dobsony
13.08.07,20:47
Podnikateľ má v osobnom vlastníctve budovu v ktorom zariadil obchod. Budovu nezaradil do majetku firmy.Môže napr. výmenu WC, alebo opravu dlažby, výmena okien, nákup bojlera alebo menšie opravy na budove dať do nákladov?
ondrejvla
13.08.07,18:57
Odporúčam majiteľovi, pravdepodobne FO, aby uzatvoril nájomnú zmluvu so spoluvlastníkom - napr.manželkou o nájomnom, ktoré musí obsahovať dodatok, že všetky náklady týkajúce sa opráv priestorov skladu a predajne bude hradiť
z nákladov svojej podnikateľskej činnosti, že všetky opravy budú vopred odsúhlasené spolumajiteľom budovy, že priestory budú po ukončení nájmu dané do užívania schopného stavu, no a najmä, že cena za prenájom bude nula, s tým, že nájomca hradí všetky tieto náklady. Ak náklady presiahnu
30 tis. Sk bez DPH, nejedná sa o náklady, ale zaradíš ich do majetku a odpisuješ podľa ZoDP.
betka
13.08.07,19:05
Podnikateľ má v osobnom vlastníctve budovu v ktorom zariadil obchod. Budovu nezaradil do majetku firmy.Môže napr. výmenu WC, alebo opravu dlažby, výmena okien, nákup bojlera alebo menšie opravy na budove dať do nákladov?

Nie v tomto prípade.
Ano v prípade zaradenia do OM. (zrejme je to u Vás nevýhoda zaradiť, ale ak sa naskytli takto výdavky, pouvažovala by som nad zaradením do OM....
Ano v prípade prenájmu. (možno by som nepostupovala za cenu nájomného O Sk, pretože mám nárok na oslobodenie podľa zákona na 5.nas ŽM....Optimalizujte...)
vikinka
13.08.07,19:09
Pozor na § 17 ods.22 ZDP -súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem vo výške výdavkov na tech.zhodnotenie
ondrejvla
13.08.07,19:14
Nie v tomto prípade.
Ano v prípade zaradenia do OM. (zrejme je to u Vás nevýhoda zaradiť, ale ak sa naskytli takto výdavky, pouvažovala by som nad zaradením do OM....
Ano v prípade prenájmu. (možno by som nepostupovala za cenu nájomného O Sk, pretože mám nárok na oslobodenie podľa zákona na 5.nas ŽM....Optimalizujte...)

Súhlasím, je to viac preukázateľné, a aj viac reálne. Ale tie okná by v tomto prípade boli len na zaradenie do majetku, nie pre náklady, treba si premyslieť, čo je výhodnejšie. Či si dom opraviť bez nákladov na podnikanie, alebo vyčleniť časť domu na podnikateľské účely so všetkým, čo k tomu patrí, počnúc od katastra, elektrárni...
betka
13.08.07,19:20
O nepeňažných príjmoch som sa vyjadrila v tomto príspevku, je to dosť ošemetná záležitosť a to ani tak nie v prípade TZ, pokiaľ je zmluva živá, ale v prípade opráv

