judec
13.08.07,17:03
Vazeni poradaci, vazene poradacky,

zaujimalo by ma, akym sposobom si mam zahrnut prijmy, ktore mam ako spolumajitel firmy v danovom raji, do svojho danoveho priznania. Viem ze existuje moznost ich jednoducho nepriznat, ale ja by som radsej mal tieto veci v poriadku a v sulade s legislativou.
Zaujima ma hlavne toto: navysuju taketo prijmy zaklad dane? Alebo to podlieha opatreniam zamedzujucim dvojitemu zdaneniu podla zákona o dani z príjmov §3 ods. 2. c)? :confused:
Monika Kováčová
13.08.07,15:07
musíš uviesť krajinu, potom postupujeme podľa medzinárodnej zmluvy s danou krajinou - ak ju má SR podpísanú...
judec
14.08.07,15:26
Cyprus. Nejaka zmluva tam tusim je uzavreta este s CSSR.
Monika Kováčová
14.08.07,17:13
no vidíš.. teraz už nie je problém odpovedať.... (pokiaľ ide o grécku časť Cypru)
SR má uzavretú platnú Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Cyperskou Republikou - metóda vyňatia príjmov.

Znamená to : podať DP musíš (nejde o daňový raj) pokiaľ si daňovým rezidentom SR (viac o daňovej rezidencii sa dočítaš tu na porade), v skratke ak tu máš trvalý pobyt a stred životných záujmov.

Daň však z tohto príjmu platiť nebudeš.
Monika Kováčová
14.08.07,17:16
v tejto téme je spomínaná Zmluva s Cyperskou Republikou. http://www.porada.sk/205093-post33.html
judec
15.08.07,20:09
dakujem :)
PavolG
09.11.07,08:04
Pozor, ak je prijem z cyperskej spolocnosti ktora bola zalozena pred vstupom do EU ako nerezidentna spolocnost (danovy raj, IBC a vselijake ine nazvy) tak sa na nu nevztahuje zmluva o dvojitom zdaneni, lebo firma nie je Cypersky rezident !!!!! bacha bacha. viacery sa opalili. Po nvom uz Cyprus take firmy nezaklada, existujucim garantuje platny stav po dobu tusim 10 rokov potom sa musia transformovat (alebo odstahovat inam).

Takze ak je to skutocne prijem z danoveho raja, tak moc tu nepomoze len: -
1) nezdanit, alebo
2) priznat a zdanit 19%
3) vystahovat sa zo SK, zrusit si tu Trvaly pobyt a tym padom sa svetove prijmy na SK nezdanuju.... iba slovenske. OStava clovek dalej SK obcanom, ma prava atd... len nema niektore povinnosti... viac info v neverejnom konani :-)
Palo
judec
09.11.07,13:04
Dakujem za info, Palo.

Medzitym som si aj ja robil domacu ulohu a daval si dokopy info z roznych zdrojov. V globale to vyzera tak, ze vsetky danove raje podliehajuce krajinam EU maju "oznamovaciu povinnost" v pripade ze je majitelom spolocnosti obcan EU. Tz. napr. Cyprus by mal posielat info o mojich prijmoch na nas danovy urad (ci sa to realne deje neviem). Zmluva o dvojitom zdaneni existuje, ale v pripade danoveho raja je zdanenie nulove a nas DU si tym padom narokuje zaplatenie dani z prijmu 19%, takze v praxi to ziaden danovy raj nie je.

Tym padom pojmom danovy raj mozme ako obcania EU momentalne oznacit len tie krajiny, ktore nepodliehaju EU. Tie okrem mena statutara neodovzdavaju nikomu ziadne info (teda minimalne do okamihu, kedy nejaka statna autorita nepreukaze podozrenie z trestneho cinu prania spinavych penazi, co ale nie je moj pripad), takze je clovek za vodou. Kedze sa tvrdosijne vyhybam financovaniu akychkolvek kriminalnych aktivit, nas aj akykolvek iny DU si moze piskat :cool:

