bbtina
13.08.07,13:59
Potrebovala by som si overiť, či sa skutočne predlžuje skúšobná doba, pokiaľ je zamestnanec počas SD na PN. Čo ak ide zamestnanec po 1 mesiaci na PN a bude tam pol roka? Po nástupe do práce má mať ešte 2 mesačnú skúšobnú dobu. Excistuej nejaký zákon, keď je žena tehotná, že nemôže byť prepustená počas SD?
kona
13.08.07,12:01
Podla mojho nazoru sa predlzuje skusobna doba o dni, ktore je zamestnanec PN. A kym je na PN nemozes mu dat vypoved...
mysimis
13.08.07,12:04
Skúšobná doba


(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.
(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.
bbtina
13.08.07,12:09
ale môže dostať výpoveĎ, aj keď je v skúšobnej dobe však?. Pokiaľ viem je tam ochranná lehota, takže počas SD sa dáva výpoveď normálne
mysimis
13.08.07,12:13
ale môže dostať výpoveĎ, aj keď je v skúšobnej dobe však?. Pokiaľ viem je tam ochranná lehota, takže počas SD sa dáva výpoveď normálne

Počas skúšobnej doby je možné ukončiť PP bez udania dôvodu či zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa.
kona
13.08.07,12:16
Prave pocas skusobnej doby je mozne dat/obdrzat vypoved bez udania dovodu a pracovny pomer sa konci dnom uvedenym v oznameni, pripadne dnom dorucenia.

Písomné oznámenie zamestnávateľa, či zamestnanca o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe by sa mal doručiť druhej zmluvnej strane aspoň tri dni pred dňom, kedy sa má pracovný pomer (pripadne skusobna doba) skončiť.

Skončenie možno uplatniť z akéhokoľvek dôvodu, ale i bez uvedenia dôvodu (v zmysle § 72 Zákonníka práce), no len počas skúšobnej doby.
Písomná forma skončenia nie je podmienkou platnosti, doručenie druhej zmluvnej strane je však nevyhnutné.
Tweety
13.08.07,12:17
Počas skúšobnej doby je možné dať výpoveď bez udania dôvodu či zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa.
Počas SD neide o výpoveď, ale o skončenie PP v Skúšobnej dobe, to je možné aj počas PN.
bbtina
13.08.07,12:19
No len sa stala taká vec. Výpoveďe niet, ani prevziatie ani nič čo by svedčilo o tom, že bol ukončený pracovný pomer. Zamestnanec nastúpil 7.5.2007 od 3.6.2007 mu trvá PN. Ukončenie malo byť k 9.7.2007 ale teda bohužiaľ niet ho. Čo teraz. Môžme ukončiť napríklad k akému dôvodu, keďže sa mu predlžuje skúšobná, či až po ukončení PN??
brčko
13.08.07,12:24
Pokial viem, výpoved v skúšobnej dobe môže dostať aj tehotná. Ak si na začiatku tehotenstva, si na PN a hrozí ti výpoved, skús PN potiahnuť aspon do 10týždna tehotenstva. Podla mojich výpočtov, ak by si dostala tú výpoved, mala by si byť ešte v ochrannej lehote 6mesiacov ku dňu nároku na materské, t.j 6týždnou pred predpokladaným pôrodom. Len by si nemala porodiť pred týmto dnom.
bbtina
13.08.07,12:35
Mne isde o to, že keď teraz nie je doklad o výpovedi, ako môžme a k akému dátumu ukončiť pracovnú zmluvu keď teda nástup bol 7.5 a PN je od 3.7.2007. Načo sa odvolať
bbtina
13.08.07,12:55
Prosím poradte mi ešte ohľadom tohto, že kedy môžme a ako dať výpoveď?
Chobot
13.08.07,13:08
Pokial viem, výpoved v skúšobnej dobe môže dostať aj tehotná. Ak si na začiatku tehotenstva, si na PN a hrozí ti výpoved, skús PN potiahnuť aspon do 10týždna tehotenstva. Podla mojich výpočtov, ak by si dostala tú výpoved, mala by si byť ešte v ochrannej lehote 6mesiacov ku dňu nároku na materské, t.j 6týždnou pred predpokladaným pôrodom. Len by si nemala porodiť pred týmto dnom.

brčko, nejak to tu motáš, ale riadne. Už tweety jasne napísala, že v prípade skúšobnej doby neide o výpoveď, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe - § 72. Tam žiadne ochrané doby neplatia. Môže byť aj na PN, jednoduche keď si zametnávateľ zmyslí, tak s ňou skončí PP.

Neviem, odkiaľ si vzal tých 6 mesiacov nároku na materské, na materský príspevok má nárok, ak v posledných 2 rokoch bola nemocensky poistená aspoň 270 dní. Materské môže dostávať zo soc. poisťovne od toho 6 týždňa pred predpokladaným dňom pôrodu (určuje ho lekár, mamička sa nemusí ponáhľať, aby stihla do tých 6 týždňov porodiť).
Chobot
13.08.07,13:13
Mne isde o to, že keď teraz nie je doklad o výpovedi, ako môžme a k akému dátumu ukončiť pracovnú zmluvu keď teda nástup bol 7.5 a PN je od 3.7.2007. Načo sa odvolať

Pokiaľ je ešte v skúšobnej dobe, tak kedykoľvek počas tejto doby. Doručte mu oznámenie aspoň 3 dni vopred a máte to.
kona
13.08.07,13:16
suhlasim s Chobot-om. Iba stale neviem ci ten dotycny je este stale na PN od toho 3.7.

Lebo podla spravnosti by sa mala predlzovat SD o dni ktore bol zamestnanec na PN. Teda ak spravne uvazujem, tak ak je uz vyse mesiaca na PN a pride ti do prace zajtra, tak by mal teoreticky mat SD este 2 mesiace, kedze odpracoval 'zdravy' len mesiac.

Toto zaujima aj mna, pretoze nepredpokladam ze sa dana osoba do prace este vrati, predpokladam ze uz pracuje niekde inde a chcela ako poistena osoba preklenut obdobie medzi odchodom od vas k novemu zamestnavatelovi.

Budem zvedava na odpoved, ked niekto vie dokedy teda drzat osobu na PN-ke ked sa nam neozyva...
bbtina
13.08.07,13:19
Chápem, ale vlastne klasická skúšobná doba skončila 7.8.2007 ak rátame nástup 7.5.2007. Zamestnanec išiel na PN od 3.7. a stále je na PN. Ja proste nechápem ako si mám vysvetliť to predľženie skúšobnej doby počas tých prekážok. Môžme dať výpoveď keď ukončí PN alebo už teraz. Ak dáme teraz, tak ako sa mám odovlávať že je stále v SD? Či ku klasickej 3 mesačnej SD pripočítať počet dní PN a tak vznikne vlastne nová SD. (ale ešte stále je na PN)
bbtina
13.08.07,13:22
Ono hlavna pointa je v tom, že teraz neviem ako jej mame ukončiť pracovný pomer, bude dlhodobo na PN a tym, že dochadzalo k personalnym zmenam nikde nie je u zamestnávateľa zaevidované doručenie výpoveďe v SD aj keď je už riadne odhlásená. Teraz ide o to, že kedy a s odvolaním na aký paragraf sa to dá. Je stále na PN a minimálne rok bude
Chobot
13.08.07,13:28
Chápem, ale vlastne klasická skúšobná doba skončila 7.8.2007 ak rátame nástup 7.5.2007. Zamestnanec išiel na PN od 3.7. a stále je na PN. Ja proste nechápem ako si mám vysvetliť to predľženie skúšobnej doby počas tých prekážok. Môžme dať výpoveď keď ukončí PN alebo už teraz. Ak dáme teraz, tak ako sa mám odovlávať že je stále v SD? Či ku klasickej 3 mesačnej SD pripočítať počet dní PN a tak vznikne vlastne nová SD. (ale ešte stále je na PN)

Vysvetlím ti to jednoducho. Ide najmä o ochranu zamestnanca, aby mohol zistiť počas SD, ako to vo firme chodí. Z mu dáva na to 3 mesiace. Napr. odrobí 2 týždne a potom je 2 mesiace na PN. Tie 2 týžden mu nestačia na to, aby zistil, ako mu vyhovuje práca, preto má ešte po návrate z PN čas 2 a pol mesiaca, aby to "zistil". Zamestnávateľ toto priviálégium nemá, preto ak neodrobí nejaký čas z dôvodu prekážok na strane zamestnávateľa, tak sa SD nepredlžuje. Ale to nech ťa nepletie.

