M&D
13.08.07,09:10
Dobry den,
rada by som Vas poprosila o radu. Vie mi niekto poradit ktory zakon upravuje podmienky zalozenia opatrovatelskej sluzby. Spada tento druh podnikania do zivnosti, alebo sa to musi prevadzkovat ako neziskovka? Presla som si zakon 195/1998 o Soc.pomoci, zivnnostensky zakon a ine ale nic som nenasla...
DAKUJEM
Mirka
ludmilla
13.08.07,08:58
Dobry den,
rada by som Vas poprosila o radu. Vie mi niekto poradit ktory zakon upravuje podmienky zalozenia opatrovatelskej sluzby. Spada tento druh podnikania do zivnosti, alebo sa to musi prevadzkovat ako neziskovka? Presla som si zakon 195/1998 o Soc.pomoci, zivnnostensky zakon a ine ale nic som nenasla...
DAKUJEM
Mirka

Mirka, dúfam, že sa nemýlim, ale opatrovateľské služby sú vyňaté z podnikania za účelom zisku. Zriaďovateľom býva zvyčajne obec alebo mesto. Preto je vhodné informovať sa v týchto inštitúciách. Zriadenie opatrovateľskej služby musí vychádzať z potreby obce - regiónu. Na toto zriadenie je možné dostať aj príspevok z vyššieho územného celku. Zákon si prešla určite správny - 195/1998. Opatrovateľská služba sa poskytuje v rámci sociálnej pomoci. Výkon pôsobnosti obce v oblasti sociálnej pomoci na úseku opatrovateľskej služby je zákonom č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov právne kvalifikovaný ako výkon samosprávnej pôsobnosti obce.
Lubica12
13.08.07,10:14
Dobrý deň, so založením opatrovateľskej služby je to viac komplikované, akoby sa zdalo. Táto kompetencia výlučne patrí do pôsobnosti obce. Môžte ju robiť ako FO, alebo n.o, o.z - registrovať na príslušnom VUC. Samozrejme je treba mať klientelu. To neznamená, že máte registráciu - máte hneď aj klientov, resp. prostriedky na zaplatenie služby. Je možné poskytovať túto službu aj mimo OcÚ pre súkromnú klientelu - v tomto prípade si náklady klient hradí samostatne. To je však v ojedinelých prípadoch, pretože u nás je to tak, že najskôr daj štát - potom ....O tom vôbec celá sociálna služba je. Vôbec to nie je zárobková činnosť, je to skôr o empatii, resp. musí to byť srdcovka, aby to človek robil "pre potešenie duše". Na všeličom inom sa dá zarobiť, ale na sociálnych službách nie. Pokiaľ sa nedohodnete s OcU, ktorý uhradí mzdu zamestnanca - klient si iba dopláca a to by mal byť Váš zisk. Pokiaľ by ste chceli vedieť viac - pýtajte sa.
M&D
13.08.07,16:40
Dobry den,
v prvom rade dakujem za Vase rady, ktore mi ozrejmili situaciu. Pravdu povediac moja predstava bola ina, teda myslela som si, ze je to obdobne ako zalozenie zivnosti pre akukolvek cinnost. Staram sa o staru mamu a tetu teraz som im zacala vybavovat preukazy ZTP a tiez im chcem vybavit prispevky na ktore maju narok. Pri vybavovani, chodeni po doktoroch clovek narazi na kopec starsich ludi, ktori mozno nemaju to stastie aby si rodina na nich nasla cas. Preto ma napadla myslienka tmto starsim ludom pomoct nie po stranke zdravotnej (kedze moje vzdelanie ani zdaleka neslo okolo mediciny) ale pomoct v oblasti ktore im urcite robia tiez tazkosti a stres ide hlavne o: nakupit, upratat, uvarit, ist pre lieky, obehat doktorov, zaviest ich kam budu chciet. Mala som predstavu, ze si zalozim zivnost na tieto cinnosti. Platby by samozrejme nesli z ich vrecka kedze pri dochodkoch ledva vyziju. Platby za tieto cinnosti by isli z prispekov ktore by mali z Uradu prace, sociálnych veci a rodiny vo forme prispevkov na kompenzaciu. Ale asi to takto nie je mozne ze?
