majernikova
15.03.10,07:26
.....tomu už vôbec nerozumiem???? niekto by mi mohol vysvetliť , prosím o aké stravné a aké cestovné ide,keď som dala 40% z príjmu paušálne výdavky pri DP na Slovensku tak to som asi nie veľmi správne
Prosím poraďte mi ako to vlastne je,resp. má byť správne urobené

Ďakujem
Nachtigal
15.03.10,07:41
stravu a ubytovanie rodine neplatíme, rodina má však na opatrovateľky v tejto oblasti náklady, preto si to opatrovateľky dávajú do príjmu niečo ako naturálny príjem vo výške 6,54eur na odpracovaný deň. Suma je stanovená zákonom.
Nachtigal
15.03.10,08:03
Ja len stále nechápem to stravné. Stravné pripočítam k platu aj keď nemám žiadne potvrdenie? a tak isto aj cestovné?
všetky peniaze, ktoré ti rodina vyplatí je tvoj príjem! Ak ti dáva peniaze na cestu do ruky aj to je tvoj príjem. I keď ty nemáš o tom žiadne potvrdenie, rodina to má veľmi dobre všetko zrátané a zapísané čo ti vyplatila. V tomto sú veľmi dôslední. Stravné - my to zjednodušene voláme stravné ale sú to náklady rodiny, ktorá ti poskytla stravu a ubytovanie, ktoré ty neplatíš ale prijímaš ako naturálnu hodnotu.
mysimis
15.03.10,10:35
.....tomu už vôbec nerozumiem???? niekto by mi mohol vysvetliť , prosím o aké stravné a aké cestovné ide,keď som dala 40% z príjmu paušálne výdavky pri DP na Slovensku tak to som asi nie veľmi správne
Prosím poraďte mi ako to vlastne je,resp. má byť správne urobené

Ďakujem

Suma 6,54 € sa pripočítava za každý odpracovaný deň v AT na základe rakúskeho daňového zákona - je to príjem za ubytovanie a stravu.
mirkab14
15.03.10,16:39
Suma 6,54 € sa pripočítava za každý odpracovaný deň v AT na základe rakúskeho daňového zákona - je to príjem za ubytovanie a stravu.
Dobre tomu rozumiem? Mám tu príjem od opatrovateľky v rakusku príjem+cestovné, to je jej príjem a ešte + 6,54 za každý odpracovaný deň??? A základ dane,ktorý výjde je potom aj úhrn vyňatých príjmov? Ďakujem za pre Vás samozrejmé veci...
mysimis
15.03.10,17:05
Dobre tomu rozumiem? Mám tu príjem od opatrovateľky v rakusku príjem+cestovné, to je jej príjem a ešte + 6,54 za každý odpracovaný deň??? A základ dane,ktorý výjde je potom aj úhrn vyňatých príjmov? Ďakujem za pre Vás samozrejmé veci...

Príjem opatrovateľky je: príjem za opatrovanie, príjem za cestovné + za každý odpracovaný deň v AT si pripočítaš 6,54 € ako príjem za stravné a ubytovanie.
V tejto téme nájdeš aj vyplnené slovenské DP: http://www.porada.sk/t135116-opatrovatelky-suhrn-vyplnene-sk-danove-priznanie.html#post1336384
mirinda1971
19.03.10,19:20
Dnes som prvýkrát našla na nete túto zaujímavú a užitočnú diskusiu mám ale otázku k téme nutnosti podania DP v Rakúsku.Podľa mojich inf.pre živnostníkov a spoločníkov v živnostenskom podnikaní v Rakúsku v prvých dvoch kalendárnych rokoch povinného poistenia sa suma vo výške 537,78€ mesačne považuje za vymeriavací základ na platenie poistného v zdr.poistení. Tento vymeriavací základ je fixný, dodatočné zúčtovanie sa neuskutočňuje. V dôchodkovom poistení sa považuje uvedená suma 537,78€ pre všetky tri roky za predbežný vymeriavací základ na platenie poistného. Teda ako ja tomu rozumiem, ak by došlo k doplatkom, tak len na dôchodkovom a nie na zdravotnom poistení. Z tohoto dôvodu mi nebolo doporučené podávať v Rakúsku DP. Ak sa mýlim, prepáčte, ja som dostala v Rakúsku takéto info.
m.aj.a
24.03.10,18:14
Pripájam sa aj ja svojou troškou do mlyna:
Moja známa má od júna min.r. živnosť v Rakúsku ako opatrovateľka. Požiadala ma o vypracovanie DP v SR, a tak zbieram info, čo je naozaj super možnosť. Ona, tak isto ako je u mnohých, má potvrdenie o vyplatení odmeny za opatrovanie + náklady na cestovné. Tu som sa vďaka Vám dozvedela, že je potrebné dopočítať aj naturálne príjmy za stravu a ubytovanie. Takže už viem s akou sumou príjmu mám pracovať. Doložila mi tiež štvrťročné výpisy o zaplatení poistného, keďže začala robiť od júna, tak prvý je za jún až august, druhý za september až november a ďalší za december až marec. Mám z toho posledného vypočítať 1/3 akože za december?

A ešte jednu otázočku: Pýtala sa ma, že na akú adresu jej má vystavovať šofér fa, ktorý si teraz otvoril živnosť v SR na prepravu osôb. Ja som nevidela jej ŽL, a ani som sa s tým ešte vôbec nestretla, takže neviem, môžete poradiť? Viem len toľko, že v Rakúsku pracuje cez agentúru, a robila už vo viacerých rodinách na rôznych miestach. Ale akú adresu má v ŽL, to netuším, či adresu trv.pobytu v SR, alebo ???
Vďaka za pomoc
mysimis
25.03.10,06:55
Pripájam sa aj ja svojou troškou do mlyna:
Moja známa má od júna min.r. živnosť v Rakúsku ako opatrovateľka. Požiadala ma o vypracovanie DP v SR, a tak zbieram info, čo je naozaj super možnosť. Ona, tak isto ako je u mnohých, má potvrdenie o vyplatení odmeny za opatrovanie + náklady na cestovné. Tu som sa vďaka Vám dozvedela, že je potrebné dopočítať aj naturálne príjmy za stravu a ubytovanie. Takže už viem s akou sumou príjmu mám pracovať. Doložila mi tiež štvrťročné výpisy o zaplatení poistného, keďže začala robiť od júna, tak prvý je za jún až august, druhý za september až november a ďalší za december až marec. Mám z toho posledného vypočítať 1/3 akože za december?

A ešte jednu otázočku: Pýtala sa ma, že na akú adresu jej má vystavovať šofér fa, ktorý si teraz otvoril živnosť v SR na prepravu osôb. Ja som nevidela jej ŽL, a ani som sa s tým ešte vôbec nestretla, takže neviem, môžete poradiť? Viem len toľko, že v Rakúsku pracuje cez agentúru, a robila už vo viacerých rodinách na rôznych miestach. Ale akú adresu má v ŽL, to netuším, či adresu trv.pobytu v SR, alebo ???
Vďaka za pomoc

Šofér nech jej vystavuje doklady na adresu jej trvalého pobytu v SR.
m.aj.a
25.03.10,18:03
Ešte raz ďakujem. A čo sa týka toho poistného? Môžem to urobiť tým pomerom?
mysimis
25.03.10,18:08
Do slovenského daňového priznania jej nedávaš zaplatené odvody v Rakúsku. U nás jej dávaš len 40% paušálnych výdavkov s tým, že príjmy z AT sú vyňaté zo zdanenia na r. 79. Tu nájdeš aj vzorové vyplnené slovenské DP pre opatrovateľky : http://www.porada.sk/t135116-opatrovatelky-suhrn-vyplnene-sk-danove-priznanie.html
m.aj.a
25.03.10,19:03
Mysimis, ďakujem ti za tvoje cenné rady, pretože som čítal viac príspevkoch k tejto problematike a veľmi oceňujem tvoju pomoc a odborné rady. Čítala som, že robíš DP pre opatrovateľky tu aj v AT, prosím, ak by tá moja známa chcela, aby som jej urobila DP do Rakúska(lebo už mi to naznačovala), môžem sa obrátiť na teba o pomoc? Našla som niekde aj link na Rakúske DP aj preklady a pomôcky, no ja som ešte pre zahraničie neobila a veru sa bojím, aby som to nespackala. Na druhej strane ma to láka, pretože raz to treba skúsiť a začať, len bez pomoci to asi nepôjde. Preto ešte raz VEĽKÁ VĎAKA!
mysimis
25.03.10,19:06
Mysimis, ďakujem ti za tvoje cenné rady, pretože som čítal viac príspevkoch k tejto problematike a veľmi oceňujem tvoju pomoc a odborné rady. Čítala som, že robíš DP pre opatrovateľky tu aj v AT, prosím, ak by tá moja známa chcela, aby som jej urobila DP do Rakúska(lebo už mi to naznačovala), môžem sa obrátiť na teba o pomoc? Našla som niekde aj link na Rakúske DP aj preklady a pomôcky, no ja som ešte pre zahraničie neobila a veru sa bojím, aby som to nespackala. Na druhej strane ma to láka, pretože raz to treba skúsiť a začať, len bez pomoci to asi nepôjde. Preto ešte raz VEĽKÁ VĎAKA!