Takže odrobil od 7.5 do 3.7. necelé 2 mesiace a potom nastúpil na PN. Skúšobná doba teraz neplynie (čiže stále uplynuli len 2 mesiace), po návrate z PN ešte bude plynúť SD ešte mesiac (teda toľko dní, koľko bol na PN v čase od 3.7. do 7.8. - kedy mala riadne uplynúť SD).

Keďže je stále v SD (hoci je na PN), nič ho pred výpoveďou nechráni. Môžeš skončiť PP aj teraz, kým je na PN.
bbtina
13.08.07,13:33
Takže ja kľudne môžem ukončiť pracovná pomer so zamestnancom napr po pol roku (za predpokladu že by chcel byť na PN rok) a odvolať sa na to, že ide o ukončenie v SD? Je to tak spravne, už tomu začínam rozumieť ale bojim sa toho
kona
13.08.07,13:33
No ahoj.

Zistovala som, a musis tuto osobu stale drzat v evidencii, kym sa ti neozve sam s PN-kou. Nemozes mu dat 'vypoved' kym je v ochrannej lehote. na PN ale nemoze byt dlhsie ako rok (co moze byt potesujuce :D ), a teraz ho ma na starosti v podstate aj tak uz iba SP, takze by ta tento zamestnanec nemal asi nic stat.

Treba si asi sam zistit, mozno na SP, ci mu plati PN-ku ci naozaj na nej je, ci dodal nejake doklady...

a neni jednoduchsie sa s tymto clovekom spojit a normalne sa ho spytat, ake ma plany do buducnosti? :)
kona
13.08.07,13:36
Chobot,

nie je to tak, ze mu nemozes ukoncit PP kym je na PN? Predsa by mal byt v ochrannej lehote.

Ak nemam pravdu, rada sa zajtra docitam od Vas viac. Zatial pre dnes ahoj.
Chobot
13.08.07,14:05
Chobot,

nie je to tak, ze mu nemozes ukoncit PP kym je na PN? Predsa by mal byt v ochrannej lehote.

Ak nemam pravdu, rada sa zajtra docitam od Vas viac. Zatial pre dnes ahoj.

Treba rozlišovať, či mu počas PN dávaš výpoveď, alebo či končíš PP v skúšobnej dobe.

V § 64, ktorý pojednáva o zákaze výpovede počas ochrannej doby sa píše:

"(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia, "

Ako som zvýraznil, nesmie dať výpoveď. Lenže skončenie PP v skúšobnej dobe nie je považované za výpoveď - nikde sa tam slovo výpoveď neuvádza (§ 72):

"(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť."

Preto sa na skúšobnú dobu ochranná doba nevzťahuje. Počas SD môžu skončiť obaja kedykoľvek PP bez udania dôvodu.
brčko
13.08.07,14:51
brčko, nejak to tu motáš, ale riadne. Už tweety jasne napísala, že v prípade skúšobnej doby neide o výpoveď, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe - § 72. Tam žiadne ochrané doby neplatia. Môže byť aj na PN, jednoduche keď si zametnávateľ zmyslí, tak s ňou skončí PP.

Neviem, odkiaľ si vzal tých 6 mesiacov nároku na materské, na materský príspevok má nárok, ak v posledných 2 rokoch bola nemocensky poistená aspoň 270 dní. Materské môže dostávať zo soc. poisťovne od toho 6 týždňa pred predpokladaným dňom pôrodu (určuje ho lekár, mamička sa nemusí ponáhľať, aby stihla do tých 6 týždňov porodiť).


Chobot, uznávam, slovo výpoved tam nemala byť. Malo tam byť:
Ak je na začiatku tehotenstva, je na PN a hrozí jej, že by s ňou chcel zamestnávateľ ukončiť PP v skušobnej dobe.
Na tej ochrannej lehote § 32 odst.2 písm.b, zákona č. 513/06 o soc.poistení (ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je 6mesiacov) by som však trvala. Nesúvisí to síce s otázkou o ich zamestnancovi, no v pôvodnej otázke spomínala tehotnú a skúšobnú dobu. (asi by sa hodil tento príspevok do témy Materské2007)

Predpokladaj teda, že je napr.v 5týždni tehotenstva, je na PN a hrozí jej ukončenie PP v skúšobnej lehote. Predpokladaný termínu pôrodu má cca 15.4.2008. Podmienku 270dní má splnenú, pretože od 15.4.06 do 13.8.07=dnešného dna, je nemocensky poistená. Ale podla § 30 ods.a) má poistenec nárok na nemocenskú dávku, ak splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote.
Ak 14.8.07 ukončí PN a dnom 17.8.07 s nou zamestnávatel ukončí PP v skúšobnej dobe. Už sa jej nepodarí zamestnať a bude nezamestnaná až do dna pôrodu. Bude mať nárok na materskú?
Ochranná doba jej končí dnom 17.2.08. Podla § 50 ods a) ak poistenkyni zanikne nemocenské poistenie počas tehotenstva, má nárok na materské od začiatku 6 týždna pred predpokladaným pôrodom, ak jej trvala ochranná lehota ku dnu začiatku 6-eho týždna pred očakávaným dnom pôrodu alebo skutočným dňom pôrodu. 6 týždnou pred predpokladaným dnom pôrodu je 4.3.08. Takže nárok na materské by nemala kvôli cca 3 týždnom.

No a moja veta: "Len by nemala porodiť pred týmto dnom." je blbosť.

Asi by jej pomohlo hodiť sa pred 17.2.08 na PN a zotrvať až do 4.3.08. Tak by nárok na materské mala. Je to tak? Dúfam, že sa zase v niečom nemýlim.
Snád som vám nepokazila náladu tým, že som odpovedala na niečo, čo neovládam. No dúfam, že sa teraz dozviem viac a pomôže to aj čerstvo tehotným, čo s nimi zamestnávatel, ked zistí, že sú tehotné, v skúšobnej dobe ukončí PP. Aby si sledovali tých 6 mesiacov a neboli potom prekvapené! O to mi vlastne šlo!

Chobot, dúfam, že sa ešte ozveš, popredu dakujem! Majte sa!

doplnam: po prečítaní tvojho predchádzajúceho príspevku tuším, že by si predlžením PN-ky v auguste2007 nepomohla, ak by s nou chcelu ukončiť PP. Počas skúšobnej doby neplatí ochranná doba, ak je v SD, môže s ňou kedykolvek zamestnávateľ rozviazať PP (aj na PN), len by jej to mal písomne oznámiť 3 dni predtým.
doplnam 17.8.07: Koho môj príspevok (mimo témy) zaujal, založila som samostatnú tému: Nezamestnaná - nárok na materskú Ako?: Ochranná lehota? DNP? PN? (bohužiaľ, neviem ako sa dáva link)
bbtina
14.08.07,05:38
Mam pocit, že sa to začína komplikovať, tu ide teraz o to ako regulerne ukončiť pracovný pomer, či sa v súčasnej dobe môžme odvolať na ukončenie v skúšobnej dobe aj keď je stále PN a PN trvá. Bližšie zamestnankyňa je na klasickej PN a pojde na matersku, takže to nech Vás nemýli
inuš
14.08.07,07:57
Všetko čo píše Chobot je pravda. aj my teraz rozväzujeme pr.pomer s pracovníkom, ktorý je v SD a dnes šiel na PN. Vedenie rozhodlo o skončení pr.pomeru včera. Dnes šiel pracovník k lekárovi a je PN. Prac.pomer končí dňa 20.08.2007, tak ako rozhodlo vedenie. Samozrejme, že oznámenie dostal do ruky a podpísal prevzatie. Ak Vám nemôže podpísať prevzatie, tak napíšte oznámenie do pošty - do vlastných rúk - že dňa napr. 31.08.2007 s nou končíte prac.pomer podľa § 72 v skúšobnej dobe. :rolleyes:
bbtina
14.08.07,08:50
No len ide o to, že oficiálna SD už skončila a ona je na pN už vyše mesiaca...
Chobot
14.08.07,09:58
No len ide o to, že oficiálna SD už skončila a ona je na pN už vyše mesiaca...

