andreaS
13.08.07,08:42
Prevzala som ucto v priebehu roka mam zopar otazok...

Situacia je o to komplikovanejsia, ze rok 2006 uctovala ina uctovnicka v inom softe, v 2007 presli na novy soft a vzali novu uctovnicku, ja som nastupila v aprili... Inventury za 2006 boli v takom stave ze maximalne je zinventarizovana 311 a 321 a majetok, inak absolutne nic... TA druha uctovnicka si rok otvorila ako vedela a co vyhovuje jej a ja som mala nadviazat.. zistila som strasne vela nedostatkov a pociatocne stavy neboli vobec nahodene, rovnako ani majetok...

- uctovnicka druha mi neodovzdala tiez ziadne zostavy ku datumu, kedy odchadzala, proste len neprisla...

- firma ma tri pobocky a vsetko co sa vystavi tam, tak ja to musim znova nahodit u seba, pretoze to nie je prepojene...

- az v juli sa doriesilo vyskladnovanie tovarov, aby som to mohla poriadne zauctovat

- rovnako v juli bola porada so sefom, ze co vlastne chce sledovat a ake vystupy chce odo mna... a zacinam mat pocit, ze chce po mne aby som takto upravila vsetko zauctovane od noveho roka a zaroven mu to odovzdat v najblizsom termine podla JEHO poziadaviek... (dovtedy mi nezaplati)

- dva mesiace uctoval niekto iny a ja nie, lenze tie chyby z tohto obdobia sa tahaju dodnes a po mne ziadaju aby som to zrejme urobila zadarmo, sak potom JA neodovzdavam spravne zostavy...

Som z tejto situacie strasne zhrozena, smutna a mam vseliake ine pocity, pretoze som nechala kvoli tejto firme inu robotu, kde som mala zabehnuty system a v podstate nejake extra chyby sa nevyskytovali... tu som stale zla ja, s mojou robotu nie su spokojni, lenze problem nie je vo mne... maju neskutocne hlupy softver a roboty tu je tolko, ze by mali co robit dvaja uctovnici aj 10h/denne... kym som to vzala tak mi cele toto predstreli na ruzovom podnose v ruzovom obale a dali mi ruzove okuliare... a ja teraz neviem kudy kam... vosla som v podstate z kaluze do blata...

ked to tak po sebe citam, tak otazku som ani nezadala... v podstate tie otazky vycitate z textu... ale to hlavne je co musim dostat aby som mohla prevziat ucto v priebehu roka?
irma1
13.08.07,06:49
Moja rada: Utekaj kade ľahšie!
Toto nemá šancu na zlepšenie.
andreaS
13.08.07,07:43
musim sa priznat ze mam zajacie umysly uz dlhsie, lebo nikto nema rad, ked bol zvyknuty, ze jeho praca je v poriadku, su s nou maximalne spokojny a zrazu nova firma a stale len zle...

No a ako co najrychlejsie z toho vykorculovat a dostat zaplatene?? V podstate mi dlzia za jun, teraz nabehne jul a zaroven za chvilku nabehne aj august... a to uz fakt nie je malo
Orsz
13.08.07,08:05
musim sa priznat ze mam zajacie umysly uz dlhsie, lebo nikto nema rad, ked bol zvyknuty, ze jeho praca je v poriadku, su s nou maximalne spokojny a zrazu nova firma a stale len zle...

No a ako co najrychlejsie z toho vykorculovat a dostat zaplatene?? V podstate mi dlzia za jun, teraz nabehne jul a zaroven za chvilku nabehne aj august... a to uz fakt nie je malo

Ťažko povedať, čo by si mohla urobiť. V podstate si ešte len v začiatku, i keď je to ťažké, nemala by si to tak rýchlo vzdať. Samozrejme, že si nenechaj hádzať na hlavu všetku vinu. Zachovaj chladnú hlavu - a postav sa na obranu. Ak nebudú však spolupracovať a naďalej budú "nevďační" naozaj nemá význam v takejto firme zotrvávať. Ako to robíš - na živnosť? Alebo si v PP? Ja by som "otravovala" predchádzajúce účtovníčky telefonátmi dovtedy, kým by sa to nedalo na pravú mieru - je to ich dielo, a mali by za to do istej miery aj zodpovedať. Nie je možné zavrieť dvere pred problémami - to by mohol urobiť každý - a život by bol potom jeden veľký chaos.
irma1
13.08.07,08:07
musim sa priznat ze mam zajacie umysly uz dlhsie, lebo nikto nema rad, ked bol zvyknuty, ze jeho praca je v poriadku, su s nou maximalne spokojny a zrazu nova firma a stale len zle...

