JanaR7
13.08.07,16:57
Chcem sa Vas opytat: ak prevediem peniaze cez PayPay svojmu zahranicnemu dodavatelovi alebo prijmem peniaze cez PayPay od svojho zahranicneho odberatela, ako je to potom s evidovanim tychto prevodov v uctovnictve (http://www.porada.sk/autolink.php?id=5&script=showthread&forumid=63)? Je vypis z PayPay uctu o prevode alebo prijati platby riadnym uctovnym dokladom? Prosim, poradte mi, ak viete!

Dakujem!!!

Jana:rolleyes:
ekopo
13.08.07,15:17
Výpis z PayPay účtu nie je riadny účtovný doklad na základe ktorého je možné účtovať o VOZD resp. o POZD, je to len potvrdenie o platbe, tak ako pri BU. Účtovný doklad je faktúra, resp. doklad, ktorý ju nahrádza.
emgeton
13.08.07,15:22
Chcem sa Vas opytat: ak prevediem peniaze cez PayPay svojmu zahranicnemu dodavatelovi alebo prijmem peniaze cez PayPay od svojho zahranicneho odberatela, ako je to potom s evidovanim tychto prevodov v uctovnictve (http://www.porada.sk/autolink.php?id=5&script=showthread&forumid=63)? Je vypis z PayPay uctu o prevode alebo prijati platby riadnym uctovnym dokladom? Prosim, poradte mi, ak viete!

Dakujem!!!

Jana:rolleyes:

Je to doklad pre účtovníctvo.
ekopo
13.08.07,16:27
Doklad pre účtovníctvo a účtovný doklad sú podľa mňa dva rôzne pojmy.
V otázke bola zmienka o účtovnom doklade.

§ 10 zákona o účtovníctve
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
JanaR7
14.08.07,19:49
Dakujem Vam za odpovede!
Ospravedlnujem sa, pravdepodobne som pouzila nespravny pojem. Mala som na mysli - ci je vypis z PayPay, resp. Moneybrookers uctu riadnym dokladom o zaplateni, uznatelnym v uctovnictve (ci je kompatibilny s vypisom z bankoveho uctru, resp.PPD). Mozem ho prilozit ku fakture a dokazat tak uhradu faktury?
Dakujem!

Jana
andrej_rv
14.08.07,21:21
...ci je vypis z PayPay, resp. Moneybrookers uctu riadnym dokladom o zaplateni, uznatelnym v uctovnictve (ci je kompatibilny s vypisom z bankoveho uctru, resp.PPD). Mozem ho prilozit ku fakture a dokazat tak uhradu faktury?
Dakujem! Jana
Na problematiku elektronických výpisov (nielen z PayPay účtu) existujú rôzne názory, pre daňové účely by bolo najlepšie vyžiadať si pre istotu stanovisko DRSR.
V zmysle § 4 ods. 5 ZÚ je účtovná jednotka povinná viesť účtovníctvo ako sústavu účtovných záznamov podľa § 31 ods. 2. V zmysle § 32 ods. 1 ZÚ sa:
(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,
a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b)
Ja osobne si preto myslím, že v prípade výpisu z účtu PayPay ide v zmysle príslušných ustanovení zákona o účtovníctve o písomnú formu účtovného záznamu vyhotovenú tlačiarenským zariadením výpočtovej techniky (§ 31 ods.2 písm. a), ktorej obsah priamo dokazuje skutočnosti , ktoré sú predmetom účtovníctva a ktorej elektronický prenos je zabezpečený v zmysle požiadaviek uvedených v § 33 ZÚ. Ide teda podľa mňa o preukázateľný účtovný záznam kompatibilný s bežným výpisom z účtu v papierovej forme.
Keďže však - ak ide o JÚ - má dokladovanie úhrady faktúry touto formou priamy vplyv na základ dane, mali by byť podľa mňa splnené minimálne 2 podmienky:
- PayPay účet by mal byť nahlásený správcovi dane podobne ako iné účty používané v súvislosti s podnikaním (na súkromné účely by sa mal zriadiť iný PayPay účet)
- mali by byť presne evidované pohyby na tomto účte i medzi bežným účtom a PayPay účtom tak, aby bolo možné správcovi dane kedykoľvek preukázať prichádzajúce i odchádzajúce platby a zostatok na PayPay účte.
JanaR7
16.08.07,16:50
Este raz - velka vdaka za Vase odpovede a vysvetleniea - pomohli ste mi.

Mam este jednu otazku: musi byt bankovy ucet, ktory pouzivam na podnikanie, vedeny vyslovene na moje meno (mozno sa Vam zda moja otazka zvlastna, zvazujem vsak moznost otvorit si bankovy ucet v zahranici a hotovost z neho vyberat kartou v SR /vychadza to lacnejsie ako priamy medzinarodny prevod/. Nie som si vsak ista, ci bankovy ucet v zahranici mozem dostat, kedze tam nezijem a vo vacsine bank pri otvarani uctu vyzaduju doklady ako najomna zmluva, vyplatne pasky, uhrada faktur za telefon a pod. V pripade, ze si bankovy ucet v zahranici otvori napr. moja znama, ktora tam zije /a ucet ma teda moznost ziskat omnoho lahsie/, mozem si tento ucet zaregistrovat na danovom urade a pouzivat ho na podnikanie u nas (resp. vie mi niekto poradit lepsiu moznost)?

Dakujem a prajem vsetkym prijemny den!

Jana