EkoMax
14.08.07,08:54
Dnes prišla z mňou istá podnikateľka platca DPH s názorom a návrhom, že by si chcela uplatňovať paušálne výdavky aby nemusela viesť účtovníctvo.


Má obrat na základe ktorého je povinná byť platcom DPH. Vysvetlila som jej, že je povinná ako platca viesť účtovnú evidencu pozdľa zákona o DPH a účtovníctve a tým pádom účtovníctvo viesť musí.
Poprosila ma aby som to overila, vraj evidenciu DPH by viedla ale výdavky by si účtovala paušálne.


Čo jej odpovedať? Ešte som sa s podobným "čudným" prípadom nestretla.

Ďakujem za každú radu.
evina
14.08.07,06:56
Dnes prišla z mňou istá podnikateľka platca DPH s názorom a návrhom, že by si chcela uplatňovať paušálne výdavky aby nemusela viesť účtovníctvo.


Má obrat na základe ktorého je povinná byť platcom DPH. Vysvetlila som jej, že je povinná ako platca viesť účtovnú evidencu pozdľa zákona o DPH a účtovníctve a tým pádom účtovníctvo viesť musí.
Poprosila ma aby som to overila, vraj evidenciu DPH by viedla ale výdavky by si účtovala paušálne.


Čo jej odpovedať? Ešte som sa s podobným "čudným" prípadom nestretla.

Ďakujem za každú radu.

Ak sa stane platiteľom DPH v priebehu roka, t.j. nie je platiteľom celý rok nemusí viesť účtovníctvo.
Ak je platiteľom celý rok je povinná viesť účtovníctvo.


P.s. Pre úplnosť - účtovná evidencia podľa zákona o DPH neexistuje. Zo zákona o DPH vyplýva záznamová evidencia - viď priložený link...
http://www.porada.sk/t56025-platca-dph-a-pausalne-vydavky.html
vikinka
14.08.07,06:59
§ 6 odst.10 ZDP-výdavky % z príjmu nesmie uplatniť platiteľ DPH,resp.len vtedy,ak ide o platiteľa DPH za časť zdaňovacieho obdobia.
EkoMax
14.08.07,07:02
Ešte jedna otázka, ide o platkyňu DPH, takže nenastala zmena počas roka. Ale môj názor je vzhľadom na to, že má veľkosklad, mala by viesť účtovnú evidenciu. Ako preukáže pohyb tovaru.
Niekto jej to poradil, aby nemusela platiť účtovníčku. Je v zákone nejak vymedzené, kto môže uplatňovať paušálne výdavky ?
Je podnikateľ ktorý nakupuje a predáva povinný viesť účtovníctvo?
evina
14.08.07,07:05
Ešte jedna otázka, ide o platkyňu DPH, takže nenastala zmena počas roka. Ale môj názor je vzhľadom na to, že má veľkosklad, mala by viesť účtovnú evidenciu. Ako preukáže pohyb tovaru.
Niekto jej to poradil, aby nemusela platiť účtovníčku. Je v zákone nejak vymedzené, kto môže uplatňovať paušálne výdavky ?
Je podnikateľ ktorý nakupuje a predáva povinný viesť účtovníctvo?

Odpoveď máš v 2. príspevku a v priloženom linku aj z uvedením paragrafu.

Ak je platiteľkou od začiatku roka nie je diskusie, je povinná viesť účtovníctvo.

Čo sa týka Tvojej poslednej otázky, akýkoľvek podnikateľ, ktorý nie je platiteľom DPH si môže uplatňovať paušálne výdavky s podmienkou vedenia evidencie príjmov, zásob a pohľadávok. Pozri § 6 odst.10 zákona o dani z príjmov..
vikinka
14.08.07,07:07
Ak je platiteľom DPH počas celého obdobia,t.z.celý rok nemôže uplatniť paušálne výdavky,tie môže uplatniť len neplatca DPH,alebo ten kto sa stal platca DPH v priebehu roka.Pozri si § 6 ods.10 ZDP.
Johanka
14.08.07,07:15
Ešte jedna otázka, ide o platkyňu DPH, takže nenastala zmena počas roka. Ale môj názor je vzhľadom na to, že má veľkosklad, mala by viesť účtovnú evidenciu. Ako preukáže pohyb tovaru.
Niekto jej to poradil, aby nemusela platiť účtovníčku. Je v zákone nejak vymedzené, kto môže uplatňovať paušálne výdavky ?
Je podnikateľ ktorý nakupuje a predáva povinný viesť účtovníctvo?
Prečo by sa nemohla stať platiteľom DPH v priebehu roka ???

Ohromne sa mi páči rozmýšľanie podnikateľov smerom k paušálnym výdavkom - ušetrím na účtovníčke... Asi netušia, že aj tak musia robiť predpísané evidencie, ktoré sa v niektorých prípadoch robia horšie ( a sú drahšie :--- ) ako účtovníctvo ....