Možno Ťa zarmútim, ale ja som sa chodila 2 roky do AT pripravovať na to aby som zvládla aj DP v AT, určite to nie je jednoduché. Tu som priložila aj rakúske DP - aj ich preklady v slovenskom jazyku: http://www.porada.sk/t136578-rakuske-danove-priznania.html
m.aj.a
25.03.10,19:42
Hneď som "vychladla":D, ale aj tak ti ďakujem za všetko. Možno to skúsim, a keď to nepôjde, tak sa nič nedeje, veď tam len min.rok v júni začala, tak ten príjem je aj tak dosť malý, ide len o to dopočítanie poistného preto, aby nemusela veľa doplácať po tých troch rokoch, ak tam bude robiť aj ďalej.
mysimis
25.03.10,19:45
Ja som Ťa nechcela odradiť od toho, ale keď budem vedieť tak pomôžem.
m.aj.a
25.03.10,19:57
Veď ja viem, teraz si však chcem dokončiť tie slovenské DP, a po sviatkoch to môžeme skúsiť ;)
xeva
27.03.10,06:43
Prešla som tému a mám nasledovné pripomienky : vymeriavací základ na poistné pri dvoch živnostiach je základ z obidvoch,- stránka SP - na základe E 101 je opatrovateľka oslobodená od platby poistného v Rakúsku , ale na Slovensku tvorí jej základ suma pred vyňatím príjmu zo zdanenia, upravená v zmysle ustanovení slovenských zákonov o výpočte vymer. základu pre jednotlivý druh poistenia /zdravotné, sociálne/. Čo sa týka podania DP v Rakúsku a doplácania poistného pripájam vyjadrenie Dr. Lingenhela VGWA Feldkirch z 15.1.09
• Wenn das Einkommen (Gewinn) 2009 einer Helferin nicht über 11.000 Euro kommt, dann ist sie nicht verpflichtet eine Einkommensteuererklärung beim Finanzamt abzugeben (§ 42 Abs. 1 Zi. 3 EStG 1988). Das Finanzamt kann
• lt. Gesetz von den gemeldeten Personen (Bei Gewerbeanmeldung: Meldung der BH an SVGWA und Finanzamt Das Finanzamt kann) eine Aufforderung zur Einkommensteuererklärung machen (§ 42 Abs. 1 Zi. 1 EStG 1988)
• Die SVGWA erfährt im Rahmen des Datenaustausches mit dem Bundesrechenzentrum von rechtskräftigen Einkommensteuerbescheiden, Falls die Einkünfte aus Gewerbebetrieb über den vorläufig zur Bemessung herangezogenen Grundlagen liegen, kommt es zu einer Nachbemessung von Beiträgen für die betroffenen Kalenderjahre:
In der Pensionsversicherung für alle drei Neuzugangsjahre; in der Krankenversicherung erst ab dem 3. Beitragsjahr.
• Falls kein Einkommensteuerbescheid erstellt und aufgrund /einer erstatteten Einkommensteuererklärung vom Bundesrechenzentrum übermittelt wurde, fordert die SVA im Rahmen von jährlichen Aktionen zum Zwecke der endgültigen Beitragsbemessung die Versicherten zur Vorlage von Einkommensnachweisen auf. Bestätigt das Finanzamt, dass die Versicherte nicht veranlagt wird, so verbleibt es bei der ursprünglichen Bemessung und es kommt zu keiner Nachforderung. Die vorläufige Beitragsgrundlage wird zur endgültigen Grundlage.

Grundsätzlich sollte auf ein Sparbuch monatlich 250Euro gezahlt werden, welches für Sozialversicherungszahlungen (pauschal im Monat ca. 141 €) und ev. Nachzahlungen verwendet werden sollten.
Das Sparbuch sollte bei einer österr. Bank z.B. CA gemacht werden, damit in ganz Österreich das Geld behoben werden kann.
Das Geld sollte so lange am Sparbuch stehen bleiben, bis höchstens 7 Jahre im Nachhinein keine Aufforderung vom Finanzamt zur Einkommensteuererklärung gekommen ist.
Danach gehört das Geld dem zu Pflegenden. Uvádzaná suma odkladanej čiastky je nadhodnotená - myslel tým zrejme mesačnú sumu, ale inak potvrdzuje to, čo je v jednom z predchádzajúcich príspevkov o platení poistného počas prvých troch rokov podnikania. Pripomienku k hrubému príjmu /cestovné, poistné + Werkvetrag/ som uviedla v inej téme. Je tu niekde príloha Beilage zur Einkommensteuererklärung 2009 /vo výdavkoch SVA nesprávny preklad AUS - nie sú to sumy "z" ale "na" alebo "pre"- táto by mala byť vyhotovená "na mieru" podľa toho, ako má príjmy vo Werkvetragu definované opatrovateľka, resp. ako ich faktúruje alebo ako jej ich vypláca rodina , tá si často náklady na opatrovateľky uplatňuje ako "aussergewöhnliche Belastungen" opatrovanej osoby alebo splnomocneného člena rodiny, na stránke WKO - portal.wko.at/wk/dok_detail_file.wk?AngID=1 je brožúra, ktorá tiež obsahuje Einnahmen-Ausgaben-Rechnung. Opatrovateľke sa doporučuje viesť si denník s popisom denných činností /uvádzať len tie, ktoré sú v zmysle rak.zákonov opatrovateľke dovolené vykonávať, resp.tie na ktoré má súhlas lekára/.
xeva
27.03.10,06:51
Zabudla som uviesť podstatné - chcem byť "spoluhráč" a nie oponent - preto by som bola rada, keby teraz mysimis napísala svoje skúsenosti a svoj názor na E9 - ja moje tiež neskôr, keď skončia slovenské DP, pripojím.
m.aj.a
19.04.10,21:05
Dobrý večer všetkým,ktorí ešte makajú a DP do Rakúska. Je po sviatkoch a termín 30.4. sa blíži, tak som tu znova prosbou o pomoc a dovolím si osloviť hlavne "mysimis". Ako som už hore spomínala, idem to robiť prvý krát, preto naozaj potrebujem pomocnú ruku. Tá pani, ktorá ma o to požiadala, robí opatrovateľku od júna 2009, a hoci by nemusela podávať DP, tak kvôli doplatkom na sociálku by ho chcela podať. No a teraz údaje, s ktorými idem pracovať:
1. príjem za opatrovanie....... 7.315,00 €
2. príspevok na cestovné......... 925,00 €
3. stravné /112 dní x 6,54) ..... 732,48 €
Spolu: .................................8.972,48 €
Doložila mi tiež štvrťročné výpisy o zaplatení poistného, keďže začala robiť od júna, tak prvý je za jún až august, druhý za september až november a ďalší za december až marec. Mám z toho posledného vypočítať 1/3 akože za december? Alebo vôbec ten štvrťrok nerátať, pretože to vyplatila vlastne celé až v r. 2010?
Takže poistné si platila sama, a to:
6.-8.: 573,00
9.-11.: 432,22
12.-2.: 434,37
Takže vypočítam paušál 12% z 8.972,48= 1.076,70 a k tomu odvody (v akej výške?) a odpočítam od celkového príjmu.
Poprosím, ak sa mi na to môžete pozrieť, či je to zatiaľ správne. Budem naozaj, naozaj veľmi, veeeeľmi rada. Pripadám si ako v tme, neviem sa pohnúť a hlavne to nechcem zbabrať. HELP
alex09
20.04.10,04:59
...len tak pozerám, čo nové na porade a narazila som na DP opatrovateľky v Rakúsku. Ja som kamoške odrátala z príjmu okrem 40% paušálnych výdavkov aj zaplatené poistné (v Rakúsku, to čo platia štvrťročne) a vraj to bolo dobre...tak teraz som trochu na pochybách...:confused:
m.aj.a
20.04.10,20:16
Dobrý večer všetkým,ktorí ešte makajú a DP do Rakúska. Je po sviatkoch a termín 30.4. sa blíži, tak som tu znova prosbou o pomoc a dovolím si osloviť hlavne "mysimis". Ako som už hore spomínala, idem to robiť prvý krát, preto naozaj potrebujem pomocnú ruku. Tá pani, ktorá ma o to požiadala, robí opatrovateľku od júna 2009, a hoci by nemusela podávať DP, tak kvôli doplatkom na sociálku by ho chcela podať. No a teraz údaje, s ktorými idem pracovať:
1. príjem za opatrovanie....... 7.315,00 €
2. príspevok na cestovné......... 925,00 €
3. stravné /112 dní x 6,54) ..... 732,48 €
Spolu: .................................8.972,48 €
Doložila mi tiež štvrťročné výpisy o zaplatení poistného, keďže začala robiť od júna, tak prvý je za jún až august, druhý za september až november a ďalší za december až marec. Mám z toho posledného vypočítať 1/3 akože za december? Alebo vôbec ten štvrťrok nerátať, pretože to vyplatila vlastne celé až v r. 2010?
Takže poistné si platila sama, a to:
6.-8.: 573,00
9.-11.: 432,22
12.-2.: 434,37
Takže vypočítam paušál 12% z 8.972,48= 1.076,70 a k tomu odvody (v akej výške?) a odpočítam od celkového príjmu.
Poprosím, ak sa mi na to môžete pozrieť, či je to zatiaľ správne. Budem naozaj, naozaj veľmi, veeeeľmi rada. Pripadám si ako v tme, neviem sa pohnúť a hlavne to nechcem zbabrať. HELP

