fragment
13.08.07,18:35
V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
hanelie
05.10.07,12:46
a čo pracovné agentúry, ktoré ponúkajú miesto opatrovateliek napr. na www.profesia.sk (http://www.profesia.sk) je ich niekoľko
terezaka
09.10.07,11:43
Želám pekný deň.Prosim vie mi niekto poradit co sa týka legalizácie opatrovateliek v AU od 1.1.2008.Vraj o tom Písali v SME ale neviem kedy?Alebo nejaký iný zdroj ďakujem .Terézia
mysimis
09.10.07,11:51
Od 1.7.2007 si musia opatrovateľky zlegalizovať svoju prácu v Raskúsku, do 31.12.2007 majú generálny pardon a preto je ten dátum 1.1.2008 na kedy to každý odkladá. Opatrovateľka si môže vybaviť ŽL v Rakúsku alebo na Slovensku, podľa toho ako dlho chce uvedenú prácu vykonávať.
hanelie
09.10.07,12:18
info: www.eures.sk
mysimis
09.10.07,12:22
info: www.eures.sk (http://www.eures.sk)


Keď som sa informovala na horeuvedenej adrese, zostala som sklamaná, nevedeli mi podať pred týždňom skoro žiadne informác ie.
hanelie
09.10.07,12:38
terezaka
09.10.07,13:21
Hanelie ďakujeeem!!! Terézia
hanelie
09.10.07,14:13
Hanelie ďakujeeem!!! Terézia
nech ti padne na úžitok /odpoveď/
Anik
06.01.08,20:43
Hanelia
mám na teba prosbu kolegyne a kamarátky chodia do Rakúska ako opatrovateľky a z toho živnost. listu a všetkého okolo majú hrôzu ak tam chodia na turnusy 2 týždne tam a dva týždne doma môžu mať aj slovenský živn. list alebo ak ty vieš ešte niečo bližšie veľmi by si mi pomohla
ešte raz vrelá vďaka aj za to čo som si už prečítala
Anika
hanelie
07.01.08,10:45
anik,
dievčatá musia mať rakúsky živnostenský list...treba si urobiť certifikát opatrovateľky, resp ošetrovateľky / keď nemajú napr. zdravotnú školu / najlepšie je urobiť si ho cez červený kríž - to je medzinárodne uznávaná inštitúcia .../opatrovateľský kurz sa dal? dá urobiť aj cez ÚPSVaR

aj tu: http://www.eures.sk/det2.php?cms=339 sú už nové info

dievčatá ďakujem za bodíky
sara3
07.01.08,12:40
Ako by ste mi poradili? Ide o moju sestru, ktora doteraz (ako vacsina) robila v Rakusku opatrovatelku nacierno. Teraz si vybavuje zivnost v Rakusku. Robi tam 3 tyzdne, na Slovensku je potom tiez 3. Problem je v tom, ze tym, ze bude oficialne papierovo zamestnana v AT, teda aj zdravotne poistena, musi sa na Slovensku odhlasit zo slovenskej zdravotnej poistovne (to ma zistene priamo v zdrav. poistovni), tym aj od slovenskeho lekara, a musi si najst lekara v Rakusku. Samozrejme, ze v pripade nudze ju osetria aj na Slovensku, ale tie papierovacky potom ... A tiez si nevie predstavit, ze s beznou znalostou nemciny by dokazala komunikovat o zdrav. problemoch s rakuskym doktorom ... Tiez preventivne prehliadky. Ako to riesite Vy ostatne?
Vdaka.
ludmilla
08.01.08,09:58
Ako by ste mi poradili? Ide o moju sestru, ktora doteraz (ako vacsina) robila v Rakusku opatrovatelku nacierno. Teraz si vybavuje zivnost v Rakusku. Robi tam 3 tyzdne, na Slovensku je potom tiez 3. Problem je v tom, ze tym, ze bude oficialne papierovo zamestnana v AT, teda aj zdravotne poistena, musi sa na Slovensku odhlasit zo slovenskej zdravotnej poistovne (to ma zistene priamo v zdrav. poistovni), tym aj od slovenskeho lekara, a musi si najst lekara v Rakusku. Samozrejme, ze v pripade nudze ju osetria aj na Slovensku, ale tie papierovacky potom ... A tiez si nevie predstavit, ze s beznou znalostou nemciny by dokazala komunikovat o zdrav. problemoch s rakuskym doktorom ... Tiez preventivne prehliadky. Ako to riesite Vy ostatne?
Vdaka.


Milá SARA3,
netuším kto tvoju sestru takto informoval, ale uvediem veci na správne miesto. Tvoja sestra vôbec nemusí mať strach a paniku. Postup je veľmi jednoduchý:
Sestra ako SZČO v Rakúsku je povinná sa prihlásiť do poisťovne v Rakúsku a zároveň si vypýta vypýta formulár E 106, ktorý ma dve časti A a B. Časť A vyplní rakúska poisťovňa a s týmto formulárom príde sestra do svojej slovenskej poisťovne odhlási sa z poistenia na Slovensku a odovzdá formulár, kde časť B vyplní slovenská poisťovňa. Dostane kartičku poistenca EU ako cezhraničný zamestnanec. Čiže bude vlastniť rakúsku E-card pre poistenie v Rakúsku a slovenskú kartu poistenca EU. Lekárov môže navštevovať na Slovensku a aj v Rakúsku. Bude to záležať len na nej ako sa rozhodne.
Čo sa týka PN na Slovensku a podobných vecí vyžaduje rakuska poisťovňa určitý postup, ak budeš mať nejaké otázky, kľudne sa ozvi.
mysimis
08.01.08,10:16
Ludmilla a aký je postup, keď bude na PN?
ludmilla
08.01.08,10:29
Ludmilla a aký je postup, keď bude na PN?
Netuším, či už existuje nejaký formulár špeciálny a zrejme už áno, v ČR určite. Ale dá sa to riešiť jednoducho zobrať A4 napísať v nemčine meno, adresu, diagnózu, symptómy ochorenia, spôsob liečby - podrobne vypísať všetky lieky, vyšetrenia, termíny kontrôl. PN od - do, dať to potvrdiť lekárom a zavítať do rakúskej poisťovne - to je ten lacnejší a jednoduchší postup. A potom ten drahší, dať si vystaviť od lekára na A4 ak vie nemecky a je ochotný v nemčine ak nie tak v slovenskom jazyku a dať si to opečiatkované úradne preložiť.
mysimis
08.01.08,10:33
Ludmilla a máš nejaké skúsenosti so sociálnou poisťovňou v Rakúsku? Napr. aká je výška odvodov?
ludmilla
08.01.08,10:44
Ludmilla a máš nejaké skúsenosti so sociálnou poisťovňou v Rakúsku? Napr. aká je výška odvodov?

Teraz vyšiel do platnosti nový zákon platný od 1.1.2008 a všeobecne je to 18,07% po hranicu zárobku 3930,- Eur.
mysimis
08.01.08,10:55
3930 Eur mesačne?
ludmilla
08.01.08,11:08
3930 Eur mesačne?

áno mesačne - brutto
mysimis
08.01.08,11:11
V usmerneniach čo som čítala sa píše, že sociálne poistenie v AT je minimálne 140 EUR. Kde by som ten zákon so soc.poistení našla?
ludmilla
08.01.08,11:51
V usmerneniach čo som čítala sa píše, že sociálne poistenie v AT je minimálne 140 EUR. Kde by som ten zákon so soc.poistení našla?

Mysmis, v SP je to rozdelené na skupiny, vybrala som ti všeobecný príklad, skupina - zamestnanec, úradník:
Príklad poistenia v %: Poistenie pe prípad v nezamestnanosti - spolu 3 00platí zamestnanec 3 zamestnávateľ, nemocenské poistenie - spolu 7,65: 3,82 zamestnanec a 3,83 zamestnávateľ, úrazové - spolu1,40: platí len zamestnanec. Spolu to činí 37,85 Eur, pričom 17,07 zamestnanec a 20,78 zamestnávateľ. Ďalej je poplatok do komory robotníkov a zamestnancov - 0,50 platí len zamestnanec. Podpora bytovej výstavby - spolu 1,00: 0,50 zamest. a 0,50 zamestnávateľ Poplatok pri insolvencii 0,55 - platéí len zamestnanec. Spolu: 2,05 z toho 1,00 zamestnanec a 1,05 zamestnávateľ.
Celkový odvod = 39,90 z toho 18,07 zamestnanec a 21,83 zamestnávateľ.

Mám to len v tlačenej forme, takže o akú skupinu máš záujem?
ludmilla
08.01.08,11:53
Hop a teraz som zaguglila a podarilo sa mi ho najst na stranke: www.wgkk.at (http://www.wgkk.at)
mysimis
08.01.08,11:56
Jedná sa mi konkrétne o opatrovateľky v Rakúsku.
ludmilla
08.01.08,12:31
Jedná sa mi konkrétne o opatrovateľky v Rakúsku.


Miška tak tie tam nehľadaj, tie budú patriť pod Gewerbe-wirtschaftversicherung, alebo ešte lepšie skús zagúgliť na Wirtschaftskammer.
sara3
08.01.08,13:09
Ludmilla, veľmi pekne Ti ďakujem za radu, pomohla si mi (a hlavne mojej sestre). Ešte som k tomu našla toto: http://www.eures.sk/pracujete-v-clenskych-statoch-eu-176-1.html
Ešte raz vďaka.
hanelie
12.03.08,12:02
Eva Farkasová
24.03.08,13:48
Prosím o radu. Od marca som prihlásená ako SZČO v Rakúsku, moja otázka znie, ako postupovať :1/ pri zmene prechodného pobytu (napr.ak umrie opatrovaná osoba)
2/ ak by som živnosť chcela zrušiť
3/aké sú podmienky pre vybavenie rodinných prídavkov v Rakúsku.
AK MI VIETE PORADIŤ, tak vopred ĎAKUJEM.:confused:
Orchidea1
10.04.08,05:37
Tiež by ma zaujímalo (a to veľmi súrne) ako sa v Rakúsku takáto živnosť zruší, pretože všade sa píše o jej založení, ale nikde o jej zrušení.Sú tam nejaké lehoty, koľko živnosť musí trvať, alebo iné podmienky? Ak viete, prosím poraďte.
jaruj
10.04.08,09:34
Oficialne zamestnany clovek v Rakusku ma narok na rodinne pridavky.
Jestvuju dve moznosti. Bud budes poberat pridavky ty v rakusku ale v tom pripade ich nemoze poberat druhy rodic zamestnany na slovensku. Tieto pridavky su zohladnene v kazdomesacnej vyplate. Ake potvrdenie treba doniest v tomto pripade neviem.
Ja som v tej druhej alternative. Manzelka pobera pridavky na slovensku a mne rakusky stat vyplaca iba rozdiel medzi tym co dostala na slovensku a tym co mam ja dostat v rakusku. Podavam ziadost raz rocne s prislusnymi tlacivami a potvrdeniami a dostanem celu sumu naraz na ucet. (potesi). Tu pokial by bol zaujem mozem presne napisat co k tomu treba.
V pripade otazok sa da obratit na AMS (Arbeitsmarktservis)
Eva Farkasová
13.04.08,10:29
Takže živnosť je nutné zrušiť do 8 dní. Ja som mala šťastie vybavila to za mňa rodina u ktorej som pracovala.
ZuzanaP
17.04.08,08:40
Prečítala som si túto tému, lebo mňa sa síce netýka, ale poznám jednu osobu, ktorá tak pracuje. Na Slovensku jej na živnostenskom povedali, že živnosť na opatrovanie platí iba pol roka... To je asi nejaká blbosť? Či nie?
Theo
14.07.08,12:09
To je tak-blbosť!
ja by som mal jednu dodatkovú otázku:
opatrovateľka na živnosť prihlásená v A -môže dostávať v Rakúsku detské prídavky za maloleté deti,ktoré sú v SR?
Môže dostať nejaký "príplatok" po odchode na dôchodok?
Ďakujem v mene susedy Elenky.
Lully
11.08.08,08:39
Pracujem v Rakúsku ako opatrovateľka. Počula som, že nás rodina prihlási na dôchodkové a zdravotné poistenie,ale na nemocenské dávky nemám nárok,len ak sa sama pripoistím.Neviem,či je možné v tomto prípade poistiť sa na Slovensku len na NP.Poraďte!
ludmilla
11.08.08,10:04
Pracujem v Rakúsku ako opatrovateľka. Počula som, že nás rodina prihlási na dôchodkové a zdravotné poistenie,ale na nemocenské dávky nemám nárok,len ak sa sama pripoistím.Neviem,či je možné v tomto prípade poistiť sa na Slovensku len na NP.Poraďte!

Nepoznám síce problematiku opatrovateliek, ale ak je naozaj pravda, že nemáš nárok na NP v Rakúsku, môžeš sa prihlásiť v SR na dobrovoľné nemocenské poistenie v soc. poisťovni. Ale treba si to overiť, pretože ak by si bola poistená v obidvoch krajinách nebolo by to právne v poriadku.
Pri dobrovoľnom NP platí, že pred prvou vzniknutou PN musiš mať zaplatených 270 dní NP, aby ti boli vyplatené nemocenské dávky. Keď sa rozhodneš zrušiť poistenie nestačí len prestať platiť treba zaslať odhlášku na SP.
Lully
11.08.08,10:14
Je teda možné poistiť sa na Slovensku len na NP, bez dôchodkového atď.?
Počas PN musím v Rakúsku platiť soc. odvody /ZP,DP/,alebo sa pozastavia?
Lully
11.08.08,12:11
Ďakujem za odpoveď.
Marína
08.09.08,13:41
Myslím, že táto stránka http://www.pflegedaheim.at/ pomôže. Niečo sa dá prepnúť aj na slov. jazyk.
ss22
16.09.08,12:44
keď mám živnosť v rakúsku ako opatrovatelka, dostávam aj faktúry, keď ma vyplácaju, možem si zobrať úver na slovensku? alebo aj v rakúsku??? dakujem za odpoved
katarina
anicka2411
29.09.08,12:07
Oficialne zamestnany clovek v Rakusku ma narok na rodinne pridavky.
Jestvuju dve moznosti. Bud budes poberat pridavky ty v rakusku ale v tom pripade ich nemoze poberat druhy rodic zamestnany na slovensku. Tieto pridavky su zohladnene v kazdomesacnej vyplate. Ake potvrdenie treba doniest v tomto pripade neviem.
Ja som v tej druhej alternative. Manzelka pobera pridavky na slovensku a mne rakusky stat vyplaca iba rozdiel medzi tym co dostala na slovensku a tym co mam ja dostat v rakusku. Podavam ziadost raz rocne s prislusnymi tlacivami a potvrdeniami a dostanem celu sumu naraz na ucet. (potesi). Tu pokial by bol zaujem mozem presne napisat co k tomu treba.
V pripade otazok sa da obratit na AMS (Arbeitsmarktservis)
ahoj ja pracujem ako zivnostnicka v rakusku a mam zaujem poberat rodinne pridavky,ale potrebovala by som podrobne info.ake potrebujem papiere a ako dlho trva vybavovanie?su to otazky ktore zaujimaju viacere moje kolegyne v rakusku.dakujem
anicka2411
29.09.08,12:17
potrebujem poradit ohladom rodinnych pridavkov v Rakusku.mam tam otvorenu zivnost a chcela by som vediet,ako dlho trva az mi schvalia pridavky.potrebne papiere som uz odovzdala,hoc neviem ci postacuju.Som rozvedena.Poradi mi niekto?Dakujem:)
jaruj
29.09.08,13:30
Ahoj,
si v inej situacii ako ja. Ja som zamestnany v rakusku a pridavky pobera manzelka na slovensku. Mne vyplacaju v Rakusku len rozdiel medzi tym co plati Slovensko a to co mam dostat v Rakusku.
Na to su ine formulare lebo ja ziadam doplatenie rozdielu kdezto ty ziadas o detske pridavky.
V kazdom pripade je najlepsie poslat formular so ziadostou o detske pridavky.
Tu najdes formular ,,familienbeihilfe'':http://www.bmf.gv.at/service/formulare/
a tu nejake informacie
http://www.bmgfj.gv.at/cms/site/standard.html?channel=CH0567&doc=CMS1175005480407
Treba to podat ved oni ti uz odpisu co k tomu chcu zdokladovat. Uprimne povedane pozadovane doklady sa mozu lisit od nalady uradnika ale ked si ich raz uz vypitaju a posles ich tak neotravuju a vyplatia ti peniaze a to aj spatne za cely uplynuly rok.
Prve vybavovanie aj z dodatocnym zdokladovanim trvalo asi 6 mesiacov ale teraz ked podam ziadost tak iba obnovym iba doklady ktore su datumove a trva to cele 20dni
anicka2411
30.09.08,10:33
mam este otazku na teba pri dokladovani potrebnych papierov si im poskytol aj cislo uctu kde ti peniaze poslu?A ako sa dozviem ze mi pridavky schvalily?Vsetky papiere som odovzdala ale cislo uctu nie a neviem ci sa to tymto nepredlzi cas a ci by som nemala zajst znova na Finanzamt a dat im cislo uctu.Stretla som sa tam s velmi velkym nezaujmom pomoct mi info som si ziskala svojpomocne a vdaka dobrej nemcine.Dokonca i moja rodina v Rakusku mi povedala,ze nemam sancu ich dostat.Dakujem a velmi si mi pomohol.s p.Anka
jaruj
02.10.08,10:16
Prvorade je cislo uctu. O tom kolko mi zaplatili som sa dozvedel najpvz z uctu. Najprv prisli peniaze a az potom vypocet. Oznamenie alebo poziadavky ti poslu na adresu ktoru si uviedla. Ak by to dlho trvalo staci tam zavolat a opytat sa kde to viazne. Tak sa aspon dozvies co sa s tym zaoberaju. (aspon ja som to tak urobil a je mozne ze po telefonate ich to trochu pohnalo lebo hned dosla posta)
Pokial si tu poistena a platis dane pridavky dostanes
anicka2411
02.10.08,10:27
dakujem velmi pekne za Tvoju odpoved na môj dotaz.pocula som ze pridavky dostanem az po odpracovani jedneho roka mojej zivnosti v Rakusku môzes mi aj v tom poradit?dakujem este raz za odpoved.
jaruj
03.10.08,09:38
je to mozne
po oidpracovani 1-ho roka mozes poziadat o pridavky spatne za minuly rok
preto je tam asi ten jeden rok pretoze ja dostavam ten rozdiel spatne
potom si mozes si vybrat ci budes pridavky poberat mesacne (ale neviem ci to neplati pre zamestnancov lebo im sa to zohladni v plate - pridavky totiz pozostavaju z dvoch zloziek - jedna je fixna suma a druha je ulava z dani)
je mozne ze u zivnostnikov sa to da zratat az po danovom priznani
ludmilla
03.10.08,09:56
dakujem velmi pekne za Tvoju odpoved na môj dotaz.pocula som ze pridavky dostanem az po odpracovani jedneho roka mojej zivnosti v Rakusku môzes mi aj v tom poradit?dakujem este raz za odpoved.

