domes
15.02.05,09:36
Chcem sa spýtať, či sa platia odvody za január za zamestnanca ak je PN celý mesiac už od 20. decembra 2004?
vladan
15.02.05,09:10
nie, nemá príjem, odvody žiadne
Káča
15.02.05,10:33
Chcem sa spýtať, či sa platia odvody za január za zamestnanca ak je PN celý mesiac už od 20. decembra 2004?
Nie neplatia sa, ale do zdravotnej poisťovni poistenec je povinný oznámiť skutočnosti pre vznik povinnosti štátu platiť za neho poistné za mesiac január nakoľko VZ = O.
miroj
15.02.05,11:16
V zmysle §140 ods. 2 zákona o SP má vylúčenú povinnosť platiť poistné, ak súčasne sa mu neposkytuje žiaden plat, alebo služobný príjem.

Ale skúsim to trochu skomplikovať. Mesiac má 31 dní, zamestnanec je 30 dní na PN, nemá žiaden príjem. Ten posledný deň je nedeľa-voľný deň, taktiež bez príjmu. Vylúčenú povinnosť platiť poistné má iba na 30 dní. Na posledný deň(nedeľu) sa vylúčenie nevzťahuje. Aké bude jeho poistné za tento deň? Môj názor je, že minimálny vymeriavací základ bude celá minimálna mzda, nakoľko odkaz č.66, uvedený v §138 ods.10(resp. ods.11 podľa starého znenia zákona) smeruje priamo do §2 ods.1 písm.b) zákona o minimálnej mzde a nie je teda možné použiť ďalšie odseky §2. Znie to nelogicky, ale také je znenie zákona. Ak by sme to porovnali so zákonom o zdrav.poistení, ten sa odkazuje na celý zákon o min.mzde. Tam je to jasné.

Ako to vidíte?
marcelaStanakova
15.02.05,11:26
Aj ja mám k tomuto otázku zamestnanec má VZ 10.000,- je napr. 14 dní PN a jeho zakladná mzda je teraz príklad 3600,- odvody do posťovní sú z 3600,-?
A čo dňaový bonus na ten nemá nárok?
evuša
15.02.05,14:38
Na daňový bonus má nárok, nakoľko je predpoklad, že do konca roka nebude PNS. Ak by však nedosiahol na rok príjem vo výške polovici minimálnej mzdy, bude musieť daňový bonus vrátiť daňovému úradu v ročnom vysporiadaní dane.
Jozef Mihál
15.02.05,15:07
Na daňový bonus má nárok (v danom mesiaci) ak jeho základ dane za daný mesiac bude aspoň vo výške polovice jeho minimálnej mzdy. Ak jeho základ dane bude 3600, DB mu treba vyplatiť už v tomto mesiaci.