Prosím, zajtra má dôjsť tá pani z Rakúska po DP a vracia sa späť.
Mysimis, ak máš ochotu a troška čas, sa mi na to pozrieť, budem naozaj rada. Pozrela som si tvoje priložené DP aj Prílohy a Pomôcky v slovenskom preklade (pretože sa priznám, že nemčinu neovládam) no bojím sa, je to na mňa naraz veľa, takže bez pomoci to naozaj nezvládnem. Snažím sa, snažím, no vyplňovanie :confused:
pozdenka
21.04.10,10:15
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať, či do vymeriavacieho základu na výpočet poistného do zdravotnej poisťovne, sa počíta aj príjem zo SR aj z Rakúska? (ak mala v minulom roku živnosť aj slovenskú aj rakúsku?).
Ďakujem za odpovede.
m.aj.a
21.04.10,16:52
Posúvam
veronika05
27.04.10,13:06
DOBRY DEN. CHCEM VEDIET KED PRACUJEM V RAKUSKU A RODINA MA PRIHLASILA A PLATI ZA MNA ODVODI CI JE TO TO ISTE AKO KED MATE SVOJU ZIVNOST A PLATITE ODVODI SAMA ALEBO JE V TOM ROZDIEL SOM ZACIATOCNICKA A POTREBUJEM PORADIT. A ESTE KED BY SOM CHCELA RAKUSKU MATERSKU KOLKO MUSIM MAT ODROBENE ZATIAL DAKUJEM
Johanka
27.04.10,13:12
www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)

Medzinárodný slovensko-rakúsky poradenský deň bude v máji v Bratislave
26.04.2010 Po úspešných poradenských dňoch vo Viedni v októbri minulého roku sa Sociálna poisťovňa a rakúska Dôchodková poisťovňa (Pensionsversicherungsanstalt)rozhodli poskytnúť verejnosti poradenstvo rovnakým spôsobom aj v roku 2010. Hostiteľskou inštitúciou bude Sociálna poisťovňa a podujatie sa uskutoční v Bratislave 19. mája 2010 v informačno-poradenskom centre ústredia Sociálnej poisťovne na Ulici 29. augusta č. 8 –10 (vchod z Cukrovej ulice) v čase od 9.00 h do 16.00 h.
Hlavným účelom bude opäť poradiť občanom, ktorí pracujú alebo pracovali v Rakúsku a získali obdobie poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, ako aj Rakúskej republiky. Odborníci v oblasti dôchodkového poistenia oboch krajín budú pripravení svojim poistencom a poberateľom dôchodkových dávok zodpovedať ich otázky a pomôcť pri riešení dôchodkových záležitostí.
Záujemcovia o účasť na medzinárodnom poradenskom dni si môžu dohodnúť termín konzultácie na slovenskom telefónnom čísle 02/592 48 734. Prednosť budú mať vopred objednaní návštevníci, bezplatné poradenstvo však dostanú aj ostatní občania. V prípade potreby bude zabezpečené tlmočenie.
Pri telefonickom objednávaní je potrebné okrem konkrétnej požiadavky, ktorá bude predmetom poradenstva, uviesť tiež príslušné osobné údaje ako svoje meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, číslo poistenia alebo rodné číslo. V prípade, že ide o pozostalostnú dávku, je potrebné uviesť aj údaje o zomretom poistencovi. Účastníci poradenského dňa by nemali zabudnúť priniesť si so sebou okrem osobných dokladov tiež podklady týkajúce sa svojho dôchodkového poistenia.


... možno poradia aj mimi dôchodkového poistenia ;)
arizona
27.04.10,13:51
DOBRY DEN. CHCEM VEDIET KED PRACUJEM V RAKUSKU A RODINA MA PRIHLASILA A PLATI ZA MNA ODVODI CI JE TO TO ISTE AKO KED MATE SVOJU ZIVNOST A PLATITE ODVODI SAMA ALEBO JE V TOM ROZDIEL SOM ZACIATOCNICKA A POTREBUJEM PORADIT. A ESTE KED BY SOM CHCELA RAKUSKU MATERSKU KOLKO MUSIM MAT ODROBENE ZATIAL DAKUJEM
Keď pracuješ v Rakúsku ako opatrovateľka, musíš mať živnosť. To, či Ti odvody platí rodina, alebo si ich platíš sama-záleží od vašej dohody. Ale šeky o zaplatení si od rodiny pýtaj, budeš ich potrebovať k DP.( zároveň máš istotu, že sú naozaj zaplatené, lebo Ty si živnostníčka, máš nejaké povinnosti. Nespoliehaj sa na rodinu vo všetkom, pre istotu si overuj a všetky doklady si odkladaj: plat,cestovné, odvody atd.)
veronika05
27.04.10,17:17
Keď pracuješ v Rakúsku ako opatrovateľka, musíš mať živnosť. To, či Ti odvody platí rodina, alebo si ich platíš sama-záleží od vašej dohody. Ale šeky o zaplatení si od rodiny pýtaj, budeš ich potrebovať k DP.( zároveň máš istotu, že sú naozaj zaplatené, lebo Ty si živnostníčka, máš nejaké povinnosti. Nespoliehaj sa na rodinu vo všetkom, pre istotu si overuj a všetky doklady si odkladaj: plat,cestovné, odvody atd.)
ALE KED ONI MI NEDAVAJU ZIADNE PAPIERE OHLADOM PLATU PLAT MI DAVAJU NARUKU AZIADNU VYPLATNICU A DANOVE PRIZNANIE BUDEM PODAVAT NA SK ALEBO V RAKUSKU? Dakujem za odpoved
arizona
27.04.10,17:26
ALE KED ONI MI NEDAVAJU ZIADNE PAPIERE OHLADOM PLATU PLAT MI DAVAJU NARUKU AZIADNU VYPLATNICU A DANOVE PRIZNANIE BUDEM PODAVAT NA SK ALEBO V RAKUSKU? Dakujem za odpoved
DP aj na SK, aj v R.
Doklady si všetky pýtaj, budeš ich potrebovať doložiť. Stačí na PC napísané a podpísané od rodiny-kto poberá na pacienta peniaze. Rodina tiež potrebuje doklad o tom, čo všetko Ti platí, inak nedostanú príspevky...
marian_z
28.04.10,06:58
Dobrý deň poraďáci,

prosím Vás o radu pri riešení problému s vybavením prídavkov v Rakúsku za rok 2009.
Manželka pracuje v Rakúsku, ja som na dôchodku. máme 17ročnú dcéru.
Ja od 10/2008 nepoberám prídavky. Za rok 2008 sme dorovnanie dostali bez problémov.