Anicka, ak máš prihlásené deti v Rakúsku, nemusíš čakať rok, máš na ne nárok a nemajú ti ich prečo neschváliť.
Ak však deti sú prihlásené na pobyt v SR žiadaš o dorovnanie rodinných prídavkov a žiadosť sa posiela vždy po ukončení kalendárneho roku, pretože sa dorovnávajú prídavky za celý rok, dajú sa žiadať aj spätne až po vstup do EU, ak si bola v A zamestnaná. Na prídavky máš nárok zo zákona, nemajú dôvod ti ich neschváliť.
ludmilla
03.10.08,09:58
ann100
05.10.08,10:10
dobry den...chcela by som sa spytat
Potrebovala by som pomoct mame. Ma v rakusku zivnostensky list, pracuje ako opatrovatelka.
Ma nejake zdravotne problemy, zrejme tam bude PN, ale je kdesi uplne v lese,do najblizsej dediny, to ma par kilometrov, aj to v tej dedine lekar nieje.
Zaujima ma, ci pokial navstivi lekara doma a ten je da PN /neviem ci jej ju vobec da...ci nebude tvrdit ze nemoze, kedze by to malo byt od rakuskeho lekara/ ci ju potom len posle do rakuska na poistovnu, alebo ju ma poslat agenture, ktora jej vybavila flek a ktora ma aj vsetky jej papiere. V tomto pripade sa jedna hilfswerk.

A podruhe, rozmyslala som aj nad tym, ci sa da prerusit zivnost....na urcite obdobie, aby jej nevznikala povinnost odvodov. Bola by potom povinna sa prihlasit na to obdobie, kym by mala prerusenu zivnost, na urade prace doma?

dakujem
ludmilla
05.10.08,20:15
dobry den...chcela by som sa spytat
Potrebovala by som pomoct mame. Ma v rakusku zivnostensky list, pracuje ako opatrovatelka.
Ma nejake zdravotne problemy, zrejme tam bude PN, ale je kdesi uplne v lese,do najblizsej dediny, to ma par kilometrov, aj to v tej dedine lekar nieje.
Zaujima ma, ci pokial navstivi lekara doma a ten je da PN /neviem ci jej ju vobec da...ci nebude tvrdit ze nemoze, kedze by to malo byt od rakuskeho lekara/ ci ju potom len posle do rakuska na poistovnu, alebo ju ma poslat agenture, ktora jej vybavila flek a ktora ma aj vsetky jej papiere. V tomto pripade sa jedna hilfswerk.


Chcem sa vyjadriť k prvej časti otázky, predpokladám, že mama je poistená viď. príspevok č. 13.
Mama môže ísť kľudne k lekárovi doma má na to plné právo, lekár jej normálne vypíše PN musí ho samozrejme upozorniť, že pracuje v Rakúsku a mama potom časť tejto PN zanesie do SP a tam vyplní formulár a pracovníčky po ukončení PN, ktorú musí opäť odovzdať do SP odošlú jej formuláre do rakúskej poisťovne.
ann100
06.10.08,06:10
Ludmila: dakujem velmi pekne...mama uz na SP bola a tam jej samozrejme povedali, ze oni s jej PN nic nemaju...dokonca volali aj nejakej sefke, ktora tvrdila, ze oni s nou nic nemaju a ma si to riesit v rakusku. Pritom ten formular 106? ma, a aj tu e-card


A este by ma zaujimalo, vsimla som si pri inej teme a to co sa tyka rodinnych prispevkov
Otec berie na setru u nas rodinne pridavky, myslim 540,- Sk.
Ze mama moze poziadat o rodinne pridavky tam viem, aj chapem ze odpocitaju to, co otec dostava tu, a doplatia jej rozdiel

Videla som ze to viete vypocitat, tak by som bola vdacna keby ste sa pozreli a vypocitali to...ci vobec ma vyznam vybavovat tu hrbu papierov, pre nejaky rozdiel, ktory mozno nestoji zato

Sestra bude mat 17 rokov /februar 2009/ navstevuje strednu skolu.

dakujem velmi pekne
ludmilla
06.10.08,11:14
Ludmila: dakujem velmi pekne...mama uz na SP bola a tam jej samozrejme povedali, ze oni s jej PN nic nemaju...dokonca volali aj nejakej sefke, ktora tvrdila, ze oni s nou nic nemaju a ma si to riesit v rakusku. Pritom ten formular 106? ma, a aj tu e-card


A este by ma zaujimalo, vsimla som si pri inej teme a to co sa tyka rodinnych prispevkov
Otec berie na setru u nas rodinne pridavky, myslim 540,- Sk.
Ze mama moze poziadat o rodinne pridavky tam viem, aj chapem ze odpocitaju to, co otec dostava tu, a doplatia jej rozdiel

Videla som ze to viete vypocitat, tak by som bola vdacna keby ste sa pozreli a vypocitali to...ci vobec ma vyznam vybavovat tu hrbu papierov, pre nejaky rozdiel, ktory mozno nestoji zato

Sestra bude mat 17 rokov /februar 2009/ navstevuje strednu skolu.

dakujem velmi pekne

Bola mama na správnej SP? Treba si uvedomiť, že mama spadá pod SP, pod ktorú spadá aj jej ošetrujúci lekár. Ešte raz opakujem, ak bola mama ošetrená na Slovensku má právo na PN v SR. Do sociálnej poisťovne treba zájsť na oddelenie nemocenského poistenia do kancelárie, ktorá vybavuje pracujúcich v zahraničí, so sebou je potrebné zobrať výpis zo živnostenského registra - Gewerberegisterauszug, zároveň názov poisťovne, v ktorej je poistená v Rakúsku a PN vystavenú od lekára v SR. Týmto sa preukáže pracovníčke a jej PN sa bude riešiť formulármi
E115 - Žiadosť o peňažné dávky za pracovnú neschopnosť
E116 - Lekárska správa o pracovnej neschopnosti
E118 - Oznámenie o neuznaní alebo skončení práceneschopnosti
Tebou spomínaný formulár E106 túto problematiku nerieši E106 je potvrdenie o nároku na vecné dávky nemocenského poistenia pre osoby s bydliskom v inom štáte.
Rodinné prídavky na sestru by za rok 2007 mali tvoriť čiastku 1832,40 Eura a suma odpočítateľná na dieťa 610,80 = 2443,20 Euro, čiže aj po odpočte zo SR stále ostáva pekná suma okolo 2 200 euro.
ann100
06.10.08,12:20
Dakujem Vam velmi pekne za rady.

Mama ma zivnost v AU len od polovice roka, takze z toho dedukujem za ma narok len na polovicu z tých rodinnych prídavkov.

Ale to uz je len drobnost :)
Eva Farkasová
10.10.08,14:44
Ahoj vybavovanie rodinných prídavkov trvá zvyčajne 3-4 mesiace, záleží podľa lokality a rýchlosti vybavovania. Ja čakám na schválenie tiež.Potrebovala som kópiu rodného listu, živnostenský list a v preklade potvrdenie o návšteve školy.
Eva Farkasová
10.10.08,14:45
ak si požiada o RP od začiatku živnosti, tak ich aj dostane. V prípade, že poberala aj u nás, tak jej doplatia rozdiel.
Eva Farkasová
10.10.08,14:47
Ja som si založila v Rakúsku SPARBUCH je to lacnejšie ako účet tam a prevod k nám.
Eva Farkasová
10.10.08,14:50
Dane platiť nemusíš, ale poistenie áno. Predpokladám, že nemáš príjem vyšší ako 10 tis EUR. Ja len preto, že platenie dane nie je podmienka na priznanie a výplatu RP v Rakúsku.
Eva Farkasová
10.10.08,14:52
dakujem velmi pekne za Tvoju odpoved na môj dotaz.pocula som ze pridavky dostanem az po odpracovani jedneho roka mojej zivnosti v Rakusku môzes mi aj v tom poradit?dakujem este raz za odpoved.
V akom meste pracuješ?
anicka2411
18.10.08,14:21
kde si si zriadila sparbuch?napis mi konkretne informacie k tomu prosim Ta
anicka2411
18.10.08,14:22
Graz
anicka2411
18.10.08,14:23
pracujem v meste Graz
anicka2411
18.10.08,14:28
aky je postup pri PN na Slovensku?
ann100
06.11.08,13:07
Dobrý deň....chcem sa ešte spýtat, ako zrušit rakúsku živnost.

Dakujem
anicka2411
18.11.08,09:13
skoncila som v rakusku u rodiny ktora bola velmi neprijemna ale za cenu ze som teraz doma a nemam pracu nevies mi poradit nejaky kontakt?dakujem
anicka2411
29.12.08,11:14
Dobry den,chcela by som sa opitat na rodinne pridavky v rakusku.Ja ich uz poberam,ale teraz mi zomrela babka a som doma uz 3 tyzdne.Ako to ovplivni vyplacanie pridavkov,ked niesom v AT prihlasena dlhsiu dobu,budu mi skratene pridavky?Odvody mam zaplatene,ale staci to ak nemam prechodny pobyt uz tolko tyzdnov?Dakujem za Vasu odpoved
Eva Farkasová
02.01.09,18:56
Dobry den,chcela by som sa opitat na rodinne pridavky v rakusku.Ja ich uz poberam,ale teraz mi zomrela babka a som doma uz 3 tyzdne.Ako to ovplivni vyplacanie pridavkov,ked niesom v AT prihlasena dlhsiu dobu,budu mi skratene pridavky?Odvody mam zaplatene,ale staci to ak nemam prechodny pobyt uz tolko tyzdnov?Dakujem za Vasu odpoved
Ahoj, no na tvojom mieste by som to hlavne tam nahlásila, aby ta ešte nepokutovali.Podmienka je trvanie živnosti.Ty si živnosť zrušila alebo pozastavila?
Eva Farkasová
02.01.09,19:00
Dobrý deň....chcem sa ešte spýtat, ako zrušit rakúsku živnost.

Dakujem
tú živnost si už zrušila? ja to nedoporučujem, stačí pozastavit
Eva Farkasová
02.01.09,19:04
Prosím nevie niekto poradiť ohľadom uzávierky za r. 2008?
anicka2411
03.01.09,10:08
Ahoj, no na tvojom mieste by som to hlavne tam nahlásila, aby ta ešte nepokutovali.Podmienka je trvanie živnosti.Ty si živnosť zrušila alebo pozastavila?
ahoj Eva,zivnost som nezrusila,je to tak,ze som si odpracovala 2 tyzdne v AT a teraz som doma,ale babka po 13 dnoch zomrela a cakam na dalsiu pracu,preto sa pitam,ako to je ked budem doma napriklad 3 tyzdne ovplivni to nejako pridavky?Presne to sa mi stalo v novembri ked som ukoncila dvojtyzdnovku,dala som u rodiny vypoved a na dalsiu robotu som cakala doma 3 tyzdne.Odvody mam zaplatene.Dakujem
anicka2411
03.01.09,10:10
ahoj Eva,zivnost som nezrusila,je to tak,ze som si odpracovala 2 tyzdne v AT a teraz som doma,ale babka po 13 dnoch zomrela a cakam na dalsiu pracu,preto sa pitam,ako to je ked budem doma napriklad 3 tyzdne ovplivni to nejako pridavky?Presne to sa mi stalo v novembri ked som ukoncila dvojtyzdnovku,dala som u rodiny vypoved a na dalsiu robotu som cakala doma 3 tyzdne.Odvody mam zaplatene.Dakujem
Eva Farkasová
03.01.09,10:11
Pokiaľ máš odvody zaplatené, tak je to v poriadku, živnosť ti beží ďalej. Nie je tam podmienka prechodného pobytu, ktorý teraz vlastne v Rakúsku nemáš.
Eva Farkasová
03.01.09,10:13
Inak živnosť neruš, lebo tie patálie pri vybavovaní prídavkov by ťa čakali znovu. A mimochodom pri opätovnom založení by si musela zaplatiť 70 EUR (vlastná skúsenosť)
anicka2411
06.01.09,14:53
Inak živnosť neruš, lebo tie patálie pri vybavovaní prídavkov by ťa čakali znovu. A mimochodom pri opätovnom založení by si musela zaplatiť 70 EUR (vlastná skúsenosť)
ahoj Eva som stale este na Slovensku a volala som na finanzamt ohladom pridavkov a pitala som sa co mam robit ked som uz 3tyzdne doma a niesom nahlasena na prechodny pobyt.Povedali mi,ze im mam napisat od kedy som doma a ci som mala na Slovensku nejaky prijem.Ak som ta spravne pochopila tak staci ked mam zaplatene odvody a nerozhoduje to,ze som odhlasena,mas s tym skusenost?Ak ano porad ako mam dalej postupovat,aby som si to neskomplikovala a nemusela vracat peniaze
.Oni sami na financamte nevedia,ako postupovat s pridavkami na deti maju v tom chaos.Dakujem Anka
sara3
23.01.09,07:26
A ako je to s daňami opatrovateliek v Rakúsku? Napr. sestra pracuje na živnosť, platí si zdravotné a sociálne poistenie. Trvalý pobyt na SK, prechodný v Rak. (u rodiny), trojtýždňové turnusy. Kde treba podať daňové priznanie a aké?
jaruj
23.01.09,10:13
Pridavky na deti:
Malo udajov na odpoved.
1. Mas manzela ktory pracuje na slovensku alebo v zahranici?
2. Pobera v niektorom state pridavky na deti?
3. Poberas na slovensku alebo v nejakom inom state pridavky na deti?
a. Pokial platis v rakusku dane a odvody tak mas pravo na detske pridavky alebo na doplatenie diferecie bez ohladu na to kde mas domicil (pobyt)
b.Na finanzamte vedia velmi dobre co robia ale neradi platia.
c. Podla odpovedi na otazky predtym sa vyberaju formulare.
jaruj
23.01.09,10:15
Pokial je danovym rezidentom slovenskej republiky plati dane v rakusku iba z toho co tam zarobila. Danove priznanie podava na slovensku a to z celosvetoveho prijmu.
kaspi71
23.01.09,17:25
Zdravím všetkých a prajem príjemný večer. Ja mám tak isto ŽL v AT, ale mám aj doma na SK. Je mi jasné, že DP podávam aj v AT aj doma. Ale ako to bude potom s odvodmi do SP? Keďže príjem z AT mi navýši základ dane.. Ďakujem za každú odpoveď.
pegasyn
23.01.09,19:13
Zdravím všetkých, neviete či mi sociálka v AT pošle sama šek na zaplatenie odvodu, ktorý som nezaplatila za jeden mesiac alebo si to mám vyžiadať sama? Ďakujem
kaspi71
23.01.09,19:47
Zdravím všetkých, neviete či mi sociálka v AT pošle sama šek na zaplatenie odvodu, ktorý som nezaplatila za jeden mesiac alebo si to mám vyžiadať sama? Ďakujem

V AT sa neplatia odvody mesačne ako u nás. Mne napríklad prvý šek prišiel po 5-tich mesiacoch na celú čiastku. Teraz platím kvartalne.
jaruj
27.01.09,09:05
tu sa toho miesa viac a je to na tri samostatne temy,

prijem v rakusku nenavysuje zaklad dane. podla dohody s rakuskom sa zapocitava prijem v rakusku sposobom vynatia prijmov
(napr s ceskom je to sposobom zapoctu dane)
- co to vsetko znamena treba nastudovat, na nete je dost informacii a aj v porade je uz podobna debata
pozri napr, sem:
http://www.pracavonku.sk/05urady-v-anglicku-anglicko/zmluvy-zamedzenie-dvojiteho-zdanenia.html
Did7
29.01.09,09:28
Koncom roka som zacala pracovat ako opatrovatelka v rodine v Rakusku. S pomocou rodiny si idem vybavovat ziv. list. Vie mi niekto poradit, ci socialne odvody si mam platit ja z penazi co dostavam od rodiny, alebo by mi to mala hradit rodina, z penazi, co dostava ako prispevok zato ze nas zamestnava, od statu.Dakujem vopred za informaciu.
Marína
29.01.09,10:58
kaspi71
30.01.09,15:29
tu sa toho miesa viac a je to na tri samostatne temy,

prijem v rakusku nenavysuje zaklad dane. podla dohody s rakuskom sa zapocitava prijem v rakusku sposobom vynatia prijmov
(napr s ceskom je to sposobom zapoctu dane)
- co to vsetko znamena treba nastudovat, na nete je dost informacii a aj v porade je uz podobna debata
pozri napr, sem:


Dobrý deň. Ďakujem za odpoveď, ale vlastne mi nepomohla. V DP priznávam príjem zo slov.živnosti podľa §6 a zo živnosti v AT priznávam tiež, to znamená, že mi to navýši ZD, aj keď tie príjmy z AT vyjmem. Čiže ma čaká dokazovanie v Soc.poisťovni, v ktorom štáte mám platiť odvody...:confused:
kaspi71
30.01.09,15:39
Koncom roka som zacala pracovat ako opatrovatelka v rodine v Rakusku. S pomocou rodiny si idem vybavovat ziv. list. Vie mi niekto poradit, ci socialne odvody si mam platit ja z penazi co dostavam od rodiny, alebo by mi to mala hradit rodina, z penazi, co dostava ako prispevok zato ze nas zamestnava, od statu.Dakujem vopred za informaciu.

