dede2
14.08.07,09:55
Dobry den,

mám dve otázky:

1/je pravda, že od 1.7.2007 vyšiel zákon, ktorý nariaduje nosenie menoviek všetkých zamestnancov v súkromej i štátnej sfére? Ak áno, pošlite mi prosím číslo zákona.

2/musí od 1.7.2007 podľa zákona mať každá firma zaoberajúca sa predajom zriadený reklamačný poriadok?
simonka
14.08.07,07:57
Aj ja som už o tom počula. A dokonca mi bolo povedané, že už dostali aj pokutu zato, že zamestnanci tie menovky nemali. Nikde som však otom nič nenašla.
karpis
14.08.07,08:04
Zákon o ochrane spotrebiteľa č.250/2007 Z.z. § 15 odst.3 účinnosť od 1.7.2007
Manual
14.08.07,08:10
V TT dávali už v OD Jednota za každú neoznačenú predavačku pokutu 5.000 Sk
jales
14.08.07,09:50
Dúfam, že sa to týka len obchodných firiem, nie výrobných.
vikinka
14.08.07,09:58
Dúfam, že sa to týka len obchodných firiem, nie výrobných.
Týka sa to predavávajúcich,ktorý prichádzajú do styku so spotrebiteľom.
abel
14.08.07,10:12
ormika
14.08.07,10:28
V TT dávali už v OD Jednota za každú neoznačenú predavačku pokutu 5.000 Sk
No to si teda prišli na svoje. Predavačiek je tam ako maku.
Chobot
14.08.07,10:40
Zákon o ochrane spotrebiteľa č.250/2007 Z.z. § 15 odst.3 účinnosť od 1.7.2007

Nech ho pozerám ako pozerám, ja si to vysvetľujem trochu inak. Najprv ten paragraf:

"(3) Predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa; táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj na trhových miestach.20)"

Nikde mi z toho nevychádza, že by predávajúci musel mať uvedené svoje meno. Ide tam o to, aby zákazník hneď spoznal v predajni, že ide o zamestnanca firmy (napr. na základe nejakej rovnošaty) a nie o nejakého náhodne motajúceho sa človiečika. Aj mňa raz oslovili v Lidli, lebo si mysleli, že som predavač, mal som takú podobnú košelu.

Myslím, že uvedenie mena je prehnaná iniciatíva firiem, ktoré to buď pochopili zle alebo jednoducho chcú u klienta navodiť pocit neformálnosti, ak má predavač na sebe menovku s vlastným menom.

V podstate je jedno, aké meno sa an štítku uvedie. Myslím, že zamestnávateľ by dokonca nemal nútiť zamestnanca uvádzať svoje meno, pokiaľ s tým nesúhlasí. Porušoval by tým zákon o ochrane osobných údajov, lebo by poskytol tretej osobe údaj o fyzickej osobe - zamestnancovi bez jeho súhlasu. Otázne je, či menovka nacapená na hrudi je osobný údaj alebo nie.
ormika
14.08.07,10:53
Aj mne by to meno vadilo. Hádam by stačila akože menovka,ale bez mena, napísané len: "názov spoločnosti XYZ a predavač".
janaGT
14.08.07,11:10
Aj mne by to meno vadilo. Hádam by stačila akože menovka,ale bez mena, napísané len: "názov spoločnosti XYZ a predavač".

Práve dnes som sa v papiernictve v TT v OD Prior pozerala na predavačku, že prečo má visačku s názvom predajne a názvom prac.pozície. A bola bez mena, len názov + predavačka.
Chobot
14.08.07,11:10
Aj mne by to meno vadilo. Hádam by stačila akože menovka,ale bez mena, napísané len: "názov spoločnosti XYZ a predavač".

Presne tak som si to aj ja vysvetľoval. Je odlíšený o zákazníkov - je. Načo meno?