Žiadosť a ďalšie potrebné papiere sme podali. Z Finanzamtu Innsbruck nám ale prišla požiadavka na zaslanie formulára E411 s tým, že údaje manželky majú byť vyplnené v bode 2 prednej strany. Tak sme to vyplnili ako chceli, ale miestny upsvar nám to takto odmietol potvrdiť. pretože ja nie som podnikajúci v Rakúsku ... proste nie. Skúsili sme teda , že pošleme E411 slovenskú (1 bola rakúska) vyplnenú klasicky, manželka v bode 1 a ja posudzovaný manžel v bode 2. No ale FI si hudie svoje, oni chcú e411 tak, aby manželkine údaje boli v bode 2. Takže zase na upsvar a tam zase, že oni to takto nemôžu potvrdiť...
No čo to tu budem popisovať.

pripojujem citát z listu finanzamtu:


E411 der slowakischen Familienkasse als Nachweis, ob SIE!!! eine berufl.
Tätigkeit bzw. Anspruch auf Familienleistungen in der Slowakei haben.
(Bei Punkt 2 auf der Deckseite muss Ihr Name angegeben werden,
Bescheinigung betreffend 01.01.2009 bis 31.12.2009)
Die von Ihnen eingereichte Bestätigung lautet auf Ihren Gatten und nicht
auf Ihren Namen! Dieses E411 ist dringend erforderlich! Wenn Sie während
den betreuungsfreien Tagen in Österreich eine berufl. Tätigkeit in der SK
ausüben, steht in Österreich keine Familienbeihilfe zu!!!


Takže ako ďalej ?? Čo odpísať Finanzamtu? Ako vyplniť tú prekliatu e411?

Vopred Vám všetkým ďakujem.
marian_z
29.04.10,16:49
nikto nevie poradit?
vierkalc
22.06.10,10:30
Ahojte, mohol by mi niekto poradit v takejto veci...
pracujem v rakusku ako opatrovatelka cez slovensku agenturu, moja rodina mi vyplaca po dvoch tyzdnoch zarobok na ruku 700 eur, okrem toho mi hradia stvrtrocne poistenie vo vyske 428 eur.
V mojej agenture existuju dve skupiny a to A a B
som v skupine B. Skupine A rodina plati 1078 hrube z toho agentura da na ucet vyplatu 700 eur, 140 odvody.
ja dostavam na ruku 700, tym vlastne mam len cistu mzdu, a nemam vyuctovanie z danoveho priznania ktore je nulove. ostatne kolegyne dostali spet vyse 1500 eur za odrobeny rok.
Prosim o radu
vierkalc
22.06.10,10:37
:)
Ahojte, mohol by mi niekto poradit v takejto veci...
pracujem v rakusku ako opatrovatelka cez slovensku agenturu, moja rodina mi vyplaca po dvoch tyzdnoch zarobok na ruku 700 eur, okrem toho mi hradia stvrtrocne poistenie vo vyske 428 eur.
V mojej agenture existuju dve skupiny a to A a B
som v skupine B. Skupine A rodina plati 1078 hrube z toho agentura da na ucet vyplatu 700 eur, 140 odvody.
ja dostavam na ruku 700, tym vlastne mam len cistu mzdu, a nemam vyuctovanie z danoveho priznania ktore je nulove. ostatne kolegyne dostali spet vyse 1500 eur za odrobeny rok.
Prosim o radu
arizona
22.06.10,15:25
:)
Ahojte, mohol by mi niekto poradit v takejto veci...
pracujem v rakusku ako opatrovatelka cez slovensku agenturu, moja rodina mi vyplaca po dvoch tyzdnoch zarobok na ruku 700 eur, okrem toho mi hradia stvrtrocne poistenie vo vyske 428 eur.
V mojej agenture existuju dve skupiny a to A a B
som v skupine B. Skupine A rodina plati 1078 hrube z toho agentura da na ucet vyplatu 700 eur, 140 odvody.
ja dostavam na ruku 700, tym vlastne mam len cistu mzdu, a nemam vyuctovanie z danoveho priznania ktore je nulove. ostatne kolegyne dostali spet vyse 1500 eur za odrobeny rok.
Prosim o radu
A podala si si vôbec DP v Rakúsku?
Ako opatrovateľka musíš mať v R. živnosť, takže si si ho mala podať. Alebo...?

My, nezainteresovaní nevieme, čo znamená A a B , aké sú tam rozdiely...;) Trošku komplikovane si to napísala, ťažko odpovedať .
Nachtigal
27.06.10,10:18
:)
Ahojte, mohol by mi niekto poradit v takejto veci...
pracujem v rakusku ako opatrovatelka cez slovensku agenturu, moja rodina mi vyplaca po dvoch tyzdnoch zarobok na ruku 700 eur, okrem toho mi hradia stvrtrocne poistenie vo vyske 428 eur.
V mojej agenture existuju dve skupiny a to A a B
som v skupine B. Skupine A rodina plati 1078 hrube z toho agentura da na ucet vyplatu 700 eur, 140 odvody.
ja dostavam na ruku 700, tym vlastne mam len cistu mzdu, a nemam vyuctovanie z danoveho priznania ktore je nulove. ostatne kolegyne dostali spet vyse 1500 eur za odrobeny rok.
Prosim o radu
nebol to náhodou bonus na deti co vrátili tvojim kolegynkám?
janyška
13.08.10,18:14
Dobrý deň poraďáci,

prosím Vás o radu pri riešení problému s vybavením prídavkov v Rakúsku za rok 2009.
Manželka pracuje v Rakúsku, ja som na dôchodku. máme 17ročnú dcéru.
Ja od 10/2008 nepoberám prídavky. Za rok 2008 sme dorovnanie dostali bez problémov.

Žiadosť a ďalšie potrebné papiere sme podali. Z Finanzamtu Innsbruck nám ale prišla požiadavka na zaslanie formulára E411 s tým, že údaje manželky majú byť vyplnené v bode 2 prednej strany. Tak sme to vyplnili ako chceli, ale miestny upsvar nám to takto odmietol potvrdiť. pretože ja nie som podnikajúci v Rakúsku ... proste nie. Skúsili sme teda , že pošleme E411 slovenskú (1 bola rakúska) vyplnenú klasicky, manželka v bode 1 a ja posudzovaný manžel v bode 2. No ale FI si hudie svoje, oni chcú e411 tak, aby manželkine údaje boli v bode 2. Takže zase na upsvar a tam zase, že oni to takto nemôžu potvrdiť...
No čo to tu budem popisovať.

pripojujem citát z listu finanzamtu:


Takže ako ďalej ?? Čo odpísať Finanzamtu? Ako vyplniť tú prekliatu e411?

Vopred Vám všetkým ďakujem.
Marain, mozem sa Vas opytat, ako ste dopadli? Mna caka nieco podobne - som na materskej, dieta a ja mame pobyt v Rakusku a otec dietata v SR. Uz som si myslela, ze sa dopracujem ku Kinderbetreungsgeld, a vymysleli si na mna E411. Postou som to zatial nedostala, hovorioli sme o tom iba telefonicky ale mam to doniest a tiez mi nie je jasne, ze kto ma byt ta prva osoba a ta kto ta druha. Ja alebo partner? DOzvedeli ste sa nieco viac? Uz to mate vybavene? Ja sa mozno z listu dozviem viac, ale momentalne som v SR a do Viedne by som chcela prist uz s vyplnenym formularom,, aby som to urychlila.
mima7
06.09.10,09:40
dobry den, da sa zamestnat cez nejaku agenturu ako opatrovatelka v rakusku bez opatrovatelskeho kurzu alebo je ten kurz nutny?
tolyada
26.03.11,11:10
Dobrý deň, chcem sa opytať či má nárok na daňový bonus na Slovenku ked ma živnosť v Rakusku.
mysimis
26.03.11,15:41
Dobrý deň, chcem sa opytať či má nárok na daňový bonus na Slovenku ked ma živnosť v Rakusku.