To vlastne záleží od danej rodiny a vašej dohody. Dohodni si to ešte pred založením živnosti. Ale väčšina rodín odvody platí, tým pádom dostáva príspevok od štátu / ak naň majú nárok, od sk.3/. A keď vám zaplatia odvody, ešte stále im dosť zostane.. Z toho príspevku..
mimka28
09.02.09,15:12
Dobry den, chcem sa spytat ci mi vie niekto poradit ako postupovat pre danovom priznani v Rakusku. Mama tam pracuje od 1.1.2008 na zivnost, plati si vsetky odvody atd a agenture plati ona aj rodina, v ktorej pracuje nejake eura mesacne,aby jej vybavili dane a vsetko s tym spojene. Bohuzial sa tak nestalo resp.po kontakte s agenturou jej bolo povedane, ze ziadne danove nema podavat a urcite nema ani ziaden preplatok na dani. Na koho sa mame obratit? Dakujem za radu.
bv_alexandra
16.02.09,13:07
Hľadám osobu, ktorá má skúsenosti s daňovým priznaním opatrovateľky,ktorá má rakúsku živnosť na výmenu názorov a skúseností. Ďakujem.:)Môžte ma kontaktovať cez SS.;)
Elena Navrátilová
16.02.09,13:35
http://www.drsr.sk/wps/portal
Tu je opatrenie DRSR k predmetnej téme.
kaspi71
17.02.09,11:40
Mama určite nedosiahla taký príjem, aby bola povinná podať DP v Rakúsku. Ale bolo by pre ňu lepšie,keby ho podala a SWA by jej vypočítala zvýšené odvody, inak ich doplatí po 3 rokoch naraz. A z toho by sa jej asi inak pretočili oči..:eek:
kaspi71
17.02.09,11:42
Patrilo pre MIMKA 28..
otázka
17.02.09,12:50
Tiež sa pasujem s touto témou. Opatrovateľke len so živnosťou v Rakúsku som spracovala evidenciu pohľadávok, príjmov a odvodov. V Rakúsku podľa výšky príjmu nemá povinnosť podať DP. Moja dilema je, do ktorého r.DP V tab.1 jej príjmy a odvody zapísať ( paušálne výdaje - 40% som jej nerobila, je to zbytočné vzhľadom na to že ide vyňatie príjmov ), nakoľko živnosť je v zahraničí ( nemá IČO ani DIČ ) a keď to zapíšem do kolonky zo živnosti mala by byť podľa výšky príjmu povinným platcom do SP. Ide o príjmy z činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním? Vopred ďakujem za akékoľvek reakcie.

Zuzana
kaspi71
17.02.09,13:46
Je to zo živnosti, teda podľa §6, do SP a ZP by sa zišiel doklad o podaní DP v Rakúsku a určite potvrdenie z SWA o poistení a platbách.
mysimis
17.02.09,13:58
Hľadám osobu, ktorá má skúsenosti s daňovým priznaním opatrovateľky,ktorá má rakúsku živnosť na výmenu názorov a skúseností. Ďakujem.:)Môžte ma kontaktovať cez SS.;)

Ja mám nejaké skúsenosti s uvedenou problematikou a myslím, že by bolo na škodu keby sme to rozoberali cez SS, veď predsa aj iní chcú vedieť čo s touto problematikou.
otázka
17.02.09,14:02
Je to zo živnosti, teda podľa §6, do SP a ZP by sa zišiel doklad o podaní DP v Rakúsku a určite potvrdenie z SWA o poistení a platbách.
V Rakúsku DP nepodáva, nakoľko jej príjem nepresiahol 10 000,- €. Takže normálne aj podať výpis DP s tým, že príjmy a výdavky budú zo živnosti?
Anik
17.02.09,14:34
mysimis
máš absolutnu pravdu aj mňa by táto Vaša diskusia veľmi zaujímala
Anika prajem pekný dník
mysimis
17.02.09,17:36
Tiež sa pasujem s touto témou. Opatrovateľke len so živnosťou v Rakúsku som spracovala evidenciu pohľadávok, príjmov a odvodov. V Rakúsku podľa výšky príjmu nemá povinnosť podať DP. Moja dilema je, do ktorého r.DP V tab.1 jej príjmy a odvody zapísať ( paušálne výdaje - 40% som jej nerobila, je to zbytočné vzhľadom na to že ide vyňatie príjmov ), nakoľko živnosť je v zahraničí ( nemá IČO ani DIČ ) a keď to zapíšem do kolonky zo živnosti mala by byť podľa výšky príjmu povinným platcom do SP. Ide o príjmy z činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním? Vopred ďakujem za akékoľvek reakcie.

Zuzana

Podľa usmernenia DÚ - kuk sem: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/opatr0209.pdf sú to príjmy zo živnosti. Nakoľko sa jedná o prácu vykonávanú na základe rakúskeho živnostenského listu, nemáš povinnosť podávať výpis z DP so SP.
Marína
17.02.09,18:22
Malé doplnenie, nezabudnúť v DP vyplniť odd. XIII.
Daju
17.02.09,18:57
Dobrý večer,

chcem sa spýtať ohľadne opatrovateľky v Rakúsku niekoľko otázok. Od 1. 2. 2009 mám živnosť v A na opatrovateľstvo - budem tam platiť nejaké povinné odvody? od kedy a v akej výške?
Do vtedy a vlastne stále som aj zamestnaná na Slovensku - opatrujem len 2 týždne do mesiaca.
Môžem súbežne byť aj zamestnaná na Slovensku na skrátený pracovný pomer asi na 3 hod denne? /Odvody odvádza za mňa zamestnávateľ/
Ako je to potom s PN kde si ju uplatňujem a čo ošetrenia môžu ma ošetriť v Rakúsku alebo aj v SR bez platenia naviac?
Marína
17.02.09,20:02
V prísp.81 som priložila link, klikni naň a prečítaj si užitočné informácie. Všimni si bod 3.
otázka
18.02.09,05:23
Marína, Miška veľké ďakujem :).
gita
18.02.09,07:34
Prílohou DP podaného na Slovensku by mal byť nejaký doklad o príjme. Opatrovateľky dostávajú peniaze do ruky, aký doklad sa má doložiť? A aký príjem uvediem v DP, ked oni vedia len s istotou, že zarobili do 10000 Eur.
Už viem že ide o vyňaté príjmy, teda výsledok bude O.Robil už niekto takého DP?
kaspi71
18.02.09,13:59
Ja som bola dnes na finanzamte vo Feldkirchu a pani úradníčka mi povedala, že DP podávať nemám a ani nechcú aby opatrovateľky podávali nulové DP, dokonca ani nemáme DIČ a ani nám ho nepridelia, pretože si ľahko spočítajú, že hranicu 10000 € neprekročíme. Ja som chcela podať DP v AT hlavne preto, že finanzamt automaticky pošle môj príjem do SVA a oni mi hneď dorátajú nedoplatok na odvodoch a zvýšia mesačné odvody. Keďže v AT ti príde šek na vyplatenie odvodov vyplnený s presnou sumou. Takže teraz, keď odo mňa DP nezoberú, si musím sama nahlásiť ročný príjem do SVA.
kaspi71
18.02.09,14:20
V Rakúsku DP nepodáva, nakoľko jej príjem nepresiahol 10 000,- €. Takže normálne aj podať výpis DP s tým, že príjmy a výdavky budú zo živnosti?

Pardon, ja som myslela hneď na seba, keďže momentálne iné neriešim. Ja mám živnosť aj na SK a budem podávať DP zo slov.živnosti + rakúsky príjem. V Rakúsku nepodá DP, aj keby chcela. Vlastná skúsenosť. Ale poraďte jej,aby svoj príjem poslala na SVA.
kaspi71
18.02.09,14:47
Dobrý večer,

chcem sa spýtať ohľadne opatrovateľky v Rakúsku niekoľko otázok. Od 1. 2. 2009 mám živnosť v A na opatrovateľstvo - budem tam platiť nejaké povinné odvody? od kedy a v akej výške?
Do vtedy a vlastne stále som aj zamestnaná na Slovensku - opatrujem len 2 týždne do mesiaca.
Môžem súbežne byť aj zamestnaná na Slovensku na skrátený pracovný pomer asi na 3 hod denne? /Odvody odvádza za mňa zamestnávateľ/
Ako je to potom s PN kde si ju uplatňujem a čo ošetrenia môžu ma ošetriť v Rakúsku alebo aj v SR bez platenia naviac?

Keď má živnosť vystavenú od 1.2.2009 určite je týmto dátumom zaregistrovaná na SVA (Sociálna a zdravotná poisťovňa). Ale pri vystavovaní živnosti sa jej neopýtali, či na SK nevykonáva nejakú činnosť, z ktorej jej vyplýva platiť odvody? Potom bude musieť na SP požiadať o formulár E 101 ( nech sa obrní trpezlivosťou ) a tento doručiť na SVA a nebude musieť platiť odvody v Rakúsku. Len neviem, či sa jej oplatí platiť odvody na SK. Pokiaľ by tú činnosť na SK zrušila a platila odvody v Rakúsku ( 425,16 € - kvartálne z minima) mala by nárok na rodinné prídavky resp. na doplatenie. Ako je to s PN neviem, nemám skúsenosť. Ale ja mám rakúsku E-card a môžem ísť na ošetrenie aké potrebujem. A čo sa týka platenie navyše, myslím, že sa vyrovná cenám na SK, ceny liekov neviem.
Daju
18.02.09,15:28
Junior ďakujem za odpoveď. Len si to ešte ujasním čí dobre chápem. Platiť bude len jednu sumu a to 425,16 štvrťročne. Nič iné. Z toho vlastne bude mať pokryté zdravotné aj nárok na dôchodok? Na SK chce byť naďalej zamestnaná, aby sa jej neprerušil nárok na dôchodok - slovenský. Ak by mala ten formulár 101 tak by stačilo, že je zamestnaná na Slovensku a nič iné by v A nemusela platiť a aj lekára by mala kde by potrebovala teda v SR aj v A?
kaspi71
18.02.09,16:21
Junior ďakujem za odpoveď. Len si to ešte ujasním čí dobre chápem. Platiť bude len jednu sumu a to 425,16 štvrťročne. Nič iné. Z toho vlastne bude mať pokryté zdravotné aj nárok na dôchodok? Na SK chce byť naďalej zamestnaná, aby sa jej neprerušil nárok na dôchodok - slovenský. Ak by mala ten formulár 101 tak by stačilo, že je zamestnaná na Slovensku a nič iné by v A nemusela platiť a aj lekára by mala kde by potrebovala teda v SR aj v A?
Áno platila by kvartálne - dôchodkové poist. 84,70 € x 3mes. = 254,10 €, zdravotné poist. 38,45 € x 3 mes.= 115,35 € + 2,69€ x 3mes. = 8,07 €, úrazové poist. 7,65€ x 3mes. = 22,95€ a poistenie živnostníka spolu za kvartál 90,53€. Toto je platba z minima, presne ako u nás. Raz ročne sa platí do obchodnej komory, tá čiastka je rozdielna - podľa regionu. Ja platím 6O €. To sú povinné platby v AT.. Nemôže platiť odvody na SK aj v AT!! Musí sa rozhodnúť a spočítať si, čo sa jej viac oplatí. Má deti, na ktoré berie rodinné príd.? Na SK je to asi 18 €, v AT 180 € až 206 € na jedno dieťa. A takisto má nárok na dôchodok. K tomu form. E 101 - na základe toho formulára bude platiť odvody na SK a nie v AT. Lenže, každá rodina v AT, ktorá si vybavuje od štátu príspevok, ho dostáva na základe toho, že platí v AT opatrovateľkám odvody. V tom by som problém nevidela, ona doloží form. E 101 a zapl. odvody doma. Otázne je, či jej tá rodina tie odvody u nás doma zaplatené aj preplatí?? Ako je to s lekárom v AT pri E 101 to neviem, ale nemal by v tom byť problém.
kaspi71
18.02.09,16:24
Ale vlastne teraz neviem, keď je zamestnaná, či by si mohla platiť odvody v AT ako živnostník. Niekde som o tom čítala a teraz som sa zľakla, aby som ti zle neporadila.
kaspi71
18.02.09,18:43
Ak to niektorej pomôže, budem len rada... Príklad na 2-týždňový turnus, 12 krát do roka, plat 50€ na deň a cestovné 100 € na jeden turnus..

Odpracované dni - 168 x 50€ na deň = 8400 €
Vyplatené cestovné - 12 x 100 € = 1200 €
Naturálny príjem - 168 x 6,54€ na deň = 1098,72 €
Príjmy spolu........................................10 698,72 €

Zaplatené odvody - 141,72 x 12 mes. = 1700,64 €
Paušálne výdavky z príjmu 12% = 1283,84 €

[B]Príjem za rok 2008........................... 7714,24 €
Frantisek Sentelik
20.02.09,11:52
zdravím

takže ak som to správne pochopil, tak napr.

-opatrovatelka pracujuca na rakúsku živnosť si ako SZČO nemusí podávať daň priznanie v rakúsku ak nepresiahne 10 000 €

-pritom ak ziskala napr živnostenské oprávnenie v roku 2008, tak je vraj oslobodená od platenia dane v rakúsku na 3roky aj keby jej prijem presiahol hranicu 10 000 €.

-teda treba podať daňové priznanie ako SZČO na slovensku štýlom že prijmi z rakuska budu po odpocítani poistného zaplateneho v rakúsku ZD, a potom sa na konci dan.priznania metodou vynatia prijmov znluje danová povinnost na nulu...ak mala dotycna osoba prijmi len zo zivnosti z rakuska.

-dalej ma zaujima, ci musi a nemus, a ak ano tak preco musí davat vypis z danoveho priznania na socialnej poistovni na slovensku?...vraj je to kvoli zapoctu rokov a v konecnom dosledku sa to bude zahrnovat pri vypocte dochodku?...neviete mi v tomto smere niekto poradit ci to je tak? ako potom bude postupovat socialna poistovna na slovensku pri priznávaní nároku na starobný dochodok ak napr posledných 10 rokov robila v rakúsku a platila si odvody v rakusku? nejak sa tieto socialne poistovne vykompenzuju? alebo ako?

z kolkých rokov, alebo z akeho obdobia sa pri vypocte dochodku počíta priemerny osobný mzdový bod?

vopred dakujem za odpovede
kaspi71
20.02.09,17:31
zdravím

takže ak som to správne pochopil, tak napr.

-opatrovatelka pracujuca na rakúsku živnosť si ako SZČO nemusí podávať daň priznanie v rakúsku ak nepresiahne 10 000 €

-pritom ak ziskala napr živnostenské oprávnenie v roku 2008, tak je vraj oslobodená od platenia dane v rakúsku na 3roky aj keby jej prijem presiahol hranicu 10 000 €.

-teda treba podať daňové priznanie ako SZČO na slovensku štýlom že prijmi z rakuska budu po odpocítani poistného zaplateneho v rakúsku ZD, a potom sa na konci dan.priznania metodou vynatia prijmov znluje danová povinnost na nulu...ak mala dotycna osoba prijmi len zo zivnosti z rakuska.

-dalej ma zaujima, ci musi a nemus, a ak ano tak preco musí davat vypis z danoveho priznania na socialnej poistovni na slovensku?...vraj je to kvoli zapoctu rokov a v konecnom dosledku sa to bude zahrnovat pri vypocte dochodku?...neviete mi v tomto smere niekto poradit ci to je tak? ako potom bude postupovat socialna poistovna na slovensku pri priznávaní nároku na starobný dochodok ak napr posledných 10 rokov robila v rakúsku a platila si odvody v rakusku? nejak sa tieto socialne poistovne vykompenzuju? alebo ako?

z kolkých rokov, alebo z akeho obdobia sa pri vypocte dochodku počíta priemerny osobný mzdový bod?

vopred dakujem za odpovede


Ak jej príjem po odrátaní zaplatených odvodov a po odrátaní 12% paušálnych výdavkov nepresiahne 10000 €, nepodáva DP. A ani nemá šancu ho podať, pretože ho od nej nezoberú. Vlastná skúsenosť z tohto týždňa.
A o tej 3-ročnej dobe sa síce hovorilo aj v súvislosti s výškou odvodov, ale nie je to tak. Ak prekročíš limit, musíš doplatiť. Ale podľa všetkého sa tá hranica zvýši na 11000 €. už za rok 2009.
gita
23.02.09,07:47
Ja sa skúsim už tretíkrát opýtať, či k DP treba doložiť nejaký doklad o príjme, príp. doklad o zaplatených odvodoch, keĎže rodiny im dávajú peniaze do ruky bez dokladu.
gita
23.02.09,08:29
nerobí nikto také DP? pýtam sa štvrtýkrát, ako doložiť príjem ???????
mysimis
23.02.09,09:05
Ja sa skúsim už tretíkrát opýtať, či k DP treba doložiť nejaký doklad o príjme, príp. doklad o zaplatených odvodoch, keĎže rodiny im dávajú peniaze do ruky bez dokladu.

Opatrovateľka by mala fakturovať uvedenej rodine svoju prácu. Tieto doklady si archivuje opatrovateľka a keď ju vyzve úrad na kontrolu tak ich predloží. Žiadny iný doklad nie je potrebné dokladať o príjme k daňovému priznaniu.
ludmilla
23.02.09,09:54
Ak jej príjem po odrátaní zaplatených odvodov a po odrátaní 12% paušálnych výdavkov nepresiahne 10000 €, nepodáva DP. A ani nemá šancu ho podať, pretože ho od nej nezoberú. Vlastná skúsenosť z tohto týždňa.
A o tej 3-ročnej dobe sa síce hovorilo aj v súvislosti s výškou odvodov, ale nie je to tak. Ak prekročíš limit, musíš doplatiť. Ale podľa všetkého sa tá hranica zvýši na 11000 €. už za rok 2009.

Prepáč Kaspi, v tomto ti budem oponovať, ak dotyčná osoba potrebuje potvrdenie pre SR, tak to DP podať na finančnom úrade musí a na základe toho jej vydajú aj potvrdenie v SR. Je to moja vlastná skúsenosť na finančnom úrade konkrétne FA Wien 12/13/14 Purkersdorf. Len treba to povedať, že potrebuje potvrdenie.
ludmilla
23.02.09,09:56
nerobí nikto také DP? pýtam sa štvrtýkrát, ako doložiť príjem ???????

DP ide o daň z príjmu, čiže ten príjem treba doložiť.
ivana184
23.02.09,11:05
DP ide o daň z príjmu, čiže ten príjem treba doložiť.

Ale ako doložiť, ak žena pracovala v roku 2008 v rakúsku ,,načierno", ale domáci za ňu platili odvody. Čo teraz, ako mi zdokladuje príjem k daňovému priznaniu?