Hádam len v prípadoch, ak za spoločnosť podpisuju zmluvy (napr. v banke, kde prepážkový poradca koná v mene banky a podpisuje zmluvy (o úvere, o účte,...), tam je potrebné meno aj na zmluve.
veronikasad
23.08.07,13:15
Prosím o informáciu, či je nutné v zmysle novely zákona označenie zamestnanca aj v tom prípade, ak sa jedná napr. o novinový stanok, kde zamestnanec je tam sám /za pultom/ a zákazník nemá šancu si ho s niekym iným pomýliť.

Ďakujem za odpoveď

---------
Veronika
Chobot
23.08.07,13:48
Prosím o informáciu, či je nutné v zmysle novely zákona označenie zamestnanca aj v tom prípade, ak sa jedná napr. o novinový stanok, kde zamestnanec je tam sám /za pultom/ a zákazník nemá šancu si ho s niekym iným pomýliť.

Ďakujem za odpoveď

---------
Veronika

Ja by som povedal, že nie. Už tým, že je za pultom, je evidentné, že je predavač.
ekopo
23.08.07,13:57
Ja by som povedal, že nie. Už tým, že je za pultom, je evidentné, že je predavač.
cit. zo zákona:
"(3) Predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa; táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj na trhových miestach.20)"

Je stánok prevádzkáreň ?
Prichádza zamestnanec do styku so spotrebiteľom?

Je to na diskusiu, a možno smiať sa budú kontrolóri.

P.S. V zákone nie je definované k "akému styku" musí prísť. ;)
Paula
23.08.07,13:59
P.S. V zákone nie je definované k "akému styku" musí prísť. ;)


:D :D :D :D :D

P.S.: Nedalo mi ;)
veronikasad
23.08.07,16:49
cit. zo zákona:
"(3) Predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa; táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj na trhových miestach.20)"

Je stánok prevádzkáreň ?
Prichádza zamestnanec do styku so spotrebiteľom?

Je to na diskusiu, a možno smiať sa budú kontrolóri.

P.S. V zákone nie je definované k "akému styku" musí prísť. ;)

Novinový stánok nie je na trhu, je súčasťou budovy. Predáva sa cez pult zvonku, zákazníci nemajú do neho prístup.
Tiež som toho názoru, že by tam označenie nemuselo byť.

--------
Veronika
Chobot
23.08.07,17:51
cit. zo zákona:
"(3) Predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa; táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj na trhových miestach.20)"

Je stánok prevádzkáreň ?
Prichádza zamestnanec do styku so spotrebiteľom?

Je to na diskusiu, a možno smiať sa budú kontrolóri.

P.S. V zákone nie je definované k "akému styku" musí prísť. ;)

Áno, je pravdou, že podľa citácie zákona by mali mať nejakú rovnošatu alebo označenie. Ale aplikácia zákona v niektorých praktickýćh situáciach je prehnaná (neviem si predstaviť že by všetci stánkari novínmuseli nosiť nejaký firemný odev).