PS: Aj kratenie dane je trestny cin. Vzhladom na to by majitelia offshore spolocnosti mohli byt oznaceni za kriminalnikov, ale vzhladom na nefunkcny (alebo neexistujuci) mechanizmus preukazovania povodu majetku, sposob fungovania nasej justicie a prezumpciu neviny mozu ludia dalej spavat pokojne.
PavolG
12.11.07,14:21
Pozri, len tolko vo verejnom kanali. Offshore sa da legalne pouzit aj pre EU obcana. A nebude treba nic dodanit. vsetko je to o tom, co chce robit a ako si nastavis struktury.
Napoviem len 3 vecami, ktore ak dumas, prides na to co treba robit, a su uvedene v zakone o dani z prijmov:
1 - medzinarodne zmluvy maju prednost nad zakonom o dani
2 - pozicka nie je prijem (teda sa nezdanuje) {nehovorim teraz o splatkach, ved mozes nesplatit - vid Gross v CR, Muffti a jeho Elektra atd atd}
3 - dividendy po zdaneni vplatene obchod. spolocnostou nie su prijmom (takze sa ani neuvadzaju v danovom priznani..)
Viac uz ani pismeno takto tuto tu :-)
Palo
PavolG
12.11.07,14:52
A este jedno. Ano kratenie dane je trestny cin. Ale optimalizacia danoveho zakladu a teda ja dane, pouzitim nezakazanych sposobov je dovolena. Ustava vravi, co nie je zakazane, je dovolene....
Caf.
Palo
judec
12.11.07,19:38
hmmm, dobre vravis. co pijes? ;)
cooolor
31.01.08,14:36
Dobry den. Chvilu sa zaoberam otazkou offshore, totiz chcel by som si zalozit firmu v Delaware alebo na Cypre. Som dizajner na volnej nohe, mam prijmy z EU a USA. Cital som tu nazor, ze takato company sa vyplati zalozit ked ma firma vysoky prijem... ma teda zmysel zakladat si firmu offshore ked nemam zamestnancov a moj priemerny rocny prijem je cca €30,000? Ako je to so zdanenim prijmov z EU ktore mi pridu na ucet v USA (Delaware)? Tam sa napriklad za LLC Company plati danovy pausal $200 rocne (non us resident) predpokladam vsak ze sa jedna o prijmy z USA.

Ak sa najde niekto co bude vediet odpovedat na moje otazky tak vopred dakujem!
Juraj

EDIT:
zabudol som uviest, trvale bydlisko mam na Slovensku, ale zijem (zil som) uz ca 5 rokov mimo uzemia SR v roznych krajinach.
judec
31.01.08,14:42
cooolor> americky offshore nemoze podnikat na uzemi US (minimalne bez danenia), neviem ako europsky v EU, kazdopadne ale naklady na prevadzku offshore firmy su dost vyrazne porovnatelne s tvojimi prijmami, takze je to pre teba podla mna neaktualne. Skor by bolo pre teba zaujimave vyuzit sluzby existujucich spolocnosti. Ak potrebujes viac info, posli kontakt cez PM.
cooolor
31.01.08,14:51
ach jaj nemozem posielat PM, vraj nemam minimalny pocet 5 prispevkov :) ok ale skus mi prosim ta napisat nejake klucove slova, co mas na mysli pod "vyuzit sluzby existujucich spolocnosti"...
Ja uz si nieco vyguglim.

Dik moc.
Juraj
judec
31.01.08,15:11
ehh, LOL

toto si asi nevyguglis. ani nevymailujes, ani nevytelefonujes. na toto sa mozes s niekym stretnut kto ti nieco porozprava. tak xytro nabuxaj este 2 prispevky a uvidime
cooolor
31.01.08,15:25
ok takze toto by mala byt stvrta ak sa nemylim :)
cooolor
31.01.08,15:25
a toto piata odpoved!
Marína
01.02.08,06:59
Hlava222
18.08.08,17:06
Zdravim PaloG,

Chcel som ta kontaktovat ohladom OFFSHORE, zaujimaju ma informacie ohladom tohto typu podnikania bohuzial pravidla porady mi nedovolili ta kontaktovat. ak by si mal chvilku prosim ta napis mi. nick hlava222 Dakujem
emi333
22.05.10,18:34
Dobrý deň! chcem sa spýtať, ako sa zdaňuje príjem zo zahraničia. Nie som živnostník, ale príjem mám z internetovej práce. Vďaka