No a ako co najrychlejsie z toho vykorculovat a dostat zaplatene?? V podstate mi dlzia za jun, teraz nabehne jul a zaroven za chvilku nabehne aj august... a to uz fakt nie je malo

Tak toto je horšie. Ale aby sa Ti nestalo, že Ti budú dlhovať aj za august, september, október, ... Podľa mojich osobných skúseností, ak má klient tendencie nedodržiavať splatnosť hneď na začiatku (a Ty si to necháš), tak toto sa už nezlepší vôbec. Asi by som zutekala, kým mi nebudú dlhovať celý majetok.
GABAZ
13.08.07,08:15
Bez ohľadu na to, či odídeš alebo nie, v prvom rade by som im čo najskôr dala písomne nedostatky, ktoré si našla po predchádzajúcich účtovníčkach a prípadne navrhla ako sa dajú odstrániť. Takto by si bola aspoň krytá v prípade nejakých problémov.
andreaS
13.08.07,08:17
orzs: som na zivnost a nesnazim sa utekat pred problemami, lenze ja ich riesim uz od nastupu a stale ziadny alebo len mizivi posun vpred...

a co sa tyka toho platenia, tak pokial neodovzdam nejake vystupy, tak mi fakturu neuhradia...

horsie je aj to, ze sa s majitelom neda komunikovat o programe, pretoze on je presvedceny, ze ten jeho program je najlepsi na svete... v podstate mal uctovnicku dlhe roky a len kvoli prechodu na novy soft, kt. ona odmietla, tak on bol schopny vymenit uctovnicku. A pritom boli zohrani, ona vedela co mu treba odovzdavat a s vystupmi bol spokojny. Len si neuvedomuje ze take vystupy ake dostaval nebude dostavat z tohto softu. A ja pri tolkej robote nemam cas robit mu nejake tabulky podla "starej zostavy".

A ja som vazne neni zvyknuta, ze s mojou pracou je niekto nespokojny, kazde rano vstavam s tym, ze co ma tam zas bude cakat, co si tam zas najdu a podobne... z minulej firmy ma tazko pustali, sami majitelia mi pri odchode hovorili, ze ma bude skoda, ze mali so mnou velke plany a to oni nezvyknut nikoho chvalit...

A volno?? si neviem predstavit, ze by som odisla na dovolenku na 2 tyzdne... a ja nie som stroj aby som tahala dalsi rok bez oddychu... a ked chcem co i len jeden den vypnut alebo odidem skor, tak sa na mna pozeraju s vycitkami a v podstate sa musim pytat... a znovu som v zacarovanom kruhu som szco ale chovaju sa ako ku zamestnancovi... som z tohto vsetkeho proste znechutena a zacina ma to nebavit co je pri tejto robote velmi velmi zle...
ekopo
13.08.07,08:17
V tomto prípade by som to riešil "nahodením" účtovníctva od začiatku roku. Samozrejme by som sa najskôr dohodol na nejakej sume s konateľmi a vysvetlil by som im, prečo je to potrebné. Súvaha a výsledovka sa robí za celý rok a neviem si predstaviť, že by som ju zostavoval s tým pocitom že neviem čo bolo na začiatku roka.
andreaS
13.08.07,08:21
ekopo: tak to nahodenie od noveho roka si neviem absolutne predstavit... ku dnesnemu dnu mam v denniku zauctovanych 284tis pohybov!!! a zalozenych je 60 sanonov na prasknutie... to by bez vypomoci neslo... ja sa roboty nebojim ale toto je katastrofa a desim sa konca roka, neviem si to absolutne predstavit...

Su to v podstate 4 velke firmy v jednej (kvoli prevadzkam).
evina
13.08.07,08:33
ekopo: tak to nahodenie od noveho roka si neviem absolutne predstavit... ku dnesnemu dnu mam v denniku zauctovanych 284tis pohybov!!! a zalozenych je 60 sanonov na prasknutie... to by bez vypomoci neslo... ja sa roboty nebojim ale toto je katastrofa a desim sa konca roka, neviem si to absolutne predstavit...