Neexistuje pojem "oficiálna" alebo "neoficiálna" SD. Jednoducho SD sa predlžuje o dobu prekážok na strane zamestnanca, t.j. o dobu PN. Ak by nastúpil zamestnanec do práce, mal dohodnutú 3 mesačnú skúš. dobu a po odpracovaní 1 mesiaca by išiel na PN, ktorá by trvala 9 meisacov, tak po návrate z PN mu ešte bude plynúť skúšobná doba 2 mesiace.
Chobot
14.08.07,10:09
Na tej ochrannej lehote § 32 odst.2 písm.b, zákona č. 513/06 o soc.poistení (ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je 6mesiacov) by som však trvala. Nesúvisí to síce s otázkou o ich zamestnancovi, no v pôvodnej otázke spomínala tehotnú a skúšobnú dobu. (asi by sa hodil tento príspevok do témy Materské2007)

Predpokladaj teda, že je napr.v 5týždni tehotenstva, je na PN a hrozí jej ukončenie PP v skúšobnej lehote. Predpokladaný termínu pôrodu má cca 15.4.2008. Podmienku 270dní má splnenú, pretože od 15.4.06 do 13.8.07=dnešného dna, je nemocensky poistená. Ale podla § 30 ods.a) má poistenec nárok na nemocenskú dávku, ak splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote.
Ak 14.8.07 ukončí PN a dnom 17.8.07 s nou zamestnávatel ukončí PP v skúšobnej dobe. Už sa jej nepodarí zamestnať a bude nezamestnaná až do dna pôrodu. Bude mať nárok na materskú?
Ochranná doba jej končí dnom 17.2.08. Podla § 50 ods a) ak poistenkyni zanikne nemocenské poistenie počas tehotenstva, má nárok na materské od začiatku 6 týždna pred predpokladaným pôrodom, ak jej trvala ochranná lehota ku dnu začiatku 6-eho týždna pred očakávaným dnom pôrodu alebo skutočným dňom pôrodu. 6 týždnou pred predpokladaným dnom pôrodu je 4.3.08. Takže nárok na materské by nemala kvôli cca 3 týždnom.



Aha, túto ochrannú dobu si mala na mysli. Ale tá nesúvisí s poskytnutím metrského. Lebo hneď na začiatku § 30, ktorého prvý odsek si citovala, je uvedené:

"Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
a).."

A tento zákon ustanovuje, že nárok na materské vzniká, ak:

"(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby."

Takže ak spĺňa túto podmienku tých 6 týždňov pred pôrodom, je jedno, kedy skončí PP. Tých 6 mesiacov je dôležitých pre prípadnú PN. Napr. skončí PP 13.8. a 1.10. ochorie. Keby nebola tehotná, tak nemocenské by dostala len do 42. dňa po skončení PP. Takto ale je v ochrannej dobe a preto má nárok na nemocenské počas choroby. To isté platí aj pre OČR. Ale nie pre materské. Mohla by byť aj 3 dni po skončení PP, ale pokiaľ nesplní tých 270 dní, tak materské nedostane.
evika
14.08.07,10:46
Chcela by som poprosiť odobriť či som správne určila skúšobnú dobu.
pracovník nastúpil do práce 14.03.2007, od 26.03.2007 do 18.06.2007
bol PN ,takže jeho skúšobná doba sa končí 06.09.2007.
Veľmi pekne ďakujem evika
Zoltán Kovács
14.08.07,11:20
Chcela by som poprosiť odobriť či som správne určila skúšobnú dobu.
pracovník nastúpil do práce 14.03.2007, od 26.03.2007 do 18.06.2007
bol PN ,takže jeho skúšobná doba sa končí 06.09.2007.
Veľmi pekne ďakujem evika

Podľa mňa je to správne
evika
14.08.07,11:20
poradí mi niekto
jankasm
14.08.07,11:37
poradí mi niekto

Myslíš k tomu výpočtu tej skúšobnej doby?
Rovnako súhlasím, vychádza mi to tak isto. ;)
johny18
12.11.09,07:21
Nevie niekto, ci stale plati , ze pocas skusobnej doby je mozne skoncit PP zo strany zamestnavatela aj vtedy, ked je zamestnanec na PN? Hladam to v zakonniku prace ale akosi to neviem najst..
Nutricia
12.11.09,07:27
no ani to nenájdeš,jednoducho v skúšobnej dobe sa končí pracovný pomer so zamestnancom,nedáva sa mu výpoved.A v §64 ZP máš ochranné doby len v prípade výpovede,nie v prípade skončenia PP.
drobeceva
12.11.09,07:32
Nevie niekto, ci stale plati , ze pocas skusobnej doby je mozne skoncit PP zo strany zamestnavatela aj vtedy, ked je zamestnanec na PN? Hladam to v zakonniku prace ale akosi to neviem najst..
v skúšobnej dobe môžeš skončiť PP aj počas PN
Chobot
12.11.09,07:45
Nevie niekto, ci stale plati , ze pocas skusobnej doby je mozne skoncit PP zo strany zamestnavatela aj vtedy, ked je zamestnanec na PN? Hladam to v zakonniku prace ale akosi to neviem najst..


Darmo to hľadáš, takto to nenájdeš. Musíš ísť na to inak. Najprv si pozri § 72 ods. 1:

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

a potom § 64 Zákaz výpovede:

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu ...

Zákaz výpovede sa vzťahuje len na výpoveď, nie na iné formy skončenia PP, ako napr. dohoda, skončenie v skúš. dobe,...
dasa.hlasna
18.11.09,11:24
Ja mám takúto skúsenosť:
Zamestnanec nastúpil 11.11.2009, 12.11.2009 neprišiel-od zamestnávateľa dostal oznámenie o ukončení PP dňom 12.11.2009, 13.11.2009 doniesol PN od 12.11.2009. Na socialnej poisťovni mi oznámili, že mu nemôžeme ukončiť PP keď je PN. Tak som musela požiadať soc.poisťovňu o storno odhlášky, jemu oznámiť,že PP trvá a musím mu zaplatiť 10 dní PN.
Tak potom ako to je??
Tweety
18.11.09,11:26
Ja mám takúto skúsenosť:
Zamestnanec nastúpil 11.11.2009, 12.11.2009 neprišiel-od zamestnávateľa dostal oznámenie o ukončení PP dňom 12.11.2009, 13.11.2009 doniesol PN od 12.11.2009. Na socialnej poisťovni mi oznámili, že mu nemôžeme ukončiť PP keď je PN. Tak som musela požiadať soc.poisťovňu o storno odhlášky, jemu oznámiť,že PP trvá a musím mu zaplatiť 10 dní PN.
Tak potom ako to je??
Neoznámili Ti to správne, počas skúšobnej doby je podľa ZP možné skončiť PP aj počas DPN. Tu neide o výpoveď, ale o skončenie PP v SD, tak ako už bolo písané vyššie.
JankaO
18.11.09,11:30
Ja mám takúto skúsenosť:
Zamestnanec nastúpil 11.11.2009, 12.11.2009 neprišiel-od zamestnávateľa dostal oznámenie o ukončení PP dňom 12.11.2009, 13.11.2009 doniesol PN od 12.11.2009. Na socialnej poisťovni mi oznámili, že mu nemôžeme ukončiť PP keď je PN. Tak som musela požiadať soc.poisťovňu o storno odhlášky, jemu oznámiť,že PP trvá a musím mu zaplatiť 10 dní PN.
Tak potom ako to je??
Dôležité je, akým spôsobom bol skončený PP. Je rozdiel, či je to skončenie PP v skúšobnej dobe - vtedy sa môže aj počas PN. Ak je skončený výpoveďou - počas PN je v ochrannej lehote a výpoveď mu nemôže dať. Presne tak, ako to píše Chobot v prísp. 35.
veronikasad
18.11.09,11:33
Ja mám takúto skúsenosť:
Zamestnanec nastúpil 11.11.2009, 12.11.2009 neprišiel-od zamestnávateľa dostal oznámenie o ukončení PP dňom 12.11.2009, 13.11.2009 doniesol PN od 12.11.2009. Na socialnej poisťovni mi oznámili, že mu nemôžeme ukončiť PP keď je PN. Tak som musela požiadať soc.poisťovňu o storno odhlášky, jemu oznámiť,že PP trvá a musím mu zaplatiť 10 dní PN.
Tak potom ako to je??
Tak to je, že ak pracovný pomer trval menej ako 42 dní, na PN z ochrannej doby má zamestnanec nárok len tolko dní, kolko trval prac.pomer, v tomto prípade 1 deň. Či to bola snaha pracovníčky SP zamestnancovi pomôcť alebo neznalosť zákona - nekomentujem.

