Jozef Mihál
14.08.07,11:47
Možno ste už na Porade alebo v DRAKovi zachytili info, že Ministerstvo práce v najnovšej verzií novely zákona o sociálnom poistení navrhuje v zákone č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení zrušiť § 5 písm. c).

Znamenalo by to, že od 1.1.2008 by bez ohľadu na výšku svojho príjmu povinnosť platiť odvody do SP nemali napríklad znalci, tlmočníci, prekladatelia, advokáti, súkromní lekári, poisťovací agenti, notári, daňoví poradcovia, auditori atď.

Živnostníci či SAHOR-áci môžu len závidieť.

Detaily s odkazom na aktuálnu verziu novely nájdete tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/107660/Od-buka-do-buka.html
evina
14.08.07,09:54
Okrem iných nezmyselností tejto úpravy terajšia vláda asi predpokladá, že Táto skupina ľudí už bude taká bohatá, že ušetria na ich dôchodkoch :D v roku pána....
učtovníčka
14.08.07,10:51
Alebo všetci menovaní budú pre tých ostatných "postihnutých" odvodmi robiť bezplatne. Aby im to kompenzovali.
katkaj
14.08.07,10:55
Alebo všetci menovaní budú pre tých ostatných "postihnutých" odvodmi robiť bezplatne. Aby im to kompenzovali.

Len aby to nebolo tak že budú chcieť aj vysoké dôchodky aj budú mať vysoké ceny za svoje služby :o
Marianna01
14.08.07,16:30
to sú presne tí sociálne slabší, ktorí to potrebujú...
Johanka
14.08.07,17:12
Škoda, že nie je 1.apríl, možno by som sa aj zasmiala ...To čo je za výmysel , VYVOLENÍ ????
bobotova
14.08.07,18:12
No čo sa čudujete veď máme ,,sociálnu vládu", a my ostatní to nejako poplatíme tie ich predvolebné sľuby!!!
Jozef Mihál
15.08.07,06:37
Braňo
15.08.07,06:57
Bohatí budú bohatší, chudobní chudobnejší. Zaujímavé chápanie solidárnosti.
Jozef Mihál
15.08.07,07:00
...nezaťahujme sem politiku, niekto by sa mohol uraziť (40% obyvateľstva SR plne podporuje aktuálnu vládu...)
katkaj
15.08.07,07:07
Premýšľam na aké povolanie sa pretransformujem. Budem audítor, tlmočník alebo sukromný lekár ??? :confused:
Jozef Mihál
15.08.07,07:16
Katka, keď sa to vezme v celom kontexte, tak odvody do Sociálky už dnes legálne neplatí zo svojich príjmov kopa ľudí (napríklad ja) - podiely na zisku, príjem z prenájmu, príjem z kapitálu, príjem z autorských práv...

...odmeny pri životných jubileách, náhrady pri prac.pohotovosti, plnenia po skončení pracovného pomeru, dohody...

Keď sa to tak vezme, o jednu dieru v zákone o SP viac alebo menej - veď je to jedno.
Braňo
15.08.07,07:27
...nezaťahujme sem politiku, niekto by sa mohol uraziť (40% obyvateľstva SR plne podporuje aktuálnu vládu...)


Už som ticho. :--- Ale za tie "skúsenosti z aplikačnej praxe" by pani ministerka odo mňa dostala ;) .
Jozef Mihál
15.08.07,07:34
Skúseností "z aplikačnej praxe" ako neplatiť odvody má určite dosť - bola predsa "manažérkou" v istom zariadení pre chudobných, ktoré to s platením daní a odvodov tiež nepreháňalo.
Orsz
15.08.07,07:48
Katka, keď sa to vezme v celom kontexte, tak odvody do Sociálky už dnes legálne neplatí zo svojich príjmov kopa ľudí (napríklad ja) - podiely na zisku, príjem z prenájmu, príjem z kapitálu, príjem z autorských práv...