Ďakujem
Frantisek Sentelik
23.02.09,14:53
prosim ta ako moze niekto pracovat v rakusku na cierno a platit popri tom odvody??? to je nejake postavene na hlavu...tak bud pracuje na zivnost a plati si odvody v rakusku alebo by pracovala v rakusku tak ze rpacuje v rodine na nejaku dohodu resp zmluvu a ta rodina za nu plati odvody...a ak robila na cierno...tak potom neviem ci je vhodne priznavat prijem

ja som robil taketo danove priznanie, v danom pripade sa prijem z rakuska (opatrovatelka) dolozil v podobe takeho tlacivka, resp tabulky...ktoru dala agentura danej rodine, kde rodina zapisala do prveho stplca datum za ktorý dostala opatrovatelka peniaze..do dalsie stlpca cisty prijem....dalsi stlpec boli zaplatene odvody rodinou...dalsi stlpec bola hruba mzda...(cisty prijem + odvody) v poslednom stplci sa mala opatrovatelka podpisat...

mozno som nieco zabudol....ale na tom papieri bolo klasicky uvedene udaje o opatrovatelke v hornej casti a udaje o cloveku ktorý ju vyplacal..ta tabulka bola v spodnej casti...doklad by ti mala dat podla vsetkeho rodina...ak ti nedava..tak odporucam dohodnut sa s nou o vystavení takeho dokladu
mysimis
23.02.09,15:00
Ale ako doložiť, ak žena pracovala v roku 2008 v rakúsku ,,načierno", ale domáci za ňu platili odvody. Čo teraz, ako mi zdokladuje príjem k daňovému priznaniu?

Ďakujem

Keďže za opatrovateľku platila rodina odvody, tak nemohla pracovať "načierno", len rodina jej nedávala žiadny doklad. Napriek tomu doporučujem podať daňové priznanie.
kaspi71
23.02.09,17:03
Prepáč Kaspi, v tomto ti budem oponovať, ak dotyčná osoba potrebuje potvrdenie pre SR, tak to DP podať na finančnom úrade musí a na základe toho jej vydajú aj potvrdenie v SR. Je to moja vlastná skúsenosť na finančnom úrade konkrétne FA Wien 12/13/14 Purkersdorf. Len treba to povedať, že potrebuje potvrdenie.

Ludmila, máš pravdu. Ale mňa konkrétne vo Feldkirchu odbili s tým, že nemám podávať DP. Potom som presvedčila domáceho, aby tam zavolal. A zrejme sa dozvedel, že môžem bez problémov podať, potom doručiť výpis do 3O.6. do SVA a bude mi doúčtovaný nedoplatok do penz.fondu a v ďalšom Q zvýšené odvody. A to on nerád, keďže odvody platí on a sme dohodnutí, že aj všetky nedoplatky. Dokonca nemám ani DČ, čo mi nejde do hlavy, ale to je moja chyba. Musím si oň požiadať. DP som si stiahla z internetu, už som ho vyplnila a doma vytlačím. A podám bez neho.
K tomu príjmu, ja mám obyčajné príjmové doklady za každý turnus, kam sa mi podpisuje aj domáci. Už som ich aj odovzdávala na FA, keď som na doplatenie rodinných potrebovala preukázať príjem za r. 2008.
Rozalka
23.02.09,18:49
K tejto problematike je na DRSR Usmernenie, prikladám.
slimak
24.02.09,06:34
Ak v konkrétnom prípade príjmy rezidenta Slovenskej republiky z podnikateľskej činnosti môžu byť podľa predmetného ustanovenia zmluvy zdanené na území Rakúskej republiky, sú na území Slovenskej republiky vyňaté zo zdanenia bez ohľadu na ich efektívne zdanenie na území Rakúskej republiky.

Z usmernenia DRSR mi vychadza, ze opatrovatelky z AT zivnostov, na Slovensku podaju DP metodov vynatia znizia prijem o prijem z Rakuska, a ak nemaju ziaden iny prijem, tak vlastne ich dan je 0. Chapem to spravne?
mysimis
24.02.09,07:51
Ak v konkrétnom prípade príjmy rezidenta Slovenskej republiky z podnikateľskej činnosti môžu byť podľa predmetného ustanovenia zmluvy zdanené na území Rakúskej republiky, sú na území Slovenskej republiky vyňaté zo zdanenia bez ohľadu na ich efektívne zdanenie na území Rakúskej republiky.

Z usmernenia DRSR mi vychadza, ze opatrovatelky z AT zivnostov, na Slovensku podaju DP metodov vynatia znizia prijem o prijem z Rakuska, a ak nemaju ziaden iny prijem, tak vlastne ich dan je 0. Chapem to spravne?

áno, chápeš to správne.
ivana184
24.02.09,08:02
prosim ta ako moze niekto pracovat v rakusku na cierno a platit popri tom odvody??? to je nejake postavene na hlavu...tak bud pracuje na zivnost a plati si odvody v rakusku alebo by pracovala v rakusku tak ze rpacuje v rodine na nejaku dohodu resp zmluvu a ta rodina za nu plati odvody...a ak robila na cierno...tak potom neviem ci je vhodne priznavat prijem

ja som robil taketo danove priznanie, v danom pripade sa prijem z rakuska (opatrovatelka) dolozil v podobe takeho tlacivka, resp tabulky...ktoru dala agentura danej rodine, kde rodina zapisala do prveho stplca datum za ktorý dostala opatrovatelka peniaze..do dalsie stlpca cisty prijem....dalsi stlpec boli zaplatene odvody rodinou...dalsi stlpec bola hruba mzda...(cisty prijem + odvody) v poslednom stplci sa mala opatrovatelka podpisat...

mozno som nieco zabudol....ale na tom papieri bolo klasicky uvedene udaje o opatrovatelke v hornej casti a udaje o cloveku ktorý ju vyplacal..ta tabulka bola v spodnej casti...doklad by ti mala dat podla vsetkeho rodina...ak ti nedava..tak odporucam dohodnut sa s nou o vystavení takeho dokladu

Plne súhlasím s Vašim názorom.........., jedna pani sa ma pýtala ako má zdokladovať príjem z Rakúska. Keď som jej povedala, že nech jej agentúra vystaví potvrdenie, tak vraj ona cez agentúru nebola, ale bola cez niekoho len tak...., ale oni za ňu riadne vraj platili odvody......., a potom človek má byť múdry, čo s daňovým priznaním, keď ani sami nevedia ako robili, ale živnosť tá pani určite nemá.

Určite jej rodina vyplácala bez dokladu, ale odvody vraj za ňu platili. Do Rakúska už nechodí, čo by ste mi poradili, aký doklad mám od nej pýtať? Nejaké čestné prehlásenie...........? A čo s daňou, vyplácajú im v Rakúsku už zdanené príjmy a tu sa táto daň započíta,alebo???????????
Frantisek Sentelik
24.02.09,12:52
ak sa nemylim...opatrovatelky mali mat povinne do polovicky roka 2008 vybavenu rakusku zivnost a a ak nemali...tak by ich čakal postih v pripade ze by na to prisli...skus hladat na nete

mala by si zistit odkedy-dokedy tam pracovala...ci pracovala na nejaku zmluvu resp dohodu....a prijem by jej mala vystavit podla mna ta rodina....cestne prehlasenie neviem ci na danovom urade zoberu

v suvislosti s danou...v rakusku urcite dan neplatila, kedze jej rodina vyplacala na ruku a platila za nu odvody...ak by presiahla vysku prijmu 10000 € za rok 2008..tak by podavala dan.priznanie v rakusku...potom by si podala na slovensku a z dovodu ze tu u nas je dan 19% a v rakusku 20% tak by sa to 1% nejak vracalo....neviem toto presne

kazdopadne ak nepresiahla tento prijem...tak si poda dan.priznanie na slovensku...kde sa jej metodou vynatia prijmov ZD danova povinnost na slovensku znuluje...snad je toto vsetko spravne zo vsetkeho mojho studovania na nete
mysimis
24.02.09,13:03
Ohľadom daňových priznaní podávaných na Slovensku - opatrovateľky na Slovensku priznávajú finančné príjmy zarobené v Rakúsku, či už na základe rakúskych živností ako aj príjmy,l ktoré rodina vypláca opatrovateľke. K tomu, aby si podali na Slovensku daňové priznanie nie je potrebné mať žiadne špeciálne tlačivá. Finančné prostriedky zarobené v Rakúsku nie sú zdanené /z uvedeného dôvodu je potrebné sa informovať o podaní DP v aj Rakúsku/, na Slovensku sú to príjmy vyňaté zo zdanenia.
gita
25.02.09,07:12
Ja som sa dohodla s opatrovateľkami, že mi dajú na papieri rozpísané príjmy za rok /určite to budú informatívne údaje/ ale neviem či mám odpočítať výdavky na cestovné, alebo %uálne odpočítať. Taktiež neviem či odpočítať odvody, ktoré za nich platia rodiny.
mysimis
25.02.09,08:15
Ja som sa dohodla s opatrovateľkami, že mi dajú na papieri rozpísané príjmy za rok /určite to budú informatívne údaje/ ale neviem či mám odpočítať výdavky na cestovné, alebo %uálne odpočítať. Taktiež neviem či odpočítať odvody, ktoré za nich platia rodiny.

Keď Ti dajú príjmy použi k nim 40% paušálne výdavky, veď v konečnom efekte sú to i tak príjmy vyňaté zo zdanenia.
gita
25.02.09,08:36
Ešte sa chcem obrátiť na Kaspi71, v príspevku 106 počíta s 12% nými výdavkami, ako si k tomu prišla?
mysimis
25.02.09,08:38
Ešte sa chcem obrátiť na Kaspi71, v príspevku 106 počíta s 12% nými výdavkami, ako si k tomu prišla?

Nedaj sa popliesť, 12% paušálnych výdavkov sa používa v daňovom priznaní podávanom v Rakúsku a nie na Slovensku.
Frantisek Sentelik
25.02.09,13:47
odvody sa daju pouzit ako skutocne vynalozitelne vydavky (patri tam aj poistne)...tam pod tabulkou č.1 si dole mas zaskrtnut ake vydavky budes dokladovat..ci skutocne vynalozitelne...alebo pausalne 40%...ale v konecnom dosledku je to tak ci tak jedno.lebo prijmi sa vyjmu zo zdanenia
kaspi71
25.02.09,19:06
Keď Ti dajú príjmy použi k nim 40% paušálne výdavky, veď v konečnom efekte sú to i tak príjmy vyňaté zo zdanenia.
Chcem sa opýtať. Keď priznávam príjem z Rakúska, nemôžem si uplatniť výdavky z Rakúska (12% paušál) ? Čiste len do tabuľky. Ďakujem.
mysimis
26.02.09,08:08
Keď priznávaš príjem z Rakúska na Slovensku si môžeš uplatniť 40% paušálnych výdavkov.
sue76
26.02.09,13:13
Keď Ti dajú príjmy použi k nim 40% paušálne výdavky, veď v konečnom efekte sú to i tak príjmy vyňaté zo zdanenia.

Prosím Vás ja by som potrebovala tiež veľmi súrne poradiť. Kamarátka ma poprosila aby som jej vypísala daňové priznanie. Tiež robí opatrovateľku v Rakúsku, má rakúsku živnosť. Začala som jej vypisovať tlačivo B, ktoré mi priniesla. Volala som na daňový úrad ale pracovníčka mi neviem či nechcela alebo nevedela poradiť ako postupovať pri vypísaní. Povedala mi len toľko, že treba tlačivo B.
Príjmy som jej napísala do r.33, positné do r.34 a do r.35 vypočet čo je 251767,-Sk.
Tú istú sumu som ďalej už len napísala do r.58 ako čiastkový základ dane a následne znovu tú istú sumu až do r.68. No a teraz sa neviem nejako pohnúť. Viem že je to vyňaté zo zdanenia ale kde konkrétne mám teraz prepísať tie čísla? Čiže mám nechať voľné kde by sa mala napísať suma na zníženie základu na daňovníka?
Mám prepísať opäť ten základ 251767 do riadku 69 a následne to isté až do r.77, opäť do r.79 a do r.80, 81 a 87 už len 0 alebo ako? nechcem jej to pobabrať a preháňať ju s tým hore dolu. Zajtra to chce odovzdať pretože v sobotu už zase cestuje do RAkúska tak aby to stihla odovzdať. ďakujem vopred veľmi pekne, je to skutočne súrne.
kaspi71
26.02.09,13:47
Keď priznávaš príjem z Rakúska na Slovensku si môžeš uplatniť 40% paušálnych výdavkov.
Ja mám živnosť aj na Slovensku, z ktorej budem priznávať príjmy aj výdavky. Tak tam teda dám príjmy zo Slovenska + príjmy z Rakúska a výdavky len zo Slovenska. Príjmy z Rakúska budú aj tak vyňaté. Môžem to spraviť takto? A ešte sa chcem opýtať, vydá mi DÚ nejaké potvrdenie pre SP a ZP ? Ďakujem.
Frantisek Sentelik
26.02.09,14:05
pre kaspi:

ano daň. urad ti vyda potvrdenie, resp posledna strana z daň priznani ti ostava ako doklad o podani daň priznania

alebo môžeš podať o žiadosť o výpis z daň. priznania, ale asi až v apríli, to neviem a ten výpis použiť v súvislosti pre SP a ZP.

pre sue: pozeral som do dan.priznania typu B ako si to popísala, ak si napisala ríjmy do r.33, poistné do r.34 a do r.35 vypočet, tak si to asi najskôr urobila zle hend na zaciatku, totiž do oddielu v ktorom si to ty napísala sa priznávaju príjmy zo zavislej činnosti a na to ti netreba dan.priznanie typu B ak mas prijem len zo zavislej cinnosti.

ak ma tvoja kamaratka rakusku zivnosť, musis to uviest ako prijem zo zivnosti v tabulke č. 1, riadok 2 (vydavky by mali byť poistné) taktiez to uviest dole pod tabulkou v akej vyške, na druhej strane vypocitas ZD v riadkoch 36,37,38,42..dalej nikde nic nepises az do vypoctu dane (riadok 59)....kde uvedies ZD z riadku 42, kde uz mas napsiane v jednotlivych riadkoch ako mas postupovat

X. oddiel...napsies ZD, nezdanitelnu cast na danovnika 98 496, vypocitas dan do riadku 78, do riadku 79 napises uhrn vynatych prijmov (t. j. nas ZD resp prijem - poistne) a dalej uz mas ostatne pokyny v dan.priznani, do koloniek s danou pises vsade 0, nezabudat vypisat XIII. oddiel miesto pre osobitne zaznamy danovnika, pocet priloh, popodpisovat a to by malo byt vsetko
mysimis
26.02.09,14:42
Ja mám živnosť aj na Slovensku, z ktorej budem priznávať príjmy aj výdavky. Tak tam teda dám príjmy zo Slovenska + príjmy z Rakúska a výdavky len zo Slovenska. Príjmy z Rakúska budú aj tak vyňaté. Môžem to spraviť takto? A ešte sa chcem opýtať, vydá mi DÚ nejaké potvrdenie pre SP a ZP ? Ďakujem.

Môžeš to spraviť takto. DÚ Ti potvrdí len poslednú stranu daňového priznania a do SP si musíš urobiť výpis z daňového priznania sama. Do ZP si do 30.06. musíš podávať RZZP.
sue76
26.02.09,14:55
Ďakujem veľmi pekne. :-) pobabrala som to hneď na začiatku ale už som to opravila takže Ďakujem veľmi veľmi pekne za pomoc
kaspi71
26.02.09,16:32
Môžeš to spraviť takto. DÚ Ti potvrdí len poslednú stranu daňového priznania a do SP si musíš urobiť výpis z daňového priznania sama. Do ZP si do 30.06. musíš podávať RZZP.

Áno, to viem. Ale ZD na výpise pre SP budem mať vysoký kvôli príjmu z Rakúska. Myslela som potvrdenie z DÚ o vyňatí príjmov alebo také niečo. Môj príjem zo slov. živnosti nie je tak vysoký, aby som sa registrovala v SP ako povinne poistená osoba.
mysimis
26.02.09,16:35
Kaspi71 - do SP si podaj výpis z DP s číslami týkajúcimi sa slovenskej živnosti. Rakúske príjmy sociálnu poisťovňu nezaujímajú.
kaspi71
26.02.09,16:35
Ďakujem František..
kaspi71
26.02.09,16:38
Kaspi71 - do SP si podaj výpis z DP s číslami týkajúcimi sa slovenskej živnosti. Rakúske príjmy sociálnu poisťovňu nezaujímajú.
Ďakujem. To som chcela počuť. Už som sa bála čo všetko ma čaká. Dokonca ani na našom DÚ mi kamoška nevedela poradiť, čo s tým. Ale asi je tam krátko. Ešte raz ďakujem. :)
Viera Božíková
27.02.09,07:01
Chcela by som sa opýtať nasledovné, idem do predčasného dôchodku, ale hneď som si našla zamestn.ako opatrov.v Rakúsku. Môj redčas.dôchodok je 8.500, Sk. Keď budem pracovať na rakúsku živnosť, prepočíta sa mi zárobok do môjho Slovenského dôchodku. Treba nato nejaké doklady. Lebo v posťovni mi pracovn.povedala, že ak si budem platiť odvody tak sa mi to môže prepočítať do 2 rokov. Platí to aj v tedy, keď si budem odvody platiť v rakúsku?
Ďakujem Viera
jamajka
02.03.09,20:34
Ludmila, máš pravdu. Ale mňa konkrétne vo Feldkirchu odbili s tým, že nemám podávať DP. Potom som presvedčila domáceho, aby tam zavolal. A zrejme sa dozvedel, že môžem bez problémov podať, potom doručiť výpis do 3O.6. do SVA a bude mi doúčtovaný nedoplatok do penz.fondu a v ďalšom Q zvýšené odvody. A to on nerád, keďže odvody platí on a sme dohodnutí, že aj všetky nedoplatky. Dokonca nemám ani DČ, čo mi nejde do hlavy, ale to je moja chyba. Musím si oň požiadať. DP som si stiahla z internetu, už som ho vyplnila a doma vytlačím. A podám bez neho.
K tomu príjmu, ja mám obyčajné príjmové doklady za každý turnus, kam sa mi podpisuje aj domáci. Už som ich aj odovzdávala na FA, keď som na doplatenie rodinných potrebovala preukázať príjem za r. 2008.