Ukončením prac.pomeru ste neporušili žiadny zákon.

§ 32
Ochranná lehota
Na začiatok

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b
Deganova
18.11.09,11:54
Ja by som sa Vás chcela opýtať na takýto problém. 03.08.2009 som nastúpila do zamestnania na dobu určitú do 31.12.2009 so skúšobnou dobou 3 mesiace, avšak 31.08.2009 firma so mnou ukončila pracovný pomer a 01.09.2009 so mnou znova uzatvorila pracovný pomer do 31.12.2009, ale so skúšobnou dobou 1 mesiac (došlo k zmene majiteľa). Od 21.10.2009 som na PN a firma mi oznámila,že už som mnou neráta a že mi predĺžila skúšobnú dobu a v rámci nej ma prepúšťa. Žiadny dodatok k zmene skúšobnej doby so mnou neuzavrela. Môže firma takto postupovať?
JankaO
18.11.09,11:57
Ja by som sa Vás chcela opýtať na takýto problém. 03.08.2009 som nastúpila do zamestnania na dobu určitú do 31.12.2009 so skúšobnou dobou 3 mesiace, avšak 31.08.2009 firma so mnou ukončila pracovný pomer a 01.09.2009 so mnou znova uzatvorila pracovný pomer do 31.12.2009, ale so skúšobnou dobou 1 mesiac (došlo k zmene majiteľa). Od 21.10.2009 som na PN a firma mi oznámila,že už som mnou neráta a že mi predĺžila skúšobnú dobu a v rámci nej ma prepúšťa. Žiadny dodatok k zmene skúšobnej doby so mnou neuzavrela. Môže firma takto postupovať?

Nemôže. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.(§45)
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#45
drobeceva
18.11.09,12:00
Ja by som sa Vás chcela opýtať na takýto problém. 03.08.2009 som nastúpila do zamestnania na dobu určitú do 31.12.2009 so skúšobnou dobou 3 mesiace, avšak 31.08.2009 firma so mnou ukončila pracovný pomer a 01.09.2009 so mnou znova uzatvorila pracovný pomer do 31.12.2009, ale so skúšobnou dobou 1 mesiac (došlo k zmene majiteľa). Od 21.10.2009 som na PN a firma mi oznámila,že už som mnou neráta a že mi predĺžila skúšobnú dobu a v rámci nej ma prepúšťa. Žiadny dodatok k zmene skúšobnej doby so mnou neuzavrela. Môže firma takto postupovať?
Myslím, že došlo k porušeniu. Par. 45 ZP, bod.4 - Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu - čo v tomto prípade bolo.
Skúšobná doba je najviac 3 mesiace, nemožno ju predlžovať.
dasa.hlasna
18.11.09,12:01
Zamestnanec bol v skúšobnej dobe a bolo mu oznámene, že PP konči v skúšobnej dobe. Nerozumiem, prečo som potom dostala takúto info na SP. Ak by som teda PP ukončila 12.11.2009 ako mu budem platiť PN? Tú mu "vraj" musím zaplatiť celú. Platím PN komu, keď už nie je zamestnanec.
JankaO
18.11.09,12:03
Myslím, že došlo k porušeniu. Par. 45 ZP, bod.4 - Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu - čo v tomto prípade bolo.
Skúšobná doba je najviac 3 mesiace, nemožno ju predlžovať.
Ja si myslím, že v tomto prípade nejde o opätovné uzatváranie PZ, nakoľko zamestnávateľ je iný.
veronikasad
18.11.09,12:05
Zamestnanec bol v skúšobnej dobe a bolo mu oznámene, že PP konči v skúšobnej dobe. Nerozumiem, prečo som potom dostala takúto info na SP. Ak by som teda PP ukončila 12.11.2009 ako mu budem platiť PN? Tú mu "vraj" musím zaplatiť celú. Platím PN komu, keď už nie je zamestnanec.
a ako si postupovala ? Stornovala si odhlášku ? Informáciu máš ústne ? Lebo ja som už od pracovníčiek SP tiež počula všeličo ...
drobeceva
18.11.09,12:06
Zamestnanec bol v skúšobnej dobe a bolo mu oznámene, že PP konči v skúšobnej dobe. Nerozumiem, prečo som potom dostala takúto info na SP. Ak by som teda PP ukončila 12.11.2009 ako mu budem platiť PN? Tú mu "vraj" musím zaplatiť celú. Platím PN komu, keď už nie je zamestnanec.
Nerozumiem, prečo také info podala SP.
V skúšobnej dobe môže byť ukončený PP aj počas PN. Ak bol s ním ukončený PP 12.11.2009 a týmto dňom mu bola vystavená PN, 1 deň platí firma a od 13.11. s ostatnými záležitostami odovzdaj na SP.
Ak si síce stornovala odhláška - to je o niečom inom. Preberáte to teda na seba. Z-c je aj naďalej Vaším zamestnancom a 10 dní musíte platiť.
JankaO
18.11.09,12:07
Skončením pracovného pomeru sa zaoberá Zákonník práce, myslím, že pracovníci SP nie sú kompetentní radiť ohľadom jeho znenia.
drobeceva
18.11.09,12:10
Ja si myslím, že v tomto prípade nejde o opätovné uzatváranie PZ, nakoľko zamestnávateľ je iný.
Z príspevku som pochopila, že bol to ten istý z-ľ.
veronikasad
18.11.09,12:11
Skončením pracovného pomeru sa zaoberá Zákonník práce, myslím, že pracovníci SP nie sú kompetentní radiť ohľadom jeho znenia.
Súhlasím, ak odhláška bola stornovaná, nič zamestnávatelovi nebráni v tomu, aby včerajším dňom pracovný pomer v skúšobnej dobe ukončil znovu. (včerajším preto, aby nebola pokuta za nesplnenie lehoty na podanie odhlášky. Tú potom treba doručiť dnes)
JankaO
18.11.09,12:13
Z príspevku som pochopila, že bol to ten istý z-ľ.


.... a 01.09.2009 so mnou znova uzatvorila pracovný pomer do 31.12.2009, ale so skúšobnou dobou 1 mesiac (došlo k zmene majiteľa). Od 21.10.2009 ....

