymi? velmi dakujem
DušanČ
13.08.07,04:03
Účtovné a daňové odpisy sa rovnajú len vtedy, keď bol majetok zaradený do používania v januári. Keďže je to väčšinou nie tak, vzniká medzi nimi rozdiel, o ktorý v daňovom priznaní treba robiť korekciu. Daňové odpisy sa podľa zákona o dani z príjmov počítajú rovnomerne na všetky roky ekonomickej životnosti, teda je jedno, či bol majetok zaradený v januári alebo v decembri. Účtovné odpisy pritom sa počítajú len od mesiaca zaradenia do používania. Okrem toho právom účtovnej jednotky je určiť si účtovné odpisy odlišne od ZDP.
kona
17.08.07,07:24
Ahojte, aj ja mam jednu, este zaciatocnickejsiu otazku. Uctovna jednotka je povinna pocitat aj uctovne aj danove odpisy ked sa potom robia korekcie?

Vsade sa pise co su uctovne co danove odpisy, ale vlastne ako to funguje v praxi neviem.

PS. Som iba zaciatocnik, tak berte moju otazku prosim s rezervou. :) dakujem.
betka
19.08.07,11:43
Ahojte, aj ja mam jednu, este zaciatocnickejsiu otazku. Uctovna jednotka je povinna pocitat aj uctovne aj danove odpisy ked sa potom robia korekcie?

Vsade sa pise co su uctovne co danove odpisy, ale vlastne ako to funguje v praxi neviem.

PS. Som iba zaciatocnik, tak berte moju otazku prosim s rezervou. :) dakujem.

rozoznávame účtovné a dańové odpisy. Účtovné odpisy sú povinnosťou Uj a daňové odpisy sú právom dańovníka.
Rozdiely:
- Učtovné odpisy patria do kategorie mesačnej a daňové odpisy sú daňovým výdavkom, kt. sa uplatňuje vo vzťahu k zdaňovaciemu obdobiu.
- UO nie je možné prerušiť, DO je možné prerušiť na jedno alebo viac ZO
- DO si môže daňovník uplatniť pri majetku, kt. využíva na zabezpečenie zdaniteľných príjmov a tento majetok bol evidovaný v účtovníctve UJ k poslednému dňu ZO.

Ak má UJ povinnosť auditu, bude rozdiel medzi účtovnou ZC a daňovou ZC účtovať o odloženej dani z príjmov.
Odložená daň predstavuje sumu dane, kt. sa vyúčtuje ako zvýšenie alebo zníženie nákladov UJ z toho dôvodu, že. odpisy sú zaúčtované do nákladov a sú súčasťou ZD v inom ZO, než v kt. sú súčasťou výsledku hospodárenia UJ.

V prvom roku vypočítame odloženú daň z rozdielu medzi účtovnou ZC a dańovou ZC majetku.
V ďalších rokoch pri výpočte zohľadňujeme len zmenu stavu rozdielu ZC.
majkagr
19.09.07,09:05
Prosim velmi pekne o radu, uz som z toho uplne zblbnuta. Uctovne a danove opisy. Priklad: kupit v 10/07 do firmy auto za 400.000 Sk. Uctovne odpisy /48mesiacov/ za rok 2007 su 25.000 Sk, danove 100.000 Sk.
V danovom priznani mam v zaklade dane zahrnute UO a v upravach znizujem zaklad dane o rozdiel DO-UO, teda o 75.000 Sk sa mi este ponizi zaklad dane???
Prosim mi to potvrdit, lebo uz som si ani nie ista ako sa volam. Dakujem.
betka
19.09.07,09:24
PU, nie je účtovníctvo dańové ako je to v JU.
Na konci roka vyčísľujem: celkový HV pred zadanením daňou z príjmov (teda z účtovníctva, kde účtujem i účtovné odpisy)
Tento HV sa upraví na daňový základ.
A teda rozdiel medzi účtovnými a dańovými odpismi je pripočitateľnou alebo odpočitateľnou položkou pri transformácii účtovného HV na ZD z príjmov a je predmetom účtovania odloženej dane z príjmov
majkagr
19.09.07,10:54
Ano Betka, ale nemusime overovat uzavierku auditorom takze nemusim uctovat o odlozenej dani a ani velmi nechcem kvoli jednemu pripadu. Ci musim ked mam rozdiel medzi UO a DO.
A mam este jednu otazku, ak sa rozhodne firma ze sa UO budu rovnat DO. Musi to mat aj nejake odôvodnenie, alebo sa jednoducho ucto. jednotka rozhodne. Ako to akceptuje danove urady.
Chcem sa dopatrat k tomu, či mam majitela nahanat nech kupi auto uz tento ucto. rok, ci mu to pomoze znizit zaklad dane /myslim 1/4 z OC/.
Dik.
jalenka
09.10.07,17:26
Ak viete niekto poradte. Tiež mám ten istý problém. Sme malá sro, kúpili sme užitkové vozidlo. Možem si určiť, že budem mať totožné učtovné odpisy s daňovými? Potom si rozrátam napr.kúpna cena je 120000 na mesiac 120000/48 mesiacov a tieto tri mesiace dám odpisy , alebo 1/4 zo 120000 a túto výšku rozrátam na tieto tri mesiace?