...odmeny pri životných jubileách, náhrady pri prac.pohotovosti, plnenia po skončení pracovného pomeru, dohody...

Keď sa to tak vezme, o jednu dieru v zákone o SP viac alebo menej - veď je to jedno.

No keď sa na to pozriem, táto zmena urobí poriadnu "dieru", než bola doteraz. Som pobúrená niektorými rozhodnutiami vlády, niekedy sa je škoda vyjadrovať. Cením si prácu audítorov, daň,poradcov, znalcov atď., ja tiež sa snažím získať pozíciu daňového poradcu a audítora, ale ostatní sa tiež nadrú, aby zarobili na život, a je to menej než oni? Kde je potom tá solidarita? A naviac, dôjde k nenávistiam medzi ľuďmi, ktorí pracujú vo vybraných "brandžiach".
katkaj
15.08.07,08:12
Katka, keď sa to vezme v celom kontexte, tak odvody do Sociálky už dnes legálne neplatí zo svojich príjmov kopa ľudí (napríklad ja) - podiely na zisku, príjem z prenájmu, príjem z kapitálu, príjem z autorských práv...

...odmeny pri životných jubileách, náhrady pri prac.pohotovosti, plnenia po skončení pracovného pomeru, dohody...

Keď sa to tak vezme, o jednu dieru v zákone o SP viac alebo menej - veď je to jedno.


Veď viem, ale jeden rok sa snažia aby platili všetci a zo všetkého a na ďaľší rok nemusí platiť nikto z ničoho. Chaos ako vyšitý.

A ešte by som rada vedela čo bude s tými peniazmi ktoré už títo audítori, tlmočníci......zaplatili na odvodoch do SP. Za pár rokov im niekto povie že z toho nemajú nárok na žiadne dávky
Jozef Mihál
17.08.07,15:57
Tak, a už je to inak. Znalci, tlmočníci, notári atď. budú aj naďalej zaradení medzi SZČO avšak nemá sa ich týkať povinnosť platiť poistné z minimálneho základu - ak svoju činnosť budú vykonávať popri zamestnaní.

Príklad:

Znalec za rok 2007 zarobí 124000 Sk, čím mu od 1.7.2008 vznikne povinnosť platiť odvody do SP. Jeho základy boli 100000 Sk, základ dane 24000 Sk.
Vymeriavací základ je základ dane / 24, čiže 1000 Sk. Odvody bude platiť z VZ 1000 Sk - a nie z povinného minima vo výške minimálnej mzdy - dnes 7600 Sk, od 1.10.2007 8100 Sk.

Je to fajn, ale otázka znie, prečo sa táto logická zmena, toto spravodlivé riešenie odvodov do SP, ak niekto podniká popri zamestnaní, netýka všetkých SZČO? Prečo sa to netýka napríklad tých, ktorí podnikajú popri zamestnaní na živnosť? A ako sa bude postupovať v prípade tých, ktorí sú súčasne znalci a súčasne majú i živnosť?
evina
17.08.07,19:03
Ja navrhujem, aby prestali platiť všetci a platili len SZČOzlezaradill alebo žeby mimotemy :D
abel
17.08.07,19:16
Je to fajn, ale otázka znie, prečo sa táto logická zmena, toto spravodlivé riešenie odvodov do SP, ak niekto podniká popri zamestnaní, netýka všetkých SZČO?
Zrejme má navrhovateľ (ka) zákona viacej známych medzi znalcami a notármi ako medzi podnikateľmi, ktorí ešte popri podnikaní musia pracovať aj v zamestnaní, aby prežili a mali z čoho platiť odvody z podnikania. Ale jednoznačne musela véééľmi dlho rozmýšľať, pri počúvaní správ, že novela je novelizovaná ešte skôr, ako bola novelizovaná, som si ihneď spomenula: našli moji rádcové??? a odvolávam, čo som odvolal a sľubujem, čo som sľúbil... skrátka správna osoba na správnom mieste.
Melnick
17.08.07,19:35
Škoda, že nie je 1.apríl, možno by som sa aj zasmiala ...To čo je za výmysel , VYVOLENÍ ????