Ak je rezidentom SR tak má nárok na DB na Slovensku.
tolyada
28.03.11,08:18
ďakujem :)
cathyc
08.06.11,05:53
Dobrý deň...mám otázku. Zmenilo sa stravné za rok 2010 oproti roku 2009 ( 6,54 € ) ?
4484MG
21.08.11,21:11
Účtuje niekto takúto agentúru sprostredkujúcu zamestnanie za úhradu pre ženy pracujúce ako opatrovateľky v Rakúsku.
BIZAL
02.12.11,08:18
Dobry den,

viete mi niekto poradit nejaku stranku inzeratov prace pre opatrovatelky do Rakuska? Dakujem.
Ivanka1504
24.01.12,05:35
Ahojte, vie mi niekto z vás poradiť, aká je výška rod.prídavkov v rakúsku? ďakujem veľmi pekne za info
arizona
24.01.12,06:11
Výška rodinných prídavkov je odstupňovaná podľa veku dieťaťa.



Vek dieťaťa

Suma za mesiac


od narodenia


105,40 Eur


od 3 rokov


112,70 Eur


od 10 rokov


130,90 Eur


od 19 rokov


152,70 Eur


Príplatok pre značne postihnuté dieťa (stupeň postihnutia musí byť min. 50% a dieťa nesmie byť v stave, aby sámeho seba vedelo uživiť – potvrdenie o postihnutí dieťaťa vystavuje odborný lekár na formulári E407)

138,30eur



http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-rakusko/19-Rodinne-pridavky-a-ine-davky/8-Rodinne-pridavky
Vendula
14.03.12,07:24
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v nasledovnej situácii. Začala som pracovať ako opatrovateľka v Rakúsku na rakúsku živnosť. Živnostenský list v At už mám, bola mi aj pridelená kartička poistenca SVA. Momentálne potrebujem zaslať potvrdenia do SVA k tomu, aby mi bol zaslaný formulár E 106. Avšak som v situácii, že pravidelne užívam lieky bez ktorých nemôžem ostať a keďže proces vybavovania formulárov trvá, mám obavy, že ma neošetria na Slovensku.
Je možné byť ošetrený na Slovensku s rakúskou kartičkou poistenca, kým som do svojej pôvodnej SK poisťovne nedoručila formulár E 106 ? V AT pracujem mimo agentúry, všetky doklady si vybavujem sama a nemám sa na koho obrátiť. Vo všeobecnej zdr. poisťovni som sa bola odhlásiť minulý turnus a tam mi povedali, že keď budem mať všetky dokumety, mám prísť. Zatiaľ si ponechali len kópiu môjho ŽL z AT.
Ďakujem za odpoveď.
olip
03.05.12,22:36
ahoj Poradáci, prosím poradili by ste mi - začala som pracovať v novej rodine. Potrebujem sa odhlásiť sama na FA, kde som predtým pracovala?stačí napísať Abmeldung von Standort - adresa bývalej rodiny - ku dňu a podpis. Alebo tam napísať Verlegung Standort a uviesť aj novú adresu?
arizona
04.05.12,04:51
nie, s Ecard ta na Slovensku neosetria.
arizona
04.05.12,04:57
Ak menis miesto prace, musis sa vzdy na Gemainde odhlasit a samozrejme na novom mieste prihlasit na pobyt.Pri prihlaseni potrebujes aj podpis niekoho z rodiny, kde mas nahlasene bydlisko.
Odhlasit ta moze aj rodina,nemusis osobne. Doklad o odhlaseni nech ti poslu postou.
Zmenu adresy nahlas vzdy aj na zivnost. urad, kde si registrovana. Mozes aj mailom,oni ti doklad o prijati a zaznamenani zmeny poslu na adresu,na ktoru poziadas. Moze byt aj adresa domov,na SK.
arizona
04.05.12,05:01
Este doplnim.
Poziadaj si o zmenu adresy na dorucovanie posty na domacu adresu na SK u vsetkych dolezitych uradoch. /SVA a pod./
Nemoze sa ti potom stat, ze ti nejaka dolezita posta pride na staru adresu v AT a niekto ti ju nedoruci...
lily1983
16.05.12,07:20
ahojte všetci. pomožte mi prosim vás pekne niekto, som uz zufala..manzel pracuje v rakusku ako szčo, a byva tam na prechodny pobyt, čiže POBYT. (nie trvaly) ten dotyčny u ktoreho byva mu nechce dat doklad o zaplatení nájmu, čo chceme dat do nákladov.tvrdí, že mu to nemôže dať, lebo on tam nemôže platit najom, ked tam má len pobyt, lebo ževraj je to len ako P O BOX, kde mu môže chodit pošta,ale nemal by sa tam zdržiavat a platit tam najom..nechapem..prosim pomožte..potrebujem to dat do nakladov..klame ten dotyčny alebo važne by tam nemal byvat stále ak je to len ,,prechodny´´ pobyt???? (kde by mal potom byvat ked tam pracuje?) a nema s nim ani zmluvu mietvetrag..dakujem a pekny den L
danushka
16.05.12,07:33
Skôr by som povedala, že prenajímateľ nepodpísal s Tvojim manželom nájomnú zmluvu a nechce príjem z prenájmu priznať.

To potom všetci cudzinci v AT a je ich naozaj neúrekom oficiálne spávajú v stane?

Neviem, ako veľmi záleží Tvojmu manželovi na tomto nájme, ale čo keby tak pošepol domácemu, že sa pôjde opýať na FINANZAMT, aby mu poradili, ako to vlastne je... ;)
lily1983
16.05.12,07:46
Ďakujem za odpoved

no ved ja som tiez toho nazoru a dokonca mame take zle skusenosti s ludmi, hlavne slovakmi v rakusku, ze ani sa mi tomu verit nechce..

viete mi poradit aj s tymto?:

pracoval v jednej firme, a za posledne tri mesiace alevo štyri mu vystavil dotyčny fakturu resp doklad, ze zarobil u neho spolu ked to zrátam viac asi o 3500 euro ako v skutočnosti, čo nam tiez prida na dani, tak a neviem ako to riešit s tym dotyčnym, nechce mu upravit prijem za dane mesiace,lebo tam mal ludi na čierno a ich prijem si pekne rozdeloval na ostatnych tak aby nemusel on za nich platit odvody samozrejme..neviem, ako ho ktomu donutit a najhorsie na tom je to, ze ked sme museli rychlo doložit prijem na finanzamt aby nam dali rodinne, nechcel to zmenit na spravny prijem, a tym padom sme nemali inu možnost (ked sme chceli rodinne) len to odovzdat. tak mi teraz prosim povedzte ak viete, tym ze sme tie doklady odovzdali, nadobudli uz tym pravoplatnost, alebo im vieme povedat, ze tie doklady su nesprávne vystavene a chceme dam zadat iny prijem ako on napisal? akceptuje nam to finanzamt, alebo sa to dá riešit len cez financnu policiu?
dakujem pekne..::o(
arizona
16.05.12,08:10
A ako mu daval zamestnvatel peniaze? Na ucet, ci na ruku? Moze nejako dokazat ten rozdiel medzi skutocnostou a tym, na co mu vystavili doklad?

