Kuzelnicka
14.08.07,09:40
Chystáme sa postaviť koterec pre psa približne meter od podzemku suseda, teda ak s tým bude súhlasiť. V prípade, žeby nesúhlasil v akej vzdialenosti si môžeme postaviť koterec od plota?
Koterec bude mať rozmery: 2,5x3m
Kuzelnicka
14.08.07,10:13
nikto nevie?
katka
14.08.07,10:24
Mňa by to tiež zaujímalo.....vôbec som nemyslela,že by tam mohlo byť nejaké obmädzenie.
Gabi03
14.08.07,10:27
Neviem presne, čo je to koterec, ale ak je to len nejaká búdka, tak zrejme nebude treba mať stavebné povolenie.
Podľa stavebného zákona ho netreba na stavby, ktoré nemajú základy (vybetónované, a pod.) a jeho rozmery nie sú väčšie ako 5m x 5m.

PS: Neoverená informácia, len som ju zrovna včera počula od človeka znalého.
Kuzelnicka
14.08.07,11:30
Koterec je zastrešený ohradený priestor pre psa. Ak by to bolo možné tak by som ho chcela mať aj zo základmi.
Koterec je považovaný za drobnú stavbu takže mi bude stačiť oznámenie, len neviem či ho môžem postaviť "hocikde".
wagner
14.08.07,19:15
Koterec je drobná stavba, musíš požiadať o vydanie súhlasu. Treba k tomu žiadosť, LV, náčrt 2x, stavebný dozor. Pokiaľ nemáš súhlas úradu, nemôžeš stavať. Postav ho aspoň 1 m od hranice, len nie susedovi pod okná. Lebo bude po susedstve a máš na krku súd. Podľa občianskeho zákonníka myslím že je to § 126 - nikto nesmie nikoho obťažovať nad mieru primeranú ...
Leila2006
15.08.07,04:55
Koterec je drobná stavba, musíš požiadať o vydanie súhlasu. Treba k tomu žiadosť, LV, náčrt 2x, stavebný dozor. Pokiaľ nemáš súhlas úradu, nemôžeš stavať. .

To vážne? Sused postavil asi pred 4 rokmi koterec bezprostredne pri našom spoločnom plote, má tam dvoch obrovských psov, a ani nás nenapadlo namietať, boli sme radi, keď ich tam zavrel, lebo keď sú voľne pustení, je to ešte horšie. A keď sú tie psi zavreté, tak väčšinou čušia. Našťastie je to v časti, kde sa až tak nezdržiavame, takže nám to nevadí. Ale je fakt, že sa ani neobťažoval opýtať, či nie sme náhodou proti. A žeby ho mal zapísaný v LV, no, silne pochybujem.
dad111
15.08.07,06:53
To vážne? Sused postavil asi pred 4 rokmi koterec bezprostredne pri našom spoločnom plote, má tam dvoch obrovských psov, a ani nás nenapadlo namietať, boli sme radi, keď ich tam zavrel, lebo keď sú voľne pustení, je to ešte horšie. A keď sú tie psi zavreté, tak väčšinou čušia. Našťastie je to v časti, kde sa až tak nezdržiavame, takže nám to nevadí. Ale je fakt, že sa ani neobťažoval opýtať, či nie sme náhodou proti. A žeby ho mal zapísaný v LV, no, silne pochybujem.
A keby sa Vas bol pytat, aky by ste mali dovod nesuhlasit? Na tom mieste sa nezdrziavate, tak kde je chyba? Asi by sme sa mali ucit trocha tolerancii. Preco nam vadi na inych vsetko? Je spravne povedat, ze ma obtazuju auta, ktore vozia mlieko do blizkeho obchodu, ked ja ho nepijem? Vadia Vam asi tie psy, ale tie by choval, aj keby mal koterec na druhej strane pozemku. Neviem, kto z Vas staval prvy, ale ak to bol on, co byste povedali, keby nebol suhlasil so stavbou Vasho domu? Myslim, ze ak niekto chce nesuhlasit s takouto vecou, musi mat asi dobry argument. Nie len ukazat ostatnym kto je tu panom.
Leila2006
15.08.07,07:29
A keby sa Vas bol pytat, aky by ste mali dovod nesuhlasit? Na tom mieste sa nezdrziavate, tak kde je chyba? Asi by sme sa mali ucit trocha tolerancii. Preco nam vadi na inych vsetko? Je spravne povedat, ze ma obtazuju auta, ktore vozia mlieko do blizkeho obchodu, ked ja ho nepijem? Vadia Vam asi tie psy, ale tie by choval, aj keby mal koterec na druhej strane pozemku. Neviem, kto z Vas staval prvy, ale ak to bol on, co byste povedali, keby nebol suhlasil so stavbou Vasho domu? Myslim, ze ak niekto chce nesuhlasit s takouto vecou, musi mat asi dobry argument. Nie len ukazat ostatnym kto je tu panom.