Hádam by v tomto prípade postačilo mať nejakú päťkorunovú menovku, kde by bolo napísané "Predavač". Aj vlk by bol sýty aj ovca celá.
tetrisss
08.09.07,18:06
Podľa konzultácie s pracovníkom SOI nemusí byť vôbec meno, ak máte uniformu jasne ukazujúcu na to, že ste obsluha, tak ani žiadna menovka nemusí byť. Ak nie ste takto odlíšení, potom je potrebná menovka na oblečení, ale nie je zase špecifikované čo na nej, podľa mňa by vlastne stačilo len označenie obsluha, predavač a podobne. Zásadne sa ani mne nepáči označenie menom. Nezabudnite na reklamačné poriadky!
janina51
18.09.07,09:48
Podľa § 15 ods 3 predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa.
Nestačí ak bude mať na pripnutej visačke názov firmy bez uvedenia pozície vo firme?
Katka19
18.09.07,10:11
ja si myslím že to meno by tam mohlo byť, keď niekoho oslovíte priezviskom alebo menom,tá komunikácia je na inej úrovni, a na veľa ľudí pôsobí veľmi pozitívne,komunikujú a cítia sa taký potrební,že prave oni vám možu niečím pomôcť,a aký sú hrdí a spokojní, že tam maju meno,by ste sa čudovali
Stani3
18.09.07,10:21
Ja som ten zákon takisto pochopila tak, že musíme byť len odlíšení od spotrebiteľa. Tak nám visia menovky, ale nemáme na nich uvedené mená, len logo predajne. Nikde nie je napísané, že tam musia byť mená a odlíšení sme.
Katka19
18.09.07,10:33
jasne každý máme na to svoj názor ,ja môžem hodnotiť len mojich ľudí v prevádzke ako sa k tejto veci postavili,a samozrejme suhlasím s tebou Stani3,že v zákone to nie je písane, že musí tam byť aj meno
tetrisss
25.09.07,18:44
Čo sa týka mien, nikto to nenariaďuje a ja si myslím, že to ani nie je správne, ale pozícia tam samozrejme má byť uvedená pokiaľ je zaujímavá pre zákazníka, čiže napr. obsluha, pokladníčka atď. Keď si všimnete, zase je to zákon pre veľké obchodné reťazce, pretože tam ste pred týmto zákonom ťažko odlíšili pracovníkov a teraz čuduj sa svete aj brigádnici sú označení. Teda tam je to namieste, ale nikoho nemôžete diskriminovať a takto to dopadlo.
jozefsk
25.09.07,19:04
pozdravujem,myslím,že keď do vianoc naplnia výšku fondu na prémie ,tak poskytnú aj oficialne vyjadrenie k tejto problematike(myslím SOI)
qwe
26.09.07,08:53
chcem sa poradt prosim...Ked mame vyrobnu prevadzku a semtam zbehnem do inej frmy sktorou spolupracujeme tak mi treba oznacene??
Chobot
26.09.07,09:05
chcem sa poradt prosim...Ked mame vyrobnu prevadzku a semtam zbehnem do inej frmy sktorou spolupracujeme tak mi treba oznacene??

:eek: ???:confused: :confused:

Záleží od toho, čo robíš v tej druhej firme a čím sa tá druhá firma zaoberá.

Ale asi nie.
chudaska
26.09.07,09:22
a čo poviete na kaderníčku,ktorá podniká doma v pivnici má kaderníctvo,je hned jasné kto je kaderníčka,ked tam behá okolo klienta,ktorý sedí v kresle, myslíte že aj ona musí byť označená menovkou, je mi to také smiešne, ale človek nikdy nevie.
Janca
26.09.07,09:23
Prosím o informáciu, či je nutné v zmysle novely zákona označenie zamestnanca aj v tom prípade, ak sa jedná napr. o novinový stanok, kde zamestnanec je tam sám /za pultom/ a zákazník nemá šancu si ho s niekym iným pomýliť.

Ďakujem za odpoveď

---------
Veronika

Ak ide o samostatný novinový stánok (predpokladám, že hej) tak zákazník sa do "prevádzky" vlastne ani nedostane, nevidím dôvod na označenie pracovníka v stánku - predavač.
tetrisss
26.09.07,15:00
Žiaľ zákon nepozná také konkrétnosti ako že či som tam sama, alebo nie, prikazuje byť vlastne odlíšiteľný ako poskytovateľ nejakej služby pre zákazníka a teda kaderníčka predpokladám, že nosí nejakú zásteru a to by vlasne malo napniť túto požiadavku. Ale ja by som hlavu na to nedala,
v podstate je to asi na uvážení koho? no kontroly.:
renataj
27.09.07,09:12
A čo v takom prípade,ak živnostník vlastní malý obchod,v ktorom sám predáva.Tiež je to "styk" so zákazníkom.Tiež by mal mať menovku?Veď je to smiešne.
chudaska
27.09.07,09:48
smiešne je to, ale kontrolori sa budu asi smiat tiež, ked nam daju pokutu zato že nie sme označení!!!!
V tomto state je vela veci,nad ktorými len krutime hlavami, ale zákon je zákon a SOI si ho vysvetlí po svojom.
Katka19
03.10.07,04:55
:) No keby sme mali mať naštudované všetky zákony, tak aby sme ani jeden neporušovali ,tak asi nik z nás by nemal čas na nič iné ,:)
Chobot
03.10.07,07:09
:) No keby sme mali mať naštudované všetky zákony, tak aby sme ani jeden neporušovali ,tak asi nik z nás by nemal čas na nič iné ,:)