Su to v podstate 4 velke firmy v jednej (kvoli prevadzkam).

Podľa rozsahu predpokladám si túto prácu prijala i kvôli lepšiemu finančnému ohodnoteniu - čo ovšem stráca zmysel keďže Ti aj tak neplatia a ešte k tomu Ťa považujú za zamestnanca bez platenia odvodov...

Podľa môjho názoru sa firma takéhoto rozsahu ani nemá spracovávať živnostníkom /jednou osobou, možno firmou, kde sa tá práca dá rozdeliť/. Takýto rozsah dokladov je nutné spracovávať denodenne a denodennou súčinosťou s ostatnými z firmy /konateľmi, majiteľom , inými pracovníkmi.../, a preto Ťa ani nikdy nebudú za SZČO považovať.
Problémy, ktoré sa objavili na začiatku, podľa mňa nedávajú žiadny predpoklad, že majiteľ začne Tvoju prácu rešpektovať a Ty sa postupne dostaneš do veľkého psychického tlaku /neuspokojenie z práce, nedocenenie, chodenie do práce s nepríjemným pocitom a pod./, a mne osobne by to nestálo ani za 40 000 mesačne a takúto spoluprácu by som ukončila. Pokračovať v niečom, čo ani nevieš v čom a nie je predpoklad, že sa to dozvieš /myslím si, že od bývalých účtovničiek nápravu nemôžeš očakávať, lebo keby boli v práci poctivé, tak by za sebou nenechali džunglu a neukončenú prácu/nemá zmysel..
Zdenka 0705
13.08.07,08:42
Ja som bola tiež v podobnej firme, tiež mala prevádzky po celom Slovensku a dostať od nich podklady bolo skoro nemožné. Moja rada: Dať na papier všetky nedostatky, upozorniť, že ako nebude toto či ono, tak si proste čísla nevymyslíš a výstupy nebudú. Oni totiž šetria korunky, to, čo ti dávajú je určite len malá časť toho, čo by museli dať za zamestnanca. Nikto by im to nerobil. A sám. To len my - szčo. Tiež som to robila na živnosť u takej firmy, dosť dlho som sa tam nervovala, ale nestojí to zato. Už som preč 3 roky a nikdy viac. Treba si najprv pozrieť staré účtovníctvo, než sa spraví dohoda a povie sa áno. Ale to som sa naučila sama na sebe. Radím preto aj ja: ak sa veci nedajú do poriadku , tak radšej odíď, a to čo najskôr, lebo ti budú dlhovať stále viac a viac. Skús bývalých, možno budú ešte radi, ak by si sa vrátila.
Romana
07.11.07,12:38
Ahojte poraďáci, mala by som prebrať účtovníctvo jednej spoločnosti. Do 9/2007 majú účto hotové od účtovnej firmy ale 10/2007 už nie. Účtovná firma účtovala v programe Pohoda, chcem sa spýtať či máte skúsenosť s tým, že by sa vedeli preniesť účtovné záznamy od účtovnej firmy do nového programu, ktorý by si zakúpila tá firma terazˇ(tiež Pohodu)? Premýšlala som že by to malo ísť, aj nad tým že by som radšej používala program s ktorým mám skúsenosti a nahodila si rok 2007 od začiatku (vraj toho nie je veľa cca 100 dokladov mesačne spolu).
Zoltán Kovács
07.11.07,12:44
Ahojte poraďáci, mala by som prebrať účtovníctvo jednej spoločnosti. Do 9/2007 majú účto hotové od účtovnej firmy ale 10/2007 už nie. Účtovná firma účtovala v programe Pohoda, chcem sa spýtať či máte skúsenosť s tým, že by sa vedeli preniesť účtovné záznamy od účtovnej firmy do nového programu, ktorý by si zakúpila tá firma terazˇ(tiež Pohodu)? Premýšlala som že by to malo ísť, aj nad tým že by som radšej používala program s ktorým mám skúsenosti a nahodila si rok 2007 od začiatku (vraj toho nie je veľa cca 100 dokladov mesačne spolu).