Financna policia by urcite urobila poriadok, ale ak zamestnavaju ludi na cierno.
Ked cudzinci pracuju vseliako bez zmluv a na cierno, tak malokto si vybavuje este aj rod.pridavky...;)
lily1983
16.05.12,08:27
No vie sa to zistit len cez centrálny počitač, ktorý zaznamenal všetko v tej dobe ked tam pracoval.a tam by to malo byt doteraz...na ruku mu daval peniaze..
220870
16.05.12,09:04
Mne to skôr pripadá že dotyčný slovák pracoval na čierno a keď sa dozvedel že môže zhrabnúť peniaze za rodinné prídavky tak by chcel legalizovať svoje minulé píjmy .
lily1983
16.05.12,09:13
No tak to asi tažko, lebo normálna živnost, normálne platená, a taktiez odvody do sva, na čierno sa nedá žit jednoducho a taky stress nepotrebujeme...takze omyl...ale dik za reakciu, kazdy ma pravo na nazor.
lily1983
16.05.12,09:14
a rodinne a rodičovsky nam zaplatili a platia doteraz..všetko podložené a preverené 100 krát, takze to je v poriadku urcite..
olip
13.07.12,17:32
Prosím Vás, nepotrebuje niektorá záskok na 2-3 týždne? ja mám teraz babku dlhodobo v nemocnici, tak by som potrebovala záskok, lebo bez penez sa ťažko žije.
tolyada
31.07.12,20:35
Potrebujem pomoc pri vyplňaní tlačiva E 9, surne prosíím a ďakujem
rehakani
31.08.12,10:34
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Kamarátka bola v roku 2011 štyri mesiace nezamestnaná, od 1. mája 2011 pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku na rakúsku živnosť. Slovenskú živnosť nemá, ani žiadne príjmy zo SR. Odvody si platí v Rakúsku. Za rok 2011 podala nulové daňové priznanie na Slovensku, nakoľko mala len príjmy na základe rakúskej živnosti. V DP uviedla že príjmy podľa §6 má na základe rakúskej živnosti. Teraz dostala oznámenie, že má nedoplatok na poistnom na ZP cca 290 eur. V ZP jej povedali, že nevadí že má rakúsku živnosť a odvody platila v Rakúsku, musí uhradiť nedoplatok, nakoľko nebola celý rok SZČO - na začiatku roka od 1.1. do 30.4.2011 bola nezamestnaná, a ZP platil za ňu štát... Nedoplatok na ZP jej vypočítali zo základu dane uvedeného v DP pred vyňatím rakúskych príjmov, teda z príjmov na základe rakúskej živnosti. Povedali jej aj to, že tento rok už nemusí platiť ZP na Slovensku, iba v Rakúsku, lebo tento rok je už iba SZČO a nie poistenec, za ktorého platí ZP štát. Ďakujem pekne za pomoc.
1janka
10.02.13,11:26
Dobrý den, chcem sa spýtať v príjmoch opatrovateľky tam kde nie sú vypísané odvody, kolko z príjmu mám rátať odvody lebo je to vraj 12% ale tam kde sú vypísané odvody tak to tých 12% z príjmu vôbec nevychádza. Ako to je vlastne naozaj? Akú sumu teda odrátať z príjmu aby som vyňala odvody?Dakujeeem
iva
12.02.13,09:03
Dobrý deň,
potrebovala by som pomôcť s DP za rok 2012 opatrovateľky v Rakúsku.
Celkový hrubý príjem : 13.820, po odpočítaní 40% a zaplateného SP : základ dane : 6552 eur

DP :
str.7
riadok 76: 6552
riadok 77, 79 : 3644,74

str.8
riadok 80, 81 : 2907,26
riadok 82 : 552,37 - to je vlastne daň

a ďalej si neviem poradiť, neviem ktoré riadky ďalej vyplniť, ak som dobre pochopila, tak daň na Slovenku platiť nebude, iba v Rakúsku
Vopred moc ďakujem za pomoc.
Marcelka V
25.02.13,18:38
Není tu odpoveď a mňa by to zaujímalo tiež.ĎAKUJEM
Anik
25.02.13,18:48
dievčence a čo tak trochu čítať keď je to tu viackrát
http://www.porada.sk/t207943-p3-danove-priznanie-pre-opatrovatelky.html#post2259926
steken1
04.03.13,10:31
Otázka: Opatrovateľka v Rakúsku. Iba tento príjem má. Má školopovinné dieťa. Môže si uplatniť na Slovensku daňový bonus?
zanetth
04.03.13,10:33
Otázka: Opatrovateľka v Rakúsku. Iba tento príjem má. Má školopovinné dieťa. Môže si uplatniť na Slovensku daňový bonus?

http://www.porada.sk/t207943-p5-danove-priznanie-pre-opatrovatelky.html
alohamercy
16.03.13,10:17
Dobrý deň,
potrebovala by som pomôcť s DP za rok 2012 opatrovateľky v Rakúsku.
Celkový hrubý príjem : 13.820, po odpočítaní 40% a zaplateného SP : základ dane : 6552 eur

DP :
str.7
riadok 76: 6552
riadok 77, 79 : 3644,74

str.8
riadok 80, 81 : 2907,26
riadok 82 : 552,37 - to je vlastne daň

a ďalej si neviem poradiť, neviem ktoré riadky ďalej vyplniť, ak som dobre pochopila, tak daň na Slovenku platiť nebude, iba v Rakúsku
Vopred moc ďakujem za pomoc.

dobrý deň,

chcem sa iba uistiť, či dobre postupujem..... do príjmu ste zahrnuli plat(odmenu)+cestovné+náhrada za stravu+zaplatené poistné a do výdavkov 40% z príjmu + zaplatené poistné?

náhrada za stravu a ubytovanie sa bude počítať za celý rok alebo len za dni,ktoré strávila v rodine v Rakúsku? (živnosť má celý rok)

ďakujem za odpoveď
alohamercy
22.03.13,17:44
na r. 83 uvediem príjem, ktorý je na uvedený ako príjem zo živnosti v oddieli VI resp. na r. 37 (11 758,52) alebo ho znížim o zaplatené poistné (11758,52-925,36 = 10833,16)?
trini21
16.05.13,16:25
aj ja by som na Vás mala otázku čo je lepšie rakúska či slovenská živnosť?
arizona
16.05.13,16:51
aj ja by som na Vás mala otázku čo je lepšie rakúska či slovenská živnosť?
Lepsie na co?
Kedze sa pytas v teme opatrovanie v AT,tak predpokladam, ze myslis opatrovatelky. Tie MUSIA mat rakusku zivnost,ak chcu pracovat v AT.
alencek
19.10.13,21:43
aj ja by som na Vás mala otázku čo je lepšie rakúska či slovenská živnosť?
Lepsie na co?
Kedze sa pytas v teme opatrovanie v AT,tak predpokladam, ze myslis opatrovatelky. Tie MUSIA mat rakusku zivnost,ak chcu pracovat v AT.

nie,nemusia mať raksku, môžu pracovať i na slov. živnosť.
arizona
20.10.13,05:03
aj ja by som na Vás mala otázku čo je lepšie rakúska či slovenská živnosť?
Lepsie na co?
Kedze sa pytas v teme opatrovanie v AT,tak predpokladam, ze myslis opatrovatelky. Tie MUSIA mat rakusku zivnost,ak chcu pracovat v AT.

nie,nemusia mať raksku, môžu pracovať i na slov. živnosť.

V prípade, ak máte (alebo si založíte) na Slovensku živnosť na poskytovanie opatrovateľskej starostlivosti, môžete vykonávať opatrovanie starých ľudí v rakúskych súkromných domácnostiach bez rakúskeho živnostenského listu iba dočasne (vorübergehend) na základe krátkodobého cezhraničného poskytovania služieb, tzv. voľnou výmenou na 14-dňové turnusy, a to maximálne po dobu 2 mesiacov.
Ak opatrovateľ pochádza z Rakúska alebo opatrovateľ pochádza z iného členského štátu EÚ a v Rakúsku sa usadil, resp. v Rakúsku vykonáva dlhodobú trvalú činnosť, v takom prípade si musí opatrovateľ založiť živnosť a podliehať povinnému sociálnemu poisteniu(Sozialversicherungspflicht) v Rakúsku vrátane rešpektovania rakúskych daňových predpisov (Steuervorschriften)
viac:http://www.pp.sk/6571/Zamestnavanie-obcanov-SR-v-Rakusku--opatrovatelske-sluzby_A-PMPP30780.aspx
LydaLyda
20.10.13,10:14
Ja mám priateľku, ktorá pracuje v AT na 14 dňové turnusy a to na slovenskú živnosť, vybavovala si to to vlani a posielala to niekde na Slovensku na ministerstvo, aby rozhodli, akú živnosť si má vybaviť, A viem, že jej priznali vybavenie slovenskej živnosti. A pracuje v AT stále.
Ak vie niekto viac, ako sa to u nás na Slovensku vybavuje, nech prispeje do tejto témy.
arizona
20.10.13,11:36
Ta priatelka podnika,alebo pracuje aj na SK?
LydaLyda
26.01.14,09:33
Na SK robí na živnosť mzdy pre SZČO - malé firmy. Viem, že jej prišlo vyrozumenie na tú jej žiadosť - súhlas - ponechať si slovenský živnostenský list (aj na opatrovanie v rakúsku) ale tá platnosť je vraj vždy len na 6 mesiacov a stále si musí znovu žiadať súhlas. Ak budem vedieť niečo nové, dám sem odpoveď.
Tweety
26.01.14,09:36
Toto, čo píšeš, je len živnosť na prácu mzdárky, nie opatrovateľky.
LydaLyda
26.01.14,09:43
Robí v rakúsku opatrovateľku na slovenskú živnosť (so súhlasom slovenských úradov) a robí aj na SK mzdy.
arizona
26.01.14,11:10
Na SK robí na živnosť mzdy pre SZČO - malé firmy. Viem, že jej prišlo vyrozumenie na tú jej žiadosť - súhlas - ponechať si slovenský živnostenský list (aj na opatrovanie v rakúsku) ale tá platnosť je vraj vždy len na 6 mesiacov a stále si musí znovu žiadať súhlas. Ak budem vedieť niečo nové, dám sem odpoveď.