Tak tento výrok si zaslúži bod.
Katka19
03.10.07,07:23
:) :) Velmi pekne dakujem
severka1
03.10.07,16:39
mam Maly obchod a jednu brigadnicku, aj ta musi mat menovku?
vikinka
03.10.07,16:47
mam Maly obchod a jednu brigadnicku, aj ta musi mat menovku?
NIe menovku,ale musí byť odlíšená od spotrebiteľa,t.z.označenie alebo uniformu,tričko s názvom firmy....
tetrisss
03.10.07,17:11
Kazdy tvor ludskeho rodu, ktory poskytuje nejake sluzby /myslim to uplne naj-vseobecnejsie/, musi byt na prvy pohlad odlisitelny aby zakaznik hned vedel, hop tento ma obsluzi a v podstate je na kazdeho uvahe ako to odlisenie urobi. Ale ako sme sa vyssie zhodli, tak menovka s nazvom firmy a nejakym rozumnym zaradenim to nepokazi.
zltalienka
04.10.07,09:10
Ahojte, chcem sa spytat, ci nebola este po tejto novele 250/2007 este jedna novela s ucinnostou od 1.9.2007, lebo som sa viackrat stretla s nazorom, ze predavacky musia mat "menovky". Vdaka za odpoved.
Chobot
04.10.07,12:14
Ahojte, chcem sa spytat, ci nebola este po tejto novele 250/2007 este jedna novela s ucinnostou od 1.9.2007, lebo som sa viackrat stretla s nazorom, ze predavacky musia mat "menovky". Vdaka za odpoved.

Pokiaľ viem, tak od 1.7. nebol novelizovaný. A o menovkách si prečítaj celú diskusiu, prípadne iné diskusie na rovnakú tému, odpoveď tam nájdeš.
ZDENIELA
04.10.07,12:16
Ahojte, chcem sa spytat, ci nebola este po tejto novele 250/2007 este jedna novela s ucinnostou od 1.9.2007, lebo som sa viackrat stretla s nazorom, ze predavacky musia mat "menovky". Vdaka za odpoved.
mimotemy
No ale si nás tí naši zákonodarcovia navykli ... po každej novele čakáme ďalšiu novelu novelizovanej novely... :confused:
dencika
04.10.07,14:04
mimotemy to sa zasa manžel poteší, ako vždy keď ho šokujem byrokratickými srandičkami. Keďže sme len dvaja, tak si dám kúpiť slušiví kostýmček s logom firmy a doklad dám z radosťou do nákladov. Dúfam, že to bude možné dať do nákladov.
- A na ten reklamačný poriadok existuje nejaké všeobecné pravidlo, alebo niečo podobné? Alebo to záleží od druhu predávaného tovaru.
Katka19
05.10.07,06:01
:) no ak predavaš tovar tak by si ho mala mať na tovar, a ak poskytuješ služby tak aj na tie ma byť osobitný reklamačný poriadok,a v prípade ked poskytuješ služby a predavaš aj tovar tak budeš mať krásne ozdobenú stenu papierikmi ,lebo ich tam bude neúrekom:)
zuzka34
05.10.07,06:40
otázočka- donieslo sa ku mne , že musí byť na každej prevádzke aj okrem reklamačných poriadkov aj Kniha prianí a sťažností. Je to pravda?zo zaujímavosti som zašla so Obchodu kancelárskych potrieb či také ešte vôbec existuje a čuduj sa mali ale pikoška - vnútorná strana potlačená vyhláškou platnou v roku 1982.Tak neviem, či chcú obchodníkom ich pomôcť popredať alebo je to len výmysel?ak viete napíšte.
Katka19
05.10.07,07:35
no o knihe prianí a sťažností sa nikde v zákone nepíše,možeš ich mať na prevádzkách aj 10 kusov,ale overenú inšpekčnú knihu určite mať musíš,ved ten zákon 250/2007,ti udeluje toľko povinností ,že sa da reklamovať skoro všetko či na služby alebo tovar
KvetkaK
05.10.07,07:36
Inšpekčnú knihu už tiež netreba mať po novom. :)
Katka19
05.10.07,07:46
:) to fakt, tak super dakujem , to som teda nevedela,a ked príde ta mila SOI tak kam si budú zapisovať tie svoje milé litánie ????:)
tetrisss
05.10.07,17:03
Kliknite si na http://www.predaj-tlaciv.sk/aktuality/aktuality2007081.php
a tam si mozete objednat knihu evidencie reklamacii a aj stiahnut vzorovy reklamacny poriadok a uz to si kazdy dokaze prisposobit. A to je pravda, reklamacny poriadok vsade musi visiet.:)
tetrisss
05.10.07,17:07
ta adresa nejako nepresla dobre, ja za to nemozem. Este raz:
http://www.predaj-tlaciv.sk/aktuality/aktuality2007081php
abel
05.10.07,19:47
monyka
09.10.07,06:32
Nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam tu. O označení zamestnancov, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom sa tu toho popísalo, lenže mi akosik uniklo to, či vlastne šéf firmy, ktorý má napr. na dverách svoje označenie, či musí mať tiež vizitku? (nie je to divné?)