DAKUJEM
Mirka
Lubica12
13.08.07,18:50
Ako nápad by to bol dobrý, ale tie príspevky sú také mizerné, že pri opatere 10 ľudí by ste sa dopracovali k nejakej sume možno 10 000,- mesačne - a to len vtedy, ak by ste mala šťastie na takých, kde by príspevok z UPSVaR bol, lebo aj to nie je vždy také jednoznačné. Museli by ste hľadať iba takých, ktorí soc. príspevok poberajú. Zaplatíte odvody a ste niekde na 7 000,- a to pracujete s 10 ľuďmi, ktorých vôbec nemusíte stíhať. Ľudia Vám nebudú platiť, keď nebudete s nimi robiť /tzn.ich opatrovať/. Takže ako biznis je to nulová záležitosť - pokiaľ by ste čakala na štátne prostriedky. Skúste robiť súkromne - vybavte si voľnú živnosť na starostlivosť o občana mimo sociálnej starostlivosti a tam už môžete zadať za každý Váš úkon svoju taxu. Pokiaľ budú ľudia chcieť platiť, tak zaplatia a to je už Vaše, samozrejme už o inom.
M&D
13.08.07,20:25
DAKUJEM za Vasu radu. Ak ma este nieco napadne mozem sa opytat?
Mirka
brnco
14.08.07,06:32
este by som dodal, ze opatrovatelska sluzba je zakonnym pravom stareho obcana, cize obec je povinna zabezpecit opatrovatelsku sluzbu svojim obyvatelom.

vzhladom na dochodky ake su, je to pomerne zlozite, pretoze klientela, ktora si take nieco moze dovolit platit v hotovosti je pomerne mala.
Lubica12
14.08.07,11:58
Nie je to také jednoznačné. Je tu zákon o rodine, a tam je povinnosť postarať sa o svojho blízkeho / napr. rodiča/ - najskôr manžel, manželka, dieťa..... Takže je to diskutabilná záležitosť. Iba ak rodina nie je možná zabezpečiť opateru, vtedy nastupuje obec... Spýtať sa môžte kedykoľvek - pokiaľ budem vedieť- určite odpoviem.
brnco
14.08.07,13:08
ano. mozete dostavat peniaze od obce. defakto budete ako zamestnanec. v podstate obce maju outsorcovane tieto sluzby na neziskove organizacie -> opatrovatelske sluzby a vy by ste mohli dostavat od neziskovky mzdu. ale kazdopadne je dane v zakone, ze obec MUSI zabezpecit ziadatelovi op. sluzbu.
brnco
14.08.07,13:11
http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=690

Opatrovateľskú službu zabezpečujú obce ako zamestnávatelia zamestnancami v rámci uzatvorených pracovno-právnych vzťahov (pracovný pomer, dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru). Pracovnoprávne vzťahy sa pritom uzatvárajú na základe slobody prejavu vôle oboch zúčastnených strán, t.j. uzatvorenie pracovnoprávneho vzťahu nie je možné si zo strany občana vynútiť. Uzatvorenie pracovného pomeru s príslušným obecným úradom sa viaže na voľné pracovné miesto.
brnco
14.08.07,13:13
vasou sancou je zalozenie n.o. a pokusenie sa o podpis zmluvy s nejakou obcou alebo privatne soc. sluzby, ktore prakticky neexistuju (lebo malo ludi ma peniaze) s vynimkou nejakych penzionov.