Kaspi, prosím ťa, vieš ma usmerniť? Mám správne daňové priznanie? Toto mi priniesli z AT.
martina2907
03.03.09,12:40
Dobry den, chcela by som si zalozit rak.zivnost ako opatrovatelka a preto vas chcem poprosit o vase rady.
Na zalozenie zivnosti budem potrebovat:
1.Prihlasenie na pobyt (u rodiny)
2.Vypis z registra trestov - sudne overeny preklad do nemciny
3. Rodny list prelozeny do nemciny
(prip. certifikat Cerveneho Kriza)
4. OP alebo pas
Je to prosim vas vsetko, alebo som na nieco zabudla?
Dalej ma zaujima, ci sa uvadza pri prihlaseni na pobyt, moja adresa trvaleho pobytu na SVK alebo aj prechodny pobyt? Kedze som rok v Nemecku, som prihlasena na pobyt v DE, odkial budem aj dochadzat.
Taktiez sa chcem opytat na tie uz spominane 12% pausalne vydaje. Myslim, ze je tam moznost vyberu, ak sa nemylim (?): bud 12% pausalne alebo skutocne naklady na cestovne. Kedze budem dochadzat do Rakuska z DE, moje cestovne naklady budu dost vysoke (spiatocna cesta cca 150 - 200€), cize je moznost tych skutocnych nakladov - dolozene cestovne listky(DE - A - DE).
Prosim, poradte, ak som na nieco zabudla....Dakujem.
monykka8
06.03.09,09:54
ahojte..nevie niekto poradit kolko sa plati ten nachzalung co ti pride po troch rokoch?a ako sa da zrusit alebo pozastavit zivnost.dakujem.
piroh75
09.03.09,15:27
dobry den,chcela by som sa opytat to ze ked som zivnostnicka v rakusku kto za mna odvadza odvody do socialnej zdravotnej a a davky v nezamestnanosti a ci mi ma o tom dat doklad rodina dakujem
mysimis
10.03.09,15:35
dobry den,chcela by som sa opytat to ze ked som zivnostnicka v rakusku kto za mna odvadza odvody do socialnej zdravotnej a a davky v nezamestnanosti a ci mi ma o tom dat doklad rodina dakujem

Ak si živnostníčka, odvody si platíš sama. Úrad Ti pošle výmer na 3 mesiace a ten si vyplatíš.
Marta Kožušková
10.03.09,15:58
Dobry den, chcela by som si zalozit rak.zivnost ako opatrovatelka a preto vas chcem poprosit o vase rady.
Na zalozenie zivnosti budem potrebovat:
1.Prihlasenie na pobyt (u rodiny)
2.Vypis z registra trestov - sudne overeny preklad do nemciny
3. Rodny list prelozeny do nemciny
(prip. certifikat Cerveneho Kriza)
4. OP alebo pas
Je to prosim vas vsetko, alebo som na nieco zabudla?
Dalej ma zaujima, ci sa uvadza pri prihlaseni na pobyt, moja adresa trvaleho pobytu na SVK alebo aj prechodny pobyt? Kedze som rok v Nemecku, som prihlasena na pobyt v DE, odkial budem aj dochadzat.
Taktiez sa chcem opytat na tie uz spominane 12% pausalne vydaje. Myslim, ze je tam moznost vyberu, ak sa nemylim (?): bud 12% pausalne alebo skutocne naklady na cestovne. Kedze budem dochadzat do Rakuska z DE, moje cestovne naklady budu dost vysoke (spiatocna cesta cca 150 - 200€), cize je moznost tych skutocnych nakladov - dolozene cestovne listky(DE - A - DE).
Prosim, poradte, ak som na nieco zabudla....Dakujem.
Rodný list nepotrebujete preložený do nemčiny, OP alebo pas prekopírovaný.Daňové priznanie za rok 2009 sa robí ak ročná suma presahuje 11 000 EUR. V prípade že presahuje tak sú 2 možnosti vypočítavania:1. Honorár mínus náklady na cestu / skutočné náklady ale zdokladované/ mínus náklady logis 1.177,20 2. Honorár -12% paušálne výdaje,- sociálne poistenie. Teda pri výdavkoch je možný výber.
mikusska
10.03.09,21:31
dopbry den,
svokra pracuje v rakusku tiez ako opatrovatelka na zivnost, ale taraz ma problem, s ktorym nevie pohnut. - v priebehu min. roka pracovala v jednej rodine a na prelome roka isla cez nejaku "odbornicku" do druhej rodiny.

problem je v tom, ze nevie, ci jej ta prva rodina platila odvody - rodina sa s nou nejak o tom nechce bavit, a ta "odbornicka" co jej nasla druhu rodinu, sa postavila k tomu stylom, ze ona sa s takym....panom z prvej rodiny bavit nebude. tak svokra je teraz v pomikove, lebo nevie, ci podat DP, alebo nepodat dp. - vzhladom na to, ze nevie ci mala platene tie odvody
(viem, ze ak nema prijem viac ako desinu, tak dp podavat nemusi, ale ju hlavne zaujimaju tie odvody )

a ked si to skusala dopatrat priamo v tej institucii (asi SVA) tak ze nepochodila.

a posledna vec ma zaujima - bud ma platene odvody v AT(ci uz sama alebo rodinou) alebo si v RAKUSKU vyziada zo SVA ten formular E101 a predlozi ho na Slovenku SOC. POISTOVNI ????? - a tym padom si plati len na slovensku alebo je to naopak????
lsulekova
11.03.09,16:37
Robím daňové priznanie známemu, ktorý má živnosť v Rakúsku ale na začiatku minulého roku odpracoval 2 mesiace na Slovensku. Viem, že sú príjmy z Rakúska vyňaté, ale mám 2 problémy:
1. nezdaniteľná časť je vo výške 98496? teda v plnej výške? ak nepresiahol 513.000 samozrejme.
2. v akej výške potom dám do riadku 79 úhrn vyňatých ZD keď si uplatním celú nezdaniteľnú časť?

Ďakujem.
mysimis
11.03.09,17:06
Nezdaniteľná čiastka je vo výške 98496,- Sk a úhrn vyňatých príjmov je suma ktorú zarobil v Rakúsku mínus 40% paušálnych výdavkov.
lsulekova
11.03.09,17:14
Ďakujem :) už som prešla asi všetky témy ohľadom zahraničného príjmu, ale čím viac čítam, tým viac som z toho blázon. Ďakujem ešte raz.
Monika C.
12.03.09,06:51
Pordáci pomôžete mi - kamoška pracuje v Rakúsku na živnosť ako opatrovateľka podám za ňu daňové priznanie typu B - vyplňujem riadky v DP ako u nášich živnostníkov čiže VI. oddiel riadok 2 kde si uplatním ˇ40% paušál a postupujem riadkami ako u našich dávam odpoč. položku a potom riadky 79,80,81 - môžem ďalej uplatniť daňový bonus pravdaže ak splňa podmienky na uplatnenie. Robím to prvýkrát nechcem pokaziť.Ďakujem
vladino45
12.03.09,08:18
Pordáci pomôžete mi - kamoška pracuje v Rakúsku na živnosť ako opatrovateľka podám za ňu daňové priznanie typu B - vyplňujem riadky v DP ako u nášich živnostníkov čiže VI. oddiel riadok 2 kde si uplatním ˇ40% paušál a postupujem riadkami ako u našich dávam odpoč. položku a potom riadky 79,80,81 - môžem ďalej uplatniť daňový bonus pravdaže ak splňa podmienky na uplatnenie. Robím to prvýkrát nechcem pokaziť.Ďakujem
odpoved je uz v predchádzajúcich príspevkoch, ale áno typ B, oddiel VI.riadok 2/1 = príjmy, 2/2 = 40% paušál + zaplatené poistné a ostatné Ok.
ešte oddiel XIII - výpočty mesačné alebo denné kurzy NBS podľa dátumu prijatia
mysimis
12.03.09,19:15
Pordáci pomôžete mi - kamoška pracuje v Rakúsku na živnosť ako opatrovateľka podám za ňu daňové priznanie typu B - vyplňujem riadky v DP ako u nášich živnostníkov čiže VI. oddiel riadok 2 kde si uplatním ˇ40% paušál a postupujem riadkami ako u našich dávam odpoč. položku a potom riadky 79,80,81 - môžem ďalej uplatniť daňový bonus pravdaže ak splňa podmienky na uplatnenie. Robím to prvýkrát nechcem pokaziť.Ďakujem

ak spĺňa podmienky nároku na daňový bonus, tak ho môžeš priznať.
jeso
15.03.09,20:19
chcem poprosiť o pomoc- čo sa má uvádzať v oddiele XIII-ako ho správne vyplniť ?
robím DP B len zo zdrojov v zahraničí
dakujem za pomoc
jeso
16.03.09,07:52
posuvam
Rosenkranz
16.03.09,12:05
Ahoj aky je postup pri nahlasovani marodky v Rakusku?Mam na nu vobec narok?Odvody si platim.
jaruj
16.03.09,13:28
pokial zamestnavatel za teba plati poistenie v krankenkasse tak samozrejme ano.
nahlasis sa u lekara a ten ta uzne za praceneschopneho. dva mesiace plati tvoju nemocensku plne zamestanavatel , dalsi mesuiac sa deli z krankenkasou pol na pol a od tretieho mesiaca ti nemocensku zacne vyplacat KK
Rosenkranz
17.03.09,12:19
Ako je to ked mam zivnost kto mi potom plati tie prve mesiace marodku?Moze mi ju vystavit aj slovensky doktor?Aky je potom dalsi postup?DAKUJEM.
mysimis
18.03.09,11:41
Prikladám najnovšie informácie týkajúce sa rakúskych daňových priznaní. Je potrebné, aby si podala každá opatrovateľka toto daňové priznanie aj v prípade ak mala príjem nižší ako 10.000,- €. Uvedenú informáciu som získala od rakúskej firmy v ktorej som sa bola vyškoliť ako a kedy je potrebné podať daňové priznanie.
Marta Kožušková
20.03.09,13:49
Postup pri nahlasovaní PN je krásne rozpísaný v čl. 51, pozri. O peňažných dávkach som sa nedočítala ani zatiaľ nedozvedela.
dvojča
20.03.09,15:02
Ahoj, rada by som s pripojila. Sociálna poisťovňa si sťahuje výpisy z daňového úradu, tým pádom nebude súhlasiť môj výpis s výpisom daňového úradu, keď vyjmem rakúske príjmy. Vieš na 100%, že rakúske príjmy nejdu na výpočet slovenských odvodov? v
Vďaka za odpoveď, pretože som sa nikde nedočítala, žeby tam nešli rakúske príjmy.
kaspi71
20.03.09,16:39
Pre Libi 2 naturálny príjem bol stanovený na 98,10 € na mesiac, alebo cca 6,54 € na deň (odpracovaný). Je to vlastne poskytnuté ubytovanie a strava. Prepáč, ale správu som omylom vymazala. Ak som poplietla meno, prepáč.
mysimis
20.03.09,17:15
Ahoj, rada by som s pripojila. Sociálna poisťovňa si sťahuje výpisy z daňového úradu, tým pádom nebude súhlasiť môj výpis s výpisom daňového úradu, keď vyjmem rakúske príjmy. Vieš na 100%, že rakúske príjmy nejdu na výpočet slovenských odvodov? v
Vďaka za odpoveď, pretože som sa nikde nedočítala, žeby tam nešli rakúske príjmy.

Určite tie príjmy neuvádzaš do SP. K tomu, že SP si sťahuje výpisy z DÚ - výpis z DP si podávaš sama a to len do SP a nie na Dú. SP s DÚ síce spolupracuje, ale, že sa jedná o príjmy z Rakúska uvádzaš aj na DP v oddieli XIII.
mysimis
20.03.09,17:16
Opätovne uvádzam skutočnosti ohľadom podania rakúskeho DP. Uviedla som ich aj v príspevku 159:
Prikladám najnovšie informácie týkajúce sa rakúskych daňových priznaní. Je potrebné, aby si podala každá opatrovateľka toto daňové priznanie aj v prípade ak mala príjem nižší ako 10.000,- €. Uvedenú informáciu som získala od rakúskej firmy v ktorej som sa bola vyškoliť ako a kedy je potrebné podať daňové priznanie.
kaspi71
20.03.09,18:24
MYSIMIS - môžeš nám povedať, prečo je dôležité podať DP v Rakúsku, aj keď sme pod 10 tis. € ? Ja už ho mám spravené, ale chcela by som vedieť, na čo to má vplyv. Ďakujem vopred.
Rosenkranz
21.03.09,11:49
Postup pri nahlasovaní PN je krásne rozpísaný v čl. 51, pozri. O peňažných dávkach som sa nedočítala ani zatiaľ nedozvedela.
Dakujem za poradenie.
Rosenkranz
21.03.09,12:10
Mam este jednu otazku kamaratka ktora tiez pracuje v Rakusku ako opatrovatelka a uz pol roka plati odvody je v 1 mesiaci tehotenstva ma narok aj na matersku aky je postup pri jej vybaveni?DAKUJEM
mysimis
21.03.09,15:33
MYSIMIS - môžeš nám povedať, prečo je dôležité podať DP v Rakúsku, aj keď sme pod 10 tis. € ? Ja už ho mám spravené, ale chcela by som vedieť, na čo to má vplyv. Ďakujem vopred.

Samozrejme vysvetlím, je to preto, že keď si nepodáš DP nemáš ako nahlásiť príjmy do SWA, je to hlavne z toho dôvodu, aby Ti potom nenapočítali príjmy za 3 roky späť a nedopočítali platbu odvodov.
Marta Kožušková
22.03.09,20:33
mysimis, prosím ja nerozumiem, kde mám vyžiadať rakúske tlačivo DP a ako je to s Dotazníkom pre FO v Rakúsku, ktoré sa posiela Financamt k čomu to slúži.ďakujem Marta
kaspi71
23.03.09,15:11
Samozrejme vysvetlím, je to preto, že keď si nepodáš DP nemáš ako nahlásiť príjmy do SWA, je to hlavne z toho dôvodu, aby Ti potom nenapočítali príjmy za 3 roky späť a nedopočítali platbu odvodov.
Zdravím Vás. Oceniť mi to nešlo , vraj musím oceniť najskôr niekoho ďalšieho. O tomto probléme s SVA viem, ale tu každý hovorí inak, to je hrôza. A kopec žien si DP nebude, vraj nemusia, tak čo by si vyrábali problém..
mysimis
23.03.09,16:38
mysimis, prosím ja nerozumiem, kde mám vyžiadať rakúske tlačivo DP a ako je to s Dotazníkom pre FO v Rakúsku, ktoré sa posiela Financamt k čomu to slúži.ďakujem Marta

Všetky tlačivá potrebné k daňovému priznaniu nájdeš na stránke www.bmf.gv.at. Ohľadom dotazníka - neviem o čo ide. Skús popísať.
mysimis
23.03.09,16:39
Zdravím Vás. Oceniť mi to nešlo , vraj musím oceniť najskôr niekoho ďalšieho. O tomto probléme s SVA viem, ale tu každý hovorí inak, to je hrôza. A kopec žien si DP nebude, vraj nemusia, tak čo by si vyrábali problém..

Potom keď im dopočítajú odvody tak sa budú čudovať.
mysimis
23.03.09,16:49
Zabudla som uviesť termín podania rakúskeho DP - je to 30. apríl 2009.
kaspi71
23.03.09,17:24
mysimis, prosím ja nerozumiem, kde mám vyžiadať rakúske tlačivo DP a ako je to s Dotazníkom pre FO v Rakúsku, ktoré sa posiela Financamt k čomu to slúži.ďakujem Marta
Zadajte si do vyhľadávača BEILAGE ZUR EINKOMMENSTEUERERKLÄRUNG FUER 2008, to je priloha E1a, aj tú musíte vyplniť a daňové EINKOMMENSTEUERERKLÄRUNG FUER 2008.
mysimis
23.03.09,17:45
Rakúske DP sa skladá z tlačiva E1, E1a a U1.
Marta Kožušková
24.03.09,06:36
Ďakujem, našla som to.K tomu dotazníku(Fragebogen fuer natuerliche person), dozvedela som sa od mojej známej že to treba vyplniť a poslať kvoli zápočtu doby do dochodku pre našu SP, keď to budem potrebovať.
Marta Kožušková
24.03.09,06:43
Vďaka,vďaka mysimis ten termín je doležitý pretože už odchádzam na turnus a keď sa vrátim dám to dohromady, ešte si to vytlačím a v Rakúsku preštudujem.Marta
Rosenkranz
24.03.09,11:35
Ahoj mne danove priznanie robi agentura ale chcem sa opytat ci by som mala dostat nejaky doklad o tom ze som ho poslala?Lebo mam take ohlasy ze niektore co si ho robili sami a podali ho osobne na danovom nedostali ziadny doklad.
kaspi71
24.03.09,11:44
Ahoj mne danove priznanie robi agentura ale chcem sa opytat ci by som mala dostat nejaky doklad o tom ze som ho poslala?Lebo mam take ohlasy ze niektore co si ho robili sami a podali ho osobne na danovom nedostali ziadny doklad.
A nepovedali im, že im to príde poštou asi do 2 týždňov? U nás je to tak. Ale každý finanzamt ide podľa svojho...
Mysimis - ja som poslala len E1 a prílohu E1a, daňové z obratu som neposielala. Uvidím, čo mi pošlú naspäť. :cool:
kaspi71
24.03.09,11:55
Ďakujem, našla som to.K tomu dotazníku(Fragebogen fuer natuerliche person), dozvedela som sa od mojej známej že to treba vyplniť a poslať kvoli zápočtu doby do dochodku pre našu SP, keď to budem potrebovať.