No tak to nemyslíš vážne! Ak tá stavba podlieha stavebnému konaniu, tak mám sakra dobrý dôvod nesúhlasiť. A rovnako aj so stavbou domu. Aj tam sú určité kritériá, koľko musí byť vzdialený od susedovho pozemku, okná nesmú byť do susedov atď. A neprednášaj mi tu o tolerancii, je to od veci. Téma bola založená preto, že niekto práve je tolerantný a preto sa pýta, ako ten koterec umiestniť, aby susedovi nevadil. Mám z teba dojem, že ty k tým tolerantným skôr nepatríš ako patríš.
dad111
15.08.07,07:48
Téma bola založená preto, že niekto práve je tolerantný a preto sa pýta, ako ten koterec umiestniť, aby susedovi nevadil.
Ved prave. Lenze Ty si hned zautocila na svojho suseda. Nevies sice preco by si nesuhlasila s jeho kotercom ale zo zasady si proti nemu. Tak aj tie okna. Nikto nemoze zakazat ak sa dvaja tolerantni ludia dohodnu na tom, ze si budu navzajom pozerat cez okna, aby tak urobili. Len aj namietka vznesena bez opodstatnenia nemusi byt respektovana, len pre to, ze to niekto niekde pocul. Kazdy pripad je individualny, posudzuje sa v pripravnomm konani, takze nikto iny ako stavebny urad, v tomto pripade obec neda Kuzelnicke jasnu odpoved
maja
15.08.07,12:27
My ked sme kúpili pozemok, celý bol vedený ako orná pôda.Keď sme žiadali stav.povolenie na dom museli sme vybrať ornú pôdu, ktorá je pod domom a urobiť z toho zastavanú plochu. Celé to prebehlo cez pozemkový úrad a kataster. Teraz sme ohlásili stavbu altánku a náraďovne (do 25 m štvorcových) a včera nám volali zo stav.úradu, že musíme zase vybrať ornú pôdu....
Ako je to potom s daňou z nehnuteľností, keď ten pozemok bude rozdelený na ornú pôdu a zastavané plochy ? Sú tam veľké rozdiely v cene ?
Ďakujem
wagner
15.08.07,21:35
Rozdiel v cene je určite, pýtaj si na miestnom úrade VZN o dani z nehnuteľnosti, kde je uvedená cena za ornú pôdu a za zastavanú plochu. Určite nemôžeš stavať na ornej pôde ani drobnú stavbu. Mala by si si dať rozdeliť nehnuteľnosť na zastavané plochy, dvor a ornú pôdu. Podľa toho budeš platiť aj daň z nehnuteľností.
wagner
15.08.07,21:40
List vlastníctva k žiadosti o drobnú stavbu slúži na preukázanie vlastníckeho alebo iného práva k nehnuteľnosti, na ktorej chceš stavbu realizovať. Zatiaľ nie je povinnosť dať si zapísať drobnú stavbu na list vlastníctva. Ale napríklad taká garáž do 25 m2 je tiež drobná stavba a tú si treba dať zapísať do KN - nemusíš ale je dobré keď si ju dáš zapísať.
JAJA11
16.08.07,05:30
Ja by som potrebovala poradiť, máme garáž, ktorá je zapísaná na liste vlastníctva, teraz by sme ju chceli zbúrať a postaviť novú, lenže nie na tom istom mieste, trošku by bola posunutá. Viem, že musíme mať stavebné povolenie (chceme 2-garáž), ale platia nejaké zákony, ako ďaleko musí byť umiestnená od suseda a pod?
wagner
18.08.07,17:39
Vzdialenosti upravuje vykonávacia vyhláška vydaná k stavebnému zákonu. Pýtaj si ju na stavebnom úrade, dajú do nej nahliadnuť a tiež Ti poradia. Alebo si ju pozri na www.zbierka.sk. Jedno určuje vyhláška a druhé dobrá vôľa suseda. Keď sused povolí, môžeš stavať aj 1 m od hranice, keď nepovolí, tak len v súlade so zákonom. Pokiaľ máš garáž zapísanú v LV tak na jej zbúranie potrebuješ búracie povolenie od stavebného úradu a následne stavebné povolenie.
osko
21.08.07,10:32
Akákoľvek stavba umiestnená na hranici pozemku podlieha súhlasu majiteľa susednej parcely, ochranné pásmo je min. dva metre, ak by nesúhlasil, uvedom si, že ochranné pásmo okolo okien obytných miestností je sedem metrov od parapetu okna.
Vezmi papier, nakresli tam tvoj pozemok a susedné a namaľuj si tam všetky ochranné pásma Tvojich susedov, t.j. dva metre do Tvojho pozemku od plota a sedem metrov od ich okien, kde majú obytné miestnosti. To čo Ti ostane z pozemku nevyznačené je Tvoj priestor na stavanie aj bez súhlasu suseda.
Týka sa to nielan koterca.
Hoja osko.
Gabi03
21.08.07,10:44
Akákoľvek stavba umiestnená na hranici pozemku podlieha súhlasu majiteľa susednej parcely, ochranné pásmo je min. dva metre, ak by nesúhlasil, uvedom si, že ochranné pásmo okolo okien obytných miestností je sedem metrov od parapetu okna.
Vezmi papier, nakresli tam tvoj pozemok a susedné a namaľuj si tam všetky ochranné pásma Tvojich susedov, t.j. dva metre do Tvojho pozemku od plota a sedem metrov od ich okien, kde majú obytné miestnosti. To čo Ti ostane z pozemku nevyznačené je Tvoj priestor na stavanie aj bez súhlasu suseda.
Týka sa to nielan koterca.
Hoja osko.

To sú užitočné informácie. :) V akom zákone sa môžem o nich dočítať?
vieroslava
21.08.07,11:45
Odpoveď máš v príspevku č. 15
wagner
22.08.07,19:54
Tieto informácie sú z vykonávacej vyhlášky č. 532/2002 a 453/2000. Sú to veľmi múdre vyhlášky, doporučujem naštudovať