takto som to pochopila ja
dasa.hlasna
18.11.09,12:17
Nerozumiem, prečo také info podala SP.
V skúšobnej dobe môže byť ukončený PP aj počas PN. Ak bol s ním ukončený PP 12.11.2009 a týmto dňom mu bola vystavená PN, 1 deň platí firma a od 13.11. s ostatnými záležitostami odovzdaj na SP.
Ak si síce stornovala odhláška - to je o niečom inom. Preberáte to teda na seba. Z-c je aj naďalej Vaším zamestnancom a 10 dní musíte platiť.
Že mám požiadať o storno odhlášky mi poradila pracovníčka SP. Bolo to všetko tak rýchlo 11.-prihláška, 12.-odhláška 13-PN.Mne sa do ruky dostala 16. A na SP treba konať, s pokutami mám svoje skúsenosti.
drobeceva
18.11.09,12:22
Že mám požiadať o storno odhlášky mi poradila pracovníčka SP. Bolo to všetko tak rýchlo 11.-prihláška, 12.-odhláška 13-PN.Mne sa do ruky dostala 16. A na SP treba konať, s pokutami mám svoje skúsenosti.
Pozri príspevok č.49-jedno z možných riešení
Deganova
18.11.09,13:02
takto som to pochopila ja
JankaO pochopila si to správne, ide o iného zamestnávateľa, ale skúšobná doba skončila podľa novej zmluvy 30.09.2009 a PN nastala až 21.10.2009, takže ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe nie je možné a ani ju nie je možné predĺžiť.
drobeceva
18.11.09,13:13
JankaO pochopila si to správne, ide o iného zamestnávateľa, ale skúšobná doba skončila podľa novej zmluvy 30.09.2009 a PN nastala až 21.10.2009, takže ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe nie je možné a ani ju nie je možné predĺžiť.
Tak sorry, to je v tej rýchlosti prehľadnuté.
Áno, ak bola SD iba 1 mesiac, tak už nie je možné v SD ukončiť. SD sa nedá predlžiť.
Ak si teraz na PN - nemôže nič robiť. Svoje zámery môže "učiniť" až po návrate z PN.
Deganova
18.11.09,13:44
Ďakujem za rady, takže môže so mnou ukončiť po skončení PN pracovný pomer výpoveďou, dohodou ak by PN trvala do 31.12.2009, tak automaticky dôjde k ukončeniu.
dasa.hlasna
19.11.09,05:53
a ako si postupovala ? Stornovala si odhlášku ? Informáciu máš ústne ? Lebo ja som už od pracovníčiek SP tiež počula všeličo ...
Včera som na SP v Prievidzi urobila "vietor", milu pracovníčku som "poučila" vďaka radám od Vás, že nemá pravdu a že mi poskytla zlú info-to bolo na registri zamestnávateľov, nakoniec som to urobila takto: odhláška už bola stornovaná 12.11.2009, urobila som novú odhlášku 12.11.2009-podaná 18.11.2009, s tým že som im napísala list v ktorom vysvetlujem prečo bola odhláka podaná až 18.11.2009 a žiadam aby nás nepokutovali. Oni totiž vo svojom systéme vidia, že odhláška tam už raz bola. Požiadala som aj o odpoveď, tak uvidím. Nechápem prečo pani na registri frajerila a neodporučila ma hneď na nemocenské. Zasa mám poučenie do života.
dasa.hlasna
19.11.09,05:59
Skončením pracovného pomeru sa zaoberá Zákonník práce, myslím, že pracovníci SP nie sú kompetentní radiť ohľadom jeho znenia.
Nechcela som vedieť či možem ukončiť PP, ale ako budem platiť PN. A keď dostaneš info, že 10 dni ty, tak logicky musí byť tvoj zamestnanec. A ohľadom PN snáď hľadám info na SP.
M3G
19.11.09,16:54
Tak to je, že ak pracovný pomer trval menej ako 42 dní, na PN z ochrannej doby má zamestnanec nárok len tolko dní, kolko trval prac.pomer, v tomto prípade 1 deň.
b

Neviete mi prosím povedať, či toto je v poriadku? :

Zamestnancovi skončil 31.10.2009 pracovný pomer, dojednaný na dobu určitú.
Zamestnanec však 29.10.2009 zostal PN, tj. zamestnávateľ mu za mesiac október vyplatil 2 3 dni náhradu príjmu.
Zamestnanec vraj na základe konzultácie s poisťovňou, požaduje od zamestnávateľa aj o preplatenie zvyšných 8 7 dní v novembri. Má na to nárok, aj keď pracovný pomer skončil 31.10.2009?

Vďaka za každý postreh, nejako sa mi to nepozdáva.
Tweety
19.11.09,16:55
Neviete mi prosím povedať, či toto je v poriadku? :

Zamestnancovi skončil 31.10.2009 pracovný pomer, dojednaný na dobu určitú.
Zamestnanec však 29.10.2009 zostal PN, tj. zamestnávateľ mu za mesiac október vyplatil 2 dni náhradu príjmu.
Zamestnanec vraj na základe konzultácie s poisťovňou, požaduje od zamestnávateľa aj o preplatenie zvyšných 8 dní v novembri. Má na to nárok, aj keď pracovný pomer skončil 31.10.2009? Nie, nemá.

Vďaka za každý postreh, nejako sa mi to nepozdáva.
Odpoveď v texte.
Postupovali ste správne. Mal nárok na dva tri dni náhrady za DPN, keď bol ešte vašim zamestnacom.
M3G
19.11.09,17:28
Odpoveď v texte.
Postupovali ste správne. Mal nárok na dva tri dni náhrady za DPN, keď bol ešte vašim zamestnacom.


Ešte doplním(zo socpoist.sk). Môjho prípadu sa týka bod 2. Píšem si to sem, aby som nezabudol :)

Nárok na náhradu za DPN od sociálnej poistovne má zamestnanec:

1. od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti

2. ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, v ktorom má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, odo dňa nasledujúceho po dni zániku nemocenského poistenia

3. ktorému vznikla dočasná pracovná neschopnosť v ochrannej lehote, od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti
Tweety
19.11.09,17:32
Ešte doplním(zo socpoist.sk). Môjho prípadu sa týka bod 2. Píšem si to sem, aby som nezabudol :)

Nárok na náhradu za DPN od sociálnej poistovne má zamestnanec:

1. od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti

2. ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, v ktorom má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, odo dňa nasledujúceho po dni zániku nemocenského poistenia

3. ktorému vznikla dočasná pracovná neschopnosť v ochrannej lehote, od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti
Áno, nemocenské po skončení PP, samozrejme ak DPN trvá, mu vyplatí SP.
veronikasad
19.11.09,17:45
Neviete mi prosím povedať, či toto je v poriadku? :

Zamestnancovi skončil 31.10.2009 pracovný pomer, dojednaný na dobu určitú.
Zamestnanec však 29.10.2009 zostal PN, tj. zamestnávateľ mu za mesiac október vyplatil 2 3 dni náhradu príjmu.
Zamestnanec vraj na základe konzultácie s poisťovňou, požaduje od zamestnávateľa aj o preplatenie zvyšných 8 dní v novembri. Má na to nárok, aj keď pracovný pomer skončil 31.10.2009?

Vďaka za každý postreh, nejako sa mi to nepozdáva.
Ak PN naďalje trvá, zamestnávatel odstúpi doklady spolu s potvrdením o príjme sociálnej poisťovni, ktorá mu bude od 4. dňa vyplácať nemocenské.
zuzana
01.12.09,08:25
Ak zamestnávateľ skončil pracovný pomer v skúšobnej dobe, zamestnankyňa pracovala od 1.10.2009 do 30.11.2009, od 1.12.2009 je nezamestnaná, ak pôjde na od 1.12.2009 na PN-ku bude mať nárok na nemocenské, ak nebola nemocensky poistená 270 dní?Teda ona prvýkrát nastúpila do zamestnania toho 1.10.2009.
tuta
01.12.09,08:39
Nárok na nemocenské dávky vzniká.
Podmienka odpracovania 270 dní vzniká len pri DNP.
katka50
01.12.09,08:40
Ak zamestnávateľ skončil pracovný pomer v skúšobnej dobe, zamestnankyňa pracovala od 1.10.2009 do 30.11.2009, od 1.12.2009 je nezamestnaná, ak pôjde na od 1.12.2009 na PN-ku bude mať nárok na nemocenské, ak nebola nemocensky poistená 270 dní?Teda ona prvýkrát nastúpila do zamestnania toho 1.10.2009.
Najprv by sa však mala zaevidovať na Úrade práce a až potom sa dať vypísať. Ochranná lehota je 42 kalendárnych dní.
tuta
01.12.09,08:44
Ešte pridám, vzhľadom k tomu, že u Teba PP trval menej ako 42 dní, tak Tvoja ochranna lehota je toľko dní, koľko trval PP.