Ale tam je napísané, že finanzamt Vás do mesiaca od podania DP vyzve na vyplnenie tohto dotazníka.
Rosenkranz
24.03.09,12:05
A nepovedali im, že im to príde poštou asi do 2 týždňov? U nás je to tak. Ale každý finanzamt ide podľa svojho...
Mysimis - ja som poslala len E1 a prílohu E1a, daňové z obratu som neposielala. Uvidím, čo mi pošlú naspäť. :cool:
Kamoska bola vo Viedni osobne na Finanzamte podala ho tam ale nic jej nepovedali neviem asi to moznobrali ako samozrejmost.
mysimis
24.03.09,13:38
Ale tam je napísané, že finanzamt Vás do mesiaca od podania DP vyzve na vyplnenie tohto dotazníka.


kaspi71 nevieš kde by som sa dostala k tomu dotazníku??
mysimis
24.03.09,13:40
A nepovedali im, že im to príde poštou asi do 2 týždňov? U nás je to tak. Ale každý finanzamt ide podľa svojho...
Mysimis - ja som poslala len E1 a prílohu E1a, daňové z obratu som neposielala. Uvidím, čo mi pošlú naspäť. :cool:

Vo Viedni sa podáva DP a pri podávaní 1 kópiu potvrdia, ktorú si treba dobre uschovať, lebo keď úrad vyzve, že treba predložiť doklady musíš preukázať, že máš kópiu.
kaspi71
24.03.09,17:54
kaspi71 nevieš kde by som sa dostala k tomu dotazníku??
Najľahšie je zadať do vyhľadávača názov formuláru - FRAGEBOGEN FUER NATUERLICHE PERSON. Alebo www.help.gv.at a toto verf.24. Vyskúšaj, čo ti pôjde.
kaspi71
24.03.09,18:02
Vo Viedni sa podáva DP a pri podávaní 1 kópiu potvrdia, ktorú si treba dobre uschovať, lebo keď úrad vyzve, že treba predložiť doklady musíš preukázať, že máš kópiu.
Lenže ja som nemala originál tlačivo na DP, vytlačila som si ho z programu. Obdoba našej Alfy, ale nie úplne, je to len na vyplňovanie daňových priznaní a príloh. V najhoršom mi to vrátia ako neúplné, alebo ma vyzvú na doplnenie. Tie príjmy zas nie sú bohviečo..
Marta Kožušková
24.03.09,19:49
Ďakujem, ešte som si to neprekladala, takže neviem čo sa tam píše.
Yocka45
01.04.09,13:42
viete mi prosim poradit?Mam v rakusku zivnost ale teraz tam idem uz na posledny turnus,takze si chcem zrusit zivnost.Vite ako?Treba sa ist niekde osobne odhlasit?A co s poistovnou.Dakujem
vladino45
06.04.09,09:18
prosím pomôžte.prešiel som celú tému ale nenašiel som odpoveď.
robím DP v AT opatrovateľka.jej príjmy sú nasledovné:
za opatrovateľstvo : 12.225,- eur
cestovné : 400
na odvody : 1700,64
spolu : 14325,64 - to dám do prijmov na r. 14 E1??
výdavky :
odvody : 1700,64 r. 34 ??
12% paušál : 1719,08 R. 36 ??

rozdiel P - V = 14.324,64 - 1700,64 - 1719,08 = 10.905,92 t.j. viac ako 10.000,- hranica pre povinnosť podať DP, takže podávam,len teraz neviem daň v AT je 20 % a platím 20 % z 10.906,- alebo z rozdielu 10.906 - 10000 = z 906,- eur ?? alebo aj tam má narok na nejaké OP a je to úplne inak??
velmi pekne ďakujem za radu
vladino45
06.04.09,11:08
prosím pomôžte.prešiel som celú tému ale nenašiel som odpoveď.
robím DP v AT opatrovateľka.jej príjmy sú nasledovné:
za opatrovateľstvo : 12.225,- eur
cestovné : 400
na odvody : 1700,64
spolu : 14325,64 - to dám do prijmov na r. 14 E1??
výdavky :
odvody : 1700,64 r. 34 ??
12% paušál : 1719,08 R. 36 ??

rozdiel P - V = 14.324,64 - 1700,64 - 1719,08 = 10.905,92 t.j. viac ako 10.000,- hranica pre povinnosť podať DP, takže podávam,len teraz neviem daň v AT je 20 % a platím 20 % z 10.906,- alebo z rozdielu 10.906 - 10000 = z 906,- eur ?? alebo aj tam má narok na nejaké OP a je to úplne inak??
velmi pekne ďakujem za radu
prosím nikto mi neporadí??
Marta Kožušková
06.04.09,12:37
Neviem určite, lebo som DP v Ra poslala na vyplnenie do Agentúry a neviem čo urobia,myslím že daň je z rozdielu medzi P a V tak ako u nás v DP vznikne daňový základ a z toho sa vypočíta daň.
Marta Kožušková
06.04.09,12:44
viete mi prosim poradit?Mam v rakusku zivnost ale teraz tam idem uz na posledny turnus,takze si chcem zrusit zivnost.Vite ako?Treba sa ist niekde osobne odhlasit?A co s poistovnou.Dakujem
Zrušiť živnosť neodporúčajú v prípade keby ste chceli ešte neskor pokračovať, ale iba pozastaviť. Keď zrušiť a nie ste cez cez Agentúru, logicky mi vyplýva že písomne poslať žiadosť do WK, kde sa vybavovala živnosť a tiež písomne do SWA s tým, že po písomnej odpovedi kópiu by som dodatočne poslala do WKO a odhlásiť sa hneď z prechodného pobytu. Tak chcem postupovať v mojom prípade.
vladino45
06.04.09,18:30
prosím pomôžte.prešiel som celú tému ale nenašiel som odpoveď.
robím DP v AT opatrovateľka.jej príjmy sú nasledovné:
za opatrovateľstvo : 12.225,- eur
cestovné : 400
na odvody : 1700,64
spolu : 14325,64 - to dám do prijmov na r. 14 E1??
výdavky :
odvody : 1700,64 r. 34 ??
12% paušál : 1719,08 R. 36 ??

rozdiel P - V = 14.324,64 - 1700,64 - 1719,08 = 10.905,92 t.j. viac ako 10.000,- hranica pre povinnosť podať DP, takže podávam,len teraz neviem daň v AT je 20 % a platím 20 % z 10.906,- alebo z rozdielu 10.906 - 10000 = z 906,- eur ?? alebo aj tam má narok na nejaké OP a je to úplne inak??
velmi pekne ďakujem za radu
prosím nie je tu nikto kto robil DP v AT opatrovateľke a je ochotný poradit??
ďakujem
Marta Kožušková
06.05.09,15:02
Pri pozastaení živnosti WKO pozastaví ovody do SWA.
zuz828
06.05.09,17:39
ja tiez som v Grazi,napis presnejsie napr.na akej ulici
zuz828
28.05.09,16:52
pracujem v meste Graz
aj ja som v grazi,napis na akej si ulici.ja som na bienengasse,mozno sa stretneme.:)
jszalaka
10.06.09,06:50
Podnikám v Rakúsku ako opatrovateľka ,mám rakúsku živnosť, doteraz som si udávala ako sídlo firmy vždy adresu pacienta u ktorého som pracovala.Bolo to trošku otravné vždy keď som zmenila pacienta musela som si zmeniť aj adresu mojej firmy .Momentálne nemám rodinu , a tak sa chcem spýtať kde si mám prehlásiť miesto firmy ,keď som doma na Slovensku ? Nepracujem cez agentúru ,takže možnosť dať si miesto sídla firmy na adresu agentúry odpadá ...
Rozmýšlala som .že by som si dala miesto firmy slovenskú adresu (adresu mojho bydliska ) ale neviem či to môžem ,či by som potom nemusela platiť daň na slovensku .Ide najmä o poštu ,keby sa to dalo nejak preposielať mailom :-/ .Bola by to naj možnosť ,tým pádom by som nemusela stále pri zmene pacienta meniť adresu :-(

Prosím o radu prípadne máte nejaký nápad ,odkaz na nejakú inštitúciu,stránku ?

Ďakujem krásne za všetky odpovede.
Nachtigal
01.07.09,22:30
ahojte, mám živnosť ako opatrovateľka v Rakúsku,kde mám platené odvody a mám zaplatený aj jún. 5. júna som skončila v rodine a odcestovala domov a za týždeň som mala nastúpiť do novej rodiny, lenže 6. júna som spadla a mám zlomenú chrbticu. Ležala som 3 týždne v nemocnici a teraz ležím doma a chodím v korzete. V nemocnici som dostala Doklad o ústavnom ošetrení, ktorý môj manžel zaniesol mojej lekárke a tá mi odporučila prerušiť živnosť v Rakúsku a prihlásiť sa do VšZP poisťovne ako samoplatca tu na Slovensku keďže budem dlhodobo chorá a neviem ako ešte skončím. Budem musieť chodiť na posudkové komisie a to asi pre ňu znamená veľa papierovania v predpísanej forme pre poisťovňu a môžem skončiť aj na invalidnom dôchodku. V nemocnici mi vystavili aj PN-ku pre zamestnávateľa ale čo s ňou? Spravím dobre ak preruším teraz živnosť a stanem sa samoplatcom na Slovensku? Musím platiť poistné v Rakúsku aj ked som chorá? Z Rakúska nedostanem žiadne peniaze pretože som vraj nebola pripoistená! Ak preruším živnosť PN-ka sa bude dátumovo prelínať - mesiac so živnosťou a ostatné mesiace bez živnosti bude to mať na niečo vplyv? Bola by som rada, keby mi niekto poradil ako ďalej postupovať. Určite nie som jediná s týmto problémom. Ďakujem.
Nachtigal
02.07.09,11:32
Zrušiť živnosť neodporúčajú v prípade keby ste chceli ešte neskor pokračovať, ale iba pozastaviť. Keď zrušiť a nie ste cez cez Agentúru, logicky mi vyplýva že písomne poslať žiadosť do WK, kde sa vybavovala živnosť a tiež písomne do SWA s tým, že po písomnej odpovedi kópiu by som dodatočne poslala do WKO a odhlásiť sa hneď z prechodného pobytu. Tak chcem postupovať v mojom prípade.
Chcem doplniť odpoveď. V decembri 2008 som prerušila živnosť, bola som osobne na WKO a dostala som doklad o prerušení živnosti: Bestätigung der Ruhendmeldung ale zároveň som sa musela na Slovensku ihneď nahlásiť do VšZP a stala som sa samoplatcom. Vymenili mi kartičku poistenca, namiesto kartičky poistená v zahraničí som dostala normálnu pre VšZP. Vo februári 2009 som nastúpila pracovať do novej rodiny. Obnovila som si živnosť a mám doklad: Bestätigung über den Wiederbetrib. WKO automaticky s tým oboznámila:SVA, Finanzamt, Gemeinde (obecný úrad) v mieste môjho pracoviska. Musela som ísť na SVA pre doklad E 106 -dvojmo a tieto doklady som predložila vo VšZP na Slovensku a na základe nich ma odhlásili ako samoplatcu a znova vystavili kartičku - poistená v zahraničí. Asi takto to funguje.
Nachtigal
02.07.09,12:34
Podnikám v Rakúsku ako opatrovateľka ,mám rakúsku živnosť, doteraz som si udávala ako sídlo firmy vždy adresu pacienta u ktorého som pracovala.Bolo to trošku otravné vždy keď som zmenila pacienta musela som si zmeniť aj adresu mojej firmy .Momentálne nemám rodinu , a tak sa chcem spýtať kde si mám prehlásiť miesto firmy ,keď som doma na Slovensku ? Nepracujem cez agentúru ,takže možnosť dať si miesto sídla firmy na adresu agentúry odpadá ...
Rozmýšlala som .že by som si dala miesto firmy slovenskú adresu (adresu mojho bydliska ) ale neviem či to môžem ,či by som potom nemusela platiť daň na slovensku .Ide najmä o poštu ,keby sa to dalo nejak preposielať mailom :-/ .Bola by to naj možnosť ,tým pádom by som nemusela stále pri zmene pacienta meniť adresu :-(

Prosím o radu prípadne máte nejaký nápad ,odkaz na nejakú inštitúciu,stránku ?

