michaela liskova
13.08.07,18:15
Rada by som tento rok skúsila zavariť čalamádu. Napíšte dáke dobré recepty!
Ďakujem
Monikov
13.08.07,16:42
Čalamáda

Potrebujem k tomu:
1kg cibule, 2 kg zelenej papriky, 2 kg kapusty, 2 kg uhoriek (+ môže byť aj 1 kg zelených paradajok). Cibuľu a papriku nakrájam na tenké podlhovasté diely, uhorky nastrúham aj so šupkou ako na šalát (na okrúhle), kapustu zvyknem „nastrúhať“ na tenko. Uložím do nádoby, trošku posolím a zalejem ešte horúcim nálevom. Nechám asi polhodinku postáť a natlačím do fliaš. Navrch dám trošku nálevu, aby bola celá čalamáda zaliata. Nedávam žiadne konzervačné látky, vydrží mi to veľmi dlho aj takto.
Ja zvyknem vysterilizovať tak, že naukladám flaše do nádoby so studenou vodou tak, aby voda siahala do polovice fliaš a pomaly nechám flaše prehriať. Akonáhle začne voda vrieť, ihneď flaše vyberiem (ináč čalamáda zmäkne) a uložím do starej deky aby flaše pomaly vychladli.
Nálev: 1 deko (alebo niečo podobné, napr. zelko), 1 l octu, 1 kg cukru všetko spolu prevariť.
/Nálev je sladkokyslý/.

Túto čalamádu robím každý rok a nám veľmi chutí. :)
michaela liskova
13.08.07,19:59
ďakujem. Vyskúšam ju.
jolaj
14.08.07,05:55
Nám najviac chutí čalamáda, ktorá sa nesterilizuje. Zelenina sa nakladá s BORKENom. Dávam ju do veľkých 5 litrových pohárov, alebo malého hlineného sudka. Je to rýchlejšie aj chutnejšie a hlavne v zime si každý zoberie koľko chce a neostávajú mi nedojedené poháre v chladničke. JoLa:)
Paula
14.08.07,06:03