http://www.porada.sk/52320-percento-odpisov-post463589.html&highlight=nepe%F2a%BEn%FD+pr%EDjem+n%E1jomcu#post4 63589
betka
13.08.07,19:23
dobsony
13.08.07,19:25
No vlastníkom budovy je sám podnikateľ, kto tam zariadil obchod.Takže sám so sebou asi nemôže urobiť nájomnú zmluvu. Takže nájomná zmluva vypadla.
No ke´d som dopbre pochopila drobné opravy, napr. výmena pár ks dlažby , malovanie a také veci môžu isť do nákladov? Alebo som zle pochopila?
Johanka
13.08.07,19:26
Odporúčam majiteľovi, pravdepodobne FO, aby uzatvoril nájomnú zmluvu so spoluvlastníkom - napr.manželkou o nájomnom, ktoré musí obsahovať dodatok, že všetky náklady týkajúce sa opráv priestorov skladu a predajne bude hradiť
z nákladov svojej podnikateľskej činnosti, že všetky opravy budú vopred odsúhlasené spolumajiteľom budovy, že priestory budú po ukončení nájmu dané do užívania schopného stavu, no a najmä, že cena za prenájom bude nula, s tým, že nájomca hradí všetky tieto náklady. Ak náklady presiahnu
30 tis. Sk bez DPH, nejedná sa o náklady, ale zaradíš ich do majetku a odpisuješ podľa ZoDP.
Ak je bezpodielový spoluvlastník - nemôže uzatvoriť zmluvu sám so sebou ...
tinaM
13.08.07,19:27
No vlastníkom budovy je sám podnikateľ, kto tam zariadil obchod.Takže sám so sebou asi nemôže urobiť nájomnú zmluvu. Takže nájomná zmluva vypadla.
No ke´d som dopbre pochopila drobné opravy, napr. výmena pár ks dlažby , malovanie a také veci môžu isť do nákladov? Alebo som zle pochopila?
Opravovať môže len majetok, ktorý eviduje v obchodnom majetku.
Johanka
13.08.07,19:31
Pokúsim sa to skrátiť - náklady na opravy a TZ je možné považovať za daňové výdavky v prípade, že je nehnuteľnosť v obchodnom majetku alebo je predmetom prenájmu ( v tomto prípade sa vyžaduje na zásahy do nehnuteľnosti súhlas prenajímateľa).
emgeton
13.08.07,19:35
Odporúčam majiteľovi, pravdepodobne FO, aby uzatvoril nájomnú zmluvu so spoluvlastníkom - napr.manželkou o nájomnom, ktoré musí obsahovať dodatok, že všetky náklady týkajúce sa opráv priestorov skladu a predajne bude hradiť
z nákladov svojej podnikateľskej činnosti, že všetky opravy budú vopred odsúhlasené spolumajiteľom budovy, že priestory budú po ukončení nájmu dané do užívania schopného stavu, no a najmä, že cena za prenájom bude nula, s tým, že nájomca hradí všetky tieto náklady. Ak náklady presiahnu
30 tis. Sk bez DPH, nejedná sa o náklady, ale zaradíš ich do majetku a odpisuješ podľa ZoDP.


Nie v tomto prípade.
Ano v prípade zaradenia do OM. (zrejme je to u Vás nevýhoda zaradiť, ale ak sa naskytli takto výdavky, pouvažovala by som nad zaradením do OM....
Ano v prípade prenájmu. (možno by som nepostupovala za cenu nájomného O Sk, pretože mám nárok na oslobodenie podľa zákona na 5.nas ŽM....Optimalizujte...)

To akože má uzatvoriť nájomnú zmluvu medzi sebou a manželkou na predmet bezpodielového spoluvlastníctva (predpokladám, že budova je v BSM) ??? To je akoby uzatvoril zmluvu sám zo sebou. Myslím, že takto by sme nemali postupovať.


Podnikateľ má v osobnom vlastníctve budovu v ktorom zariadil obchod. Budovu nezaradil do majetku firmy.Môže napr. výmenu WC, alebo opravu dlažby, výmena okien, nákup bojlera alebo menšie opravy na budove dať do nákladov?

Ale ak v budove zriadil obchod, používa tento majetok ( budovu, aj keď nezaradenú do OM) na dosahovanie príjmov. Z tohoto hľadiska by sa dalo povedať, že aj výdaje na opravu takejto budovy (aspoň časti, kt. je využívaná na podnikanie) by mohli byť daňovým výdavkom ( napĺňajú základnú definíciu daňového výdavku uvedenú v §2 písm. i; zák. 595/2003 Zz ). Bráni niečo takémuto postupu ?

Skúsme rozprúdiť diskusiu týmto smerom.
betka
13.08.07,19:37
Ano, musí byť budova v OM, ak chcem uplatniť taketo výdavky. K čomu by prináležala oprava nehnuteľnosti? Mohlo by ísť o výdavok, ale iba o nedaňový..
emgeton
13.08.07,19:38
Ano, musí byť budova v OM, ak chcem uplatniť taketo výdavky. K čomu by prináležala oprava nehnuteľnosti? Mohlo by ísť o výdavok, ale iba o nedaňový..

Kde je to v zákone napísané ?
betka
13.08.07,19:47
Kde je to v zákone napísané ?

Dobre, ak by to bolo týmto spôsobom.....
mám nehnuteľnosť. Nedám si ju do majetku. Urobím v nej predajňu. A idem zvesela na budove opravovať všetko, čo sa dá, veď prečo nie, dám do opráv 1 mil. Sk, a tie si dm do daňových výdavkov. Mám kontrolu, a tá mi to zradosťou všetko z daňových výdavkov vyrazí.... Prečo? Pretože táto oprava a údržba k čomu prináleží? Ako súvisí s daňovými výdavkami??
Len som sa na tom ja obohatila.
O rok zruším predajňu, rozhodnem sa nehnutenosť predať, a príjem budm mať oslobodený.... Oj, ako roumne som to vymyslela....(nedoplatila by som sa na pokutách....)
Nemôžem takto postupovať..