Johanka, VYVOLENÍ II. nebude.:D :D :D :D
Jozef Mihál
20.08.07,11:40
Jeden článoček k tomu na blogu SME:

http://mihal.blog.sme.sk/c/108227/Spravodlivejsie-odvody-ale-len-pre-privilegovanych.html

Zajtra sa pravdepodobne na túto tému objaví niečo aj v "printe" - teda v papierovom SME.
karpis
20.08.07,12:25
:D Nemám slov
Jozef Mihál
23.08.07,11:35
emgeton
23.08.07,11:44
Pekné články.
katkaj
23.08.07,11:52
Jozef Mihál
23.08.07,12:06
Sympatie sú obojstranné.
Melnick
23.08.07,12:07
Jožko teba asi naša pani ministerka nebude mať rada :D
A ju kto má rád.:D :D :D
katkaj
23.08.07,12:08
A ju kto má rád.:D :D :D

Majuška obávam sa že aj takí ľudia sa nájdu :cool:
Jozef Mihál
23.08.07,12:08
Pani Štepánka - údajne.
Tweety
23.08.07,12:08
Sympatie sú obojstranné.
Čím to je, čím to je? tu bude asi odpoveď veľmi ľahká.
Jozef Mihál
23.08.07,12:09
Aby som nezabudol - má ju (jeho) rado 40% Slovákov.
katkaj
23.08.07,12:10
Aby som nezabudol - má ju (jeho) rado 40% Slovákov.


:mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee: :mee::mee::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: :eek::eek:
Tweety
23.08.07,12:10
Pani Štepánka - údajne.
A to je aká pani? tiež z toho spolku? to sa nempočíta.
Melnick
23.08.07,12:14
Pani Štepánka - údajne.

No už som sa potrebovala poriadne zasmiať.:D
Melnick
23.08.07,12:19
Ešte jedna otázka k novele SP. Neviem či som nedôsledná, ale nikde nevidím povinnosť nosenia červených šatiek okolo krku. Odkážte ma na §§ ak ste čítali pozornejšie.
Tweety
23.08.07,12:21
Na to bude možno samostatný zákon:rolleyes:
katkaj
23.08.07,13:16
Ešte jedna otázka k novele ZP. Neviem či som nedôsledná, ale nikde nevidím povinnosť nosenia červených šatiek okolo krku. Odkážte ma na §§ ak ste čítali pozornejšie.


Asi to bude tým že čítaš novelu ZP a my čítame novelu SP :D
Melnick
23.08.07,13:31
:D :D :D :D :D :D :D :D bežím opraviť .
Melnick
23.08.07,14:40
Asi to bude tým že čítaš novelu ZP a my čítame novelu SP :D
Aspoň vidíš Katka, takto Vás skúšam,či čítate pozorne. A Ty veru čítaš vééľmi pozorne.:) :) :)
betka
23.08.07,18:34
Ešte jedna otázka k novele SP. Neviem či som nedôsledná, ale nikde nevidím povinnosť nosenia červených šatiek okolo krku. Odkážte ma na §§ ak ste čítali pozornejšie.

mimotemynechcem, aby sa naši potomkovia učili: "Žiari šatka pionierska......" :mee::mee:
DušanČ
23.08.07,20:20
...nezaťahujme sem politiku, niekto by sa mohol uraziť (40% obyvateľstva SR plne podporuje aktuálnu vládu...)