- a čo napr. sekretárka, čo prichádza do styku s klientmi, musí ju mať? :D , ale pritom si robí svoju robotu, nerieši tých klientov.

Aký máte na to názor?
Chobot
09.10.07,08:10
Nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam tu. O označení zamestnancov, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom sa tu toho popísalo, lenže mi akosik uniklo to, či vlastne šéf firmy, ktorý má napr. na dverách svoje označenie, či musí mať tiež vizitku? (nie je to divné?)

- a čo napr. sekretárka, čo prichádza do styku s klientmi, musí ju mať? :D , ale pritom si robí svoju robotu, nerieši tých klientov.

Aký máte na to názor?

Zaujímavé, vždy keď sa niečo upraví zákonom, tak sa vynorí kopec otázok, ktoré idú potom do extrémov. Jeden takýto extrém je aj s tým riaditeľom.

Veď hádam len ten riaditeľ nesedí v predajni pri nejakom stole v rohu, kde majú prístup všetki spotrebitelia. Ak už niekto ide za raiditeľom, tak asi vie, s kým má do činenia. A teiž treba rozlišovať, či ide o obchodného partnera alebo spotrebiteľa.

Podobné je to s tou sekretárkou - tiež asi nesedí v predajni, či áno?
TinkiDinki
09.10.07,08:37
Zaujímavé, vždy keď sa niečo upraví zákonom, tak sa vynorí kopec otázok, ktoré idú potom do extrémov. Jeden takýto extrém je aj s tým riaditeľom.

Veď hádam len ten riaditeľ nesedí v predajni pri nejakom stole v rohu, kde majú prístup všetki spotrebitelia. Ak už niekto ide za raiditeľom, tak asi vie, s kým má do činenia. A teiž treba rozlišovať, či ide o obchodného partnera alebo spotrebiteľa.

Podobné je to s tou sekretárkou - tiež asi nesedí v predajni, či áno?

Nesedí v predajni ale na PREVÁDZKE a to stačí.
V zákone sa nepíše či sa jedná o hromadný styk alebo len príležitostný 1x týždenne a pod.
Čiže ak potencionálne môže prísť do styku so zákazníkom musí byť označený každý na svojej prevádzke aj prezident.

Myslím že tento zákon je tak geniálne napísaný, že vlastne označkoval celú republiku.
dencika
10.10.07,12:36
Nesedí v predajni ale na PREVÁDZKE a to stačí.
V zákone sa nepíše či sa jedná o hromadný styk alebo len príležitostný 1x týždenne a pod.
Čiže ak potencionálne môže prísť do styku so zákazníkom musí byť označený každý na svojej prevádzke aj prezident.

