aajka
13.08.07,08:56
Dobry den,
nepozorny vodic mi nabural sluzobne auto. Auto bude nepojazdne priblizne 2 tyzdne. Mozem od tohto vodica ziadat o nahradu usleho zisku? Dakujem
Chobot
13.08.07,07:26
Dobry den,
nepozorny vodic mi nabural sluzobne auto. Auto bude nepojazdne priblizne 2 tyzdne. Mozem od tohto vodica ziadat o nahradu usleho zisku? Dakujem

Ten vodič, to bol tvoj zamestnanec, či si mal haváriu a cudzí vodič nabúral tvoje auto, ktoré si šoféroval?

Ak to bol cudzí vodič, tak žiadať môžeš hocičo, otázne je, či ti to bude ochotný uhradiť, lebo to nie je jeho povinnosť. Škoda na aute bude uhradená z jeho zákonnej poistky a tá náhradu ušlého zisku nekryje.

Ak to bol tvoj vodič tak môžeš žiadať od neho náhradu škody len do určitej výšky - tuším trojnásobku jeho platu (jedine v prípade umýselnej škody alebo škody spôsoboenej v opilosti by si mohol žiadať celú náhradu).
mimaemma
13.08.07,07:44
momentalne je to trojnasobok priemerneho platu, od 1.9. to bude az stvornasobok, je vsak na zamestnavatelovi kolko bude pytat..takze zavisi kolko ten vodic od Teba dostaval ...
aajka
14.08.07,17:26
dakujem za odpoved, sluzobne auto poskodil cudzi clovek. Ale podla zakona c.381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poisteni... podla paragrafu 4 ods. 2 Poistený má z poistenia zodpovednosti právo, aby poisťovateľ za neho nahradil poškodenému uplatnené a preukázané nároky na náhradu pis. d) usleho zisku. Alebo nie? Takze by som sa mohla domahat nahrady usleho zisku, kedze auto bolo 2 tyzdne nefunkcne a musela som pouzivat TAXI.
Chobot
14.08.07,18:04
dakujem za odpoved, sluzobne auto poskodil cudzi clovek. Ale podla zakona c.381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poisteni... podla paragrafu 4 ods. 2 Poistený má z poistenia zodpovednosti právo, aby poisťovateľ za neho nahradil poškodenému uplatnené a preukázané nároky na náhradu pis. d) usleho zisku. Alebo nie? Takze by som sa mohla domahat nahrady usleho zisku, kedze auto bolo 2 tyzdne nefunkcne a musela som pouzivat TAXI.

Máš pravdu, je tam ten bod d). Tak si uplatni nárok u poisťovne - podľa zákona ale musí byť preukázaný.
koňo
14.08.07,18:12
Ja som si uplatnil ako náhradu škody v podobnom prípade aj prenájom náhradného auta. Ale over si to u poisťovne, či na to to máš nárok, či to máš zahrnuté v poistke.
aajka
14.08.07,18:39
ale poistne plnenie bude od toho, kto sposobil skodu. horsie, ze to bol obcan ceskej republiky. mam zistovat v jeho poistovni?
koňo
15.08.07,12:10
Tým sa netráp. Ty dostaneš náhradu od svojej poisľovne, kde si havarijne poistená. Tvoja poisťovňa si bude vymáhať náhrady od zospovedného.
Gabi03
15.08.07,12:26
zlezaradil
mimotemy A ja že aký podnikateľský nápad z toho bude?! :D :D