Ďakujem krásne za všetky odpovede.
Mám dojem, že akonáhle sme odhlásené z prechodného pobytu v rodine v Rakúsku, inštitúcie -Gemeindeamt, SVA, WKO ... to berú na vedomie lebo sú veľmi prepojené a všetko si dávajú na známosť. Potom pošta chodí na Slovensko. Aspoň mne tak chodí.
Marta Kožušková
03.07.09,12:19
Čosi podobné sa aj mne prihodilo t.r.v marci.PN som odovzdala do Soc.poisťovne, ktorá to riešila E tlačivami a poslala do Rakúskej soc.poistovne.Odpísali mi na moju adresu, že nemám nárok na nemocenské dávky lebo som bola len 5 mesiacov pripoistená-zusatzversicherung.Pozastavila som živnosť a oni ma automaticky odhlásili od platenie do SVA.Som na PN každý mesiac do soc.poist.odovzdávam potvrdenie že pokračujem ďalej.Som prihlásená v našej ZP.Nemocenské dávky nedostávam ani z Rakúska a ani zo Slovenska.Ostala som bez príjmu.Dobrovolne nemocensky sa u nás dá pripoistit a nárok na ND až po 9 mesiacoch, len neviem či sa dá pripoistit keď som na PN ale mi vychádza, že asi nie.
Marta Kožušková
03.07.09,12:43
Čosi podobné sa aj mne prihodilo t.r.v marci.PN som odovzdala do Soc.poisťovne, ktorá to riešila E tlačivami a poslala do Rakúskej soc.poistovne.Odpísali mi na moju adresu, že nemám nárok na nemocenské dávky lebo som bola len 5 mesiacov pripoistená-zusatzversicherung.Pozastavila som živnosť a oni ma automaticky odhlásili od platenie do SVA.Som na PN každý mesiac do soc.poist.odovzdávam potvrdenie že pokračujem ďalej.Som prihlásená v našej ZP.Nemocenské dávky nedostávam ani z Rakúska a ani zo Slovenska.Ostala som bez príjmu.Dobrovolne nemocensky sa u nás dá pripoistit a nárok na ND až po 9 mesiacoch, len neviem či sa dá pripoistit keď som na PN ale mi vychádza, že asi nie.
Ešte chcem doplniť pre Nachtigal, že je potrebné pozastaviť živnosť, lebo zo SVA Vám pošlu šek na zaplatenie ďalšieho kvartálu, takže čím skor. Uvažujem, že keď hrozí invalidný dochodok tak treba tú PN lebo nárok na inv.dochodok vznikne po roku PN.Ešte by bolo dobre keby niekto kompetentný nám napísal. Tiež ďakujem za doplnenie, čo sa týka pozastavenia živnosti v mojom príspevku.
Nachtigal
04.07.09,08:52
Ešte chcem doplniť pre Nachtigal, že je potrebné pozastaviť živnosť, lebo zo SVA Vám pošlu šek na zaplatenie ďalšieho kvartálu, takže čím skor. Uvažujem, že keď hrozí invalidný dochodok tak treba tú PN lebo nárok na inv.dochodok vznikne po roku PN.Ešte by bolo dobre keby niekto kompetentný nám napísal. Tiež ďakujem za doplnenie, čo sa týka pozastavenia živnosti v mojom príspevku.
Ďakujem Martulka, že ste reagovali na môj príspevok. Sama neviem ako sa rozhodnúť ide mi z toho hlava prasknúť. Písala som aj na SVA den gewerblichen Wirtschaft Feldkirch a odpísali mi presne, že som nebola pripoistená a poslali mi brožúru o pripoistení. Tak som ju vyplnila a odfaxovala späť. Chcem si to pripostenie aj teraz platiť.Viem, že teraz z toho nebudem mať nič, ale možno na budúci rok v januári začnem pracovať tak nech som chránená. Po úraze chrbtice budem teraz zraniteľná. Uvažujem dobre? Ďalej som rozmýšľala, že by som neprerušila živnosť a platila aj odvody čím by som vlastne získala celý rok na dôchodok ale nie som si istá, že keď SVA dostane moju PN, či odvody nezastaví automaticky. Neviem či jedno nevylučuje druhé. Poslala som aj email na VersicherungService.Vorarlberg ale doteraz mi neodpovedali. Niekto mi povedal, že u nás môžeme maródiť v kuse len pol roka, ešte som nebola u mojej obvodnej lebo ležím. Papiere zaniesol manžel. Idem k nej o mesiac, potom budem múdrejšia.
Marta Kožušková
04.07.09,18:53
Ďakujem Martulka, že ste reagovali na môj príspevok. Sama neviem ako sa rozhodnúť ide mi z toho hlava prasknúť. Písala som aj na SVA den gewerblichen Wirtschaft Feldkirch a odpísali mi presne, že som nebola pripoistená a poslali mi brožúru o pripoistení. Tak som ju vyplnila a odfaxovala späť. Chcem si to pripostenie aj teraz platiť.Viem, že teraz z toho nebudem mať nič, ale možno na budúci rok v januári začnem pracovať tak nech som chránená. Po úraze chrbtice budem teraz zraniteľná. Uvažujem dobre? Ďalej som rozmýšľala, že by som neprerušila živnosť a platila aj odvody čím by som vlastne získala celý rok na dôchodok ale nie som si istá, že keď SVA dostane moju PN, či odvody nezastaví automaticky. Neviem či jedno nevylučuje druhé. Poslala som aj email na VersicherungService.Vorarlberg ale doteraz mi neodpovedali. Niekto mi povedal, že u nás môžeme maródiť v kuse len pol roka, ešte som nebola u mojej obvodnej lebo ležím. Papiere zaniesol manžel. Idem k nej o mesiac, potom budem múdrejšia.
Milá pani,ten začiatok je ťažký, ja som bola tiež zúfalá.Písala som všade, kde som si myslela, že je to potrebné, teda do Ra.Podľa mojho úsudku, keď PN bude odoslaná do Rakúska neviem či budete moct platit pripoistenie.Neviem či by bude dobré odvody platiť. Ináč SVA vám sama pošle Kontoaszug so šekom a bude tam už aj to pripoistenie zahrnuté.Určite sa budete dlho zotavovať. Kvoli starobnému dochodku je to asi takto. Od založenia živnosti keď pracujeme v Rakúsku menej ako 1 rok alebo resp.1 rok započíta sa nám odpracovaná doba u nás, iba doba, odmena nie.Ked budeme pracovat viac ako 1 rok po 10 rokoch nám vznikne nárok na st.dochodok v Ra, ktorý bude činit cca 120 Eur pri našej odmene (mzde).Mám také informácie.Som nie celé 3 roky pred st.dochodkom takže som si to zisťovala. No ale ešte sa može vela zmenit kým pojdem do dochodku. U nás sa určite maródi 1 rok, s tým, že keď náš zdravotný stav sa nezlepší možeme požiadat o invalidný dochodok.
Donitka
05.07.09,07:41
Ja by som sa chcela spitat ako je to s odvodmi?nakolko chceme mat so striedačkou živnost ale rodina špekuluje aby nam neplatila odvody,že my si to mame same platit...čo my pride ako nenormalne...Starame sa o deda ale ten nedostane tych 55O od štatu nakolko ma vyšši dochodok konkretne 4977 €ur+k tomu 63O alebo tak nejak pflege geld....,sme cez agenturu ale tej sme doteraz len inkasovali 10%s turnusu,ale ta agentura nam nepomohla nič,okrem toho že beru peniaze,ani o živnosti nas neinformovala...Takže sme začali o tom hovorit same že chceme tu živnost,no len problem je to že oni by nam už išly stahovat s platu akože 2OO€ur?akože neviem začo..že to je poistenie a tak..a pritom ak to tu mam napisat tak mame 8OO€ur už aj s cestovnym za dve tyždne...a ešte s toho odvadzat my same odvody???Ak my niekto može poradit čo s tym mame robit...Ja mam take tušenie že oni si to potom aj tak odpišu s dani že nam to akože platia...Kde by som mohla najst na akej stranke kde piše že oni su nam povinny platit odvody...!!!aby som im to mohla ukazat lebo mam taky pocit že nas stavaju do nelahkej situacie:-(Dakujem za info teda ak je to možné...poradit..PLS je to surne!!!
Marta Kožušková
05.07.09,17:20
Ja by som sa chcela spitat ako je to s odvodmi?nakolko chceme mat so striedačkou živnost ale rodina špekuluje aby nam neplatila odvody,že my si to mame same platit...čo my pride ako nenormalne...Starame sa o deda ale ten nedostane tych 55O od štatu nakolko ma vyšši dochodok konkretne 4977 €ur+k tomu 63O alebo tak nejak pflege geld....,sme cez agenturu ale tej sme doteraz len inkasovali 10%s turnusu,ale ta agentura nam nepomohla nič,okrem toho že beru peniaze,ani o živnosti nas neinformovala...Takže sme začali o tom hovorit same že chceme tu živnost,no len problem je to že oni by nam už išly stahovat s platu akože 2OO€ur?akože neviem začo..že to je poistenie a tak..a pritom ak to tu mam napisat tak mame 8OO€ur už aj s cestovnym za dve tyždne...a ešte s toho odvadzat my same odvody???Ak my niekto može poradit čo s tym mame robit...Ja mam take tušenie že oni si to potom aj tak odpišu s dani že nam to akože platia...Kde by som mohla najst na akej stranke kde piše že oni su nam povinny platit odvody...!!!aby som im to mohla ukazat lebo mam taky pocit že nas stavaju do nelahkej situacie:-(Dakujem za info teda ak je to možné...poradit..PLS je to surne!!!
Najlepšie by bolo keby vám odpovedal poraďák. Ja len uvažujem akú to máte agentúru. Na Slovensku, ktoré poznám, každá žiada podklady pre vybavenie živnosti v Rakúsku a v rodine dohodne podmienky odmeňovania-výšku, cestovné a odvody. Keď si vybavíte samé živnosť v Rakúsku a uzavriete s rodinou zmluvu, nepotrebujete agentúru.Záleží či ste s agentúrou uzatvorili písomnú dohodu o sprostredkovaní adries klientov. Záleží v akom zdravotnom stave je klient a akú opateru vyžaduje. Podľa náročnosti sa dohodne odmena. Na koho sa obrátiť to neporadím, verím, že poraďák tejto porady postrehne Váš dopyt a odpovie Vám. Želám veľa úspechov.
Nachtigal
06.07.09,14:48
Ja by som sa chcela spitat ako je to s odvodmi?nakolko chceme mat so striedačkou živnost ale rodina špekuluje aby nam neplatila odvody,že my si to mame same platit...čo my pride ako nenormalne...Starame sa o deda ale ten nedostane tych 55O od štatu nakolko ma vyšši dochodok konkretne 4977 €ur+k tomu 63O alebo tak nejak pflege geld....,sme cez agenturu ale tej sme doteraz len inkasovali 10%s turnusu,ale ta agentura nam nepomohla nič,okrem toho že beru peniaze,ani o živnosti nas neinformovala...Takže sme začali o tom hovorit same že chceme tu živnost,no len problem je to že oni by nam už išly stahovat s platu akože 2OO€ur?akože neviem začo..že to je poistenie a tak..a pritom ak to tu mam napisat tak mame 8OO€ur už aj s cestovnym za dve tyždne...a ešte s toho odvadzat my same odvody???Ak my niekto može poradit čo s tym mame robit...Ja mam take tušenie že oni si to potom aj tak odpišu s dani že nam to akože platia...Kde by som mohla najst na akej stranke kde piše že oni su nam povinny platit odvody...!!!aby som im to mohla ukazat lebo mam taky pocit že nas stavaju do nelahkej situacie:-(Dakujem za info teda ak je to možné...poradit..PLS je to surne!!!
Donitka, prečítala som si váš príspevok a podľa neho mi vychádza, že pracujete na čierno. Agentúre platíte len %tá zo sprostredkovanej práce. Zaujímavé je, že sa rodina neobáva postihov za poskytovanú prácu na čierno. Ste v rodine nahlásené na prechodný pobyt? Asi nie. Súhlasím s pani Kožuškovou. Výhodnejšie by bolo bez agentúry a záleží na stave pacienta. Živnosť si môžete vybaviť aj samé, nie je to až také zložité. Rozmýšľam, že ak agentúra chcela od vás 200 eur dopredu akosi preskočila postupnosť. Pýtala ta vaša - agentúra - od vás aj nejaké doklady, ktoré sú potrebné na vybavenie živnosti? napr. nahlásenie prechodného pobytu, výpis z registra trestov, kópiu cestovného pasu atď? Potom vám asi chcela naozaj vybaviť živnosť. Neviem v akej oblasi Rakúska pracujete, lebo každá oblasť má iné požiadavky a aj poplatky za vybavenie živnosti. Viem, že Vorarlberg je najbenevolentnejší. Čo sa týka poistenia, to je povinné platiť štvrťročne a to posiela poisťovňa šek na meno opatrovateľky prihlásenej na prechodný pobyt v rodine opatrovanej osoby. Tá potom odovzdá šek rodine, ktorá ho zaplatí a fotokópiu o uhradení dostane opatrovateľka. Poplatok hospodárskej komore je tiež rozdielny. Moja prvá rodina mi ho zaplatila za rok 2008 a v druhej rodine som si rok 2009 musela platiť sama. Takto to nejak väčšinou funguje. Poznám aj opatrovateľky, ktoré majú príjem ako vy a poistenie si naozaj platili samé, ale po čase z takej rodiny vždy odídu. Ak rodina nepožiada od štátu príspevok na 24-hodinové opatrovanie nemusí platiť opatrovateľke poistné. Len takýto príspevok od štátu musí byť aj na tento účel použitý. Aspoň takto nejako to bolo prezentované. Inak je to len na dobrej vôli rodiny a dohode s opatrovateľkou. Je to už len na vás ako sa rozhodnete. Vybavte si živnosť a požiadajte agentúru o novú rodinu s ktorou dohodnú dopredu aj platenie odvodov. Prajem vám veľa šľastia.
Nachtigal
06.07.09,16:31
Milá pani,ten začiatok je ťažký, ja som bola tiež zúfalá.Písala som všade, kde som si myslela, že je to potrebné, teda do Ra.Podľa mojho úsudku, keď PN bude odoslaná do Rakúska neviem či budete moct platit pripoistenie.Neviem či by bude dobré odvody platiť. Ináč SVA vám sama pošle Kontoaszug so šekom a bude tam už aj to pripoistenie zahrnuté.Určite sa budete dlho zotavovať. Kvoli starobnému dochodku je to asi takto. Od založenia živnosti keď pracujeme v Rakúsku menej ako 1 rok alebo resp.1 rok započíta sa nám odpracovaná doba u nás, iba doba, odmena nie.Ked budeme pracovat viac ako 1 rok po 10 rokoch nám vznikne nárok na st.dochodok v Ra, ktorý bude činit cca 120 Eur pri našej odmene (mzde).Mám také informácie.Som nie celé 3 roky pred st.dochodkom takže som si to zisťovala. No ale ešte sa može vela zmenit kým pojdem do dochodku. U nás sa určite maródi 1 rok, s tým, že keď náš zdravotný stav sa nezlepší možeme požiadat o invalidný dochodok.
Pani Martulka, rozhodla som sa nešpekulovať a dnes som požiadala emailom o pozastavenie živnosti k 1. 7. 2009, jún mám už zaplatený. PNku som odovzdala v Sociálnej poisťovni, musela som doložiť od lekárky Krátku lekársku správu a lístok, že pokračujem v PNke a to bolo všetko. Vraj tie doklady Ečka si pracovníčky vypíšu samé. Tiež mám každý mesiac sociálke odovzdať ten lístok. Keď mi príde pozastavenie živnosti vybavím si potom aj VšZP. Pomohli ste mi pri rozhodovaní. Ďakujem a prajem vám skoré uzdravenie.
Marta Kožušková
07.07.09,17:45
Pani Martulka, rozhodla som sa nešpekulovať a dnes som požiadala emailom o pozastavenie živnosti k 1. 7. 2009, jún mám už zaplatený. PNku som odovzdala v Sociálnej poisťovni, musela som doložiť od lekárky Krátku lekársku správu a lístok, že pokračujem v PNke a to bolo všetko. Vraj tie doklady Ečka si pracovníčky vypíšu samé. Tiež mám každý mesiac sociálke odovzdať ten lístok. Keď mi príde pozastavenie živnosti vybavím si potom aj VšZP. Pomohli ste mi pri rozhodovaní. Ďakujem a prajem vám skoré uzdravenie.
Ďakujem milá pani Nachtigal.Myslím, že ste sa rozhodli správne.WKO automaticky pozastaví odvody do SVA.Na základe toho urobte krok do VšZP. Ja zajtra idem ešte na jedno vyšetrenie, uvidím aký bude výsledok a liečba. Uvažujem, že zavolám do Agentúry a požiadam rodinu. Bolo by dobre nájsť tu ľahšiu prácu, no v súčasnosti je to veľmi ťažké, všade sa len prepúšťa a nezostáva mi nič iné len naspět do Ra. To najhoršie na tom je, že som sama, potrebujem príjem, lebo čo bolo našporené minulo sa. Srdečne pozdravujem, možno opeť na porade pri nejakom probléme.Skoré uzdravenie aj Vám.
katusqa196
08.07.09,16:15
Prosim kto mi poradi ako sa da zrusit zivnost v Rakusku? Sef ma donutil dat si k 1.6.zivnost a ja si ju chcem zrusit. Prosim podrobne informacie, kde vsade musim napisat aby mi zivnost zanikla. Dakujem
Marta Kožušková
09.07.09,16:01
Prosim kto mi poradi ako sa da zrusit zivnost v Rakusku? Sef ma donutil dat si k 1.6.zivnost a ja si ju chcem zrusit. Prosim podrobne informacie, kde vsade musim napisat aby mi zivnost zanikla. Dakujem
Prečo zrušiť? Končite ako opatrovateľka v Rakúsku? Keď nekončíte natrvalo, tak stačí len pozastaviť. Za ďalšie nové vybavenie živnosti sa platí cca 70 Eur. Keď chcete zrušiť tak sa treba obrátiť so žiadosťou na Wirtschaftskammer oni potom automaticky zrušia odvody v SVA.
Nachtigal
10.07.09,05:36
Živnosť rušiť nemusíte, stačí ju naozaj len pozastaviť nikdy neviete kedy sa vám to ešte hodí, doba je zlá. Určite máte nejaký list z WKO - Wirtschaftskammer. Hore v pravom hornom rohu je logo WKO aj s adresou, telefonnym číslom a faxom. Vašu žiadosť o vydanie dokladu o pozastavení živnosti - die Bestätigung der Ruhendmeldung môžete i odfaxovať. Na žiadosť napíšte meno, rodné číslo, číslo živnostenského listu - Gewerberegister-Nr., dátum od kedy chcete živnosť pozastaviť (dá sa aj so spiatočnou platnosťou), adresu na Slovensku a telefonne číslo na, ktorom vás môžu zastihnúť a podpíšte to. Ja som to poslala emailom a behom polhodiny mi volali a chceli odo mňa podpis ale nakoniec sme sa dohodli a za 3 hodiny som mala email v prílohe doklad o prerušení živnosti, ktorý som si vytlačila. Za dva dni mi však prišiel originál poštou.
slandrea
04.08.09,10:03
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci nemate niekto prelozeny formular z financneho uradu v Rakusku s nazvom "Fragebogen" tykajuceho sa opatrovania v Rakusku. Velmi surne by som to potrebovala. Dakujem za pomoc.
marcela*
07.08.09,17:23
Dobrý večer!
Kto by mi mohol poradiť, aký formulár potrebujem zo SVA v Rakúsku na pripoistenie k zdravotnému poisteniu. Ďakujem.
gitka SL
07.08.09,21:05
choď na túto stránku:
http://www.zzz.sk/?diskusia=19461&reakcia=34258
A hľadaj tému: Opatrovateľky v Rakúsku. Určite Ti tam poradia
Nachtigal
08.08.09,03:57
Dobrý večer!
Kto by mi mohol poradiť, aký formulár potrebujem zo SVA v Rakúsku na pripoistenie k zdravotnému poisteniu. Ďakujem.
ahoj, potrebuješ Antrag auf Zusatzversicherung in der Krankenversicherung. Zusatzversicherung auf Kranken- und Taggeld aus der gewerblichen Krankenversicherung. Jednoducho choď do SVA a povedz, že chceš tento Antrag. Antrag je návrh alebo žiadosť na pripoistenie v chorobe a na nemocenské dávky zo živnosti. Môžeš tam aj zavolať, na každom tlačive, ktoré ti príšlo z SVA sú aj telefónne čísla na ktoré sa môžeš obrátiť. Dúfam, že som pomohla.
Nachtigal
08.08.09,04:17
ahoj skúsim pripojiť aj tlačivo Antrag, je to veľmi jednoduché tlačivo.
marcela*
08.08.09,08:31
Ďakujem veľmi pekne!
vlasta d
09.08.09,13:06
Prosim co mam robit?Na zivnost pracujem v Rak. od februara 2008, ale rodinne pridavky mi boli vyplatene len za obdobie august-december 2008,myslim ze to bolo mojou vinou lebo ja som na financny urad poslala zmluvu s rodinou v ktorej som vtedy pracovala (nie prvu zmluvu kedy som si zalozila ziv list)tymto mi bolo vyplatene az od augusta cize mi chybaju prvych 5mesiacov.
Prosim poradte mi co mam robit?A neviete mi poradit ako casto rod pridavky vyplacaju,lebo mi bolo vyplatene zatial iba jeden krat?dakujem velmi pekne
liba2
09.08.09,13:44
Prosim co mam robit?Na zivnost pracujem v Rak. od februara 2008, ale rodinne pridavky mi boli vyplatene len za obdobie august-december 2008,myslim ze to bolo mojou vinou lebo ja som na financny urad poslala zmluvu s rodinou v ktorej som vtedy pracovala (nie prvu zmluvu kedy som si zalozila ziv list)tymto mi bolo vyplatene az od augusta cize mi chybaju prvych 5mesiacov.
Prosim poradte mi co mam robit?A neviete mi poradit ako casto rod pridavky vyplacaju,lebo mi bolo vyplatene zatial iba jeden krat?dakujem velmi pekneskús - možno ti poradia
http://www.zzz.sk/?diskusia=19461&reakcia=34258
Nachtigal
10.08.09,08:28
chcem ešte doplniť tlačivo na pripoistenie opatrovateliek v Rakúsku,
VSNR - Geburtsdatum je číslo zelenej e-card, a počula som, že aj toto pripoistenie by mala platiť rodina, pretože to bude zahrnuté v odvodoch. Neviem potvrdiť či je to pravda, pretože ja som pripoistená ale nemala som možnosť to skontrolovať lebo mám prerušenú živnosť kvôli PNke. Ak máte niekto pravdivú informáciu prosím napíšte ako to funguje. Ďakujem. :)
Nachtigal
12.08.09,14:00
Prosim co mam robit?Na zivnost pracujem v Rak. od februara 2008, ale rodinne pridavky mi boli vyplatene len za obdobie august-december 2008,myslim ze to bolo mojou vinou lebo ja som na financny urad poslala zmluvu s rodinou v ktorej som vtedy pracovala (nie prvu zmluvu kedy som si zalozila ziv list)tymto mi bolo vyplatene az od augusta cize mi chybaju prvych 5mesiacov.
Prosim poradte mi co mam robit?A neviete mi poradit ako casto rod pridavky vyplacaju,lebo mi bolo vyplatene zatial iba jeden krat?dakujem velmi pekne
Dostala som teraz novú informáciu ohľadom rodinných prídavkov v Rakúsku. Známa ja rozvedená a preto jej vyplácajú rodinné prídavky každé 2 mesiace a druhá známa je vydatá a dostáva ich len raz ročne. Na začiatku každého roka sa musia dávať nové doklady. Čo sa týka nedoplatkov rodinných prídavkov v Rakúsku, treba doložiť potrebné doklady za dané obdobie a vraj sa dajú v Rakúsku doplatiť rodinné prídavky až tri roky dozadu. Takže skús to a možno dostaneš aj tie zvyšné mesiace. Veľa šťastia.
45katka1
11.10.09,05:50
Rok a pol som registrovana opatrovatelka v Rakusku.Na Slovensku mam tiez ciastocny pracovny uvazok,kde pracujem v case ked som doma.Striedam sa 3 a 3 tyzdne.Mam 3 deti,na ktore mam podla Uradu race soc.veci a rodiny,narok dostavat doplatok detskych pridavkov aj v Rakusku. V Rakusku mi moju ziadost ale zamietli a stale aj na moje odvolania posielaju zamietavu odpoved,ze kedze pracujem aj na Slovensku a aj na Slovensku su na mna odvadzane i ked len ciastocne odvody,ale su...nemam narok na doplatok z Rakuska,ale mam poberat len zo Slovenska.Nevedel by mi niekto poradit a poslat nejake konkretne znenie zakona,alebo nieco,na zaklade coho by som sa mohla odvolat?Je to pre mna dost surne,lebo mesiace letia a je tiez len obmedzeny cas na odvolavanie sa.Dakujem za kazdu radu a pomoc. Katka
arizona
11.10.09,17:38
Jednu tému tu už opatrovateľky majú : http://www.porada.sk/t58314-opatrovatelky-v-rakusku.html