Neboj sa tých 40 % nevie, čo je to porada.
gokko
24.08.07,12:00
Pán Mihál, prosím vás, sledujte aj naďalej, čo sa chystá prepašovať "hlavne nenápadne" do zákona naša skvelá prosiciálne orientovaná pani ministerka a vláda. Mám pocit, že nebyť vás, tak tí znalci, advokáti ... atď by jej určite nenápadne prešli. Prajem vám veľa úspechov.
Jozef Mihál
24.08.07,15:58
Sledujem, minimálne preto, lebo v mojej profesií musím mať informačný náskok pred tvrdou konkurenciou iných úspešných lektorov. To, že pritom sa zvezú aj objavy "zrniek múdrosti", je len tak mimochodom.
Marianna01
25.08.07,21:01
Pán Mihál, prosím vás, sledujte aj naďalej, čo sa chystá prepašovať "hlavne nenápadne" do zákona naša skvelá prosiciálne orientovaná pani ministerka a vláda. Mám pocit, že nebyť vás, tak tí znalci, advokáti ... atď by jej určite nenápadne prešli. Prajem vám veľa úspechov.

:Dmimotemy teraz neviem, či to je preklep, alebo...
korela
27.08.07,15:22
Katka, keď sa to vezme v celom kontexte, tak odvody do Sociálky už dnes legálne neplatí zo svojich príjmov kopa ľudí (napríklad ja) - podiely na zisku, príjem z prenájmu, príjem z kapitálu, príjem z autorských práv...

...odmeny pri životných jubileách, náhrady pri prac.pohotovosti, plnenia po skončení pracovného pomeru, dohody...

Keď sa to tak vezme, o jednu dieru v zákone o SP viac alebo menej - veď je to jedno.

Ja by som v rámci tejto témy rada upriamila pozornosť na dve veci:
.
1. Znalci nespadajú zákonom pod podnikanie. Znalec je väčšinou, pokiaľ nemá vybudované kontakty s RK, odkázaný na náhodnú klientelu. Nemôže používať na svoje zviditeľnenie reklamu v žiadnych médiách ani internete. T. j. jeho príjem je väčšinou nepravidelný. Zo zákona si nemôže zriadiť ani znaleckú kanceláriu, ako je to možné napr. v ČR. Z tohto dôvodu mali znalci obavy príchodu znalcov z ČR. Takže podľa mňa by bolo vhodné ich zaradiť do riadneho podnikateľského procesu.
2. Bola by som rada, keby mi niekto vysvetlil, ako je to s daňami a inými odvodmi ľudí, zaoberajúcimi sa MLM. Pretože táto skupina dosahuje ročne možno oveľa väčší zisk ako všetci znalci dohromady. Pokiaľ viem, tak sa na nich nevzťahuje nič. Ak je to tak, pýtam sa prečo?
gokko
27.08.07,21:02
:Dmimotemy teraz neviem, či to je preklep, alebo...
bol to preklep, pardon, malo tam byť prosociálne. Ale je to zaujímavé ...
gokko
27.08.07,21:04
2. Bola by som rada, keby mi niekto vysvetlil, ako je to s daňami a inými odvodmi ľudí, zaoberajúcimi sa MLM.

Prepáč, korela, čo je MLM? Ešte som sa s tou skratkou asi nestretla...
Melnick
27.08.07,21:45
MLM= Multi-level marketing :) :) :)
Jozef Mihál
28.08.07,19:52
Jozef Mihál
23.09.07,19:45
Krátky ale o to veselší život novely zákona o sociálnom poistení pravdepodobne zajtra končí.

Pri tejto príležitosti by som sa rád s novelou rozlúčil pomyslenou hitparádou najväčších nezmyslov tam sa nachádzajúcich ...čítajte:

http://blogy.etrend.sk/112211/mihalblog/zbabrana-novela
fimka
23.09.07,20:49
Čo dodať - možno to známe Orwelovské: „Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie.“
d3 !Ur3
24.09.07,13:01
Toto je už fakt drzosť, advokáti už beztak majú legálny monopol takmer na všetko. Balím si veci, idem na Sibír.

M I E R
Jozef Mihál
24.09.07,17:28
Koniec poplachu, novela nekončí, život ide ďalej.

http://mihal.blog.sme.sk/c/113262/Su-Meciarove-zmeny-dobra-alebo-zla-sprava.html