Pri odovzdaní účta seriozna účt.agentúra odovzdáva aj médium so zálohovanými dátami. Z tej zálohy by nemal byť problém obnoviť údaje do nového programu, ktorý je ten istý v ktorom sa účtovalo doteraz.
evina
07.11.07,12:45
Ahojte poraďáci, mala by som prebrať účtovníctvo jednej spoločnosti. Do 9/2007 majú účto hotové od účtovnej firmy ale 10/2007 už nie. Účtovná firma účtovala v programe Pohoda, chcem sa spýtať či máte skúsenosť s tým, že by sa vedeli preniesť účtovné záznamy od účtovnej firmy do nového programu, ktorý by si zakúpila tá firma terazˇ(tiež Pohodu)? Premýšlala som že by to malo ísť, aj nad tým že by som radšej používala program s ktorým mám skúsenosti a nahodila si rok 2007 od začiatku (vraj toho nie je veľa cca 100 dokladov mesačne spolu).

V prípade identických programov by nemal byť podľa mňa žiadny problém. Je to aj v záujme účtovníckej firmy, veď nemôže odovzdať účto v 10/2007 len tak....

Ak dokladov nie je veľa nahodila by som si to do svojho programu ja osobne. Samozrejme trvala by som na vytlačení údajov do 30.9 /kvôli kontrole/ od účtovníckej firmy...
Romana
07.11.07,12:52
budúci týždeň by mali odovzdať komplet účtovnú agendu, trvala som na pohovore na kompletnom odovzdaní, aby nevznikli komplikácie, len pri čítaní podobných situácii väčšinou mali problém s párovaním úhrad faktúr s predchádzajúceho účtovného obdobia, ale to by podľa mňa nemal byť problém ak si nahodím v novom programe počiatočné stavy 311,321
evina
07.11.07,12:56
budúci týždeň by mali odovzdať komplet účtovnú agendu, trvala som na pohovore na kompletnom odovzdaní, aby nevznikli komplikácie, len pri čítaní podobných situácii väčšinou mali problém s párovaním úhrad faktúr s predchádzajúceho účtovného obdobia, ale to by podľa mňa nemal byť problém ak si nahodím v novom programe počiatočné stavy 311,321

No ak mali problém s párovaním predchádzajúceho obdobia, tak osobne tam vidím problém, zrejme nie je celkom o.k. evidencia faktúr a inventarizácia pohľadávok. Doporučujem založiť analytický účet311 na faktúry predchádzajúceho obdobia...
Romana
07.11.07,13:04
Zatiaľ ďakujem, pýtala som sa len priebežne, myslím si, že budem riešiť určite aj iné komplikácie až priamo na mieste tak o týždeň dva :)
ekonella
05.02.09,08:50
Prosím o radu:
Prevzala som podvojné účtovníctvo v priebehu roka. Bolo vedené v tom istom programe MRP ale vo verzii DOS. Ja mám verziu Win. Predošlá účtovníčka vytlačila všetky zostavy ako pri ročnej závierke . Ako si môžem "nahodiť" zostatky podľa zostáv a pokračovať ďalej v účtovaní - samozrejme by som nemenila postupy účtovania ,aby som neporušila žiadny predpis. /nemám disketu a ani nebudem mať s povôdnými zápismi od predošlej účtovníčky/.?
tuta
05.02.09,10:02
Robila som to rovnako, tiež som dostala len zostavy hlavnú knihu, súvahu, výkaz ziskov a strát k 30.06.2008 to boli konečné stavy.Ja som to brala ako počiatočné stavy, ale pre istotu som si to porovnala so svojimi zostavami.
Ale nie je to nič príjemné, preberať účtovníctvo takto v priebehu roka.
dajana16
06.01.10,12:06
Dobry den, chcem poprosit o radu. Nastupila som do firmy, kde sa pocas roka vystriedali tri uctovnicky. Kedze nevedeli dobre robit so softverom Pohoda, narobili vela chyb, ktore priebezne neopravovali, kedze je to v Pohode problematicke. Nesedi ani jeden ucet, nieco je robene len do septembra a poloziek je vyse 30 tis. Co s tym? Najlepsie by bolo asi to nahadzovat od zaciatku, lenze casu je malo. Nie je moznost prekonvertovat udaje z Pohody do MRP, kde by to islo rychlejsie? Alebo, co by ste mi odporucali? Dakujem
veronikasad
06.01.10,12:15
Dobry den, chcem poprosit o radu. Nastupila som do firmy, kde sa pocas roka vystriedali tri uctovnicky. Kedze nevedeli dobre robit so softverom Pohoda, narobili vela chyb, ktore priebezne neopravovali, kedze je to v Pohode problematicke. Nesedi ani jeden ucet, nieco je robene len do septembra a poloziek je vyse 30 tis. Co s tym? Najlepsie by bolo asi to nahadzovat od zaciatku, lenze casu je malo. Nie je moznost prekonvertovat udaje z Pohody do MRP, kde by to islo rychlejsie? Alebo, co by ste mi odporucali? Dakujem
Ak nechceš v skúšobnej dobe "zdupkať", treba požiadať DU o predlženie lehoty na podanie daňového priznania. Pre PO lehota do 30.6. platí už pre rok 2009 - treba to len oznámiť na DU.