Bližšie viď. par. 32 Zákona o Sociálnom poistení bod 2

(2) Ochranná lehota
a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.
Andyke
01.12.09,08:48
Prac.pomer trval od 1.10. do 30.11.2009 , takže ochr.lehota 42 dní platí v uvedenom prípade.
tuta
01.12.09,09:07
Prac.pomer trval od 1.10. do 30.11.2009 , takže ochr.lehota 42 dní platí v uvedenom prípade.

mimotemy
Rýchly pohľad 01.11. do 30. 11. :D
rodina1
01.12.09,09:46
Najprv by sa však mala zaevidovať na Úrade práce a až potom sa dať vypísať. Ochranná lehota je 42 kalendárnych dní.
Tak teraz neviem. V niektorom príspevku som sa dočítala, že na úrad práce sa stačí zaevidovať po skončení PN. Ide mi o to, že s dcérou bol ukončený PP v skúšobnej dobe 22.11.2009. PN je od 23.11.2009 a na úrade sa zaevidovať nebola (tak som jej poradila na základe už prečítaného príspevku, nárok na dávky v nezamestnanosti nemá), bola len na ZP zahlásiť, že je PN. Je to zle?
PN zaslala priamo do SP, je potrebné, aby zamestnávateľovi zavolala, aby na SP zaslal potrebné tlačivo k vyplácaniu DNP, alebo SP sama vyzve zamestnávateľa?
Nutricia
01.12.09,10:04
Tak teraz neviem. V niektorom príspevku som sa dočítala, že na úrad práce sa stačí zaevidovať po skončení PN. Ide mi o to, že s dcérou bol ukončený PP v skúšobnej dobe 22.11.2009. PN je od 23.11.2009 a na úrade sa zaevidovať nebola (tak som jej poradila na základe už prečítaného príspevku, nárok na dávky v nezamestnanosti nemá), bola len na ZP zahlásiť, že je PN. Je to zle?
PN zaslala priamo do SP, je potrebné, aby zamestnávateľovi zavolala, aby na SP zaslal potrebné tlačivo k vyplácaniu DNP, alebo SP sama vyzve zamestnávateľa?
§54 zákona o SP
(3) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.

treba aby zamestnávatel poslal potvrdenie o príjme na účely ND.
Katy a R
01.12.09,10:09
Tak teraz neviem. V niektorom príspevku som sa dočítala, že na úrad práce sa stačí zaevidovať po skončení PN. Ide mi o to, že s dcérou bol ukončený PP v skúšobnej dobe 22.11.2009. PN je od 23.11.2009 a na úrade sa zaevidovať nebola (tak som jej poradila na základe už prečítaného príspevku, nárok na dávky v nezamestnanosti nemá), bola len na ZP zahlásiť, že je PN. Je to zle?
PN zaslala priamo do SP, je potrebné, aby zamestnávateľovi zavolala, aby na SP zaslal potrebné tlačivo k vyplácaniu DNP, alebo SP sama vyzve zamestnávateľa?

.. už s tým nič nenarobí .. ale lepšie bolo najskôr sa zaevidovať. Teraz sa už nemôže (počas PNky je nezaevidujú, len po skončení).
SP si sama vyžiada potvrdenie .. ale môže mzdárke zavolať (kôli urýchleniu..;) - niekedy to dlho trvá)
rodina1
01.12.09,10:28
Nutricia a Katy a R ďakujem.
ivka70
01.12.09,10:37
.. už s tým nič nenarobí .. ale lepšie bolo najskôr sa zaevidovať. Teraz sa už nemôže (počas PNky je nezaevidujú, len po skončení).
SP si sama vyžiada potvrdenie .. ale môže mzdárke zavolať (kvôli urýchleniu..;) - niekedy to dlho trvá)

Nestresuj, ak je na PN od 1. dna po ukonceni PP, tak jej staci ist sa zevidovat az po ukonceni PN.
Katy a R
01.12.09,10:47
Nestresuj, ak je na PN od 1. dna po ukonceni PP, tak jej staci ist sa zevidovat az po ukonceni PN.

.. píšem snáď niečo iné:confused::confused:
A okrem toho evidovať sa nie je povinnosť, nemusí tam ísť vôbec. ;)
Len takto sa jej doba PNky nebude počítať pre nárok na dovolenku. Keby sa bola evidovala pred PNkou, tak áno. ;)
rodina1
01.12.09,11:00
Nestresuj, ak je na PN od 1. dna po ukonceni PP, tak jej staci ist sa zevidovat az po ukonceni PN.
Ďakujem. Aj ja som si myslela, že aj keby toho 23.11. prišla na UP, aj tak by ju nezaevidovali a kázali jej prísť po ukončení PN.
caky.sk
17.12.09,13:55
Zdravim,

chcel by som sa spytat na nasledovnu situaciu..

Mam so zamestnavatelom uzavretu zmluvu od 1.10.2009, na dobu urcitu s 3. mesacnou skusobnou dobou. V mesiaci november som bol 13 dni na PN z dovodu choroby. Pokial viem, tak skusobna doba sa predlzuje o cas straveny na PN. Co by malo znamenat ze skusobna doba mi skonci 13.1.2010

Planujem ukoncit pracovny pomer 11.1.2010 podla § 72 Zakonnika prace, kedze skusobna doba by mala byt predlzena o dobu PN.

Mam sa v oznameni o skonceni pracovneho pomeru odvolat aj na nejaky paragraf ohladom toho predlzenia skusobne doby z dovodu PN ? kedze datumy nebudu sediet.. (pracovna zmluva podpisana 1.10.2010, vypoved podana ku dnu 11.1.2010)

Dakujem za odpovede.
Peter
Tamila
17.12.09,14:10
Je to § 45 Zákonníka práce:

§ 45
Skúšobná doba
Na začiatok

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
caky.sk
17.12.09,14:27
cize cele oznamenie mozem formulovat nasledovne ?
nechcem sa dostat do situacie ze vypoved bola podana neplatne.. Dakujem este raz za potvrdenie..


Vec:*Oznámenie o*skončení pracovného pomeru v*skúšobnej dobe

Oznamujem Vám, že pracovný pomer založený pracovnou zmluvou zo dňa 1.10.2009

z*r u*š u j e m
podľa § 72 Zákonníka práce v*skúšobnej dobe k*11.1.2010
Skusobna doba bola predlzena podla § 45 Zakonnika prace o 13 dni prace neshopnosti z dovodu choroby.
terezamaria
17.12.09,14:45
cize cele oznamenie mozem formulovat nasledovne ?
nechcem sa dostat do situacie ze vypoved bola podana neplatne.. Dakujem este raz za potvrdenie..


Vec:*Oznámenie o*skončení pracovného pomeru v*skúšobnej dobe

Oznamujem Vám, že pracovný pomer založený pracovnou zmluvou zo dňa 1.10.2009

z*r u*š u j e m
podľa § 72 Zákonníka práce v*skúšobnej dobe k*11.1.2010
Skusobna doba bola predlzena podla § 45 Zakonnika prace o 13 dni prace neshopnosti z dovodu choroby.

Znenie ukončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe bude nasledovné :

Oznamujem Vám, že k ........... končím pracovný pomer v skúšobnej dobe podľa §72 ZP. Dáš si tam dátum, ktorý Ti vyhovuje.

§ 72 ZP hovorí nasledovné :

1/ V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

2/ Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Nadstavenie skúšobnej doby o prekážky v práci na strane zamestnanca sa využívajú najčastejšie vtedy, keď je to v prospech zamestnanca.
caky.sk
17.12.09,15:03
Znenie ukončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe bude nasledovné :

Oznamujem Vám, že k ........... končím pracovný pomer v skúšobnej dobe podľa §72 ZP. Dáš si tam dátum, ktorý Ti vyhovuje.

§ 72 ZP hovorí nasledovné :

1/ V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

2/ Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Nadstavenie skúšobnej doby o prekážky v práci na strane zamestnanca sa využívajú najčastejšie vtedy, keď je to v prospech zamestnanca.



ano za normalnych okolnosti tomu rozumiem... mne ale ide o tento pripad, cize ako uz bolo spomenute.. vyzsie ako zahrnut do oznamenia paragraf 45 zakonnika prace, tak aby vypoved nebola napadnutelna.. teda aby nemohla byt spochybnena zamestnavatelom..

Mam so zamestnavatelom uzavretu zmluvu od 1.10.2009, na dobu urcitu s 3. mesacnou skusobnou dobou. V mesiaci november som bol 13 dni na PN z dovodu choroby. Pokial viem, tak skusobna doba sa predlzuje o cas straveny na PN. Co by malo znamenat ze skusobna doba mi skonci 13.1.2010

Planujem ukoncit pracovny pomer 11.1.2010 podla § 72 Zakonnika prace, kedze skusobna doba by mala byt predlzena o dobu PN.

Mam sa v oznameni o skonceni pracovneho pomeru odvolat aj na nejaky paragraf ohladom toho predlzenia skusobne doby z dovodu PN ? kedze datumy nebudu sediet.. (pracovna zmluva podpisana 1.10.2010, vypoved podana ku dnu 11.1.2010)

Dakujem za odpovede.
Peter
brčko
17.12.09,15:32
môžeš to tam uviesť, tým nič nepokazíš a bude to jednoznačné.