Myslím že tento zákon je tak geniálne napísaný, že vlastne označkoval celú republiku.
Ja by som to nepreháňala, veď na dverách je predsa obyčajne napísané kam sa vchádza.
Katka19
11.10.07,12:06
:) Každý z Vás má svoju pravdu,ale aj ten majiteľ aj riaditeľ by mal mať na stole pevnú menovku ,že je riaditeľ a jeho meno,a tým si zákon v klude obhájite,ja to mám tiež a mám aj vyrobenú takú na pripnutie,ale sedím väčšinou za stolom takže mi postačuje ta na stojančeku na stole :)
Anja111
11.10.07,12:15
Je to Zákon na ochranu spotrebiteľa a preto ho ja aj chápem len v spojitosti so spotrebiteľmi (tovaru)...
Katka19
11.10.07,18:31
Určite s tebou suhlasím Anja, ale niekedy prevencia ta zachráni pred pokutou,a nič to nestojí ,zákony si každy z kontrolných orgánov vysvetluje po svojom ,lebo okrem toho svojho (zákona ) ich ostatné zákony absolútne netrapia ,tak ako nás,a ked niečo chcú najsť ,tak nájdu a vysvetlia si zákon ,tak aby samozrejme mali pravdu oni...
TinkiDinki
12.10.07,07:06
Je to Zákon na ochranu spotrebiteľa a preto ho ja aj chápem len v spojitosti so spotrebiteľmi (tovaru)...

Ale prečo potom tento zákon ide aj tak ďaleko za svoje hranice?

Nechápem ako tento zákon ochraňuje spotrebiteľa tým, že káže napríklad údržbárovi, ktorý ide do predajne vymeniť žiarovku mať na sebe uniformu, alebo visačku.

"predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzke"

Veď taký predávajúci môže mať XX rôznych zamestnancou
a prevádzka môže byť aj taká podzmená baňa, nielen predajňa.

Tiež sa prihováram k tomu názoru, že ak kontrolóri nič nenájdu tak nájdu určite to, že daný pracovník visačku nemal na sebe ale na stole.

Dostali sme pokutu za to že tovar nebol označený výrobcom (bolo to v návode).

Aj mne sa chce veriť, že zákonodarca to až tak nemyslel ale po ňom prídu kontrolóri a tí sa s nikým nehrajú.

Ak by som mohol navrhnúť nové znenie tejto nešťastnej vety tak asi takto:

"Minimálne jedna osoba určená ku každodennému vizuálnemu styku s kupujúcimi"
Chobot
12.10.07,07:19
Ale prečo potom tento zákon ide aj tak ďaleko za svoje hranice?

Nechápem ako tento zákon ochraňuje spotrebiteľa tým, že káže napríklad údržbárovi, ktorý ide do predajne vymeniť žiarovku mať na sebe uniformu, alebo visačku.

"predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzke"

Veď taký predávajúci môže mať XX rôznych zamestnancou
a prevádzka môže byť aj taká podzmená baňa, nielen predajňa.

Tiež sa prihováram k tomu názoru, že ak kontrolóri nič nenájdu tak nájdu určite to, že daný pracovník visačku nemal na sebe ale na stole.

Dostali sme pokutu za to že tovar nebol označený výrobcom (bolo to v návode).

Aj mne sa chce veriť, že zákonodarca to až tak nemyslel ale po ňom prídu kontrolóri a tí sa s nikým nehrajú.

Ak by som mohol navrhnúť nové znenie tejto nešťastnej vety tak asi takto:

"Minimálne jedna osoba určená ku každodennému vizuálnemu styku s kupujúcimi"

Aj v prípade prehnanej ochrany spotrebiteľa platí to staré známe:

"Iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ."
Jana2004
14.10.07,16:22
Pridám z praxe. Klient je opravár elektrospotrebičov, veľkých motorov pre firmy. Opravuje ich doma, sám. Ku klientom chodí on sám a motory si vozí domov. Prišla mu kontrola a chceli ho pokutovať, že nemá nikde menovku. Na šťastie to uhral bez pokuty.
tetrisss
14.10.07,16:30
Jasne, ze vsade sa najdu extremy, ale tento zakon je tu len preto, aby zakaznik, ked vstupi do nejakej prevadzky, ktora poskytuje hociake sluzby hned vedel, ze ten a ten ho obsluzi. Na to ani nemusi mat menovku, ale musi byt odlisitelny, nic netreba prehanat.:D
TinkiDinki
15.10.07,09:04
Jasne, ze vsade sa najdu extremy, ale tento zakon je tu len preto, aby zakaznik, ked vstupi do nejakej prevadzky, ktora poskytuje hociake sluzby hned vedel, ze ten a ten ho obsluzi. Na to ani nemusi mat menovku, ale musi byt odlisitelny, nic netreba prehanat.:D

