Daduľa
13.08.07,10:52
Prosím o radu, ako sa bude spravne pocitať výška materskej dovolenky zamestnanca/výpočet za posledných 6 mesiacov a priemernou mzdou??/ a ako ma postupovat zamestnávateľ a koľko mesiacov bude materskú dovolenku vyplácať??
brčko
13.08.07,09:30
Udávaš málo údajov. Predpokladajme, že si dlhodobejšie (minimálne 9 mesiacov) zamestnaná u jedného jediného zamestnávatela bez prerušenia, nečerpala si OČR, PN ani neplatené volno a budeš u neho zamestnaná až do nástupu na materskú. Ak vyššieuvedené sedí, spĺňaš podmienku 270 dní nemocenského poistenia z posledných dvoch rokov pred očakávaným pôrodom, aj budeš nemocensky poistená pred nástupom na materskú. Nárok na materskú ti vznikne 6 týždňov pred predpokladaným pôrodom. Materskú budeš poberať 28 týždnov.
A z čoho sa ti bude rátať? Ak ti vznikne nárok na materskú v roku 2007, rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej je rok 2006. Ak ti vznikne nárok na materskú v roku 2008, bude sa počítať z roku 2007. Od roku 2008 by mal, ako som sa na porade dočítala, platiť nový zákon, takže snád sa rozhodujúce obdobia nemenia.
Inak nie som expert, len sa v tom snažím zorientovať, tak snad sa ti vyjadria aj iní. Jedna téma materského už tu je. Odporúčam ti ju naštudovať
Anja111
13.08.07,09:54
Prosím o radu, ako sa bude spravne pocitať výška materskej dovolenky zamestnanca/výpočet za posledných 6 mesiacov a priemernou mzdou??/ a ako ma postupovat zamestnávateľ a koľko mesiacov bude materskú dovolenku vyplácať??
Zamestnávateľ oznámi nástup zamestnankyne na MD do SP, ktorá bude MD vyplácať.