Ked použijem, čo napísala terezamaria (skoro som napísala mariaterezia :) ) tak napr.:

Oznamujem Vám, že pracovný pomer končím dňom 11.1.2010 v skúšobnej dobe podľa § 72 ZP. Môj pracovný pomer bol uzatvorený od 1.10.2009 s trojmesačnou skúšobnou dobou. Vzhladom na 13 dňovú práceneschopnosť v mesiaci ... skúšobná doba končí 13.1.2010.

alebo nejako podobne.
terezamaria
17.12.09,17:18
ano za normalnych okolnosti tomu rozumiem... mne ale ide o tento pripad, cize ako uz bolo spomenute.. vyzsie ako zahrnut do oznamenia paragraf 45 zakonnika prace, tak aby vypoved nebola napadnutelna.. teda aby nemohla byt spochybnena zamestnavatelom..

Mam so zamestnavatelom uzavretu zmluvu od 1.10.2009, na dobu urcitu s 3. mesacnou skusobnou dobou. V mesiaci november som bol 13 dni na PN z dovodu choroby. Pokial viem, tak skusobna doba sa predlzuje o cas straveny na PN. Co by malo znamenat ze skusobna doba mi skonci 13.1.2010

Planujem ukoncit pracovny pomer 11.1.2010 podla § 72 Zakonnika prace, kedze skusobna doba by mala byt predlzena o dobu PN.

Mam sa v oznameni o skonceni pracovneho pomeru odvolat aj na nejaky paragraf ohladom toho predlzenia skusobne doby z dovodu PN ? kedze datumy nebudu sediet.. (pracovna zmluva podpisana 1.10.2010, vypoved podana ku dnu 11.1.2010)

Dakujem za odpovede.
Peter
To čo som Ti napísala, to im napíš do Skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe. To vôbec nevadí, že si bol PN. Keď chceš ukončiť 11.1.2010, tak tam napíš ten dátum, keď chceš ukončiť 10.1.2010, tak ten, ako len chceš. Preto v tom § 72 stojí, že môže v skúšobnej dobe ukončiť pracovný pomer zamestnanec i zamestnávateľ. Teda hocikedy môže ukončiť, počas celých 3 mesiacov.
Nekombinuj to s § 45, to je všeobecne definovaná skúšobná doba. To, že je tam napísané, že sa skúšobná doba predlžuje o prekážky v práci, teraz u Teba neplatí, lebo chceš skončiť skôr.Vlastne mala by Ti skončiť 13.1.2010, ale Ty požiadaš ku skoršiemu dátumu a to je O.K.
dajana16
30.12.09,08:09
Podla toho, co som precitala, je mozne skoncit s pracovnikom, ktory je PN a stale v skusobnej dobe pracovny pomer. Zamestnali sme ekonomku cez urad prace. Odrobila mesiac a uz pol roka je PN, skusobna doba sa jej predlzuje. Teraz surne potrebujeme ukoncit rok, a kedze nevieme, dokedy bude pani marodit, chceli by sme zamestnat inu ekonomku. Mozme teda s tou predchadzajucou ukoncit pracovny pomer bez toho, aby sme nemali nejake problemy? Dakujem.
Tweety
30.12.09,08:11
Podla toho, co som precitala, je mozne skoncit s pracovnikom, ktory je PN a stale v skusobnej dobe pracovny pomer. Zamestnali sme ekonomku cez urad prace. Odrobila mesiac a uz pol roka je PN, skusobna doba sa jej predlzuje. Teraz surne potrebujeme ukoncit rok, a kedze nevieme, dokedy bude pani marodit, chceli by sme zamestnat inu ekonomku. Mozme teda s tou predchadzajucou ukoncit pracovny pomer bez toho, aby sme nemali nejake problemy? Dakujem.
Áno, môžete s ňou skončiť PP v SD, ten je možný skončiť aj počas DPN.
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
dajana16
30.12.09,08:30
Dakujem za rychlu odpoved a ocenujem. :)
alaya1
15.02.10,14:37
pekny den. chcem sa opytat, ci este plati to, ze zamestnanec v SD moze dostat vypoved aj pocas DPN? Nemocenske sa mu bude vyplacat aj po ukonceniPP? Dakujem, je to dost surne.
rodina1
15.02.10,14:42
pekny den. chcem sa opytat, ci este plati to, ze zamestnanec v SD moze dostat vypoved aj pocas DPN? Nemocenske sa mu bude vyplacat aj po ukonceniPP? Dakujem, je to dost surne.
Nehovoríme o výpovedi počas skúšobnej doby, ale o ukončení pracovného pomeru počas skúšobnej doby. A so zamestnancom môže byť ukončený PP v skúšobnej dobe aj počas DNP. Potom PN bude preplácať SP.
alaya1
15.02.10,14:45
Nehovoríme o výpovedi počas skúšobnej doby, ale o ukončení pracovného pomeru počas skúšobnej doby. A so zamestnancom môže byť ukončený PP v skúšobnej dobe aj počas DNP. Potom PN bude preplácať SP.
Dakujem velmi pekne za skoru odpoved.
Klimentová Viera
10.08.10,06:35
Zamestnanec nastúpil do práce 10.05.2010 so skúšobnou dobou 3 mesiace. Na dátum skončenia PP v skúšobnej dobe sú dva názory. Prvý, že skončiť môžeme k 09.08.2010 a druhý, že k 10.08.2010. Ktorý je správny?
ivka70
10.08.10,06:52
Zamestnanec nastúpil do práce 10.05.2010 so skúšobnou dobou 3 mesiace. Na dátum skončenia PP v skúšobnej dobe sú dva názory. Prvý, že skončiť môžeme k 09.08.2010 a druhý, že k 10.08.2010. Ktorý je správny?

Ja si myslim, ze posledny den skusobnej lehoty je jednoznacne 9.8.2010.

Ak nastupi 1.5. 2010, tak posledny den skusobnej lehoty je 31.7.2010 a nie 1.8. 2010. To uz je prvy den po SD.
Klimentová Viera
10.08.10,07:30
Veľmi pekne ďakujem. Je to tak.
marcelaStanakova
19.04.11,05:14
Zamestnanec skončil 2ročnú PN 15.4.2011, kedy môže dať zamestnávateľ výpoveď tomuto zamestnacovi ?
Chobot
19.04.11,08:17
Zamestnanec skončil 2ročnú PN 15.4.2011, kedy môže dať zamestnávateľ výpoveď tomuto zamestnacovi ?

Trebárs aj dnes. PP potom skončí k 30.6.2011.
ivka70
19.04.11,08:26
Trebárs aj dnes. PP potom skončí k 30.6.2011.

Pockaj, pockaj Tibor, zamestnavatel na to musi mat aj dovod.
A ta vypovedna doba zavisi od dlzky trania pracovneho pomeru.
A pripadne treba riesit narok na odstupne.

Bez udania dovodu moze dat vypoved len zamestnanec.
Mila123
19.04.11,08:29
Výpoveď sa dáva iba v pracovnom pomere na dobu určitú, popr. neurčitú...počas skúšobnej doby sa výpoveď nedáva, stačí ak 3 dni pred jej uplynutím, písomne ťa informujú, že aj bez uvedenia dôvodu, ti ukončujú PPV v skúšobnej dobe podľa § 72 ZP.....toto výpoveď nie je.....a skúšobná doba je momentálne 3 mesiace, a predlžuje a o neprítomnosť v práci...t.z., že ak budeš mať odpracované 3 mesiace, aj keď napr. za rok, až potom ti skúšobná doba uplynula....
Chobot
19.04.11,08:42
Pockaj, pockaj Tibor, zamestnavatel na to musi mat aj dovod.
A ta vypovedna doba zavisi od dlzky trania pracovneho pomeru.
A pripadne treba riesit narok na odstupne.

Bez udania dovodu moze dat vypoved len zamestnanec.

Na všeobecnú otázku som odpovedal všeobecne. AK chce presnú odpoveď musí zadať otázku presne, s podrobnosťami. Teoreticky môžu dať výpoveď dnes...
7lienka
23.06.11,08:49
Môže dať zamestnanec Dohohu o skončení PP 60§ aj keď je na PN?
Skončenie dal k 30.6., PN neukončil ani nechce ukončiť.
Môžem ho odhlásiť zo sociálky aj zdravotnej?

