bambino87
13.08.07,09:03
dobry den, prave som si vybavila zivnost. kam vsade teraz mam zajst aby som na nieco nezabudla.
vikinka
13.08.07,07:05
Zdravotná poisť.,daňový úrad a ak sa chceš prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba,tak na sociálnu poisť.
bambino87
13.08.07,07:09
dakujem za radu
kona
13.08.07,07:38
Na zdravotnu poistovnu sa musis prihlasit uz teraz. Do socialnej poistovne, kedze nepredpokladam ze je vela ludi dobrovolne platiacich mesacne cca 2500 SKK, tak platis az od jula 2008. Takze prve prihlasenie SZCO treba do 8 dni nasledujuceho mesiaca, takze do 8.8.2008 sa musis prihlasit Registracnym listom FO a zaroven v tom termine aj zaplatit prvy preddavok z danoveho priznania ktore dosiahnes v tomto roku. Nezabudni urcite na zdravotnu, velmi radi posielaju nasledne pokuty a nedoplatky...
mysimis
13.08.07,07:44
Na zdravotnu poistovnu sa musis prihlasit uz teraz. Do socialnej poistovne, kedze nepredpokladam ze je vela ludi dobrovolne platiacich mesacne cca 2500 SKK, tak platis az od jula 2008. Takze prve prihlasenie SZCO treba do 8 dni nasledujuceho mesiaca, takze do 8.8.2008 sa musis prihlasit Registracnym listom FO a zaroven v tom termine aj zaplatit prvy preddavok z danoveho priznania ktore dosiahnes v tomto roku. Nezabudni urcite na zdravotnu, velmi radi posielaju nasledne pokuty a nedoplatky...

Kona, nesúhlasím s tým, čo píšeš, že do SP je potrebné sa prihlásiť do 08.08.2008, nakoľko na základe daňového priznania za rok 2007 podaného do 31.03.2008 je potrebné podať výpis do SP do 30.06.2008 s tým, že prihlásenie do SP platí od 01.07.2008 a platba za mesiac júl bude do 08.08.2008.
kona
13.08.07,07:48
Ahoj Miska,

Ja som podobnu situaciu riesila pred dvoma rokmi. Stala som na SP 30.6. s milion ludmi s prihlaskou do SP, a ked som prisla k okienku mi chybal nejaky doklad, tak ma po 4 hodinach statia v rade vratili domov. A sami mi povedali, ze naco tu ja stojim teraz, ked maju povinnost nahlasovat iba zmeny a odovzdavat potvrdenia z danoveho uradu. Ze ak sa idem PRVY KRAT nahlasovat, ze mne staci prist, pripadne poslat postou do 8.8. s tym ze v tom termine musim aj zaplatit. Spravila som to tak, a bolo vsetko v poriadku. Ak to nie je pravda, za mylnu informaciu sa ospravedlnujem.
kona
13.08.07,07:50
Pracovnik SP mi sam povedal ze prve prihlasenie do 8.8. a dalsi rok uz s potvrdenim danoveho uradu o podani danoveho priznania uz do 30.6. Sama som to dalej neskumala :)
ekopo
13.08.07,08:09
Ak SZČO dosiahla za rok 2007 príjmy z podnikania v sume prevyšujúcej 12 násobok min.mzdy, tak je povinná sa prihlásiť do sociálnej poisťovne najneskôr do 8.7.2008. Ak nedosiahla tento príjem (nie základ dane) nie je povinná sa prihlásiť do sociálnej poisťovne.
mysimis
13.08.07,08:24
§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
Na začiatok


(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorej je predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, 43) vzniká od 1. októbra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10.

(3) Hranica príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo výnosu súvisiaceho s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou zistená na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane je rozhodujúca na vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia len vtedy, ak má vplyv na aktuálne nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie. Zmena poistenia sa vykoná od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo predložené dodatočné daňové priznanie správcovi dane alebo v ktorom správca dane vydal dodatočný platobný výmer.

(4) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy

a) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. a) dňom odhlásenia sa z evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. b) a c) dňom zániku týchto oprávnení, a samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. c) odo dňa vzniku pracovného pomeru, v ktorom na výkon činnosti je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu,21) ak od tohto dňa podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť samostatne zárobkovočinnej osoby uvedenej v § 5 písm. c),

c) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. d) dňom vystúpenia z verejnej obchodnej spoločnosti alebo z komanditnej spoločnosti alebo dňom výmazu verejnej obchodnej spoločnosti a komanditnej spoločnosti z obchodného registra,
d) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. e) dňom skončenia platnosti zmluvy, na ktorej základe vykonávala športovú činnosť,
e) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. f) dňom zániku obchodného zastúpenia. 23)