A spýtam sa, ako táto oprava zabezpečí moje príjmy, ak niečo opravujem a udržujem musím to mať v OM.

Ak mám v OM, je to už iná vec. Zákon na toto pamatá.
Johanka
13.08.07,19:52
Ak v časti nehnuteľnosti urobil predajňu a jej prevádzka vyžaduje opravy - môže túto časť vložiť do obchodného majetku, uplatňovať odpisy, ....
betka
13.08.07,19:53
ČO je oprava? - opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,

Veď oprava sa mi vzťahuje ku konkrétnemu majetku.....
Johanka
13.08.07,19:56
Ešte na doplnenie a zamyslenie - iný druh majetku napr. traktor v osobnom vlastníctve začne podnikateľ používať na dosahovanie príjmov. V prípade, že ho bude opravovať - zaúčtuješ tieto opravy do nákladov bez toho, aby bol traktor vložený do obchodného majetku ? Takto by sme mohli pokračovať pri úvahách o PC, rôznych strojoch ....
Melnick
13.08.07,20:08
Keby to bolo také jednoduché,že oprava majetku v OV = VOZD, všeličo by sme si mnohí povylepšovali.:)
betka
13.08.07,20:11
Poďme na základné pojmy podľa par.2
i)daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba
s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6
ods. 11; obchodnýmmajetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
prenájmu,

Moja chyba v minulosti. ´/čtovala som o oprave majetku ako dańovom výdavku. Bola to síce stará troska, kt. bola preradená z osobného majetku a mala nulovú ZC, a nemala som to v evidencii OM. ale tak tá oprava pošla z danových výdavkoch pri kontrole.....Kontrolori mali pravdu, uznávam :D Učíme sa na vlastných chybách...
betka
13.08.07,20:15
Emgeton, prepáč, vrhli sme sa na Teba ako supy..... Ale ty si povedz: " Veď počkajte vy strigy jedny, ja Vám to ukážem v DPH, v tom som výborný." (to nie je lichotka, to je fakt:) )
emgeton
14.08.07,06:22
Dobre, ak by to bolo týmto spôsobom.....
mám nehnuteľnosť. Nedám si ju do majetku. Urobím v nej predajňu. A idem zvesela na budove opravovať všetko, čo sa dá, veď prečo nie, dám do opráv 1 mil. Sk, a tie si dm do daňových výdavkov. Mám kontrolu, a tá mi to zradosťou všetko z daňových výdavkov vyrazí.... Prečo? Pretože táto oprava a údržba k čomu prináleží? Ako súvisí s daňovými výdavkami??
Len som sa na tom ja obohatila.
O rok zruším predajňu, rozhodnem sa nehnutenosť predať, a príjem budm mať oslobodený.... Oj, ako roumne som to vymyslela....(nedoplatila by som sa na pokutách....)
Nemôžem takto postupovať..

A spýtam sa, ako táto oprava zabezpečí moje príjmy, ak niečo opravujem a udržujem musím to mať v OM.

Ak mám v OM, je to už iná vec. Zákon na toto pamatá.

Nie všetko. Iba výdaje na tú časť budovy , kt. preukázateľne použijete na podnikanie. V prípade využitia časti budovy na predajňu, do daňových výdavkov by som dal výdaje na opravu miestnosti v kt. mám predajňu ( výmena okna na predajni, dvere, a pod.)
renča1
14.08.07,07:53
Nie všetko. Iba výdaje na tú časť budovy , kt. preukázateľne použijete na podnikanie. V prípade využitia časti budovy na predajňu, do daňových výdavkov by som dal výdaje na opravu miestnosti v kt. mám predajňu ( výmena okna na predajni, dvere, a pod.)

Chcela by som sa vtrieť:D do vašej diskusie, ak môžem.:)

Budova nie je zaradená v obchodnom majetku. To znamená, že vynaložené výdavky (opravy) týkajúc sa budovy, sú výdavkami neovplyv.základ dane. Viď § 21 ods.1 písm.i). jedná sa o výdavky na osobnú potrebu daňovníka. Z uvedeného § citujem:

výdavky na osobnú potrebu daňovníka vrátane výdavkov (nákladov) na ochranu osoby daňovníka a blízkych osôb daňovníka, na ochranu majetku daňovníka, ktorý nie je súčasťou obchodného majetku daňovníka....a následne:

§ 2 písm.i)

daňovým výdavkom je výdavok, ktorý slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udžanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka /č.431/2002 Z.z. o účtovníctve/ alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11, ak tento zákon neustanovuje inak,
dobsony
14.08.07,18:27
takže opravy nie. A keď kúpi zariadenie do obchodu? To sú už majetkom firmy a tým pádom aj môže dať do výdavkov. A keď majiteľ uzatvoril poistenie proti krádežom, živlom a vlámaním na budovu a zásoby, tak stým čo je vlastne? Je to daňový výdavok? :mee:
Johanka
14.08.07,18:40
Poistenie budovy nie, zásob áno.
betka
14.08.07,18:47
Ak keď ide o zariadenie do obchodu, buď pôjde o daňový výdavok (ak je cena do 30 tis.), ak nad tak ho odpisuje, pretože je jeho vlastníkom a tento majetok slúži na jeho podnikateľskú činnosť.
marcik
26.06.08,13:36
Prosím ešte na túto tému, podnikateľ FO má budovu v osobnom vlastníctve nezaradenú, ktorej časť prenajal. Prijmy z prenájmu normálne zdaňuje, ako je to s opravou objektu. Občas treba niekde opraviť obkladačku a tak. Podľa mňa mohlo by sa jednať o nákladovu položku, nakoľko sa príjmy z prenájmu zdaňujú.Poradí mi niekto? Ďakujem.
Vladimír Ozimý
26.06.08,13:39
Prosím ešte na túto tému, podnikateľ FO má budovu v osobnom vlastníctve nezaradenú, ktorej časť prenajal. Prijmy z prenájmu normálne zdaňuje, ako je to s opravou objektu. Občas treba niekde opraviť obkladačku a tak. Podľa mňa mohlo by sa jednať o nákladovu položku, nakoľko sa príjmy z prenájmu zdaňujú.Poradí mi niekto? Ďakujem.

bohužial, opravy na majetku ktorý nie je zaradený v obchodnom majetku daňovníka sú považované za výdavky na osobnú spotrebu.
marcik
26.06.08,13:54
Ďakujem,myslím že niekedy je to škoda, lebo príjem ten musí zdaniť a nie je to malý príjem, a výdavky si nemôže uplatniť a nájomníci chcu mať všetko v poriadku. Ďakujem za radu!
bendo
16.09.08,17:49
Chcem sa spýtať, aký máte názor na to, či slnečné okuliare v hodnote cca 3.000,- môžu ísť do daňových výdavkov (JÚ)? Majú špeciálne sklá, ktoré odrážajú slnečné lúče - sú určené/vhodné na šoférovanie....

Ďakujem za názory. :)
Tweety
16.09.08,17:52
Chcem sa spýtať, aký máte názor na to, či slnečné okuliare v hodnote cca 3.000,- môžu ísť do daňových výdavkov (JÚ)? Majú špeciálne sklá, ktoré odrážajú slnečné lúče - sú určené/vhodné na šoférovanie....

Ďakujem za názory. :)
Súvisia s podnikaním, dosahovaním zisku? asi nie. Je to teda VNOZD.
bendo
16.09.08,17:59
Súvisia s podnikaním, dosahovaním zisku? asi nie. Je to teda VNOZD.
Aj ja si myslím, že asi nie... ale podnikateľ tvrdí, že ich používa počas jazdy autom, keď je na služobnej ceste a keď si druhí môžu dať do nákladov navigačné zariadenie, autorádio... ktoré tiež umožňujú určitý komfort cestovania, prečo nie aj okuliare.
tuta
16.09.08,18:04
Ja si tiež myslím, že to nesúvisí s podnikaním, ale keď podnikateľ na tom trvá v prípade daňovej kontroly bude on obhajovať svoje stanovisko.
viktor24
07.03.09,23:12
Mam kancelariu vo svojom byte, ktory prenajima od byt.druzstva. V roku 2008 jednu izbu vymaloval a urobil drobne upravy v celkovej sume cca 3500,-- Sk. Dal som to ako prev. rezia. Prosim vas, mam to radsej zauctovat ako VNZD/osobna spotreba?
Zita5
08.03.09,08:44
Mam kancelariu vo svojom byte, ktory prenajima od byt.druzstva. V roku 2008 jednu izbu vymaloval a urobil drobne upravy v celkovej sume cca 3500,-- Sk. Dal som to ako prev. rezia. Prosim vas, mam to radsej zauctovat ako VNZD/osobna spotreba?

Preštudujte si tento pokyn
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
viktor24
08.03.09,09:48
Srdecna vdaka, Zita!Takze mal by som izbu alebo byt? zaradit do obchodneho majetku...Mohla by si poradit, aky to ma postup?