Ďakujem
rodina1
23.06.11,08:51
Môže dať zamestnanec Dohohu o skončení PP 60§ aj keď je na PN?
Skončenie dal k 30.6., PN neukončil ani nechce ukončiť.
Môžem ho odhlásiť zo sociálky aj zdravotnej?

Ďakujem

Ak s dohodou o ukončení PP súhlasí aj zamestnávateľ, tak PP bude ukončený dňom, uvedeným v Dohode o ukončení PP, aj počas PN zamestnanca.
PN nemusí byť ukončená, takže ho môžeš odhlásiť aj so ZP aj SP.
katka50
23.06.11,08:53
Môže dať zamestnanec Dohohu o skončení PP 60§ aj keď je na PN?
Skončenie dal k 30.6., PN neukončil ani nechce ukončiť.
Môžem ho odhlásiť zo sociálky aj zdravotnej?

Ďakujem
Áno-môže, ak zamestnávateľ súhlasí - PP skončí 30.6.2011 a Ty ho odhlásiš zo SP a ZP. Ale pozor, do ZP dáš aj ukončenie PN. Upozorni ho, nech si trvanie PN nahlási v ZP.
7lienka
23.06.11,08:59
Ďakujem

ALe v čom to je pre zamestnanca výhodnejšie. Ja neviem
rodina1
23.06.11,09:05
Ďakujem

ALe v čom to je pre zamestnanca výhodnejšie. Ja neviem

Ak sa takto zamestnanec rozhodol, asi vie prečo.
suklova
03.08.11,16:24
Zamestnanec skončil PP 30.6.2011. Dnes mi prišla poštou PN od 4.7.2011-trvá/aspon ukončenie neposlal /čiže v ochrannej dobe/. Vypíšem teda potvrdenie opečiatkujem Pn s tým, že tam uvediem že zamestnanec skončil PP k 30.6., však? Pn mu od prvého dńa vypláca SP. Na ZP nenahlasujem žiadny začiatok PN, že? Alebo sa mýlim?
drobeceva
03.08.11,16:25
Zamestnanec skončil PP 30.6.2011. Dnes mi prišla poštou PN od 4.7.2011-trvá/aspon ukončenie neposlal /čiže v ochrannej dobe/. Vypíšem teda potvrdenie opečiatkujem Pn s tým, že tam uvediem že zamestnanec skončil PP k 30.6., však? Pn mu od prvého dńa vypláca SP. Na ZP nenahlasujem žiadny začiatok PN, že? Alebo sa mýlim?
správne
suklova
03.08.11,16:36
Ďakujem krásne. :-)
suklova
03.08.11,16:38
A ešte jedna otázka čo s pn-kou ak zamestnanec skončí napr.30.6. a donesie pn-ku ktorá začína po ochrannej dobe čiže napr. od 1.8. ?
brčko
03.08.11,16:43
A ešte jedna otázka čo s pn-kou ak zamestnanec skončí napr.30.6. a donesie pn-ku ktorá začína po ochrannej dobe čiže napr. od 1.8. ?

podla mna sú dve možnosti. Bud ju zamestnancovi vrátiť a povedať, že nárok na nemocenské nemá. Alebo v prípade, že nebude veriť, vystaviť potvrdenie a poslať do soc.poistovne (príp. dať oboje zamestnancovi, nech si to na sp odnesie). V takom prípade dostane aj papier o tom, že nárok na nemocenské nemá.
suklova
03.08.11,16:46
ĎAKUJEM. Ešte som sa s tým tiež nestretla, len tak ma to napadlo že ako by som to riešila. Ešte raz ďakujem.
drobeceva
03.08.11,16:49
A ešte jedna otázka čo s pn-kou ak zamestnanec skončí napr.30.6. a donesie pn-ku ktorá začína po ochrannej dobe čiže napr. od 1.8. ?
na tú sa už OL nevzťahuje.
Je to už prakticky záležitosťou z-ca.
Ak si platil DNP tak mal by mať na PN nárok
Pepa
03.08.11,16:57
Zamestnanec skončil PP 30.6.2011. Dnes mi prišla poštou PN od 4.7.2011-trvá/aspon ukončenie neposlal /čiže v ochrannej dobe/. Vypíšem teda potvrdenie opečiatkujem Pn s tým, že tam uvediem že zamestnanec skončil PP k 30.6., však? Pn mu od prvého dńa vypláca SP. Na ZP nenahlasujem žiadny začiatok PN, že? Alebo sa mýlim?
Zamestnanec mal predložiť PN Sociálnej poisťovni, nemáš tam čo pečiatkovať.
Na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku sa zaslanie vyplneného tlačiva "Potvrdenia zamestnávateľa ......" pri uplatnení nároku na nemocenskú dávku z ochrannej lehoty nevyžaduje /zdroj: SP/
suklova
03.08.11,17:45
čiže ešte raz čistú pn.ku tak ako mi príde /bez toho aby som ju opečiatkovala a dopísala, že zamestnanec už uk.PP/ pošlem na SP? Aj ked je v ochrannej dobe? Bez potvrdenia?
brčko
03.08.11,17:45
Zamestnanec mal predložiť PN Sociálnej poisťovni, nemáš tam čo pečiatkovať.
Na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku sa zaslanie vyplneného tlačiva "Potvrdenia zamestnávateľa ......" pri uplatnení nároku na nemocenskú dávku z ochrannej lehoty nevyžaduje /zdroj: SP/

to je síce pravda, ale ak nie je pre mzdárku problém to doručiť do SP (aha, aj ked ty píšeš o opečiatkovaní, to máš asi pravdu, že nemusíš potvrdzovať posledný den v práci, ked v potvrdení bude, že pp je skončený), predsa sú to niekedy ludia, čo ani nevedia, kde je soc.poistovna.

no a s tým potvrdením, mám svoje skúsenosti. Tiež je na stránkach soc.poisťovne písané, že ak v tom istom roku žiadate o dve nem.dávky a rozhod. obdobie je rovnaké, tak k žiadsoti nemusíte pripojiť potvrdenie. No a predsa som z dôvodu, že mzdárka nedala potvrdenie k mojej žiadosti o materké, lebo som čerpala do nástupu na md nemocenské a pn a bolo to to isté rozh.odb., čakala na materské vyše 2mesiace. Až po telefonáte som zistila dôvod a radšej som volala ja mzdárke, nech to tam pošle, než sa na toto spoliehať. Bolo to v Ba mesto, tak možno v iných pobočkách (pri inej pani) to funguje inak.

Ale ak chce mať človek peniaze zo SP čo najskôr, lepšie sa vyhnúť takýmto situáciám. A hlavne ak napr. pn začína na konci mesiaca a uzávierku majú cca 4tého dalšieho mesiaca.
drobeceva
03.08.11,17:54
čiže ešte raz čistú pn.ku tak ako mi príde /bez toho aby som ju opečiatkovala a dopísala, že zamestnanec už uk.PP/ pošlem na SP? Aj ked je v ochrannej dobe? Bez potvrdenia?
Potvrdenie dáš, aby vedeli vypočítať PN-ku.
gabka33
02.11.11,18:43
dostala som vypoved ale stale marodujem bola som v skusobnej dobe ako je to uz mi marodka nebude vyplacana?prac.pomer bol ukonceny k 31.10.2011
Mila123
02.11.11,19:07
dostala som vypoved ale stale marodujem bola som v skusobnej dobe ako je to uz mi marodka nebude vyplacana?prac.pomer bol ukonceny k 31.10.2011
ak si v skúš. dobe výpoveď si nemohla dostať....dostala si ukončenie PPV v skúš. dobe.....
a PNS dostaneš vyplácanú cez SP aj po ukončení PPV........
gabka33
03.11.11,08:51
takze sa nemusim bat ze mi prestanu vyplacat pn-ku?nadalej ju dostanem vyplatenu?vypoved som este nepodpisala
Tweety
03.11.11,08:54
dostala som vypoved ale stale marodujem bola som v skusobnej dobe ako je to uz mi marodka nebude vyplacana?prac.pomer bol ukonceny k 31.10.2011 Nie je to výpoveď, ale skončenie PP v SD, to je možné aj počas PC, nemocenské (ak trvá aj po skončení PP) vyplatí SP. Zamestnáv. skončenie PP len oznámi( ak v práci, tak podpíšeš prevzatie).