No a keď sa vyberieš za prekne vyuniformovaným fešákom a nakoniec
zistíš že tento ťa neobslúži. Síce uniformu musí mať ale neobsluhuje.

A priložím aj ja príklady z praxe.
"Prosím Vás stojím Vám tu za chrbátom už 10 minút a čakám kedy si ma všimnete..."
Alebo "Čo tu potom robíte keď nič neviete..."
bawy
18.10.07,12:43
rozhodne najvetsia sprostost aku som kedy videl,robim za pultom tym padom si ma urcite nikto nespletie so spotrebitelom.... jemne nedomysleneee....:mad: zjavne niekto dava zarobit reklamnym agenturam... :/ ochvilu bude kazdy ostitkovany a otrickovany... uz to vidim..neaky podnikatel v saku ide skontrolovat ako ide biznis... oslovy ho zakaznik a bac ho..pokuta...lebo NEMAL STITOK !!!!!!!!!!!!! ? fucking state...
Zuzana286
23.10.07,17:03
Tie menovky platia iba pre predavačky, ktoré sú priamo v kontakte so spotrebiteľmi,alebo aj pre účtovníčky a administrat.pracovníčky.

Ďakujem.
janasv
23.10.07,19:33
A čo brigádnik? Stačí iba cedulka s názvom firmy a pod tým Brigádnik? :confused:
mysimis
24.10.07,05:01
A čo brigádnik? Stačí iba cedulka s názvom firmy a pod tým Brigádnik? :confused:


áno, stačí.
Anja111
24.10.07,05:13
Tie menovky platia iba pre predavačky, ktoré sú priamo v kontakte so spotrebiteľmi,alebo aj pre účtovníčky a administrat.pracovníčky.

Ďakujem.

Ja zastávam názor, že označenie zamestnancov sa týka iba tých, ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom... Teda, predavačiek.
raya1
24.10.07,05:26
A čo domovy a nemocnice ?
janasv
28.10.07,21:09
mysimis - Ďakujem:-) .
tetrisss
29.10.07,07:45
Ludia, ked uz taku blbost vymysleli, to vam fakt robi taky problem ta menovka? Vobec tam nemusi byt meno, len firma a zaradenie. Tyka sa to len tych, ktori prichadzaju do styku so zakaznikom. Yaujimave, ze nikoho nezaujima ten zvysok a to reklamacny poriadok a vsetko co je okolo reklamacia, to je podla mna pre nas ovela podstatnejsie.:mad:
alain_caron
30.12.07,13:37
Pracujem aj ako predavač a stačí ak má predávajúci na sebe rozlišovací znak (tričko s logom,...) zákon o ochrane os. údajov neumožňuje nariadiť predavačom aby zverejnili svoje meno. Avšak...neustále sa stretávam s názorom, že je nutné mať menovku a dokonca, že musí obsahovať aj priezvisko : )
KEJKA
30.12.07,13:40
náááázorov hoc´sme rôznych..........
Nie, netreba zverejňovať priezvisko, stretla som sa s menovkami = krstné meno, to pôsobilo veľmi milo.
Naozaj stačí tričko s logom.
Lydka R
30.12.07,13:53
(3) Predávajúci a jeho zamestnanci v prevádzkarni,
ktorí prichádzajú do styku so spotrebiteľom, musia
mať označenie alebo odev, ktoré ich odlíši od spotrebiteľa;
táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj na trhových
miestach.20)

Toto je v § 15 zákona 250/2007 o ochrane spotrebiteľa. Teda žiadny predpis o tom, že musia mať uvedené meno a priezvisko na nejakých visačkách.