Pohľadaj aj tu, je tam veľa popísaného ohľadom rodinných prídavkov
http://www.zzz.sk/?diskusia=19461
http://sasi.sk/
Andyke
11.10.09,18:02
45katka1
12.10.09,05:52
Uz som podala aj odvolanie Podľa nariadenia EWG - európskeho hospodárskeho spoločenstva č. 1408/71 ide tu o dohodu o sociálnom poistení medzi štátmi EÚ, Európskym hospodárskym priestorom a Švajčiarskom.
Aj tak ma zamietli.....A nic ine ako toto nariadenie som zatial nikde nenasla
xeva
30.10.09,08:00
Detske pridavky z Rakuska
Rok a pol som registrovana opatrovatelka v Rakusku.Na Slovensku mam tiez ciastocny pracovny uvazok,kde pracujem v case ked som doma.Striedam sa 3 a 3 tyzdne.Mam 3 deti,na ktore mam podla Uradu race soc.veci a rodiny,narok dostavat doplatok detskych pridavkov aj v Rakusku. V Rakusku mi moju ziadost ale zamietli a stale aj na moje odvolania posielaju zamietavu odpoved,ze kedze pracujem aj na Slovensku a aj na Slovensku su na mna odvadzane i ked len ciastocne odvody,ale su...nemam narok na doplatok z Rakuska,ale mam poberat len zo Slovenska.Nevedel by mi niekto poradit a poslat nejake konkretne znenie zakona,alebo nieco,na zaklade coho by som sa mohla odvolat?Je to pre mna dost surne,lebo mesiace letia a je tiez len obmedzeny cas na odvolavanie sa.Dakujem za kazdu radu a pomoc. Katka - pýtala si sa na svoj problém aj na stránke sasi kde som ti odpovedala /hermi/ a poradila, čo máš robiť- lenže zatiaľ si sa neozvala a čas naozaj hrá proti tebe.Všimla som si, že ani tu v odpovediach na tému rodinných prídavkov a ich vyplácania resp. dorovnania v rámci Únie nie je rozlišované medzi podnikateľskou a závislou činnosťou v jednotlivých štátoch a na tom práve stojí zamietavé stanovisko v Rakúsku.
alencek
07.01.10,20:11
ahoj, potrebuješ Antrag auf Zusatzversicherung in der Krankenversicherung. Zusatzversicherung auf Kranken- und Taggeld aus der gewerblichen Krankenversicherung. Jednoducho choď do SVA a povedz, že chceš tento Antrag. Antrag je návrh alebo žiadosť na pripoistenie v chorobe a na nemocenské dávky zo živnosti. Môžeš tam aj zavolať, na každom tlačive, ktoré ti príšlo z SVA sú aj telefónne čísla na ktoré sa môžeš obrátiť. Dúfam, že som pomohla.

Môžete mi povedať, koľko sa mesačne platí do pripoistenia? ďakujem.
Nachtigal
22.01.10,12:13
ahoj,
mesačne sa platí od 8,95 Eur toto je pre mesačný vymeriavací základ 357,74 Eur je to minimálny vymeriavací základ pre nové samostatne zárobkovo činné osoby s ďalšou zárobkovou činnosťou.
13,44 eur je pre vymeriavací základ 537,78eur je to minimálny vymeriavací základ pre živnostníkov v živnostenskom podnikaní v prvých troch rokoch povinného poistenia a pre nové samostatné zárobkovo činné osoby bez ďalšej zárobkovej činnosti - teda ak máš len živnosť ako opatrovateľka a nič iné. Platiť to musíš pol roka aby si mala nárok na nemocenské /10,76 eura denne/ a na dennú dávku pri hospitalizácii /14,34 eura denne/. Čakacia doba pol roka odpadá, ak pracovná neschopnosť pochádza z pracovného úrazu /úraz v rodine v Rakúsku/, ktorý sa stal po podaní žiadosti o pripoistenie.
Nachtigal
25.01.10,08:16
Mám možnosť ísť pracovať do rodiny, kde by som mohla jazdiť na aute, ktoré patrí rodine. Doteraz som však v Rakúsku nejazdila a ani nepoznám žiadnu opatrovateľku, ktorá by využívala auto patriace rodine. Niekde som počula, že vraj rodina musí na polícii náhlásiť, že opatrovateľka jazdí na ich aute. To by vybavila rodina, ale môže mi niekto poradiť, čo všetko potrebujem ja aby som bola chránená v prípade havárie a pod. a na čo nemám zabudnúť ?:confused:
Ďakujem
jazu3107
27.01.10,13:05
Nájde sa prosím vás pani ktorá pracuje v Rakúsku ako opatrovateľka a chcela by sa striedať v turnusoch 1 týždeň doma a 2-3týždne v Rakúsku? Budem veľmi rada ak sa mi niekto ozve. určite sú ženy ktoré potrebujú byť dlhšie v Rakúsku a 1 týždeň im postací byť doma. Ďakujem .
Eva Farkasová
27.01.10,15:42
Nájde sa prosím vás pani ktorá pracuje v Rakúsku ako opatrovateľka a chcela by sa striedať v turnusoch 1 týždeň doma a 2-3týždne v Rakúsku? Budem veľmi rada ak sa mi niekto ozve. určite sú ženy ktoré potrebujú byť dlhšie v Rakúsku a 1 týždeň im postací byť doma. Ďakujem .
môže byť aj opatrovateľ?
nikka_
28.01.10,13:59
Vy potrebujete striedať? potrebujem prácu pre mamu, a jej by to určite nevadilo.
220870
12.02.10,19:35
Mám možnosť ísť pracovať do rodiny, kde by som mohla jazdiť na aute, ktoré patrí rodine. Doteraz som však v Rakúsku nejazdila a ani nepoznám žiadnu opatrovateľku, ktorá by využívala auto patriace rodine. Niekde som počula, že vraj rodina musí na polícii náhlásiť, že opatrovateľka jazdí na ich aute. To by vybavila rodina, ale môže mi niekto poradiť, čo všetko potrebujem ja aby som bola chránená v prípade havárie a pod. a na čo nemám zabudnúť ?:confused:
Ďakujem
Ja poznám zopár žien čo pracujú v Rakúsku ale ani jedna nespomínala že by potrebovala akékoľvek potvrdenia,oprávnenia na používanie cudzieho auta.Podľa mňa je to hlúposť.
katjab
13.02.10,20:22
Opýtam sa sestry, ona teraz robí v Nemecku, ale rada by prišla bližšie.
Nachtigal
19.02.10,17:51
Ja poznám zopár žien čo pracujú v Rakúsku ale ani jedna nespomínala že by potrebovala akékoľvek potvrdenia,oprávnenia na používanie cudzieho auta.Podľa mňa je to hlúposť.
nabudúci týždeň by som mala nastúpiť na nové miesto do rodiny, tak to vyriešim priamo tam. Budem to mať priamo z prvej ruky!!!:D:D:D potom dám vedieť!!!!!!
Nachtigal
22.02.10,06:56
je tu obdobie podávania daňového priznania a tak niečo na túto tému: prečo podať daňové priznanie i keď nemusíme! - pre výpočet skutočného príjmu!

Pre výpočet odvodov do sociálnej poisťovne(ďalej len SVA) je rozhodujúci vymeriavací základ. Keďže u nových prevádzkovateľov živnosti ešte nie je známa výška ich príjmu, s ktorého sa vypočítavajú odvody, bola stanovená minimálna výška vymeriavacieho základu. Pre rok 2009 je to suma 537,78eur. Z tejto sumy sa odvody vypočítavajú prvé 3 roky. Po 3 rokoch sa vymeriavací základ zvyšuje pre odvody do penzijného fondu na sumu 837,38eur a v zdravotnom poistení a na dôchodkové zabezpečenie SZČO na sumu 637,99eur. Výška poistného na úrazové poistenie sa počas celého poistného obdobia nemení.
Tieto vymeriavacie základy treba považovať za priebežné a tie sa upravujú po zistení skutočného príjmu poistenca. Skutočný príjem poistenca sa zistí po podaní daňového priznania poistencom na príslušnom finančnom úrade. Finančný úrad vydá rozhodnutie – Einkommenssteuerbescheid a kópiu zasiela do SVA.
Poistné sa platí štvrťročne. Zaplatiť sa musí do konca druhého mesiaca každého štvrťroka – teda do 28.Februára, 31. Mája, 31. Augusta, 30. Novembra.
Poistné sa vypočítava podľa vzorca:

Vymeriavací základ na platenie poistného x poistná sadzba = poistné

1-3 rok podnikania – vymeriavací základ: 537,78



Penzijné poistenie 16% 86,04 Penzionsversicherung- PV
Zdravotné poistenie 7,65% 41,14 Krankenversicherung - KV
Úrazové poistenie fix.suma 7,84 Umfallversicherung - UV
Dôchodkové zabez. SZČO 1,53% 8,23 Selbständigenvorsorge - SV
Nachtigal
22.02.10,07:06
čo je to bonus na deti?
Nový bonus na deti je možné si uplatniť už za rok 2009!

Týmto bonusom si možu znížiť daňové zaťaženie všetci poberatelia rodinných prídavkov v Rakúsku.
Bonus je možné odrátať si z dane a to za každé dieťa žijúce s daňovníkom v spoločnej domácnosti, na ktoré boli v Rakúsku priznané rodinné prídavky. Vzťahuje sa aj na poberateľov rodinných prídavkov,ktorích deti žijú v inej krajine(v rámci EHS).
Nárok na daňový bonus:
Pri poberaní rodinných prídavkov v Rakúsku má veľa opatrovateliek nárok na daňový bonus, ktorý znižuje základ dane a v prípade príjmov pod hranicou daňovej povinnosti je vyplatený ako negatívna daň daňovníkovi. Opatrovatelia,ktorí poberajú rodinné prídavky a majú nárok na daňový bonus ako samovychovávatelia dieťaťa(týka sa väčšinou rozvedených matiek z ďeťmi), by mali takisto podať daňové priznanie, aj keď je ich príjem pod hranicou 11.000eur. Daňový bonus bude poukázaný ako negatívna daň daňovníkovi na účet.

Výška daňového základného bonusu pre slobodné a rozvedené matky z deťmi je 364,00€ ročne. K tomu sa pripočíta príplatok na prvé dieťa vo výške 130,00€, druhé dieťa 175,00€, tretie a každé ďalšie dieťa 220,00€.

Opatrovateľka ma nárok na daňový bonus:
Na jedno dieťa: 494,00€
Dve deti: 669,00€
Na tri deti: 889,00€

Pri každom ďalšom dieťati sa suma zvyšuje o 220,00€.

Daňový bonus na Slovensku
Na Slovensku je možné takisto získať daňový bonus. Nárok na daňový bonus majú daňovníci, ktorý splňajú podmienky podľa § 33 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Výška daňového bonusu je 19,32€ mesačne na každé vyživované dieťa, žijúce s daňovníkom v spoločnej domácnosti.
Anik
23.02.10,15:56
čítam a z toho mi vyplynuli otázky -
1. nárok na daňový bonus majú len ženy-muži, ktorí sami vychovávajú deti ?
2. Môžu si podať DP v AUS - aj keď tam pracujú na živnosť len od roku 2008 a majú príjem pod 11.000 eur
3. Musia podať tie , ktoré majú príjem nad 11.000,- eur ?
ďakujem
Nachtigal
23.02.10,17:54
čítam a z toho mi vyplynuli otázky -
1. nárok na daňový bonus majú len ženy-muži, ktorí sami vychovávajú deti ?
2. Môžu si podať DP v AUS - aj keď tam pracujú na živnosť len od roku 2008 a majú príjem pod 11.000 eur
3. Musia podať tie , ktoré majú príjem nad 11.000,- eur ?
ďakujem
presne tak:
1. nárok na dańový bonus majú len samovychovávatelia, ktorí poberajú rodinné prídavky v Rakúsku
2. daňové priznanie si môže podať každá, ktorá má odrobený rok 2009, tie ktoré poberajú rodinné prídavky v Rakúsku a chcú si uplatniť daňový bonus musia podať daňové priznanie v Rakúsku i keď majú príjem pod 11.000 eur, inak si bonus nevedia uplatniť
3. každá opatrovateľka, ktorá má príjem vyšší ako 11.000 eur je povinná podať daňové priznanie v Rakúsku
Nachtigal
23.02.10,18:14
Na čo nezabudnúť teraz v období podávania daňového priznania!

Výška dane v Rakúsku sa určuje podľa výšky príjmov (progresívna daň):
Príjem do výšky 11.000eur je oslobodený od dane, čiže sa nezdaňuje.
Príjem od 11.000 do 25.000 eur podlieha 36,50% dani.
Príjem od 25.000 do 60.000 eur podlieha 43,214% dani.
Príjem nad 60.000 podlieha 50% dani.

Ku príjmom každého opatrovateľa patrí :
-honorár za poskytované služby - Taggeld
-náhrada cestovného – Reisegeld
-vecné príjmy (za bezplatnú stravu a ubytovanie) - Sachbezug
-príp. náhrada za úhradu soc. poistenia - Sozialversicherung

K výdavkom je možné zarátať:
-skutočne vynaložené výdavky, ktoré úzko súvisia z vykonávanou činnosťou opatrovateľa alebo výdavky Paušálom 12% - Basispauschalierung
-odvody na sociálne poistenie príp. iné pripoistenia
-poplatok pre hospodársku komoru
POZOR!!!!Ak podnikateľ použije odpočet skutočných výdavkov (ak sú vyššie ako paušál) po predchádzajúcom uplatnení si výdavkov paušálom, je možné opätovne sa vrátiť ku paušálu až po uplynutí 5 rokov. Preto si treba poriadne zvážiť, či sa oplatí uplatniť si skutočné výdavky, kvôli jednému roku, ak si podnikateľ nie je istý, či bude mať skutočné vynaložené výdavky vyššie aj v nasledujúcich rokoch.
Anik
23.02.10,20:14
mám pred sebou potvrdenie- Bestätigung

honorar -------- 10.920
sachebezug 6 x 196,2 -------- 1.177,2
einnahmen -------- 12.097,2
absuglich - paušál 12% -------- - 1.451,66
social. -------- - 1.719,00
einkomen 2009 -------- 8.926,54

to znamená , že má povinnosť podať DP a zaplatiť daň ?
36,5 % to znamená 3.258 eur ? dúfam, že som to zle pochopila za porozumenie ďakujem
Anik
23.02.10,20:22
doteraz som sa ani nestretla s takým potvrdením, alebo ho naschvál nedali - mala som len príjmy za prácu bez toho príjmu
za preplatnie cestovného a ubytovania a stravy - tie čo tam pracujú celých 12 mesiacov / v podstate 6 / asi prekročia tú hranicu 11.000,- a zrejme povinnosť podať DP asi sa ich nebude týkať oslobodenie na 3 roky aj keby som bola rada, keby si mi odpísala že sa mýlim
mimo toho nieje žiadna odpočítateľná položka ako u nás ?
mysimis
24.02.10,06:40
mám pred sebou potvrdenie- Bestätigung

honorar -------- 10.920
sachebezug 6 x 196,2 -------- 1.177,2
einnahmen -------- 12.097,2
absuglich - paušál 12% -------- - 1.451,66
social. -------- - 1.719,00
einkomen 2009 -------- 8.926,54

to znamená , že má povinnosť podať DP a zaplatiť daň ?
36,5 % to znamená 3.258 eur ? dúfam, že som to zle pochopila za porozumenie ďakujem

Daňové priznanie je potrebné podať, ale daň platiť nebude, pretože neprekročila hranicu 11.000,- € ale u nich sa to počíta v čistom, čiže DP bude bez dane.
mysimis
24.02.10,06:42
Rakúske daňové priznanie sa podáva na troch tlačivách a to E1, E1a, U1 a nájdeš ich tu: https://www.bmf.gv.at/service/formulare/_start.htm
Anik
24.02.10,06:50
je potrebné podať daňové priznanie aj keď je to 2. rok podnikania ?
ak je to slobodná matka môže požiadať aj o daňový bonus ?
mysimis
24.02.10,07:04
Tu som to vysvetlila, že prečo je potrebné podávať aj v AT daňové priznanie: http://www.porada.sk/1305623-post12.html
Daňový bonus si môže uplatniť ak v AT pracovala aspoň 7 mesiacov.
Nachtigal
26.02.10,12:43
mysimis, robila som si normálne sumár príjmov za minulý rok ale po turnusoch , čiže prelínali sa mi mesiace, pár dní z jedného mesiaca a pár dní z druhého.

volala som s kamarátkou a tá mi radila robiť to presne po mesiacoch, koľko dní v ktorom mesiaci mám odrobené, a honorar na deň vyrátať: honorar+kosten teda 60+6,54=66,54eur na deň
Januar ....... 21 dní ................1397,34 eur atď.

V konečnom dôsledku dostanem tie isté čísla ako po turnusoch a aj doklady o príjme majú dátumy turnusu. Ale vraj kvôli daňovému je lepšie robiť to presne po mesiacoch. Čiže pracne odrátať dni, ktoré som v ktorom mesiaci odrobila. Rada by som poznala tvoj názor. Ďakujem.
mysimis
26.02.10,12:47
Ja to počítam presne na dni t.j. napr. v roku ak odrobili 180 dní tak vynásobím sumou 6,54 t.j. 1177,20 + k tomu pripočítam cestovné ktoré rodina vyplatí opatrovateľke + príjem za opatrovanie.
Nachtigal
26.02.10,12:53
Ja to počítam presne na dni t.j. napr. v roku ak odrobili 180 dní tak vynásobím sumou 6,54 t.j. 1177,20 + k tomu pripočítam cestovné ktoré rodina vyplatí opatrovateľke + príjem za opatrovanie.
díky, presne tak som to pôvodne robila aj ja:D
tinabo
09.03.10,11:14
Ja to počítam presne na dni t.j. napr. v roku ak odrobili 180 dní tak vynásobím sumou 6,54 t.j. 1177,20 + k tomu pripočítam cestovné ktoré rodina vyplatí opatrovateľke + príjem za opatrovanie.
Ja len stále nechápem to stravné. Stravné pripočítam k platu aj keď nemám žiadne potvrdenie? a tak isto aj cestovné?