pajka
13.08.07,17:59
Dobrý deň chcela by som sa opýtať či aj po novelizácii zákona o dani z príjmov sa musí odvádzať daň z divident. A ešte jedna otázka môže mi niekto poradiť či je podla zákona určená aj nejaká lehota do ktorej sa musia vyplatiť dividenty.
emgeton
13.08.07,16:52
Dobrý deň chcela by som sa opýtať či aj po novelizácii zákona o dani z príjmov sa musí odvádzať daň z divident. A ešte jedna otázka môže mi niekto poradiť či je podla zákona určená aj nejaká lehota do ktorej sa musia vyplatiť dividenty.


§3 zák 595/2003 - zdroj: JASPI - WEB citácia zo znenia platného k 13.8.2007

(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
b) úver a pôžička,
c) podiel na zisku vyplácaný po zdanení obchodnou spoločnosťou alebo družstvom, alebo obdobnou právnickou osobou v zahraničí, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný po zdanení tichému spoločníkovi okrem podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti,


Z aktuálneho znenia vyplýva, že dividenda nie je predmetom dane ( bez ohľadu na majetkovu účasť prijímateľa vo vyplácajúcom podniku)
vikinka
13.08.07,16:55
Predmetom dane nie je podľa ZDP § 3:

c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva,alebo....
lehota na vyplácanie dividiend nie je zákonom určená