Odporucam jej zavolat aj na rakuske WKO,tam jej tiez budu vediet poradit
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1/1545679_10201586180472695_1536933564_n.jpg
alencek
13.03.14,10:23
dobrý deň, môže mi prosím niekto zodpovedať ohľadne podania DP na Slovensku?
Prac. ako opatr. v AT, samozrejme na živnosť, budem dávať v AT i DP. Mám živnosť i na SK, čiže idem tiež podávať DP na SK...platí tiež pre mňa vyňatie príjmov zo zahraničia? dík moc
Lea
zanetth
13.03.14,10:47
Príjmy z rakúskej živnosti budú v slovenskom DP vyňaté. Pozri aj do tejto témy:
http://www.porada.sk/t207943-danove-priznanie-pre-opatrovatelky.html
alencek
13.03.14,12:14
dík
alencek
19.03.14,10:13
ako opatrovateľky podávame DP aj na Sk... známa mi ho robila a nevyňala mi príjmy z AT a tým vyšlo platiť daň, opravili sme to, ale tým mi vznikla otázka, resp. ona ma na to upozornila, že tú daň musím niekde zaplatiť.
Ked som si robila DP v AT, daň nevychádza.
Môže to tak byť? dík za odp.
Mila123
19.03.14,10:44
ako opatrovateľky podávame DP aj na Sk... známa mi ho robila a nevyňala mi príjmy z AT a tým vyšlo platiť daň, opravili sme to, ale tým mi vznikla otázka, resp. ona ma na to upozornila, že tú daň musím niekde zaplatiť.
Ked som si robila DP v AT, daň nevychádza.
Môže to tak byť? dík za odp.
jasne, príjem opatrovateľky z AT, na AT živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) je možné vyňať.....
alencek
20.03.14,06:05
a čím to je, že na SK by vychdzala daň (keby sa príjmy nevyňali) a v AT nie....môže to byť tým, že v AT máme vyššie nezdanit. položky, (i tých 12 a 13%)
dík
zanetth
20.03.14,06:10
a čím to je, že na SK by vychdzala daň (keby sa príjmy nevyňali) a v AT nie....môže to byť tým, že v AT máme vyššie nezdanit. položky, (i tých 12 a 13%)
dík
Je to tým, že v slovenskom DP postupuješ podľa slovenského zákona o dani z príjmov a pri vyplňovaní rakúskeho DP postupuješ podľa rakúskeho zákona o dani z príjmov, povedala by som, že je to spôsobené hlavne tým, že v Rakúsku sa príjem (základ dane (http://www.porada.sk/zaklad-dane#__AUTOKW)) do 11000 Eur nezdaňuje resp. sadzba dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) je do tejto sumy nulová, a u nás je nezdaniteľná časť na daňovníka len 3735,94 Eur.
alencek
20.03.14,10:20
Zaneth, ďakujem Ti za odpoveď...ja som sa radšej uistila touto otázkou...ale vlastne ma napadla ešte jedna, mohla by si mi podať odpoved, pls?
ked som slov. rezidentom /po schválení urč. inštit/, čiže odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) platím na SK, ako mám postupovať? Tiež mám vyňať príjmy zo zahraničia a vzťahuje sa na mna rak. zákon?
dík moc
alencek
20.03.14,10:23
...ešte nad tým rozmýšľam, vlastne dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) človek platí tam, kde zarobí peniaze, nie? Len zasa na druhej strane som slov. rezidentom, kedže mi to tak schválili....už som z toho "jelen"..:cool:
zanetth
20.03.14,10:37
...ešte nad tým rozmýšľam, vlastne dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) človek platí tam, kde zarobí peniaze, nie? Len zasa na druhej strane som slov. rezidentom, kedže mi to tak schválili....už som z toho "jelen"..:cool:
Keďže trvalé bydlisko a stredisko živ. záujmov máš na Slovensku si daňovým rezidentom s neobmedzenou daňovou povinnosťou na Slovensku, znamená to, že tu musíš v DP priznať celosvetové príjmy ( a teda aj príjmy z rakúskej živnosti). Ale príjmy z rakúskej živnosti podliehajú zdaneniu v Rakúsku, teda na Slovensku budú vyňaté, pretože platí zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia (príjmy nemôžu byť zdanené v dvoch štátoch), čiže daň na Slovensku platíš len z príjmov, ktoré si dosiahla tu na Slovensku (napr. ako zamestnanec slov. zamestnávateľa alebo zo slovenskej živnosti). Pri podávaní DP v Rakúsku sa už musíš riadiť ich zákonom o dani z príjmov. V skratke ak máš slov. živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) a odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) platíš tu, musíš aj daň z takýchto príjmov zaplatiť tu, nič sa nevyníma (aj keby si ako opatrovateľka so slov. živnosťou pracovala v Rakúsku), ak máš rakúsku živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) a odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) platíš v Rakúsku, ide o príjmy zo zahraničia, ktoré sa zdaňujú v Rakúsku a tu sú vyňaté. Ak máš aj rakúsku aj slovenskú živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW), príjmy zo slov. živnosti zdaňuješ tu a príjmy z rak. živnosti budú vyňaté a zdanené v Rakúsku s tým, že v Rakúsku do Dp uvedieš len príjmy z rakúskej živnosti.
Richard
20.03.14,10:52
Nechcete samostatnú Poradu pre "Opatrovateľky v Rakúsku" ??? Táto téma je už dlhá a neprehľadná. ;)
zanetth
20.03.14,11:15
Nechcete samostatnú Poradu pre "Opatrovateľky v Rakúsku" ??? Táto téma je už dlhá a neprehľadná. ;)
... no možno by nebolo od veci...opatrovateliek v Rakúsku stále pribúda...:D a hlavne teraz v období podávania DP mám pocit, že riešim len opatrovateľky... Ak by to prispelo k sprehľadneniu som za ....
alencek
20.03.14,13:16
...ešte nad tým rozmýšľam, vlastne dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) človek platí tam, kde zarobí peniaze, nie? Len zasa na druhej strane som slov. rezidentom, kedže mi to tak schválili....už som z toho "jelen"..:cool:
Keďže trvalé bydlisko a stredisko živ. záujmov máš na Slovensku si daňovým rezidentom s neobmedzenou daňovou povinnosťou na Slovensku, znamená to, že tu musíš v DP priznať celosvetové príjmy ( a teda aj príjmy z rakúskej živnosti). Ale príjmy z rakúskej živnosti podliehajú zdaneniu v Rakúsku, teda na Slovensku budú vyňaté, pretože platí zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia (príjmy nemôžu byť zdanené v dvoch štátoch), čiže daň na Slovensku platíš len z príjmov, ktoré si dosiahla tu na Slovensku (napr. ako zamestnanec slov. zamestnávateľa alebo zo slovenskej živnosti). Pri podávaní DP v Rakúsku sa už musíš riadiť ich zákonom o dani z príjmov. V skratke ak máš slov. živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) a odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) platíš tu, musíš aj daň z takýchto príjmov zaplatiť tu, nič sa nevyníma (aj keby si ako opatrovateľka so slov. živnosťou pracovala v Rakúsku), ak máš rakúsku živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) a odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) platíš v Rakúsku, ide o príjmy zo zahraničia, ktoré sa zdaňujú v Rakúsku a tu sú vyňaté. Ak máš aj rakúsku aj slovenskú živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW), príjmy zo slov. živnosti zdaňuješ tu a príjmy z rak. živnosti budú vyňaté a zdanené v Rakúsku s tým, že v Rakúsku do Dp uvedieš len príjmy z rakúskej živnosti.