Začať správne nahadzovať nový rok 2010 a priebežne opravovať rok 2009.
Alebo rok 2009 nahodiť úplne odznova - pri 30 tis. položkách to bude dosť prácne ...
andreaS
06.01.10,12:22
aktualne mam obdobny problem ako dajana... ale navyse u sa v tejto firme robia este dodatocne priznania za 2007 a 2008 so zasahmi do uctovania!!!! teda stavy nie su v poriadku...

robia sice v programe, v kt. som doma, ale neznalost programu predchadzajucich uctovniciek mi dava poriadne zabrat...

Co napisat v ziadosti o predlzenie lehoty??? DU to nezamietne?
veronikasad
06.01.10,12:25
aktualne mam obdobny problem ako dajana... ale navyse u sa v tejto firme robia este dodatocne priznania za 2007 a 2008 so zasahmi do uctovania!!!! teda stavy nie su v poriadku...

robia sice v programe, v kt. som doma, ale neznalost programu predchadzajucich uctovniciek mi dava poriadne zabrat...

Co napisat v ziadosti o predlzenie lehoty??? DU to nezamietne?
Andrejka, nedáva sa žiadosť, už to len DU oznámiš. Nemáš prístup do DRAKa, chcela som ti dať odkaz na tému p. Mihála.
dajana16
06.01.10,12:40
Dakujem, tiez som uz o tom rozmyslala. Len majitelia vobec netusili, v akom je to stave, ked som im povedala, ako sa veci maju. Boli v tom, ze vsetko je OK. Tazko im budem vysvetlovat, ze na to budem potrebovat pol roka. V Mrp by som to zvladla, tam sa daju udaje priamo poopravovat. Ale skusim im predostriet moznost na predlzenie podania DP. Este raz dakujem.
andreaS
06.01.10,12:55
mimo temy: mna natom najviac stve (slabe slovo) to, ze musim opravit 10 mesiacov chyb... neexistuje ani len inventarizacia uctov, maximalne co je, je odsuhlasenie zavazkov-pohladavok, ale tiez je to v riadnom chaose... a este byvala uctovnicka, kt. tam toho pokazila najviac vyvolava dookola, kedy jej doplatia zvysok... a pritom si nedokoncila co mala... pyta peniaze za 10ty mesiac, pritom dph za 10 som uz musela urobit ja.. ale tu je druhym faktorom aj sefstvo, kt. nechape rozdiel v praci na zivnost a HPP... kedze tu pracovala cely 10ty mesiac, tak maju zato ze jej patria zan peniaze... ale 10ty mesiac nedokoncila a neurobila tu dph, takze z mojho hladiska nula bodov... ale ja som zaplatena az od datumu nastupu samozrejme...