virka
14.08.07,14:04
Môže zamestnanec obce-je zamestnaný na opatrovanie (svokry) zo dňa na deň dať výpoveď?Nieje tam tiež nejaká 2 mesačná výpoveď?Náhrada za tú opatrovateľku nieje žiadna a svokra je bez opatrovania. Pokiaľ som bola doma starala som sa o ňu ja. Našla som si prácu a neviem ako to bude ďalej. Na OU si dala žiadosť jedna pani(svokra ju pozná) - no OU jej v odpovedi uviedol že ju vedú v evidencií. Poradte mi ako vyriešiť situáciu. Do starobinca nechce a ani ju dať nechceme, no sama ostať nemôže, pritom požiadavka o opatrovanie cestou OU bola daná.A či bola výpoveď správna? Ďakujem
M&D
28.08.07,14:12
Dobry den,
dakujem za Vase odpovede. Este by ma zaujimal Vas nazor ohladom prepravy. V prislusnom zakone su dve moznosti ako si tieto vydavky kompenzovat a to v §64 sumou 900,- Sk mesacne a osoba ktora prepravu vykonava nemusi mat opravnenie alebo podla §62 kde sa prispevok na prepravu poskytuje na zaklade preukazanych vydavkov pr.osobou , alebo fyz.osobou, ktora ma opravnenie na vykonavanie prepravy obcou, alebo subjektom, ktory poskytuje socialnu pomoc podla tohto zakona. Ako mam tomu rozumiet? Rozmyslam totiz, ze by som si doplnila zivnost o obcasnu prepravu (ci by som musela mat taxi) a st. mame by som mesacne fakturovala naklady na prepravu vzhladom k tomu, ze 900,- Sk je naozaj smiesna suma, ktora ani zdaleka nestaci na naklady ktore mam. Pripadne by som si s nou ako podnikatel uzavrela zmluvu o preprave kde by boli napisane podmienky ako aj sadzba za km. Vie mi niekto poradit ci toto moje rozmyslanie je vobec spravne...
DAKUJEM Mirka
apsgroup
24.07.08,09:37
prosim Vás zmenilo sa v tejto oblasti niečo? Práve mi volala jedna známa, ze si zalozila zivnost na opatrovanie. Bude to robit na Slovenku a na zivnost. Chce poradit s účtovnictvom. Máte niekto nejaké skúsenosti?
Lubica12
24.07.08,13:01
Je to klasická živnosť na "poskytovanie služieb starostlivosti o ľudí mimo sociálnej a zdravotnej starostlivosti" - viesť jednoduché účtovníctvo - žiadny problém...
Na klasické opatrovateľské služby v zmysle zákona č. 195/1998 Z.z. je potrebná registrácia na príslušnom VUC - tam sa živnosť nevydáva.
apsgroup
24.07.08,13:15
Dakujem za odpoved a este sa opýtam, ako je to z evidenciou prijmov a vydavanie dokladov pre zákaznikov. Nepodlieha to reg,pokladni? Staci prijmový doklad pripadne aj faktúra?
Lubica12
24.07.08,15:15
Pri opatrovateľskej službe, ale aj iných pravidelne sa opakujúcich službách sa podpisuje zmluva medzi klientom a poskytovateľom a vtedy je možné prijať a vydať Sk cez príjmový a výdavkový doklad. Takú mám poslednú informáciu.
apsgroup
25.07.08,12:21
Dakujem Lubica za odpovede. Ja v tejto opatrovatelskej oblasti nemám skúsenosti. Este sa skúsim opytat, či to moze robit na zivnost aj cez mestský úrad, hovorila nieco také, ze jej úrad bude platit 100,-Sk na hodinu za opatrovanie a zvysných 30,-Sk jej dá rodina opatrovaneho. Neviem, preco si myslim, ze sa tu miesajú dve veci - opatrovanie na zivnost a opatrovanie podla socialneho zákona???
Nemá niekto skúsenosti ako to chodi???
Dakujem.
Lubica12
25.07.08,18:06
Lebo sú to dve veci. Živnosť ide mimo zákona č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci. Ak máš živnostenský list neuzatváraš zmluvy s mestom alebo obcou, ale iba s klientom a ako sa dohodneš to je tvoja vec. Si sama sebe pánom.
Ak sa dohodneš s mestom - ideš podľa zákona č. 195/1998 Z.z. - o opatrovateľskej službe, musíš si ju registrovať na VUC-ke, musíš splniť určité podmienky /ktoré nie sú jednoduché/ a potom môžeš dostať príspevok od mesta. Mesto neuzatvorí zmluvu ako s podnikateľkou, ale ako prevádzkovateľkou opatrovateľskej služby v zmysle zákona 195/1998 ...Vieš to sú štátne prachy a tie sa riadne kontrolujú, čiže aj dokladujú. Takže rozmysli si, ako chceš ísť. Mesto Ti síce klientov zabezpečí, ale musíš postupovať podľa normy, ktorá je určená. A či dostaneš licenciu - to je ďalšia otázka. To je závislé - či spĺňaš podmienky , ako aj napr. vzdelanie, priestory, hygiena a pod. To je všetko v zákone napísané. Držím Ti palce, zatiaľ si odhodlaná...