dík Zaneth, ozaj výstižné,...je teda viac možností...ale je tu asi ešte jedna, síce mám slov. živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW), ale žiadne prijmy z SK , len z AT, takže správne si myslím, že platí tiež vyňatie zahr. príjmov ? dík ešte raz prosím o odpoved
alencek
20.03.14,13:18
Som tiež za samost. poradu, napr. aspon : opatrovateľky a DP
alencek
20.03.14,13:24
Zaneth, vedela by si ešte poradiť, ako vyplniť na slov. DP odd. XIV - osob. záznamy...ako vypočítať výdavky, resp. aké dať? slovenské (40%), či rakúske (12, 13%)? dík moc
min. rok sa mi zdá, že tento list (str. 11) nebol.
zanetth
20.03.14,13:32
...ešte nad tým rozmýšľam, vlastne dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) človek platí tam, kde zarobí peniaze, nie? Len zasa na druhej strane som slov. rezidentom, kedže mi to tak schválili....už som z toho "jelen"..:cool:
Keďže trvalé bydlisko a stredisko živ. záujmov máš na Slovensku si daňovým rezidentom s neobmedzenou daňovou povinnosťou na Slovensku, znamená to, že tu musíš v DP priznať celosvetové príjmy ( a teda aj príjmy z rakúskej živnosti). Ale príjmy z rakúskej živnosti podliehajú zdaneniu v Rakúsku, teda na Slovensku budú vyňaté, pretože platí zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia (príjmy nemôžu byť zdanené v dvoch štátoch), čiže daň na Slovensku platíš len z príjmov, ktoré si dosiahla tu na Slovensku (napr. ako zamestnanec slov. zamestnávateľa alebo zo slovenskej živnosti). Pri podávaní DP v Rakúsku sa už musíš riadiť ich zákonom o dani z príjmov. V skratke ak máš slov. živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) a odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) platíš tu, musíš aj daň z takýchto príjmov zaplatiť tu, nič sa nevyníma (aj keby si ako opatrovateľka so slov. živnosťou pracovala v Rakúsku), ak máš rakúsku živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) a odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) platíš v Rakúsku, ide o príjmy zo zahraničia, ktoré sa zdaňujú v Rakúsku a tu sú vyňaté. Ak máš aj rakúsku aj slovenskú živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW), príjmy zo slov. živnosti zdaňuješ tu a príjmy z rak. živnosti budú vyňaté a zdanené v Rakúsku s tým, že v Rakúsku do Dp uvedieš len príjmy z rakúskej živnosti.

dík Zaneth, ozaj výstižné,...je teda viac možností...ale je tu asi ešte jedna, síce mám slov. živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW), ale žiadne prijmy z SK , len z AT, takže správne si myslím, že platí tiež vyňatie zahr. príjmov ? dík ešte raz prosím o odpoved

Máš slovenskú alebo rakúsku živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) ako opatrovateľka? Tie príjmy boli fakturované na slovenskú živnosť? Už neviem ako inak sa spýtať... Ak to boli príjmy zo slov. živnosti tak ty si poskytovala na slov. živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) služby zahraničnému odberateľovi, takéto príjmy nie sú považované za zahraničné príjmy a teda sú zdaňované na Slovensku a v Rakúsku sa z takýchto príjmov (zo slov. živnosti) DP nepodáva, v Rakúsku podávaš DP len z príjmov z rakúskej živnosti. Inak povedané, ak si mala príjmy len zo slov. živnosti a tu si platila aj odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW), tak tieto príjmy zdaňuješ na Slovensku napriek tomu, že si poskytovala služby opatrovateľky v Rakúsku, nič sa nevyníma, všetko zdaňuješ tu...
zanetth
20.03.14,13:36
Zaneth, vedela by si ešte poradiť, ako vyplniť na slov. DP odd. XIV - osob. záznamy...ako vypočítať výdavky, resp. aké dať? slovenské (40%), či rakúske (12, 13%)? dík moc
min. rok sa mi zdá, že tento list (str. 11) nebol.

:) máš v tom riadny guláš... opakujem ak sú to príjmy zo slov. živnosti (aj keď si robila v Rakúsku) tak nič sa nevyníma ani sa nevypĺňa XIV. oddiel, uplatňuješ si paušálne výdavky (http://www.porada.sk/pausalne-vydavky#__AUTOKW) 40% max. do výšky 5040 Eur (ak si mala slov. živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) celý rok).
alencek
20.03.14,15:43
Zaneth, vedela by si ešte poradiť, ako vyplniť na slov. DP odd. XIV - osob. záznamy...ako vypočítať výdavky, resp. aké dať? slovenské (40%), či rakúske (12, 13%)? dík moc
min. rok sa mi zdá, že tento list (str. 11) nebol.

:) máš v tom riadny guláš... opakujem ak sú to príjmy zo slov. živnosti (aj keď si robila v Rakúsku) tak nič sa nevyníma ani sa nevypĺňa XIV. oddiel, uplatňuješ si paušálne výdavky (http://www.porada.sk/pausalne-vydavky#__AUTOKW) 40% max. do výšky 5040 Eur (ak si mala slov. živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) celý rok).

ani nie guláš, ja som pochopila tvoje predch. vysvetlenie, len je ešte jedna možnosť, že hoci mám slov. živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) a odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) platím na sk, ale nemám príjem na sk...v tom som sa chcela ubezpečiť, že či i tak vynímam rak. príjem, ale asi hej. inak Ti rozumiem.
alencek
20.03.14,15:44
a dík ešte raz za trpezlivosť tvoju
alencek
20.03.14,16:01
čiže musím vyplniť i str. 11, odd. XIV...len aké výdaje dať? asi podľa DP rakúskeho, nie?
zanetth
20.03.14,17:02
čiže musím vyplniť i str. 11, odd. XIV...len aké výdaje dať? asi podľa DP rakúskeho, nie?
Budú tam paušálne výdavky (http://www.porada.sk/pausalne-vydavky#__AUTOKW) 40% + zaplatené odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) v Rakúsku a v stĺpci "z toho výdavky" vyčísli samostatne odvody. Rakúske Dp do slovenského nemiešaj.
alencek
20.03.14,18:15
ďakujem, pomohla si mi
Richard
21.03.14,13:33
Ok, takže som zriadil samostatnú Poradu pre opatrovateľky (http://www.porada.sk/opatrovatelky#__AUTOKW) www.porada.sk/opatrovatelky
alencek
21.03.14,16:06
dík, môže to pomôcť, či určite, ale skôr by sa to nejak mohlo rozčleniť, tiež sa to zaplní rôznymi témami
alencek
27.03.14,11:44
kedže zatiaľ nik nereagoval na moju otázku v rubrike PORADA (http://www.porada.sk/porada#__AUTOKW) pre opatrovateľky (http://www.porada.sk/opatrovatelky#__AUTOKW) (bola založená nedávno), poprosím o odpoved tuná:
dobrý deň,

mohol by mi , prosím, niekto objasniť nasledovné?
občan je slov. národnosti, pracuje v AT, má živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) aj v AT aj na SK, kde má platiť odvody? a kde platí daň? dík moc
vraj sa výška odvodov počíta z príjmu zo zahraničia, ked nemá príjmy zo slov. živnosti , hoci platí na SK odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) (dľa schválenia SP).

dík moc
arizona
27.03.14,15:29
kedže zatiaľ nik nereagoval na moju otázku v rubrike PORADA (http://www.porada.sk/porada#__AUTOKW) pre opatrovateľky (http://www.porada.sk/opatrovatelky#__AUTOKW) (bola založená nedávno), poprosím o odpoved tuná:
dobrý deň,

mohol by mi , prosím, niekto objasniť nasledovné?
občan je slov. národnosti, pracuje v AT, má živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) aj v AT aj na SK, kde má platiť odvody? a kde platí daň? dík moc
vraj sa výška odvodov počíta z príjmu zo zahraničia, ked nemá príjmy zo slov. živnosti , hoci platí na SK odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) (dľa schválenia SP).

dík moc
Mal by ist na soc.poistovnu. Tam mu daju potrebne tlaciva (http://www.porada.sk/tlaciva#__AUTOKW) na vyplnenie a na zaklade toho mu urcia, kde bude platit odvody.
alencek
29.03.14,09:47
dík...a nevieš prosím, vraj sa na SK počíta výška odvodov zo zahr. príjmov.
Mária27
02.09.16,11:51