a predtym este uctovnicka s nou boli spokojni, ale napriek tomu ja s jej pracou spokojna nie som, lebo tiez tam su naznaky neznalosti prace s programom a navyse ako moze podat danove priznanie z prijmu bez inventarizacii uctov!!!!! aj ked hned vedela ze sa to bude menit, tak bez toho neodovzdam DP!!! situacia na zabitie...
dajana16
06.01.10,13:41
Presne toto iste mam aj ja. Uctovnicky nielenze nevedeli robit s programom, ale ani uctovnictvo...Cely rok sa len nahadzovali faktury a pokladnu kvoli DPH (aj to je cele zle), predkontacie boli automaticke (takze nie su rozlisene rozne naklady), a o tom, ze existuje nejaka inventarizacia vobec netusili, kedze nemali povinnost auditu. Posledna uctovnicka sa hodila na PN este v septembri, a ked od nej nieco ziadali, vobec nereagovala. Skoda, ze sa spamatali az teraz v januari. Hned prvy den som to chcela vzdat, ale je mi tych majitelov luto a uz pred desiatimi rokmi som nieco podobne zvladla. Len tam mali aspon dobry softver a suhlasili s predlzenim terminu na podanie DP.:(
KEJKA
06.01.10,15:06
nemôžem nereagovať. Kto dnes vyžije z ľútosti?
Ak berie niekto účto v takom chaose, treba si stanoviť podmienky, hlavne odmenu, alebo odísť. Inak iba dopláca na svoju poctivosť.
Žiaľ je viac takých tiežúčtovníkov, ktorí 10 mesiacov pracujú na 20% - teda nahodia faktúry, prípadne odovzdávajú DPH, vedia si tieto čiastkové výsledky obhájiť, majiteľom to stačí.
Tí vôbec netušia, čo všetko treba mesačne urobiť, aby bolo účto kompletné.
Obetavec v novembri potom doháňa celý rok (v lepšom prípade), v horšom celé účto preríába, lebo chýba všetko podstatné.
Antonia Jendrišáková
11.01.10,07:36
Podľa rozsahu predpokladám si túto prácu prijala i kvôli lepšiemu finančnému ohodnoteniu - čo ovšem stráca zmysel keďže Ti aj tak neplatia a ešte k tomu Ťa považujú za zamestnanca bez platenia odvodov...

Podľa môjho názoru sa firma takéhoto rozsahu ani nemá spracovávať živnostníkom /jednou osobou, možno firmou, kde sa tá práca dá rozdeliť/. Takýto rozsah dokladov je nutné spracovávať denodenne a denodennou súčinosťou s ostatnými z firmy /konateľmi, majiteľom , inými pracovníkmi.../, a preto Ťa ani nikdy nebudú za SZČO považovať.
Problémy, ktoré sa objavili na začiatku, podľa mňa nedávajú žiadny predpoklad, že majiteľ začne Tvoju prácu rešpektovať a Ty sa postupne dostaneš do veľkého psychického tlaku /neuspokojenie z práce, nedocenenie, chodenie do práce s nepríjemným pocitom a pod./, a mne osobne by to nestálo ani za 40 000 mesačne a takúto spoluprácu by som ukončila. Pokračovať v niečom, čo ani nevieš v čom a nie je predpoklad, že sa to dozvieš /myslím si, že od bývalých účtovničiek nápravu nemôžeš očakávať, lebo keby boli v práci poctivé, tak by za sebou nenechali džunglu a neukončenú prácu/nemá zmysel..

Podľa mojich skúseností účtovníčky nie su nepoctivé, ale takéto praktiky sú dôsledok firmy - nezdokladovanie, nevysvetlenie a pod. Mám takúto istú skúsenosť, že sa NEDALO viesť účtovníctvo podľa zákona. majiteľ firmy mi nevedel vysvetliť napr. výbery z banky, vklady cudzích neznámych osôb a pod. Rok 2008 som musela uzavrieť otrasne 31.3.2009. Upozornila som ho, nie raz, že musíme podať dodatočné priznanie. Nakoniec pod zámienkou zdokladovania pre banku na úver mi zobral DP. Nemám zaplatený celý r.2009 a 4.Q 2008. Dve firmy. Ukončila som spoluprácu, lebo som bola zrelá na psychiatra. Zvažujem vystornovať faktúry, aby som ho nemusela viacej kontaktovať. Doteraz mu nechýbajú doklady r.2008. 2009 má odovzdané. Ľutujem jeho novú účtovníčku, isto si bude myslieť o mne to najhoršie. Čakám, kedy mi zavolá, ale myslím, že nedostane na mňa žiadny kontakt. Dotyčný pán rozpráva, že kôli mne NEPLATIL odvody, dane a žiadne poplatky. S každým výkazom dostal do rúk príkaz na úhradu al. výdav.doklad na podpis. Pri poslednom osobnom stretnutí mi oznámil, že on nevedel, že má platiť povinné zákonné poistenie za autá s ktorými podniká (DOPRAVCA). Poraďte mi. Mám vymáhať pohľadávky, cca 2300Eur za jeho dve firmy. Lebo si myslím, že pri kontakte s ním sa budem musieť liečiť na psychiatrii a liečenie ma bude stáť asi viac.